آیدی نوین - تکنیک های خواب کنکوری رتبه برتر ها | تنظیم خواب کنکوری!

تکنیک های خواب کنکوری رتبه برتر ها | تنظیم خواب کنکوری!

نحوه تنظیم خواب کنکوری ها

اهمیت خواب کنکوری برای موفقیت در کنکور، یکی از موضوعات مهمی هست که باید داوطلبان کنکور به آن توجه کنند و درروزهای کنکور با یک برنامه ریزی اصولی، خواب کافی داشته باشند تا در هنگام مطالعه و یادگیری با مشکلات پرخوابی و کم خوابی کنکوری رو به رو نشوند. داوطلبان برای این‌که بتوانند در آزمون موفق بشوند و رتبه بهتری را بدست بیاورند، باید در دوران کنکور برای مطالعه دروس، تغذیه و خواب خود برنامه ریزی کنکور داشته باشند. یکی از سوالاتی که برای اکثر داوطلبان کنکور پیش می‌آید این است که خواب کنکوری باید چگونه باشد یا اینکه چگونه برای کنکور کمتر بخوابیم؟ ما در این مقاله اهمیت خواب کنکوری برای موفقیت و روش های تنظیم آن و آشنایی با خواب کنکوری تک رقمی‌ها را به شما توضیح می‌دهیم:

مطلب پیشنهادی: تغذیه مناسب هنگام درس خواندن برای کنکور

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور آیدی نوین

برای حل مشکلات خواب و دریافت برنامه ریزی مخصوص رشته خود از اساتید و رتبه برتر های آیدی نوین، فرم زیر را پر کن:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

اهمیت خواب کنکوری

از آنجایی که خواب کافی در موفقیت کنکور نقش بسیار مهمی دارد، داوطلبانی که به دلیل استرس، ساعت‌ها بیدار می‌مانند و به خواب خود اهمیت نمی‌دهند دچار خواب آلودگی در دوران کنکور می‌شوند و تمرکز و یادگیری آنها در هنگام مطالعه کاهش می‌یابد. خواب کنکوری بر عوامل زیر تاثیر می‌گذارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

بالا رفتن هوشیاری

از آنجایی که مغز انسان در شب احساس خستگی می‌کند، خواب شبانه به داوطلبان در کاهش خستگی طی روز کمک بزرگی می‌کند. اگر خواب شبانه کافی داشته باشید، باعث می‌شود در طول روز انرژی و تمرکزتان برای درس خواندن بالاتر برود و قدرت یادگیری شما افزایش یابد.

بهترین ساعت خواب برای کنکوری ها چه زمانی است؟

داوطلبان باید به طور متوسط 6 تا 8 ساعت خواب کافی داشته باشند. بهترین ساعت خواب برای کنکوری ها که در جلسات مشاوره کنکور آیدی نوین توصیه می‌کنیم از ساعت 10 شب تا 5 صبح است. در این بازه مغز شما استراحت کافی کرده و برای شروع مطالعه آمادگی بیشتری دارد. اما اگر عادت های خواب شما خیلی از این روتین دور است باید با توجه به زمانی که دارید، در چند مرحله این روتین خوابی را در برنامه خود جای دهید و روز به روز در اجرای آن دقت بیشتری کنید.

با پر کردن فرم زیر، یک جلسه مشاوره برنامه ریزی درسی برای کنکور دریافت کن:

فرم دریافت یک جلسه مشاوره کنکور

با پر کردن فرم زیر یک جلسه مشاوره برنامه ریزی کنکور از برنامه مطالعاتی تا تنظیم خواب و استراحت و کاهش استرس دریافت کن:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن!

 

بهبود عملکرد مغز

استراحت و خواب شبانه درست 2 فایده با خود به همراه دارد. اول اینکه در هنگام خواب مغز مطالبی که شما طی روز خواندید و یادگرفتید را طبقه بندی کرده و به حافظه بلند مدت می‌سپارد و در مرحله بعد برای یادگیری مباحث جدید در روز بعد آماده می‌شود.

کاهش استرس

خواب کافی در دوران کنکور باعث کاهش استرس در داوطلبان می‌شود و در نتیجه باعث می‌شود با آرامش بیشتری مباحث درسی را مطالعه کنند.

خواب کنکوری تک رقمی‌ها چگونه است؟

خواب کنکوری یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در دوران کنکور است. اگر خواب درست نداشته باشید به درس خواندن شما لطمه وارد می‌شود و  اگر خواب کافی داشته باشید به یادگیری مطالب درسی و کاهش استرس شما در کنکور کمک می‌شود.

همچنین خواب کافی یکی از موارد مورد نیاز برای تقویت حافظه برای درس خواندن است.

مشکلات خواب کنکوری ها

بسیاری از داوطلبان در دوران کنکور دچار مشکلاتی نظیر پرخوابی و کم خوابی کنکوری می‌شوند، که هرکدام اثراث منفی برجای می‌گذارد. در ادامه تک به تک آنها را بررسی می‌کنیم:

اثرات کم خوابی کنکوری

 1. کم خوابی در دوران کنکور، باعث می‌شود در طول روز احساس خواب آلودگی و خستگی کنید و برای مطالعه دروس وقت کم می آورید در نتیجه تمرکز شما در هنگام مطالعه و یادگیری پایین می‌آید.
 2. در یادگیری شما اثر منفی می‌گذارد.
 3. دچار بیماری های جسمی و روحی می‌شوید و سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می‌شود یا عصبی می‌شوید.
 4. همیشه احساس خواب آلودگی می‌کنید و بازدهی شما در مطالعه دروس پایین می‌آید در نتیجه به درستی نمی‌توانید طبق برنامه‌ریزی کنکوری خودتان پیش بروید.

اثرات پرخوابی یا خواب زیاد در دوران کنکور

 1. طبق ضرب المثل (خواب،خواب میاره) اگر در طول روز زیاد بخوابید، مجددا احساس خواب آلودگی به شما دست می‌دهد و قدرت یادگیری شما کاهش می یابد.
 2. به دلیل خواب زیاد دچار سردردهای بی موقع می‌شوید و نمی‌توانید درس بخوانید.
 3. علاوه براینکه خواب کافی باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود، اگر زیاد بخوابید باعث می‌شود معکوس عمل کند و به مرور زمان سلول های مغز شما ضعیف می‌شوند.

روش های تنظیم خواب کنکوری

روش‌های تنظیم خواب کنکوری

داوطلب کنکوری را درنظر بگیرید که در روزهای مختلف ساعت خواب های مختلفی دارد. مثلا یک شب ساعت ۱۱ می‌خوابد یک شب ساعت ۱ یا 4 می‌خوابد و صبح ها در ساعات مختلفی از خواب بیدار می‌شود مثلا یک بار به زور ساعت ۶ صبح به زور از خواب بیدار می‌شود و مجددا به خواب می‌رود یا یک روز دیگر ساعت 8 صبح یا 12 ظهر بیدار می‌شود. حجم خواب این داوطلب کنکوری مشخص نیست که در طول روز چند ساعت می‌خوابد در نتیجه تمام طول روز احساس خواب آلودگی و خستگی می‌کند.

به‌نظر شما این داوطلب می‌تواند از روزهای کنکوری خود به نحو احسن استفاده کند و موفق بشود؟

همه ما می‌دانیم که خواب یک فرایند پراهمیتی است که برای همه اتفاق می‌افتد و  طبق مطالعاتی که روی ساعت خواب نفرات برترکنکور انجام شده، روش های مختلفی برای تنظیم خواب کنکوری وجود دارد که با تهیه دفتر برنامه ریزی کنکور می‌توانند ساعت خواب و مطالعه خود را تنظیم کنند. در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. مکان مناسب: سعی کنید اتاقی که برای خواب خود درنظر می‌گیرید به دور از تنش و سر و صدا و دارای دمای ملایم و نور نسبتا تاریک باشد.
 2. برنامه ریزی: هر روز طبق ساعت مشخصی بخوابید و از خواب بیدار شوید و قبل از خواب برای فردا برنامه‌ریزی کنید که چه مباحثی را می‌خواهید مطالعه کنید.
 3. ورزش: هر روز صبح قبل از اینکه شروع به مطالعه کنید، نیم ساعت ورزش سبک انجام دهید.
 4. رژیم غذایی: نیم ساعت قبل از خواب از موبایل و نوشیدن چای، قهوه دوری کنید.

خواب بعدازظهر کنکوری‌ها، باید به‌صورتی باشد که اگر در طول روز احساس خستگی کردید، نیم ساعت استراحت کوتاهی داشته باشید، تا مغز شما ریکاوری شود.

چگونه برای کنکور کمتر بخوابیم؟ رازهای کاهش خواب برای کنکور

در اکثر اوقات خواب‌آلودگی در کنکوری‌ها ممکن است به دلیل ضعف جسمانی یا احساس خواب آلودگی کاذب پیش بیاید. در ادامه تکنیک‌هایی رامعرفی می‌کنیم که بتوانید خواب خود را کمتر کنید:

 1. مکان‌های خیلی گرم باعث خواب آلودگی می‌شود. اتاقی که در آن درس می‌خوانید خیلی گرم و تاریک نباشد چون باعث می‌شود در هنگام مطالعه احساس خواب آلودگی کنید و تمرکز خود را در هنگام درس خواندن از دست بدهید.
 2. هیچ وقت هنگام مطالعه دراز نکشید و  از میز و صندلی استاندارد استفاده کنید و صاف بنشینید.
 3. با صدای بلند درس بخوانید اینکار باعث می‌شود حواس پرتی از بین برود و  تمرکز شما بیشتر شود.
 4. اگر درهنگام درس خواندن از نوشیدنی های کافئین‌دار مانند قهوه، چایی استفاده کنید می‌تواند برا رفع خواب آلودگی کنکوری به شما کمک کند.
 5. آدامس جوییدن باعث بهبود عملکرد مغز و خون‌رسانی به آن و رفع خواب‌آلودگی کنکوری در هنگام مطالعه مطالب درسی می‌شود.

سخن پایانی

همان‌طور که گفتیم خواب یک کنکوری در بازدهی و تسلط مباحث درسی اهمیت بسیار بالایی دارد.  اگر داوطلبان کنکور می‌خواهند در کنکور موفق بشوند باید با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی خواب خود را در روزهای کنکور تنظیم کنند و در شب 6 تا 8 ساعت  از خواب کافی داشته باشند. مغز انسان در هنگام خواب شبانه استراحت می‌کند و ریکاروی می‌شود و بعد از اینکه از خواب بیدار می‌شود قدرت یادگیری انسان در صبح بیشتر می‌شود پس می‌توان نتیجه گرفت که معمولا بین ساعت 5 تا 8 صبح، بهترین ساعت مطالعه برای کنکوری‌ها است.

فرم دریافت یک جلسه مشاوره کنکور

با پر کردن فرم زیر یک جلسه مشاوره برنامه ریزی کنکور از برنامه مطالعاتی تا تنظیم خواب و استراحت و کاهش استرس دریافت کن:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن!

 

سوالات متداول:

 1. ساعت خواب کنکوری چقدر باید باشد؟
  توصیه می‌شود داوطلبان کنکور در شب ۶ تا ۷ ساعت و اگر در طول روز احساس خستگی کردند نیم ساعت بخوابند.
 2. برای تنظیم خواب کنکوری می‌توانند از قرص استفاده کنند؟
  خیر، بدون تجویز پزشک نباید قرص یا دارویی مصرف کنید و فقط باید پشتکار و با برنامه‌ریزی خواب خود را تنظیم کنید.
 3. حداقل خواب یک کنکوری چقد باید باشد؟
  کنکوری نباید کمتر از 6 تا 7 ساعت بخوابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }