آیدی نوین - برنامه ریزی درسی یازدهم انسانی

برنامه ریزی درسی یازدهم انسانی

برنامه ریزی درسی یازدهم انسانی

نداشتن نقشه راه و راهنمای مسیر میتونه باعث بشه که راه چند ساعته چندین روز طول بکشه. برای موفقیت توی کنکور و رتبه شدن هم مسیر های زیادی وجود داره اما هر شخص باید بهترین روش و مسیر رو با توجه به توانایی ها و نقاط ضعف خودش طراحی و اجرا کنه. موفقیت فرمول خاص خودش رو داره که بدونی چه زمانی باید چه کاری رو با چه روشی انجام بدی. دانش آموزا میتونن این فرمول رو توی هر پایه با برنامه ریزی درسی درست و اصولی برای خودشون بدست بیارن. به همین دلیل توی این مطلب قراره گام به گام طراحی برنامه ریزی درسی یازدهم انسانی رو با مثال بهتون آموزش بدیم.

فرم دریافت برنامه درسی اختصاصی

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی یازدهم انسانی اختصاصی خودت رو بده:

با برنامه ریزی اصولی که از سمت رتبه برتر های کنکور برات انجام میشه، خیالت راحته که داری از برنامه ای استفاده میکنی که قبلا امتحان خودشو پس داده و چندین دانش آموز دیگه رو رتبه برتر کرده. 

 

اهمیت برنامه ریزی درسی یازدهم انسانی 1403

درس های یازدهم برای کنکور یکی از مهمترین دروس محسوب میشن. البته این نکته رو هم به یاد داشته باشید که اکثر درس های رشته انسانی به صورت متوالی هستن. یعنی به عنوان مثال علوم و فنون یازدهم ادامه علوم فنون دهم و پیش نیاز علوم و فنون دوازهم هست. پس نکته مهم برای شروع پر قدرت از این پایه اینه که بتونید دروس پایه دهم رو به خوبی یاد گرفته یا به خاطر داشته باشید. چیزی که باعث میشه تو از بقیه جلوتر بیوفتی نوع برنامه ریزی و جدی گرفتن و تداوم اونه. یه رتبه برتر درس خوندن رو زود شروع میکنه و نمیزاره درساش برای لحظه آخر تلمبار بشه. پس اینو بدون تو از همین پایه یه کنکوری به حساب میای و با برنامه ریزی کنکور صحیح که از قضا در بهترین زمان ممکن خودش برای شروع هم هست میتونی به معنای واقعی کلمه رتبه برتر شدنت رو تضمین کنی.

 

انواع برنامه‌ریزی

آشنایی با انواع برنامه ریزی در ابتدای مسیر بسیار حائز اهمیته چرا که با شناخت انواع اون میتونید بهترین روش رو انتخاب کنید و اگه تا الان شیوه برنامه ریزی غلطی داشتید اونو اصلاح کنید.

 برنامه ریزی زمانی

این نوع برنامه ریزی اولین نوع برنامه ریزی بوده که به دلیل عدم مشخص بودن حجم دروس و صرف تمرکز روی زمان منسوخ شده و دیگه مورد استفاده قرار نمیگیره. توی این نوع برنامه ریزی فقط زمان مطالعه دروست مشخص میشه و هیچ توجهی به حجم دروسی که باید در طی اون زمان بخونی نمیشه! به این شکل که به عنوان مثال باید شنبه از ساعت 18 الی 20 ریاضی رو بخونی همین.

برنامه‌ریزی حجمی

برنامه ریزی حجمی که به برنامه راهبردی آزمون هم معروفه دقیقا برخلاف برنامه ریزی زمانی کار میکنه. در این نوع برنامه ریزی شما فقط بر حجم دروستون تمرکز دارید و هیچ صحبتی راجب حجم درس هاتون نمیشه. به عنوان مثال تو باید روز شنبه فصل اول درس ریاضیت رو بخونی. این نوع برنامه ریزی هرچند که بهتر از برنامه ریزی زمانیه ولی هنوز هم به دلیل اینکه قابلیت شخصی سازی کمی داره هنوز یه جای کارش میلنگه و حداکثر بازدهی و راندمان رو بهتون نمیده.

 برنامه ریزی حجمی زمانی

بهترین نوع برنامه ریزی در حال حاضر برنامه ریزی حجمی زمانیه، این برنامه ریزی همونطور که از اسمش متوجه شدید ترکیب دو برنامه ریزی حجمی و زمانیه و تمرکزش روی هر دو مورد حجم و زمانه. این برنامه ریزی به دلیل قابلیت شخصیت بالایی که داره بالاترین راندمان رو متناسب با شخصیت هر فرد داره. تو باید توی این نوع برنامه ریزی به عنوان مثال روز شنبه از ساعت 18 الی 20 فصل یک ریاضی رو بخونی.

 

تست زنی در برنامه ریزی درسی

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید شیوه و انواع تست زنی هست که حتما باید در زمان‌های مناسب باشه. در ادامه مبحث برنامه ریزی درسی یازدهم انسانی با انواع تست ها آشنا خواهید شد و متوجه می‌شید هر نوع تست رو در وقت مناسب خودش بزنید.

تست ها به سه دسته (آموزشی، زمان دار، تست یادآور) تقسیم بندی میشن. هرکدوم از این تست ها زمان مخصوص خودشو میطلبه و توهم باید بدونی هرکدوم ازین تست ها دقیقا به درد چه موقعی میخورن و چطور ازشون در چه زمانی استفاده کنی؟

تست آموزشی

تست آموزشی اولین قدم تست‌ زنیت هست و بلافاصله بعد از مطالعه درس صورت میگیره، بعد از مطالعه یک مبحث ، با خیال راحت تست های آموزشی رو پاسخ بده چون این تست ها برای یادگیریه نه سنجشت. میتونی قبل از مطالعه هم نگاهی به تست ها بندازی تا بدونی دقیقا از اون درس به‌ چه شیوه تست میاد

تست یادآور یا ارزیابی

تست یادآور یا ارزیابی رو باید بعد از چند روز که از مطالعه مبحثی که قبلا خوندی گذشته بود، بزنی. این تست بهت راهنمایی می‌کنه که کدوم مباحث رو فراموش کردی و کدوم مباحث نیاز به مرور بیشتری برات داره. در حقیقت این تست کمک خیلی زیادی بهت میکنه تا متوجه بشی توی کدوم درس ها و بخش ها ضعف داری و باید بهش بیشتر از بقیه درسا توجه کنی.

تست زمان‌دار

در آخرباید تست زمان‌دار بزنیددر این شیوه تست شما مطالب را به خوبی مدیریت کرده آید فقط سعی میکنید در کم ترین زمان تست بزنید تا سرعت‌تان بالا برود و درد کنکور سریع تر باشید..تست زمان دار مناسب روزهای پایانی است .

 

ضرایب دروس یازدهم انسانی

ضرایب-دروس-اختصاصی-رشته-انسانی

اين ضرايب ثابت هستن چون زير گروه ها حذف شدند.

 

دلیل عدم تداوم در رعایت برنامه ریزی ها

یکی از متداول ترین سوال هایی که داوطلبین ذر برنامه ریزی درسی یازدهم انسانی میپرسن اینه که “دلیل اینکه تا الان هرچی برنامه ریزی نوشتم یا گرفتم، رو نتونستم رعایت کنم دقیقا چیه؟”  این مشکلیه که خیلی از بچه هایی که قصد داشتن به صورت جدی شروع بکنن و حتی برنامه ریزی هم داشتن باهاش تا الان روبه رو شدن و فکر میکنن مشکل از خودشونه در صورتی که اصلا اینطور نیست.

عدم شناخت خود

اولین باگی که توی برنامه ریزی های غیر تخصصی انجام میشه، عدم شناخت خودته. وقتی تو خودت رو نمیشناسی و از توانایی ها و ضعف هات خبر نداری، نمیتونی به صورت اصولی برنامه ریزیت رو تنظیم کنی، به عنوان مثال تو توی درس ریاضی خیلی خوبی و نیازی نیست برای همچین درسی دو ساعت وقت بزاری در صورتی که دوستت که توی ریاضی ضعیفه واقعا دو ساعت براش کمه و این باعث میشه که توی برنامه ریزی که به صورت عمومی تعریف میشه توازنی نباشه

رعایت نکردن میزان تواناییت

برای موفقیت نیاز نیست یهو تصمیم بگیری روزی ده ساعت درس بخونی. این نکته رو یادت باشه که هیچ ورزشکاری یه هفته ای با روزی 5 ساعت ورزش کردن نتیجه نگرفته. بلکه با تمرین به صورت بلند مدت و با زمان معقول تری (مثل نیم ساعت در روز) قطعا تونسته به نتایج خوبی برسه. باید میزان توانایی خودت و کشش مغزت رو توی برنامه ریزی لحاظ کنی. اگه کسی هستی که تا حالا برنامه ریزی نکرده و جدی درس نخونده باید با روزی 2 تا 5 ساعت شروع کنی و کم کم زیادش کنی.

عدم شناخت کافی از روش مطالعه صحیح

یکی دیگه از دلایل مهم عدم تداوم در رعایت برنامه ریزی درسی که داشتی اینه که با شیوه های مختلف مطالعه صحیح آشنا نبودی و رعایتش نکردی. همونطور که هر ورزشی قوانین خاص خودشو داره، هر درسی هم توی پایه یازدهم انسانی روش مطالعه خودشو داره. باید این شیوه های مطالعه رو بشناسی و رعایتشون کنی چراکه طبیعتا نمیتونی اونجوری که ریاضی میخونی، عربی رو هم بخونی.

 

منابع کمک درسی یازدهم

به عنوان آخرین بخش از برنامه ریزی درسی یازدهم انسانی بهتره که منابع کمک درسی پایه یازدهمت رو بشناسی و با استفاده از اونا مثل یه شتاب دهنده سرعت پیشرفتت رو چندین برابر کنی.

  • برای دروس ریاضی ، عربی ، علوم فنون و جامعه شناسی می‌تونی از نشر خیلی سبز استفاده کنی.
  • دروسی مانند فلسفه و روانشناسی هم نشر مشاوران نشر مناسبی برای مطالعه و تست زنیه.
  • تاریخ و جغرافیا نیاز به کتاب کمک آموزشی خاصی نداره  اما اگر نیازمند درسنامه خلاصه شده خوب هستی خیلی سبز پیشنهاد خوبیه.

 

سخن پایانی

پایه یازدهم یکی از حساس ترین و مهم ترین بازه های زمانی از نظر موفقیت و رتبه برتر شدن برای کنکوره، زیرا همونطور که بهش اشاره کردیم اکثر رتبه برتر های کنکور از این پایه برای کنکور شروع به مطالعه برای کنکور کردن. داشتن یک برنامه ریزی درست و اصولی برای سال یازدهم یکی از اولین قدم ها برای رتبه برتر شدنه. یادت باشه تو این راه تنها نیستی و رتبه برتر های موسسه آیدی نوین که سرد و گرم این راه رو چشیدن کنارتن تا بتونی برنامه ریزی تخصصی خودت رو داشته باشی و همینطور یه مشاور که خودش رتبه برتر شده هم داشته باشی تا با قدرت این مسیری که تهش خیلی روشنه رو طی کنی. میدونی که آرزومون موفقیتته؟

 

دریافت برنامه درسی یازدهم انسانی از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

با برنامه ریزی اصولی که از سمت رتبه برتر های کنکور برات انجام میشه، خیالت راحته که داری از برنامه ای استفاده میکنی که قبلا امتحان خودشو پس داده و چندین دانش آموز دیگه رو رتبه برتر کرده. 

 

سوالات متداول

ساعت مطالعه استاندارد پایه یازدهم چند ساعت است؟

در این مطلب فرمول محاسبه ساعت مطالعه استاندارد با توجه به شرایط خودتون رو آموزش دادیم . اما به صورت کلی اگه در این پایه به تازگی قصد دارید درس خوندن رو به صورت جدی شروع کنید، بهتره که از روزی 2 الی 5 ساعت شروع کنید.

دلیل نداشتن استمرار در اجرای برنامه درسی چیست؟

دلیل اصلی این قضیه عدم رعایت توازن و شناخت خودتون هست. با مطالعه این مقاله به طور کامل یاد میگیرید توازن رو با توجه به شناخت خودتون توی اجرای برنامه درسی یازدهم ایجاد کنید.

با شروع از یازدهم امکان رتبه برتر شدن در رشته انسانی وجود داره؟

بله! طبق تحقیقاتی که انجام شده بیشتر رتبه برتر های سال های گذشته کنکور مطالعه جدی خودشون رو از پایه های دهم و یازدهم شروع کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }