فهرست مطالب سایت: (کلیک کنید)

چگونه برای کنکور انسانی برنامه ریزی کنیم؟ + 9 گام کلیدی

چگونه برای کنکور انسانی برنامه ریزی کنیم؟

نکات مهم برنامه ریزی برای کنکور انسانی 1400 در 9 گام کلیدی در مقاله رایگان برنامه ریزی کنکور انسانی را خدمت شما آماده کرده ایم.
در ادامه مقالات مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور، قراره سرکار خانم فهمیه حسین آبادی، در رابطه با این که چگونه برای کنکور انسانی برنامه ریزی کنیم؛ راهنمایی مون کنن.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست 50 دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

فهیمه حسین آبادی، رتبه 40 کنکور انسانی، دانشجوی ارشد زبان و ادبیات فارسی، از بهترین مشاوران کنکور IDNovin:

فهیمه حسین آبادی - ارشد زبان و ادبیات فارسی

جهت آگاهی از نحوه برنامه ریزی برای کنکور انسانی و تاثیر جدول برنامه ریزی در کنکور انسانی، کافیه فرم زیر رو پر کنید و با خانم حسین آبادی و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

فرم ارتباط با مشاوران آیدی نوین:

  • چگونه می‌توان یک برنامه مفید و جامع برای کنکور علوم انسانی داشت؟

  • علوم انسانی چه اهمیتی دارند؟
  • اصلا علوم انسانی به چه معناست؟

و سوالات دیگری که ممکن است در ذهن شما شکل گرفته باشد.

موضوع اصلی مورد بحث در این نوشتار، شیوه‌ی برنامه ریزی کنکور در رشته انسانی است. اما در ابتدا باید تعریفی مختصر و جامع درباره‌ی علوم انسانی و اهمیتی که در دانش بشری دارد، داشته باشیم.

نکات مهم علوم انسانی

دانش‌آموزان می‌بایست پس از اتمام متوسطه اول و ورود به متوسطه دوم در یکی از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کار و دانش انتخاب رشته کنند. رشته علوم انسانی یکی از 3 گرایش شاخه نظری است.

علی رغم ذهنیت اشتباهی که موجب شده در سال های اخیر دانش‌آموزان به رشته‌ی علوم انسانی گرایش کمتری داشته باشند و سعی در ورود به یکی از رشته‌های تجربی و ریاضی داشته باشند، باید گفت رشته های علوم انسانی در اصل مهم ترین رشته های دانشگاهی هستند. چرا؟

 امروزه در کشورهای پیشرفته گرایش های علوم انسانی بهترین رشته های دانشگاهی هستند. چرا که  کلان‌ترین تصمیمات و جریان های سیاسی و اجتماعی توسط نخبگان این رشته تعیین می‌شوند. اکثر سیاست مداران و اقتصاد دانان که جهت کلی زندگی مردم در سطح ملی و بین المللی را تعیین می کنند، از تحصیل کردگان علوم انسانی هستند.

علوم انسانی با انسان سرو کار دارد، مجموعه‌ای از رشته‌ها و شاخه‌های علمی است که موضوع محوری آنها «انسان» به معنای کلی آن است. این رشته ها، گستره ی وسیعی را شامل می شوند، از حقوق و اقتصاد و جامعه شناسی گرفته تا ادبیات و زبان شناسی و روان شناسی و … .

علوم انسانی، از ریشه ای ترین مبانی و مقدمات فکری و فلسفی آغاز شده و تا مصداقی ترین و کاربردی ترین دانش های مورد نیاز بشر امتداد دارد.

چگونه برای کنکور انسانی برنامه ریزی کنیم؟

برنامه ریزی کنکور کاری تخصصی است که می بایست در هر رشته توسط مشاور مخصوص به خود صورت گیرد. کنکور انسانی نظام جدید و نظام قدیم هر کدام نکته های مخصوص به خود را دارند که باید حسابی به آنها دقت کنید.

جدول برنامه ریزی کنکور انسانی

مهمترین نکته ای که در جدول برنامه ریزی کنکور انسانی باید به آن دقت کنید، این است که جدول برنامه ریزی مختص شما بوده و شخصی سازی شده باشد.

گام بعدی تعیین دوره های مطالعاتی است که در وهله ی اول به 4 دوره ی تابستان، پاییز، زمستان و بهار تقسیم بندی می شود.

پس ازین مرحله، هر دوره ی مطالعاتی را می توان به گام های کوچک تر تقسیم کرد. جدول برنامه ریزی هفتگی و ساعتی انسانی نمونه ای ازین موارد هستند.

در کنار اینها، باید در جدول انسانی خود حتما زمان های خالی نیز قرار دهید. این کار، به شما کمک می کند که در موارد فورس ماژور، استرس نگرفته و در زمانی دیگر بتوانید به برنامه ریزی خود رسیده و دروس خود را مطالعه کنید.

در آخر باید گفت که مرور و تکرار و تمرین را هرگز از یاد نبرید تا یادگیری شما عمیق شود.

برای این که جدول شخصی سازی شده ی خود را بسازید، می توانید از دفتر برنامه ریزی کنکور استفاده کنید.

9 گام کلیدی برنامه ریزی کنکور انسانی 1400

از نکات مهمی که در برنامه ریزی رشته ی انسانی می بایست به آن توجه داشت موارد زیر است.

1- داشتن مشاور تحصیلی انسانی

برای داشتن برنامه ای دقیق و هدفمند از همان ابتدا یعنی سال دهم، نیازمند یک مشاور تحصیلی هستیم. مشاوری که با علم به تمام دروس رشته انسانی و ضرایب آنها در کنکور، یک برنامه هدفمند در اختیار ما قرار دهد. دلیل این برنامه ی سه‌ساله و بلندمدت آن است که دروس اصلی انسانی، مخصوصا ادبیات و عربی و دین ‌و زندگی و منطق و فلسفه نیازمند یک مطالعه تخصصی و تستی است. حال اگر ما از سال دهم مطالعه ای دقیق و مبتنی بر یک برنامه داشته باشیم، در سال دوازدهم که حجم فشار و استرس زیادی را متحمل می شویم، خیالمان بابت این دروس راحت است و روی دروس سال دوازدهم تمرکز می کنیم.

2- توجه به دروس عمومی انسانی

نکته بسیار مهم در برنامه ریزی انسانی؛ توجه به دروس عمومی است که از یک جهت ضرایب بالایی داشته و از جهت دیگر درس عربی و ادبیات پایه‌ی علمی درس‌های ادبیات و عربی تخصصی است.

3- توجه ویژه به درس ادبیات در کنکور انسانی

در برنامه ریزی کنکور برای رشته انسانی؛ دروس ادبیات چه عمومی و چه تخصصی، با توجه به ضریب بالایی که علی الخصوص در رشته های زیرگروه 1 دارند، جایگاه بسیار ویژه ای دارند. ادبیات خود شامل بخش های متنوعی از جمله قرابت معنایی و معنی و مفهوم، املا و معنی کلمات، آرایه های ادبی، تاریخ ادبیات، عروض، قافیه است. مطالعه صرف کتاب های ادبیات و علوم و فنون ادبی در نظام جدید برای موفقیت در کنکور کافی نیست. بلکه باید هر کدام از این بخش ها به صورت جداگانه و تست محور مطالعه شود. مطالعه ابیات و متون ادبی می بایست عمقی و نکته به نکته صورت گرفته و در نهایت به یک وحدت ذهنی برسد.

4- توجه ویژه به درس عربی در کنکور انسانی

درجه دوم اهمیت در رشته انسانی، دروس عربی عمومی و تخصصی است که ضریب بالایی دارند. در برنامه ریزی برای مطالعه عربی عمومی و تخصصی هم، می بایست این دو به قسمت های جداگانه ای تقسیم شوند. چرا که تست های کنکور در درس عربی هم هر سال با بودجه بندی یکسان تکرار می شوند و شامل بخش های جداگانه ای است. یک دانش آموز برای مطالعه عربی برای هر کدام از بخش های ترجمه، تحلیل صرفی و قواعد؛ زمان جداگانه ای داشته و هر درس را اینگونه تجزیه و تحلیل کند. نکته دیگر توجه به تست های آموزشی هنگام مطالعه است که به تثبیت دانسته ها و حل مشکلات قبلی کمک بسیاری می کند. گذاشتن وقت کافی برای تست های آموزشی و مروری در درس هایی مثل عربی و زبان و ریاضی را می بایست مد نظر قرار داد.

5- جایگاه دین و زندگی در کنکور انسانی

از دروس مهم دیگری که باید در برنامه مطالعه جای ثابت و زمان کافی داشته باشد، درس دین و زندگی است. معمولا بخش زیادی از سوالات دین و زندگی کنکور سراسری در سال های اخیر را آیات و پیام آن ها تشکیل داده اند، که در ظاهر سوالات بسیار مشکلی به نظر می رسند. در حالی که اگر در برنامه ریزی برای مطالعه آیات مبتنی بر پایه یک کتاب کمک آموزشی مفید و تست های سال های گذشته کنکور زمان کافی قائل شویم، قطعا نتیجه مطلوبی را کسب می کنیم. در کنار این مباحث کتاب هم می بایست حداقل 5 ساعت از برنامه هفتگی ما را به خود اختصاص دهد.

6- موفقیت در کنکور انسانی با ریاضی و زبان

دانش آموزان رشته انسانی معمولا قبل از شروع کار و برنامه ریزی کنکور، دروس ریاضی و زبان را به کنار گذاشته و با این توجیه که این دو درس سخت و زمان‌بر هستند، برای مطالعه آن ها برنامه ای ندارند. در حالی که می بایست به چند نکته توجه داشت. دانش آموزی که از سال دهم با یک برنامه دقیق و سبک مطالعه خود را شروع کند و از یک مشاور خوب راهنمایی بگیرد، قطعا در این دروس هم با یک کار مستمر و دقیق مرحله به مرحله پیشرفت خواهد کرد. از جهت دیگر گذاشتن یک زمان مطالعه برای این دروس در برنامه‌ی هفتگی برای ذهن دانش آموز که مملو از اطلاعات انتزاعی و حفظی شده، نوعی استراحت و بازیابی است. کارنامه ی کنکوری که خالی از صفر درصد این دو درس باشد قطعا هنگام انتخاب رشته بسیار موفق تر از یک کارنامه این چنینی است.

بنابراین در برنامه یک دانش آموز سال دهم در صورتی که در درس زبان ضعف داشته باشد، حتما هر شب ساعتی مطالعه لغات و ترجمه زبان اختصاص داده شود. در حالی که یادگیری گرامر و قواعد این درس بسیار راحت بوده وقت زیادی نمی خواهد.

در درس ریاضی می بایست هر مبحث از کتاب درسی به صورت دقیق مطالعه شده و به وسیله تست های آموزشی و مروری تثبیت شود.

7- تسلط بر اقتصاد در کنکور انسانی

7- در درس  اقتصاد نیز مسائل از جمله سوالات راحتی است که با قرار دادن یک برنامه تست زنی که هر چند روز یک بار تکرار شود، دانش آموز به تسلط حداقل 90 درصدی خواهد رسید.

8- توجه به ضرایب دروس انسانی در رشته ی مد نظر دانشگاهی

8- باقی دروس این رشته اغلب جنبه ی حفظی دارند که البته باید توجه داشت با توجه به ضرایبی که در رشته مدنظر دانش آموز دارند، برای آن ها در یک برنامه هفتگی وقت گذاشت. دروس جغرافیا، تاریخ، فلسفه، روان شناسی و جامعه شناسی قطعا نیازمند مرور هستند تا در ماه های منتهی به کنکور زمان کمتری به خود اختصاص دهند و به سرعت یادآوری شوند.

9- نحوه چینش دروس انسانی برای آمادگی کنکور

9- علاوه بر این، نحوه چینش دروس در برنامه روزانه هم بسیار مهم است. چرا که با توجه به تعدد دروس حفظی انسانی، تکرار بدون وقفه این دروس در یک برنامه روزانه باعث خستگی زیاد و سردرگمی دانش آموز خواهد شد.

جهت آگاهی از نحوه برنامه ریزی برای کنکور انسانی و تاثیر جدول برنامه ریزی در کنکور انسانی، کافیه فرم زیر رو پر کنید و با خانم حسین آبادی و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

فرم ارتباط با مشاوران آیدی نوین:

سخن پایانی

 با توجه به موارد ذکر شده در بالا، دانش آموزان رشته انسانی هم نیازمند مشاوری متخصص و کاربلد برای کنکور هستند تا نتیجه لازم را کسب کنند. به عبارت دیگر، برای رفتن به یک مقصد مشخص، باید از کسانی که مسیر را طی کرده اند تا به مقصد رسیده اند، راهنمایی گرفت و مشورت کرد.

برنامه ریزی کنکور (رشتت رو وارد کن برنامت رو بگیر)

مشاوره کنکور (با طرح رتبه شو IDNovin تضمینی رتبه برتر شو)

بهترین مشاوران کنکور (اسامی 20 مشاور رتبه برتر ایران)

میخوای با سبک درس خوندن رتبه برترا آشنا شی؟

ما تو پیج اینستاگرام با لایو و پست های آموزشی، بطور کاملا رایگان بهت یاد میدیم بهترینِ خودت باشی و بهت کمک میکنیم که خودت رو به رتبه های 2 رقمی و 3 رقمی برسونی. کافیه پیج مارو فالو کنی:

نظر شما؟!

نظرات ، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. بزودی به آن ها پاسخ خواهیم داد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا