آیدی نوین - بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی

بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی

بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی

داوطلبان علاقه‌مند به شرکت در آزمون سراسری انسانی حتماً باید بر اساس برنامه‌ای مشخص مطالعاتشون رو انجام بدن؛ کنکور انسانی به این دلیل که 9 درس در دفترچه تخصصی خودش داره، باعث شده که تنوع دروس اختصاصیش بیشتر از رشته های تجربی و ریاضی باشه. با توجه به اینکه اکثر درس ها شامل مباحث حفظی و فرار هستند، اهمیت برنامه ریزی کنکور دو چندان میشه. آشنایی با بودجه بندی درس اقتصاد که تک کتابی هست و خیلی از بچه ها ازش درصد های بالایی میگیرن باعث شده که مشاوران در جلسات مشاوره کنکور خودشون، بودجه بندی این درس رو جزء اولویت های اولشون برای داوطلبین بدونن. آگاهی از بودجه بندی علاوه و آشنایی تو با مباحث مهم این کتاب بهت کمک میکنه تا دید باز تری راجع به این موضوع داشته باشی.

 

دریافت مشاوره و برنامه اختصاصی کنکور از رتبه برتر ها

فرم زیر رو پر کن و برنامه اختصاصی خودت رو خیلی زود دریافت کن و در کنار اون با گرفتن جواب سوالات از رتبه برتر ها، از همین الان پر قدرت به سمت رتبه برتر شدن قدم بردار:

برنامه ریزی تخصصی و مشاوره بهت کمک میکنه با روش درست و اصولی برای کنکور آماده بشی و درصد موفقیت خودت رو بیشتر کنی!

 

بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی تا سال 1401

درس اقتصاد تا سال گذشته به‌عنوان دومین درس دفترچه تخصصی گروه انسانی بود و از سؤال 121 تا سؤال 135 رو شامل می‌شد. داوطلبان برای پاسخ دادن به این 15 سؤال فقط 10 دقیقه زمان داشتن. درواقع با توجه به تک منبعی بودن این درس که فقط کتاب اقتصاد سال دهمه، این تعداد سؤال و این زمان کوتاه کاملاً منطقی به نظر میاد. پس حیفه از مطالعه یک کتاب برای 15 سؤال غافل بشی و نتونی امتیازش رو کسب کنی. همچنین میتونی از برنامه ریزی درسی دهم انسانی هم استفاده کنی تا نکات مهمی رو راجب این درس یاد بگیری.

بااطلاع از بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی، میشه به‌راحتی تمام مباحث این کتاب رو وارد حافظه بلندمدت کرد و تست‌ها شو یکی پس از دیگری جواب داد. این حرف رو بر اساس نتایج کنکور دوره‌های گذشته استنباط می‌کنیم چون در سال 1400 بیش از 1500 نفر تونستن این درس رو صد در صد بزنن و حدود 6 هزار نفر، امتیاز 80 تا 100 درصدی رو برای اقتصاد کسب کردن.

در جدول زیر میتونی این بودجه بندی رو با جزییات کامل در 3 سال پایانی کنکور مشاهده کنی و به میزان اهمیت هر فصل از کتاب دهم پی ببری.

 

بودجه بندی درس اقتصاد کنکور انسانی

بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی به تفکیک هر فصل

درس اقتصاد در کل ماهیت مفهومی، محاسباتی و حفظی داره پس کاملاً قابل انتظاره که تست‌های اون هم از هر سه ماهیت و یا به‌صورت ترکیبی مطرح بشه. در ادامه بودجه بندی این درس رو باهم بررسی می‌کنیم.

  • همونطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنی بیشترین تعداد تست‌های اقتصاد از فصل اول این کتاب مطرح‌شده. درواقع 4 درس فصل اول حدود 40 درصد از سؤالات رو به خودشون اختصاص میدن و کمتر کسی پیدا میشه که بعد از مطالعه و تمرین نتونه از عهده پاسخ دادن به سؤالات این قسمت بر بیاد.
  • 3 درس در فصل دوم وجود دارن که معمولاً از هر فصل یک سؤال طرح میشه. البته مشاهده شده که در یک سال از یکی از درس‌ها دو سؤال اومده و در مقابل سؤال درس دیگه حذف شده.
  • چیزی که فصل سوم رو برای دانش آموزان آزاردهنده میکنه اینه که با داشتن 4 درس فقط یک سؤال ازش مطرح میشه و همین عامل ممکنه خیلی از داوطلبان رو مجاب کنه قیدش رو بزنن و براش وقت نزارن؛ اما خب به این فکر کن در مقابل کسایی که قراره این فصل رو حذف کنن، اگر بتونی همین یک سؤال رو به‌درستی جواب بدی 6 درصد امتیاز این قسمت رو به چنگ آوردی.
  • فصل آخر کتاب اقتصاد دهم، 3 درس بیشتر نداره اما 5 سؤال ازش مطرح میشه. پس بعد از فصل اول میشه این فصل رو مهم تلقی کرد.

اگر جزو داوطلبانی هستی که وقت کمی براشون مونده یا اینکه علاقه‌ای به درس اقتصاد نداری به‌راحتی میتونی با مطالعه دو فصل اول (اقتصاد) و چهارم (اقتصاد جهان و ایران) 11 سؤال رو جواب بدی و 74 درصد امتیاز درس اقتصاد رو به دست بیاری.

 

ضریب درس اقتصاد در کنکور انسانی

در سال‌های گذشته داوطلبانی که قصد داشتن در رشته‌هایی مثل حسابداری، اقتصاد، رشته‌های مدیریت و… که در زیرگروه 3 قرار داشتن قبول بشن، تلاش بیشتری برای تست‌های درس اقتصاد میکردن و متقاضیان رشته‌های زیرگروه یک، اهمیت چندانی به این درس نمیدادن.

ضریب درس اقتصاد قبل از تغییرات سازمان سنجش

اما برای آزمون سراسری 1402، سازمان سنجش قوانین جدید وضع کرده تا به‌تدریج بتونه غول کنکور رو از سر راه دانش آموزان برای ورود به دانشگاه حذف کنه. یکی از این تصمیمات حذف ضریب زیرگروه‌های هر رشته است. از سال جدید هر درس فقط با یک ضریب کلی در کنکور سراسری اعمال میشه. اقتصاد و روانشناسی با ضریب 2، جزو درس‌هایی هستند که تأثیر کمتری در نتایج نهایی این آزمون دارن.

 

آخرین تغییرات مشاهده شده برای بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی

یکی دیگه از تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور 1402، حذف دروس عمومی برای تمام گروه‌های آزمایشی بود؛ همچنین از امسال آزمون سراسری در دو مرحله، یکی دی ماه 1401 و دیگری در تیر ماه 1402 برگزار میشه. با توجه به این قوانین؛ مشاهده شده که در آزمون دی ماه 1401، درس اقتصاد آخرین درس دفترچه تخصصی شماره دو در گروه آزمایشی انسانی بوده ولی مطابق سال‌های قبل تعداد سؤالات و زمان پاسخگویی به آن‌ها تغییری نکرده. اگر با شنیدن تغییرات کنکور 1402 حس کردی قراره مسیر متفاوتی رو نسبت به داوطلبان سال‌های گذشته طی کنی و ممکنه گمراه بشی، میتونی از تجربه اساتید آیدی نوین استفاده کنی. بهترین مشاوران کنکور انسانی هرروزه با داوطلبان و دانش‌آموزان زیادی مثل خودت سروکار دارن و تا الآن تونستن با استفاده از تفاوت‌های فردی هر شخصی، بهترین روش مطالعه رو بهش معرفی کنن.

 

سخن پایانی

در این مقاله قصد داشتیم با اسفاده از تجربیات مشاوران رتبه برتر آیدی نوین و جلسات مشاوره کنکور خودشون با داوطلبین، بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی رو به بهترین نحو بهت آموزش بدیم. آگاهی از بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی علاوه بر داشتن آگاهی از بخش های مهم این درس باعث رفع خستگی هنگام مطالعه به دلیل دونستن میزان اهمیت هر بخش، میشه و بهت کمک میکنه تا با راندمان بالاتری درس بخونی و توی کنکور رتبه خوبی بگیری. داشتن مشاوره و برنامه ریزی تخصصی برای خودت باعث میشه که پات رو حتی فراتر بزاری و توی یک مسیر مطمئن و تضمینی برای رتبه برتر شدن گام برداری. میدونستی که همیشه بهترین هارو برات آرزو میکنیم؟!

 

دریافت مشاوره و برنامه اختصاصی کنکور از رتبه برتر ها

فرم زیر رو پر کن و برنامه اختصاصی خودت رو خیلی زود دریافت کن و در کنار اون با گرفتن جواب سوالات از رتبه برتر ها، از همین الان پر قدرت به سمت رتبه برتر شدن قدم بردار:

برنامه ریزی تخصصی و مشاوره بهت کمک میکنه با روش درست و اصولی برای کنکور آماده بشی و درصد موفقیت خودت رو بیشتر کنی!

 

سوالات متداول

1. بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی چگونه است؟

با توجه به جدولی که در این مطلب قراردادیم دو فصل اول و آخر فصل‌های تست خیزی هستن و فصل دوم و سوم از اهمیت کمتری برخوردارند. پس با آگاهی از این مطلب میشه زمان بیشتری به مباحث مهم اختصاص داد.

2. ضریب درس اقتصاد در کنکور 1402 چند است؟

این درس با ضریب 2 جزو کم اثرترین درس‌های تخصصی برای رشته انسانی به شمار میره اما همونطور که در مقاله با دلیل اشاره شد، نباید این درس رو نادیده بگیری.

3. با توجه به بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی بهترین منبع مطالعاتی چیست؟

تنها منبع مطالعاتی اقتصاد، کتاب درسی پایه دهمه؛ اما برای موفقیت حتماً در کنارش از کتاب‌های کمک‌درسی و تست‌های آزمایشی بهره ببر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }