آیدی نوین - روش مطالعه عربی کنکور انسانی | مباحث پر تست و مهم عربی کنکور

روش مطالعه عربی کنکور انسانی | مباحث پر تست و مهم عربی کنکور

روش مطالعه عربی اختصاصی

چالش های مطالعاتی عربی اختصاصی رشته انسانی، یکی از چالش هاییه که هر ساله بچه های رشته انسانی باهاش دست و پنجه نرم میکنن و رد شدن از سد این درس با قواعد ریز و درشتش کار خیلی سخت و دشواریه، برنامه ریزی کنکور برای این درس میتونه کمک بسزایی در روند پیشرفت شما داشته باشه. این مقاله که توسط بهترین مشاوران کنکور گردآوری شده بهتون نحوه مطالعه اصولی عربی اختصاصی انسانی و مسائل پیرامونی و مهم این درس رو گفته و بهتون آموزش داده چجوری از سد این درس سخت رد بشید.

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور از رتبه برتر ها

فرم زیر رو پر کن و برنامه اختصاصی کنکور انسانی خودت رو از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین بگیر:

با برنامه ریزی اصولی که از سمت رتبه برتر های کنکور برات انجام میشه، خیالت راحته که داری از برنامه ای استفاده میکنی که قبلا امتحان خودشو پس داده و چندین دانش آموز دیگه رو رتبه برتر کرده. 

 

بهترین روش مطالعه عربی کنکور انسانی

اولین موردی که در ارتباط با خواندن عربی انسانی باید بدونید اینه که عربی، درسی به هم پیوسته است که برای داشتن یه نمره و درصد خوب از این درس، نیازه که مباحث پایه ای رو خوب بلد باشید. پس یادگیری عربی رو از مباحث پایه ای شروع کنید و از پایه خودتون رو قوی کنید. برای داشتن یه درصد خوب از عربی توی کنکور، نیاز به رشد مرحله به مرحله دارید.

نکته ای که در ارتباط با یادگیری قواعد باید بدونید، اینه که شما باید همه قواعد خواندن عربی رو در کنار هم و به هم پیوسته بدونید و به این موضوع آگاه باشید که درک یه نکته میتونه به یادگیری چندین مبحث دیگه کمک کنه. پس مباحث عربی رو در کنار هم مطالعه کنید و این ارتباط دهی رو توی ذهنتون ایجاد کنید.

اگه شما دانش آموز ضعیفی توی این درس هستید، از همون ابتدا سراغ تست زدن نرید. اون چیزی که تو وهله اول باید بدونید، اینه که اگه قواعد رو با مصداق های تشریحی یادگرفتید اون وقت میتونید تست قواعد عربی رو شروع کنید. برای همین هم به شما پیشنهاد میکنم که بعد از یادگیری یکسری قواعد عربی، اونها رو روی متن مشخص کنید و سعی کنید با کمک دبیر مربوطه، ایراد هاتون رو پیدا کنید. هر چقدر شما عربی رو در دل متن و کاربردی تر یادبگیرید، مهارت بیشتری توی این درس پیدا می‌کنید.

خواندن عربی نیاز به تمرین زیادی داره

برعکس تصور عوام که معتقدند با حفظ کردن دروس انسانی میشه به رتبه خوبی تو این رشته رسید، عربی از اون سبک درس هاست که نیاز به تمرین و تکرار و مهارت کافی داره و نیازه که بخوبی راه حل های رفع خستگی هنگام مطالعه رو یاد بگیرید. حفظ کردن قاعده ای، شما رو در این درس موفق نمی‌کنه، بلکه اونچه اهمیت داره، یادگیری قواعد به صورت کاربردی است. برای همین حتما در کنار تست زدن ها، دفتر تحلیل عربی داشته باشید تا نکته هایی که در تست ها پیدا می‌کنید، یادداشت کنید و در بازه های زمانی متعدد مرور کنید. بعد از مدتی متوجه رشد قابل توجه خودتون تو این درس می‌شید.

اهمیت یادگیری ترجمه ها در روش مطالعه عربی

سوای یادگیری قواعد، مبحث ترجمه هم از مطالب مورد توجه در درس عربی هست. مبحث ترجمه چه در امتحانات نهایی و چه در کنکور حائز اهمیته. روش مطالعه ی ترجمه عربی در امتحانات نهایی، به این صورته که شما باید به ترجمه هر درس، جملات مهم و کلیدی و تمارین دروس تسلط کامل داشته باشید و معنی کلمات رو خوب بدونید.

اما نحوه مطالعه ترجمه عربی اختصاصی کنکور انسانی، طور دیگریه. برای اینکه بتونید تست های ترجمه رو به خوبی حل کنید، نیازه که قواعد رو خوب بشناسید، کلمات کتاب سه سال رو بلد باشید و در طول سال تحصیلی، تست ترجمه زیادی کار کرده باشید. بعد از هر واحد مطالعه عربی، تحلیل یک به یک گزینه ها و اعمال هر نکته روی هر گزینه و در نهایت یادداشت نکته مربوطه، می‌تونه باعث رشدتون در طی زمان بشه. همونطور که گفتیم اونچه که در تست ترجمه اهمیت داره، دونستن قواعد عربیه، به خصوص قواعدی که مستقیما بر روی متن تاثیر می‌گذاره. در اوایل این مقاله نیز به این نکته اشاره کردیم که بهتره عربی رو کاربردی یاد بگیرید و بر روی متن های کتاب، تمرین قواعد و نقش کلمات تمرکز داشته باشید.

 

نحوه تست زنی عربی اختصاصی کنکور انسانی

اگه تا به اینجا مطالب رو به خوبی خونده باشید، متوجه این شدید که برای داشتن یه درصد خوب توی درس عربی، تست زدن و تحلیل تست، میتونه خیلی مهم و کاربردی باشه. به بیان راحت تر، یه دانش آموز رتبه برتر علوم انسانی تیپ های مختلف تست عربی رو میشناسه و به قدری برای هر مبحث تست کار کرده که دام های تستی هر قواعد و نکته رو میدونه. سوالات عربی اختصاصی انسانی با سوالاتی که سال های قبل تحت عنوان “عربی عمومی” طرح می‌‌شد متفاوته و طراحان کنکور هر سال، ریزبینی و سختگیری خاصی رو برای طرح سوالات عربی اختصاصی دارند.

اهمیت قواعد در تست ها

بخشی از سوالات عربی اختصاصی کنکور انسانی، به طور مستقیم ازقواعد مهم طرح سوال میشه و گاهی هم از قواعد به صورت ترکیبی طرح سوال می‌شه. تا به الان برای حل تست های عربی، روش های متفاوتی معرفی و تدریس شده اما در کل می‌شه گفت که برای حل تست قواعد عربی، ورود از گزینه ها و حذف گزینه است. پیدا کردن خطا در گزینه ها و حذف گزینه، میتونه در اغلب تست های قواعد به شما کمک کنه.

اهمیت تست های ترجمه

بخشی از سؤالات، مربوط به تست های ترجمه است. همونطور که گفته شد، آشنایی با قواعد عربی به خصوص قواعد مربوط به ترجمه متن، به شما در حل تست کمک می‌کنه. برای حل تست ترجمه هم می‌شه از حذف گزینه استفاده کرد؛ به این صورت که در وهله اول، مواردی که جلوتر اشاره می‌کنیم رو در صورت سوال و گزینه ها بررسی کرده و عدم تطابق این دو، منجر به حذف گزینه میشه، اون موارد عبارتند از : تطابق ترجمه فعل از نظر زمان و شخص و دیگر موارد مربوط به فعل، تطابق ترجمه کلمات جمع یا مفرد، تطابق ترجمه ضمایر منفصل و متصل و ترجمه کلمات نمره یا معرفه و…

بخش دیگه ای از سوالات شامل تست های تعریب، تحلیل صرفی، ضبط الحرکات میشه که آشنایی با قواعد میتونه به حل این قبیل تست ها هم کمک کنه. در میون سه تیپ تست نام برده شده در جمله قبل، تحلیل صرفی حجم بیشتری از سوالات رو به طور معمول به خودش اختصاص میده. برای کسب مهارت در حل این تیپ تست، پیشنهاد میکنیم که در بازه زمانی نسبتا طولانی وقت مجزایی رو برای حل این نوع از تست بگذارید. بعد از حل هر تست آموزشی، نقش کلمات رو بر روی صورت سوال یاد بگیرید، اشتباهات صرفی یا نحوی‌تون رو در هر گزینه بررسی و نکات رو یادداشت و مرور کنید.

 

عربی اختصاصی انسانی رو از کجا یادبگیریم؟!

برای یادگیری اولیه عربی، نیازه که مطالب کتاب رو بلد باشید و بعد از اون برای یادگیری کنکوری عربی، میتونید از درسنامه کتاب های تستی و کنکوری استفاده کنید. لازم به ذکره که داشتن یه آموزش خوب برای بالا بردن درصد این درس، بسیار مفید و موثره. اما اگه دغدغه شما صرفا یادگیری تشریحی این کتاب و نمره امتحانات نهایی هست، مطالعه کتاب درسی و حل تمرین های هر درس و مرور مناسب، برای داشتن یه نمره خوب تو این درس کافیه‌. به این شرط که قواعد رو از پایه بلد باشید!

 

با چه کتاب تست هایی خواندن عربی رو پیش ببرم؟

اگه شما دانش آموزی هستید که علاوه بر تست نیازمند درسنامه هستید، کتاب عربی جامع انسانی خیلی سبز رو بهتون پیشنهاد می کنم و اگه که قواعد رو به خوبی یادگرفتید و به دنبال کسب مهارت کافی تو دنیای تست هستید، “بانک تست عربی جامع انسانی مهر و ماه” رو بهتون پیشنهاد می‌کنم.

عربی اختصاصی انسانی، مهمه یا نه؟!

کمتر کسی هست که به اهمیت عربی در رشته ادبیات و علوم انسانی واقف نباشه. این درس چه در کنکور انسانی و چه در امتحانات نهایی مورد توجه هست. ضریب این درس در امتحانات نهایی، 10/5 در کنکور 1402، 5 اعلام شده است. پس اگه به دنبال کسب رتبه و جایگاه خوب در رشته ادبیات و علوم انسانی هستید، به عربی توجه ویژه ای داشته باشید.

 

جمع بندی و مرور

با توجه به اهمیت قابل توجه درس عربی اختصاصی، نیازه که برای این درس، زمان ویژه ای رو در طول هفته، صرف مرور مطالبش کنید. برای داشتن یه جمع بندی و مرور خوب، بعد از یک دور مطالعه سه پایه و یادگیری عمیق این مباحث، با توجه به شرایط و توانایی فردی خودتون، پیشنهاد می‌کنم که تست ها به طور مبحثی پیش برده بشن و در طول هفته و ماه برای تیپ های تستی مختلف، زمان خاصی رو کنار بگذارید. روز های قبل از آزمون، سوالات سخت و نکات تستی یادداشت شده رو دوره کنید. همچنین در زمان های جمع بندی اگه به بخش عظیمی از مطالب تسلط بالایی دارید، بهتره بر روی رفع نقاط ضعف خودتون کار کنید و اگه بخش عظیمی از مباحث رو بلد نیستید، در زمان های جمع بندی بر تثبیت نقاط قوت خود تمرکز کنید. هفته های پایانی و نزدیک به کنکور نیز تمرکز خود بر نقاط قوت بگذارید و از تلاش برای یادگیری مطالبی که در طول سال تحصیلی نیاموخته اید، بردارید.

در انتها پیشنهاد میکنیم که برای لذت بردن از درس خوندن و همینطور تبدیل این کار به یک عادت لذت بخش مقاله چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟ رو حتما مطالعه کنید تا مسیرتون خیلی هموارتر بشه.

 

سخن پایانی

با توجه به اهمیت این درس در امتحانات نهایی، بهتره که در طول سال تحصیلی همگام با آموزش دبیر مربوطه، مطالب عربی رو خوب یاد بگیرید و تمرین کنید. همچنین اگه پایه ضعیفی دارید، به سراغ یادگیری نکات پایه ای عربی برید تا موفق به کسب نمره ای خوب برای عربی اختصاصی انسانی در امتحانات نهایی بشید. داشتن یه برنامه ریزی درست و شخصی سازی شده، میتونه به شما کمک قابل توجهی بکنه. میدونی که همیشه بهترینارو برات آرزو میکنیم؟!

دریافت برنامه  از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

با برنامه ریزی اصولی که از سمت رتبه برتر های کنکور برات انجام میشه، خیالت راحته که داری از برنامه ای استفاده میکنی که قبلا امتحان خودشو پس داده و چندین دانش آموز دیگه رو رتبه برتر کرده. 

 

بهترین روش مطالعه عربی چیست؟

بهترین روش مطالعه عربی، شروع مطالعه از مباحث پایه است. تقویت مباحث پایه در ادامه مسیر کمک به شدت خوبی بهتون میکنه. در این مقاله به صورت کامل به این موضوع پرداختیم.

درس عربی در کنکور شامل چند سوال است؟

درس عربی تخصصی در کنکور شامل  20 سواله که داوطلبین باید به این 20 سوال به عنوان چهارمین درس دفترچه در کنکور سراسری پاسخ بدن.

برای مطالعه عربی تخصصی رشته انسانی روزی چند ساعت وقت بزاریم؟

جواب دادن به این سوال بستگی به میزان مهارت و علاقه شما داره و برای گرفتن جواب درست باید با مشاور رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید اما به طور کلی روزی دو ساعت رو برای این درس میتونید در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }