برنامه ریزی کنکور انسانی 1402

برنامه ریزی کنکور انسانی: متقاضیان کنکور انسانی، هرساله روبه افزایش هست. به طوری که رشته انسانی در کنکور تیر 1401 پر متقاضی ترین رشته کنکوری اعلام شد. تجربه ثابت کرده خیلی از داوطلبینی که قصد داشتن به صورت جدی برای کنکور بخونن اما برنامه ریزی درستی انجام ندادن طی مدت زمان خیلی کوتاهی به دلیل غیر استاندارد بودن برنامه ریزی و شیوه مطالعشون، خیلی زود خسته شدن و بیخیال ادامه دادن برنامه ریزیشون شدن. بنابراین ضرورت داشتن یک برنامه ریزی کنکور درست و اصولی که به صورت اختصاصی برای خودتون نوشته شده باشه، نقاط قوت و ضعفتون در برنامه ریزی لحاظ شده باشه و از مرحله آزمون و خطا گذشته باشه بیشتر از هر موقع دیگه ای حس میشه. در این مقاله به 9 گام کلیدی برنامه ریزی کنکور انسانی پرداختیم و بهتون یاد دادیم چجوری با رعایت این نکات بتونید حداقل هایی برای داشتن یک برنامه ریزی اصولی داشته باشید.

دریافت برنامه ریزی کنکور انسانی از رتبه برتر های کنکور

فرم زیر رو پر کن و برنامه ریزی اختصاصی خودت رو از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین دریافت کن:

اگه واقعا نگران آینده تحصیلی و شغلی خودت هستی، با یک جلسه مشاوره رایگان رتبه برتر های آیدی نوین، گام محکمی در جهت رتبه برتر شدن در کنکور بردار!

 

نکات مهم برنامه ریزی برای کنکور انسانی

دانش‌آموزان باید پس از اتمام متوسطه اول و ورود به متوسطه دوم در یکی از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کار و دانش انتخاب رشته کنند. رشته علوم انسانی یکی از 3 گرایش شاخه نظریست.

علی رغم ذهنیت اشتباهی که موجب شده در سال های اخیر دانش‌آموزان به رشته‌ی علوم انسانی گرایش کمتری داشته باشند و سعی در ورود به یکی از رشته‌های تجربی و ریاضی داشته باشند، باید بگم رشته های علوم انسانی در اصل مهم ترین رشته های دانشگاهی هستند. چرا؟

امروزه در کشورهای پیشرفته، گرایش های علوم انسانی بهترین رشته های دانشگاهی هستند. چرا که  کلان‌ترین تصمیمات و جریان های سیاسی و اجتماعی توسط نخبگان این رشته تعیین می‌شوند. اکثر سیاست مداران و اقتصاد دانان که جهت کلی زندگی مردم در سطح ملی و بین المللی را تعیین می کنند، از تحصیل کردگان علوم انسانی هستند.

علوم انسانی با انسان سرو کار داره، مجموعه‌ای از رشته‌ها و شاخه‌های علمی هست که موضوع محوری آنها «انسان» به معنای کلی اون می  باشد . این رشته ها، گستره ی وسیعی را شامل می شه، از حقوق و اقتصاد و جامعه شناسی گرفته تا ادبیات و زبان شناسی و روان شناسی و … .

علوم انسانی، از ریشه ای ترین مبانی و مقدمات فکری و فلسفی آغاز شده و تا مصداقی ترین و کاربردی ترین دانش های مورد نیاز بشر امتداد داره.

 

چگونه برای کنکور انسانی برنامه ریزی کنیم؟

برنامه ریزی نه تنها در کنکور بلکه در تمام مراحل زندگی انسان باعث رشد و پیشرفت میشه، ولی به این نکته باید توجه بشه که برنامه ریزی هم  مانند هر حرفه دیگه ای نیازمند متخصص و مشاور مخصوص اون رشته است. کسی که در این زمینه مطالعات عمیقی کرده و برنامه ای که ارائه میده از مرحله آزمون و خطا رد شده باشه. کنکور انسانی نظام جدید و نظام قدیم هر کدوم نکته های مخصوص به خودشون رو دارن که باید حسابی به اونها دقت کنید. در ادامه سه نوع کلی برنامه ریزی رو بهتون معرفی میکنیم:

برنامه ریزی زمانی

برنامه ریزی زمانی اولین نوع برنامه ریزیه که به نوعی منسوخ شده و دیگه مورد استفاده قرار نمیگیره. این نوع برنامه ریزی فقط روی زمان تمرکز داره و حجم درسی که باید بخونی براش مهم نیست. به عنوان مثال در این نوع برنامه ریزی باید روز شنبه از ساعت 10 ال 12 ریاضی بخونی. حالا اینکه چه قدر باید بخونی اصلا مشخص نمیشه.

برنامه ریزی حجمی

برنامه ریزی حجمی برخلاف برنامه ریزی زمانی روی حجم دروس تمرکز داره، این نوع برنامه ریزی که به برنامه ریزی راهبردی آزمون هم معروفه به دلیل عدم توجه به زمان مطالعه دروس از قابلیت شخصی سازی پایینی برخورداره و با این نوع برنامه ریزی نمیتونی حداکثر راندمان مطالعاتی رو داشته باشی. به عنوان مثال باید در این نوع برنامه ریزی شنبه فصل اول ریاضی رو بخونی.

برنامه ریزی حجمی زمانی

بهترین نوع برنامه ریزی، برنامه ریزی حجمی زمانیه. این نوع برنامه ریزی که ترکیبی از دو نوع برنامه ریزی بالاست با تمرکز یکسان بر مبحث زمان و حجم به صورت همزمان باعث میشه که قابلیت شخصی سازی بالایی داشته باشه و تو بتونی با رعایت این نوع برنامه ریزی که با توجه به سطح مهارت تو آماده میشه حداکثر راندمان مطالعاتی رو داشته باشی. در این نوع برنامه ریزی به عنوان مثال باید شنبه از ساعت 10 الی 12 فصل اول ریاضی رو تمرین کنی

 

جدول برنامه ریزی کنکور انسانی

مهمترین نکته ای که در جدول برنامه ریزی کنکور انسانی باید به اون دقت کنید، اینه که جدول برنامه ریزی مختص شما بوده و شخصی سازی شده باشه. گام بعدی تعیین دوره های مطالعاتی است که در وهله ی اول به 4 دوره ی تابستان، پاییز، زمستان و بهار تقسیم بندی می شه بچه ها. پس ازین مرحله، هر دوره ی مطالعاتی رو میشه به گام های کوچک تر تقسیم کرد.جدول برنامه ریزی هفتگی و ساعتی انسانی نمونه ای ازین موارد هستش. در کنار اینها، باید در جدول انسانی خودتون حتما زمان های خالی هم قرار بدید.

این کار، به شما کمک می کنه که در موارد اضطراری، استرس نگیرید و در زمانی دیگه بتونید به برنامه ریزی خودتون برسید و دروستون رو مطالعه کنید. کسایی که استرس زیادی دارن و اون رو به شکل درست کنترل نمیکنن، اغلب سر جلسه آزمون به خاطر استرس کنکور نمیتونن درست روی پاسخ سوالات تمرکز کنن، و همین باعث میشه که حتی سوالاتی که میتونن به خوبی پاسخ بدن رو درست بررسی نکنن و شاید نتونن اصلا درست به اونها پاسخ بدن!

در آخر باید بهتون بگم که مرور و تکرار و تمرین رو هرگز از یادتون نبرید تا یادگیرتون عمیق بشه. برای این که جدول شخصی سازی شده ی خودتون رو بسازید، می تونید از دفتر برنامه ریزی کنکور استفاده کنید.

 

9 گام کلیدی برنامه ریزی کنکور انسانی 1402

در ادامه به بخش جذاب  9 گام کلیدی در برنامه ریزی کنکور میرسیم و راجبش باهاتون صحبت میکنیم . نکاتی که اکثر داوطلبان کنکور انسانی بهش توجه کمی دارند و شما عزیزانی که دارید این مطلب رو میخونید  میتوانید با رعایتش چند پله از بقیه داوطلبان جلو افتاده و به موفقیت در کنکور نزدیک تر شوید.

 

1 – داشتن مشاور تحصیلی برای برنامه ریزی درسی کنکور انسانی

برای داشتن برنامه ای دقیق و هدفمند از همون ابتدا یعنی سال دهم، نیازمند یک مشاور تحصیلی هستیم. (به شخصه دلیل موفقیت خودم داشتن مشاور تحصیلی از همون سال دهم بود)  مشاوری که با علم به تمام دروس رشته انسانی و ضرایبش در کنکور، یک برنامه هدفمند بتونه در اختیارتون قرار بده. دلیل این برنامه ی سه‌ساله و بلندمدت اینه که دروس اصلی انسانی، مخصوصا ادبیات و عربی و دین ‌و زندگی و منطق و فلسفه نیازمند یک مطالعه تخصصی و تستیه. حالا اگه ما از سال دهم مطالعه ای دقیق و مبتنی بر یک برنامه داشته باشیم، در سال دوازدهم که حجم فشار و استرس زیادی را متحمل میشیم، خیالمون بابت این دروس راحته و روی دروس سال دوازدهم تمرکز می کنیم.

 

2 – توجه به دروس عمومی انسانی

با توجه به تغییرات جدید کنکور 1402 و حذف دروس عمومی از کنکور و تاثیر مستقیم معدلت روی تراز نهاییت، دروس عمومی بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته. پس تو باید در کنار مطالعه کنکوری که داری، برای دروس عمومیت هم باید به خوبی وقت بزاری و نمره های بالایی از اونا بگیری. اگه نگران این قضیه هستی و نمیدونی باید چیکار کنی بهت پیشنهاد میکنم حتما مقاله برنامه ریزی درسی رو مطالعه کن تا بتونی به خوبی با برنامه ریزی صحیح مطالعه این دروس آشنا بشی و دیگه نگران تاثیر منفی معدلت روی تراز نهاییت نباشی!

 

3 – توجه ویژه به درس ادبیات در کنکور انسانی

در برنامه ریزی کنکور برای رشته انسانی؛ دروس ادبیات چه عمومی و چه تخصصی، با توجه به ضریب بالایی که علی الخصوص در رشته های زیرگروه 1 دارند، جایگاه بسیار ویژه ای دارند. خود   ادبیات شامل بخش های متنوعی از جمله قرابت معنایی و معنی و مفهوم، املا و معنی کلمات، آرایه های ادبی، تاریخ ادبیات، عروض، قافیه است. مطالعه صرف کتاب های ادبیات و علوم و فنون ادبی در نظام جدید برای موفقیت در کنکور کافی نیست. بلکه باید هر کدوم از این بخش ها به صورت جداگانه و تست محور مطالعه بشه. مطالعه ادبیات و متون ادبی می بایست عمقی و نکته به نکته صورت بگیره و در نهایت به یک وحدت ذهنی برسه.

 

4 – توجه ویژه به درس عربی در کنکور انسانی

درجه دوم اهمیت در رشته انسانی، دروس عربی عمومی و تخصصیه که ضریب بالایی داره. در برنامه ریزی برای مطالعه عربی عمومی و تخصصی هم، باید این دو، به قسمت های جداگانه ای تقسیم بشن. چرا که تست های کنکور در درس عربی هم هر سال با بودجه بندی یکسان تکرار می شوند و شامل بخش های جداگانه ای است. یک دانش آموز برای مطالعه عربی برای هر کدام از بخش های ترجمه، تحلیل صرفی و قواعد؛ زمان جداگانه ای داشته و هر درس را اینگونه تجزیه و تحلیل کند. نکته دیگر توجه به تست های آموزشی هنگام مطالعه است که به تثبیت دانسته ها و حل مشکلات قبلی کمک بسیاری می کند. گذاشتن وقت کافی برای تست های آموزشی و مروری در درس هایی مثل عربی و زبان و ریاضی را می بایست مد نظر قرار داد.

 

5 – جایگاه دین و زندگی در کنکور انسانی

از دروس مهم دیگری که باید در برنامه مطالعه جای ثابت و زمان کافی داشته باشد، درس دین و زندگی است. معمولا بخش زیادی از سوالات دین و زندگی کنکور سراسری در سال های اخیر را آیات و پیام آن ها تشکیل داده اند، که در ظاهر سوالات بسیار مشکلی به نظر می رسند. در حالی که اگر در برنامه ریزی برای مطالعه آیات مبتنی بر پایه یک کتاب کمک آموزشی مفید و تست های سال های گذشته کنکور زمان کافی قائل شویم، قطعا نتیجه مطلوبی را کسب می کنیم. در کنار این مباحث کتاب هم می بایست حداقل 5 ساعت از برنامه هفتگی ما را به خود اختصاص دهد.

 

6 – موفقیت در کنکور انسانی با ریاضی و زبان

دانش آموزان رشته انسانی معمولا قبل از شروع کار و برنامه ریزی کنکور، دروس ریاضی و زبان را به کنار گذاشته و با این توجیه که این دو درس سخت و زمان‌بر هستند، برای مطالعه آن ها برنامه ای ندارند. در حالی که می بایست به چند نکته توجه داشت. دانش آموزی که از سال دهم با یک برنامه دقیق و سبک مطالعه خود را شروع کند و از یک مشاور خوب راهنمایی بگیرد، قطعا در این دروس هم با یک کار مستمر و دقیق مرحله به مرحله پیشرفت خواهد کرد. از جهت دیگر گذاشتن یک زمان مطالعه برای این دروس در برنامه‌ی هفتگی برای ذهن دانش آموز که مملو از اطلاعات انتزاعی و حفظی شده، نوعی استراحت و بازیابی است. کارنامه ی کنکوری که خالی از صفر درصد این دو درس باشد قطعا هنگام انتخاب رشته بسیار موفق تر از یک کارنامه این چنینی است.

بنابراین در برنامه یک دانش آموز سال دهم در صورتی که در درس زبان ضعف داشته باشد، حتما هر شب ساعتی مطالعه لغات و ترجمه زبان اختصاص داده شود. در حالی که یادگیری گرامر و قواعد این درس بسیار راحت بوده وقت زیادی نمی خواهد.

در درس ریاضی می بایست هر مبحث از کتاب درسی به صورت دقیق مطالعه شده و به وسیله تست های آموزشی و مروری تثبیت شود

 

7 – تسلط بر اقتصاد در کنکور انسانی

در درس  اقتصاد نیز مسائل از جمله سوالات راحتی است که با قرار دادن یک برنامه تست زنی که هر چند روز یک بار تکرار شود، دانش آموز به تسلط حداقل 90 درصدی خواهد رسید.

 

8 – توجه به ضرایب دروس انسانی در رشته ی مد نظر دانشگاهی

 باقی دروس این رشته اغلب جنبه ی حفظی دارند که البته باید توجه داشت با توجه به ضرایبی که در رشته مدنظر دانش آموز دارند، برای آن ها در یک برنامه هفتگی وقت گذاشت. دروس جغرافیا، تاریخ، فلسفه، روان شناسی و جامعه شناسی قطعا نیازمند مرور هستند تا در ماه های منتهی به کنکور زمان کمتری به خود اختصاص دهند و به سرعت یادآوری شوند.

 

9 – داشتن مشاور تخصصی رتبه برتر و تضمین موفقیت

در نهایت تو باید از اهمیت داشتن یک مشاور رتبه برتر به خوبی آشنایی پیدا کنی. در سال های اخیر به دلیل افزایش رقابت بین شرکت کنندگان رشته انسانی داشتن یک مشاورکنکور برای قبولی در رشته های پر متقاضی و دانشگاه های تاپ کشوری، یکی از واجب ترین و مهم ترین قدم ها به حساب میاد. طبق آمار به دست اومده خیلی از بچه هایی که به صورت جدی برای کنکور تلاش میکردن اما مشاور درستی نداشتن، بعد از مدتی دچار بی انگیزگی و سردرگمی شدن یا در نهایت نتونستن بهترین عملکرد رو از خودشون توی کنکور به نمایش بزارن. بنابراین اگه واقعا قصد داری که توی یکی از رشته های پر متقاضی کنکور انسانی قبول بشی باید از لیست بهترین مشاوران کنکور باخبر باشی و یه مشاور رتبه برتر کنار خودت داشته باشی.

سخن پایانی

در این مقاله قصد داشتیم با بیان 9 گام کلیدی و داشتن حداقل هایی برای شروع برنامه ریزی درست و اصولی بهتون کمک کرده باشیم تا گامی محکم در راستای رسیدن به اهدافتون بردارید. هرچند که این گام ها، کمک شایانی بهتون میکنه اما برای رسیدن به هدف هاتون کافی نیست و لازمه رسیدن به موفقیت داشتن یک برنامه ریزی اصولی از رتبه برتر های رشته خودته. میدونی که همیشه بهترینارو برات آرزو میکنیم؟

دریافت مشاوره از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

اگه واقعا نگران آینده تحصیلی و شغلی خودت هستی، با یک جلسه مشاوره رایگان رتبه برتر های آیدی نوین، گام محکمی در جهت رتبه برتر شدن در کنکور بردار!

 

سوالات متداول

آیا شرکت توی آزمون های آزمایشی در برنامه ریزی کنکور انسانی لازمه؟

شرکت در آزمون های آزمایشی برای کسانی که قصد دارن توی رشته های پرمتقاضی مثل حقوق و… قبول بشن به شدت توصیه میشه، چراکه شما بیشتر از هرچیزی توی کنکور با تست سرکار دارید و آزمون های آزمایشی علاوه بر به چالش کشیدن تسلط شما بر مباحث دروس، شمارو با انواع تست کنکور بیشتر آشنا میکنه.

در برنامه ریزی کنکور انسانی روزی چند ساعت باید درس بخونیم؟

اگه تا حالا برای کنکور مطالعه جدی نداشتید از روزی 3 الی 5 ساعت شروع کنید ولی این تایم رو باید کم کم به روزی 10 الی 12 ساعت برسونید.

بهترین نوع برنامه ریزی کنکور انسانی چه نوع برنامه ریزی هست؟

بهترین نوع برنامه ریزی برای داوطلبین کنکور انسانی، برنامه ریزی حجمی زمانی هست که باید توسط یک مشاور رتبه برتر بسته به نقاط قوت و ضعف شما نوشته شود.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *