آیدی نوین - برنامه ریزی درسی، چگونه بهتر درس بخوانیم؟

برنامه ریزی درسی، چگونه بهتر درس بخوانیم؟

بهترین برنامه ریزی درسی

داشتن یک برنامه ریزی درسی اصولی برای موفقیت در هر زمینه‌ای (نه‌ تنها تحصیلی) امری واجب و ضروری محسوب می‌شود. برنامه ریزی درسی به شما کمک می‌کند تا مطالعه‌ای هدفمند در طول دوران تحصیلیتان داشته باشید. خیلی از دانش‌آموز‌ان بدون توجه به برنامه ریزی درسی و اهمیت آن، تمام زمان خودشان را بی‌هدف و بدون برنامه ریزی درسی به درس خواندن اختصاص می‌دهند و به قول معروف تبدیل به ربات‌‌های بی‌احساسی می‌شوند که فقط درس خواندن را می‌دانند.

برنامه‌‌ریزی درسی هم همانند برنامه‌ ریزی کنکور که برای دانش‌آموزان کنکوری نوشته می‌شود، روش درس خواندنتان را هدفمند می‌کند و باعث می‌شود علاوه بر افزایش راندمان مطالعاتی و پیشرفت قابل توجهی در این زمینه، زمان کافی برای رسیدگی به بقیه کارها و تفریحات خود داشته باشید. در این مقاله اهمیت برنامه‌‌ریزی درسی برای همه پایه‌ها و مقاطع تحصیلی گفتیم و در‌ ادامه اصول طراحی بهترین برنامه‌ ریزی درسی را برای شما قرار دادیم تا بتوانید با رعایت آن‌ها حداقل‌هایی را برای داشتن یک برنامه اصولی پشت سر بگذارید.

اگر به مشاوره کنکور نیاز دارید فرم زیر را پر کنید:

دریافت برنامه از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

با آیدی نوین خیلی راحت میتونی برنامه درسی اختصاصی خودت رو انجام بدی و با تضمینی که از سمت آیدی نوینی ها میگیری خیالت راحت باشه که قراره نمره و رتبه خوبی بگیری.

 

چرا باید برنامه ریزی درسی داشته باشیم؟

اجازه دهید همین اول با یک ضرب المثل شروع کنیم، قدیمی‌ها می‌گویند ( موقعی که تشنته واسه کندن چاه خیلی دیره!)

حتماً  اطرافتان دیدید کسانی را که قصد دارند جدی درس بخوانند یا می‌گویند “می‌خواهم امسال با بهترین نمرات قبول شوم” ولی بی‌برنامه درس می‌خوانند یا تایم پرتی زیادی دارند. این دسته افراد شب امتحان از عالم و آدم گلایه دارند و چون از قبل برای این حجم از درس برنامه‌ ریزی نکرده بودند، شب امتحان با حجم زیادی از دروس مواجه می‌شوند و چون زمان کمی برایشان باقی مانده فرصتی برای دوره کردن همه درس‌ها ندارند و در‌نهایت نمره هایشان را خراب می‌کنند.

برنامه ریزی درسی تکنیکی است که شاید عده کمی از آدم‌ها به سراغش بیایند ولی همان عده کم کسایی هستند که همیشه بالاترین نمره‌ها را کسب می‌کنند و به قول معروف جزو تاپ‌های کلاسشان هستند.

حالا که فهمیدیم چه قدر برنامه داشتن به پیشرفت شما در دروس کمک می‌کند آیا به نظر شما هر برنامه ریزی نتیجه دلخواهتان را در پی خواهد داشت؟ قطعا خیر. برنامه ریزی درسی درست مانند آشپزی نیاز به مهارت و تخصص دارد و باید اصول خاصی در طرح‌ریزی آن در نظر گرفته شود.

اصول برنامه ریزی درسی

داشتن برنامه‌ریزی مانند داشتن نقشه راهیست که به شما آرامش خاطری مبنی بر درست بودن راهتان خواهد داد. در ادامه با اصول برنامه ریزی درسی آشنا می‌شوید، چم و خم راه را یاد گرفته و می‌تونید حساب شده و با اطمینان رو به جلو گام بردارید.

برنامه ریزی اختصاصی

مهمترین نکته‌ای که در مورد یک برنامه ریزی درسی درست می‌توان گفت، منحصر به فرد اون برنامه ریزی است. برنامه ریزی باید طبق شخصیت، اخلاقیات، توانایی ها، نقاط قوت و ضعف ها و عادات هر کس طراحی شود. زیرا قطعا موارد بالا در هر کس متفاوت خواهد بود؛ بنابراین هرگز یک برنامه ثابت رو برای همه نمی‌توان در نظر گرفت.

یک برنامه ریزی درست در مرحله اول باید مخصوص اخلاقیات، عادت ها و توانایی‌های شما نوشته شده باشه تا کمترین تناسخی با شخصیت شما صورت بگیره. برای اینکار شما نیازمند شناخت دقیق خودتون، نقاط قوت و ضعف و… هستید. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در این گام حساس به آن دقت کنید این هست که باید به خوبی خودتان را بشناسید. عدم شناخت خودتان موجب می‌شود نتونید داده های صحیحی برای برنامه‌ریزی‌اتان داشته باشید و همین امر باعث می‌شود که به تدریج در رعایت و ادامه برنامه‌ریزیتان به مشکل بخورید.

به قول معروف “خشت اول گر کج نهد معمار کج تا ثریا می‌رود دیوار کج”

اگه فکر می‌کنید که در این مرحله نیاز به کمک دارید اصلا نگران نباشید! بچه‌های آیدی نوین که اکثرا هم رتبه برتر‌های کنکور بودند و در برترین دانشگاه‌های کشور تحصیل کردند کنارتان هستند تا به شما کمک کنند بیشتر خودتان را بشناسید. برای اینکه بتوانید به صورت کاملا رایگان با آن‌ها صحبت کنید فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا خودشان با شما تماس بگیرند، آن‌ها هم زمانی جای شما بودند و به خوبی می‌دانند چگونه باید به شما کمک کنند.

دریافت برنامه از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه ریزی درسی اختصاصی خودت رو بده:

با آیدی نوین خیلی راحت میتونی برنامه ریزی درسی اختصاصی خودت رو انجام بدی و با تضمینی که از سمت آیدی نوینی ها میگیری خیالت راحت باشه که قراره نمره و رتبه خوبی بگیری.

تعیین هدف

مورد مهم بعدی که خیلی اهمیت دارد هدف گذاری است. اینکه می‌خواهید در آینده کجا بایستید، می‌خواهید چه معدلی و در کنکور چه رتبه‌ای داشته باشید همه و همه به تعیین هدف شما برمیگردد، با خودتان در این مورد صادق باشید، ببینید در چه کاری موفقید و علاقه دارید، یک دکتر هیچوقت نمی‌تواند در ادبیات خوب باشد و یک وکیل هیچوقت نمی‌تواند در ریاضیات موفق شود. پس بهتر است که با مشاوره انتخاب رشته کنکور بهترین گزینه برای خود را پیدا کنید.

رعایت توازن در برنامه ریزی درسی

مطمئن باشید که برنامه‌ریزی به معنای خداحافظی با زندگی نیست. قرار نیست شما تمام وقت خودتان را برای درس خوندن بگزارید و فقط و فقط درس بخوانید.

برنامه ریزی می‌تواند متداوم باشد که در کنار اینکه به پیشرفت تحصیلی‌تان کمک می‌کند به تفریحاتتان هم اهمیت دهد. پس این موضوع را به یاد داشته باشید که تفریح کردن ماهیت بدی ندارد و واقعا برای شما لازم است تا بتوانید از لحاظ روحی سرزنده و شاد بمانید. بسیاری از دانش‌آموزان وقتی می‌خواهند سفت و سخت برای درس خواندن وقت بگذارند خودشان را از هر تفریح و استراحتی محروم می‌کنند در صورتی که این کار باعث آسیب روحی می‌شود.

تفریح و وقت گذراندن در فضای مجازی لازم است ولی باید برای آن هم برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید اعتدال را رعایت کنید و نه به درس خود لطمه بزنید و نه تفریحتان. باید حواستان را جمع کنید خیلی درگیر فضای مجازی نشوید که از همه چیز غافلتان کند.

جزئیات در برنامه ریزی درسی

هر چه برنامه‌ریزی جزئی تری داشته باشید، بازدهی بالاتری را تجربه خواهید کرد. شما باید توی برنامه‌ریزی‌اتان از زمان دقیق از خواب بیدار شدن تا زمان دقیق به خواب رفتن را در نظر بگیرید. تنها در این صورت است که در طول روز میدانید دقیقا باید چیکار کنید و  در اواسط روز سردرگم نیستید.

در ادامه نمونه جدول برنامه ریزی را  برای شما قرار داده‌ایم تا بتوانید به راحتی برنامه‌ریزی را شروع کنید.

از شکست نترسید

به این نکته توجه کنید که در این راه ممکنه بارها شکست بخورید. ممکنه بعضی روزها نتوانید طوری که برنامه‌ریزی کردید پیش روید، ( این نکته را در نظر داشته باشید که برنامه ریزی خوب برنامه ریزی هست که منعطف باشه) ولی اصلا از شکست خوردن در رعایت برنامه‌ریزیتون احساس ناراحتی نکنید. به قول معروف توی شکست درسی هست ولی توی پیروزی؟ فکر نکنم…

 کار‌های روزانه و مدرسه

قبل از شروع برنامه ریزی لیست کاملی از کار های روزانه اتان را مشخص کنید، تایم مدرسه را باید توی برنامه ریزی‌اتان لحاظ کنید و همینطور تکالفیف مدسه را هم باید در نظر بگیرید. یادتان نرود که مرحله سختی به اسم کنکور پیش روی شماست و باید برای ان مرحله هم آماده شوید. پس این لازم هست که هم بتوانید تایم مدرسه را توی برنامه ریزی‌اتان بگنجانید و هم نگاهی به کنکور داشته باشید و همینطور با استفاده از بانک جزوه آیدی نوین به تموم جزوات درس های مختلف دسترسی داشته باشید.

آگاهی آدم های مهم زندگی از برنامه ریزی درسی

یکی از کارهایی که باعث می‌شود به برنامه ای که دارید پایبند باشید صحبت کردن راجب آن با آدم های مهم زندگیتون است، وقتی که آنها را در جریان کلیات برنامه ریزی‌اتان قرار بدهید هم ناخواسته مانع اجرایی کردن برنامه ریزی‌اتان نمیشوند و هم برای خودتان  تعهدی میشود که به برنامه ریزی‌اتان پایبند بمانید و اگر شکست خوردید پا پس نکشید.
حذف‌شده: بعضی اوقات راجب وضعیت خودت باهاشون حرف بزن از خوب یا بد پیش رفتن برنامه ریزیت صحبت کن و ازشون بخواه که راجب تلاشت نظر بدن این کار خیلی میتونه به جلوگیری از نیروی مقاومتی ادم های مهم زندگیت که به صورت ناخواسته از جانبشون ایجاد میشه کمک میکنه.

منابع کمک درسی

کتاب‌های کمک درسی ، منابع غنی برای پیشرفت در دروس مختلف هستند. با استفاده از منابع کمک درسی که همیشه در جلسات مشاوره کنکور به آن اشاره شده، میتوانید دروس را بهتر و با جزئیات بهتری درک کنید و متوجه شوید.

نکته ای راجب منابع کمک درسی است که تمام منابع از لحاظ محتوایی هیچ فرقی باهم ندارند و تنها تفاوت آنها در نحوه توضیح دادن مولف آنهاست. پس اگر با منبعی و نحوه توضیحش راحت هستید نیاز نیست منبعتان را عوض کنید و میتوانید از همان استفاده کنید. استفاده از منابع کمک درسی علاوه بر کمک کردن در افزایش نمره هایتان به کنکورتان هم کمک زیادی میکند و میتوانید با آمادگی بیشتری برای این آزمون بزرگ آماده شوید.

ایجاد عادت های درست روزانه

طبیعتا در زندگی همه ما یک سری عادت ها هستند که مانع تمرکز و رسیدن به نتیجه حداکثری می‌شوند و به برنامه‌ریزی درسی که داریم آسیب می‌زنند.  ممکن است یک نفر نتواند صبح زود بیدار شود یا شخص دیگری زمان مطالعه وابش بگیرد؛ یا کسی که تغذیه درستی ندارد و هزاران دلایل متعدد دیگر..

مارکوس اورلیوس از معروف ترین امپراتور های تاریخ روم میگه :

“برای اینکه تو را بشناسم، بیشتر از آنکه به تصمیم هایت نگاه کنم، به عادت هایت نگاه میکنم. زیرا تصمیم ها سهم کوچکی از زندگی تو و عادت ها بخش بزرگی از زندگی ات را میسازند”

با اینکه قبول کردن این مسئله سخت نیست اما متاسفانه تغییر دادن عادت ها کار سخت و دشواریست البته خوشبختانه کار غیر ممکنی نیست!

قانون بها

قانون بها، نکته ای است که کمتر کسی به شما گوشزد می‌کند. برای توصیف قانون بها به مثال زیر توجه کنید :

تصور کن تو میری فروشگاه، سبدو میگیری دستت و هرچیزی که دلت میخواد رو برمیداری. کسی بهت میگه چرا اینارو برداشتی؟ نه هیچکسی بهت نمیگه چرا اینکارو کردی! اما زمانی که میخوای اون وسایلی که برای خودت برداشتی رو از فروشگاه خارج کنی و ببریش سمت خونتون، اون موقعس که جلوتو میگیرن میگن اینارو میخوای؟ اوکی پولشو بده تا برای تو بشه.

قانون بها دقیقا مصداق بارز این مثال است… میخواه نمره خوبی بگیرید؟ میخواهید در درس‌‌هایتان همیشه موفق باشید؟ می‌خواهید در کنکور رتبه برتر شوید؟ می‌توانید به همه خواسته‌هایتان برسید ولی باید بهایش را پرداخت کنید. باید بهای رسیدن به این اهداف را بدهید تا بتوانید بدستشان بیاورید. حالا بهای رسیدن به هدفتان چیست؟ این است که عادت‌های بدتان را فدا کنید و عادت‌های خوب را در وجودتان جایگزین کنید تا به موفقیت در برنامه ریزی درسی که دارید برسید. پس هرگز فراموش نکنید که برای رسیدن به چیزی باید چیز دیگری را فدا کنید تا بتوانید به هدفتان برسید.

در ادامه می‌توانید به صورت دقیق‌تر و کامل‌تر راجب تغییر عادت‌ها از رشته مطالب آیدی نوین مطالعه کنید و کاملا یاد بگیرید که چطور می‌توانید عادت هایتان را تغییر بدهید.

آنالیز برنامه ریزی درسی در فواصل معین

نکته مهمی که بعد از رعایت یک برنامه ریزی درسی درست و اصولی باید رعایت کنید این است که باید بعد از گذشت مدتی حتما روند پیشرفت خودتان را در برنامه ریزی درسی مورد آنالیز و ارزیابی قرار بدید؛ بهتر است که این کار را به مشاورتان بسپارید تا به صورت علمی و با آگاهی کامل گزارش کار شما و نحوه پیشرفتتان را چک کند. با اینکار اگر در روند رعایت کردن برنامه ریزی درسی‌اتان دچار ضعف یا باگی هستید میتوانید آن را پیدا کنید و در تلاش باشید تا آن باگ را رفع کنید.

سخن پایانی

برنامه ریزی درسی به‌مانند یک اقیانوس بزرگ و پر از جزئیات است که نیاز دارد ساعت‌ها برای نوشتن این برنامه ریزی درسی اختصاصی برای هرکدام از داوطلبان زمان گذاشته شود. این نوع برنامه‌ریزی برای همه مقاطع تحصیلی یکی از ضروری‌ترین گام‌ها به حساب می‌آید.

ما در این مقاله قصد داشتیم با استفاده از تجربیات مشاورین رتبه برتر آیدی نوین، اصول برنامه‌ریزی صحیح و درست را به شما آموزش دهیم. می‌توانید با پر کردن فرم زیر از جزئیات بیشتر این نوع برنامه‌ریزی برای سال تحصیلی مطلع شوید و از الان چندین پله از بقیه داوطلبان جلوتر باشید و در‌نهایت برای کنکور بیشتر از هرکس دیگری آماده باشید. میدونی که همیشه بهترینارو برات آرزو میکنیم دیگه؟

دریافت برنامه از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

با آیدی نوین خیلی راحت میتونی برنامه ریزی درسی اختصاصی خودت رو انجام بدی و با تضمینی که از سمت آیدی نوینی ها میگیری خیالت راحت باشه که قراره نمره و رتبه خوبی بگیری.

 

سوالات متداول

داشتن برنامه ریزی درسی تا چه حد اهمیت داره؟

فرقی نمی‌کند شما مشغول تحصیل در چه پایه‌ای هستید. کلاس اول یا کلاس دوازدهم، هر دانش‌آموزی برای موفقیت و مطالعه اصولی دروسش و طی کردن مسیر صحیح مطالعه نیاز به برنامه ریزی درسی صحیح و اصولی دارد؛ به طوری که با استفاده از توانایی‌ها و مهارت‌های خود آن فرد نوشته شده باشد.

دلیل عدم تداوم برنامه ریزی درسی در چیست؟

دلیل اصلی عدم تداوم و ادامه برنامه‌ریزی درسی که قبلا انجام دادید، عدم آگاهی و شناخت خودتان و همینطور عدم تسلط روی نقاط قوت و ضعفتان است. رعایت این‌ چنین برنامه‌ ریزی اصولی که بر این پایه ساخته شود خیلی راحت و لذت‌بخش است و چون بر پایه مهارت شما نوشته شده دیگر به شما فشار نمی‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }