آیدی نوین - برنامه ریزی درسی دهم انسانی

برنامه ریزی درسی دهم انسانی

برنامه ریزی درسی دهم انسانی

به احتمال زیاد خیلی از بچه هایی که  به تازگی وارد پایه دهم انسانی شدن و قصد دارن تا سه سال موفقیت آمیزی که در نهایت به کنکور ختم میشه رو طی کنن، به دنبال راهی برای درس خوندن درست و اصولی میگردن. ممکنه خیلی از این دسته دانش آموز ها بعد از درس خوندن احساس خستگی بکنن یا به دلیل اینکه برنامه ریزی درسی اصولی رو تا الان اجرا نکرده و بلد نبودن ندونن که باید چجوری درس بخونن که هم معدل خوبی داشته باشن هم بتونن از الان کم کم برای کنکور آماده بشن و دچار سرنوشت تلخ سال اخر کنکور و کلی درس تلمبار شده نباشن. توی این مقاله شمارو با انواع برنامه ریزی درسی به علاوه روش طراحی برنامه ریزی درسی دهم انسانی اختصاصی که با توجه به توانایی های شخصی خودتون تنظیم میشه آشنا میکنیم. در انتهای این مقاله شما با بهترین روش مطالعه دروس دهم انسانی آشنا میشید و بهترین منابع کمک درسی مورد نیاز برنامه ریزی خودتون رو خواهید شناخت.

نکته-اهمیت-برنامه-ریزی

چرا باید برنامه ریزی کنیم؟

همانطور که برای ساختن یک خونه به نقشه نیاز داریم، برای موفقیت در تحصیلمون و همینطور کنکور هم باید از قبل یک نقشه یا برنامه ی درستی داشته باشیم که با دقت کامل و با جزئیات راه رو نشونمون بده و از منحرف شدنمون جلوگیری کنه. شاید براتون جالب باشه که بدونید با توجه به تغییرات کنکور 1402 معدل کلاس دهمتون تاثیر مستقیمی روی تراز کنکور دو سال آیندتون میزاره! برای رسیدن به هر هدفی لازمه که از قبل یک برنامه ی اصولی برای اون ترتیب داد.

درس های پایه دهم انسانی هم از این قاعده مستثنی نیستن. در ادامه قراره راجب این موضوع حرف بزنیم و گوشه نگاهی هم به مبحث کنکور داشته باشیم، چراکه بهترین زمان شروع مطالعه و آماده شدن برای کنکور پایه دهم هست. در این بازه دانش آموز با دستی باز و خیال راحت میتونه فشاری که قراره دو سال آینده متحملش بشه رو کاهش بده و به اصولی ترین شکل ممکن هم توی درس هاش و هم برای کنکور آیندش به صورت چشمگیری رشد و پیشرفت کنه.

دلایل اهمیت برنامه ریزی:

✅برنامه ریزی به شما کمک می کنه که چالش ها و اتفاقات آینده رو از قبل پیش بینی کنید و برای اون ها از قبل در زمان مناسب راه حلی پیدا کنید.

برنامه ریزی کنکور به شما کمک می کنه که زمان تقریبی پایان دروس و زمانی که برای مرور نیاز دارید رو تخمین بزنید و از سردرگمی نجات پیدا کنید.

✅برنامه ریزی به شما کمک می کنه کارهاتون رو اولویت بندی کنید و وقتتون رو با کارهای کم اهمیت تر هدر ندید، چون در کنکور باید تمرکز روی دروس بر اساس اولویت دارن!

✅برنامه ریزی به شما کمک میکنه در وقتتون صرفه جویی کنید و بالاترین بازدهی رو از زمان خودتون داشته باشید.

✅برنامه ریزی باعث کاهش استرس و اضطراب شما می شه؛ چون می دونید که قراره روزتون رو چطور بگذرونید و تا چه زمانی قراره که مطالعه کنید و دقیقا کی میتونید تفریح داشته باشید.

✅و از همه مهم تر برنامه ریزی باعث پیشرفت در اهداف و رسیدن به آرزوهاتون می شه.

 

تعریف برنامه ریزی درسی:

سوالی که در اینجا پیش میاد اینه که برنامه ریزی دقیقا چیه؟ در ادامه دو تعریف از بزرگان این رشته رو براتون آماده کردیم تا با مطالعه اون ها متوجه مفهوم کامل مبحث برنامه ریزی درسی بشید.

  • “کلیه تجارب، مطالعات، بحث ها، فعالیت های گروهی و فردی و سایر اعمالی که شاگرد تحت سرپرستی و راهنمایی شخص دیگری انجام می دهد را برنامه ریزی درسی میگویند.” (شریعتمداری)
  • “برنامه درسی عبارت است از محتوا و جریان رسمی و غیر رسمی که از سوی یادگیرندگاه تحت نظارت متخصص انجام می گردد.” (رونالد دال)

 

انواع برنامه ریزی درسی دهم انسانی 1403

برنامه ریزی دهم انسانی و کلا برنامه ریزی درسی از سه بخش برنامه ریزی زمانی، حجمی و حجمی-زمانی تشکیل شده. هر کدوم از این نوع برنامه ریزی ها روی مبحث خاصی تمرکز دارند که در ادامه هرکدوم رو به صورت جداگونه براتون شرح میدیم:

برنامه ریزی زمانی

برنامه ریزی زمانی اولین نوع برنامه ریزی هست. همونطور که از اسمش پیداس این نوع برنامه ریزی تمرکز ویژه ای بر روی مبحث زمان داره و برنامه ریزی های اون به صورت زمانی هست.

به این شکل که مثلا مشخص میکنه شما باید روز شنبه 2 ساعت زبان بخونید. این نوع برنامه ریزی به نوعی منسوخ شده و دیگه زیاد کسی ازش استفاده نمیکنه، اونم به این دلیل که بزرگترین نقص این برنامه ریزی مشخص نبودن حجم دروس هست. به این دلیل که شما دقیقا نمیدونید چه حجمی از درس زبان رو باید در طی این دو ساعت بخونید و همین دلیل باعث میشه که این نوع برنامه ریزی رو دچار نقص کنه

برنامه ریزی حجمی

در این نوع برنامه ریزی، همونطور که از اسمش پیداس برخلاف برنامه ریزی زمانی تمرکز ویژه ای روی حجم دروس داره، توی این نوع برنامه ریزی حجم مشخصی از دروس رو بدون اینکه زمان مشخصی براش درنظر بگیرید باید بخونید. این نوع برنامه ریزی که به برنامه ریزی راهبردی آزمون هم معروفه و برای آزمون های آزمایشی ازش استفاده میشه. یه سری ایرادات داره که همین باعث میشه کاملترین نوع برنامه ریزی نباشه.

مشکل این برنامه ریزی اینه که ممکنه باعث سردرگمی شما بشه و بدون کمک و راهنمایی یک مشاور که بتونه حجم درس ها رو به موارد کوچکتری تقسیم کنه، به مشکل خواهید خورد. البته برنامه ریزی حجمی تا حدودی استاندارد تر از برنامه ریزی زمانی هستش.

برنامه ریزی حجمی-زمانی

این نوع برنامه ریزی که ما آیدی نوینی ها بهش برنامه ریزی حجمی زمانی هم میگیم، ترکیبی از دو نوع قبلی است. به این شکل که علاوه بر مشخص کردن زمان، حجم درسی که باید مطالعه بشه هم مشخص می شه. البته باید دقت کنید که زمان ها با دقت داده بشه که دانش آموز وقت کم یا اضافه نیاره.این روش برنامه ریزی بهترین روش برنامه ریزی درسی هست. البته اگه در چیدنش، زمان و حجم دروس رو به بهترین شکل کنار یکدیگر بچینیم.

 

مراحل برنامه ریزی درسی دهم انسانی 1403

اولین مرحله برای یک برنامه ریزی اصولی مشخص کردن اهمیت هر یک از دروس و اولویت بندی آن ها بر اساس اهمیتشون هست.

مثلا با توجه به ضرایب جدید کنکور امسال مهم ترین دروس رشته انسانی ادبیات تخصصی با ضریب 8 است و بعد از آن ریاضی با ضریب 6 قراردارد که بر این اساس باید دانش آموزان وقت بیشتری را برای مطالعه این دو درس اختصاص دهند.

دومین مرحله یک برنامه ریزی درسی دهم انسانی درست،  بررسی حجم کتاب ها و مطالعه هر کتاب و اختصاص زمان مناسب به هر درس براساس حجم اون هست. برای مثال درس عربی تخصصی نیاز به صرف زمان زیاد برای یادگیری و تمرین داره و شامل سه تا کتاب میشه و نسبت به درس روانشناسی که تک کتابه نیاز به صرف وقت بیشتریه پس باید بیشتر در برنامه قرار بگیره، یا کتاب تاریخ با تعداد درس های زیاد و حجم صفحات بالایی که داره باید در مقایسه با کتاب کم حجمی مثل منطق، بیشتر در برنامه باشه.

سومین مرحله یک برنامه ریزی درسی اصولی اینه که شما دقیقا وقت های استراحت یا پرداختن به کارهای متفرقه یا فوق برنامه ها و مرور ها رو مشخص کنید. مثلا از روز قبل بدونید که از ساعت ۴تا۶را برای باشگاه رفتن باید خالی کنید یا روز های دوشنبه کلاس فوق برنامه دارید و زمان مدرستون طول میکشه، با این کار از بی نظمی و ناهماهنگی در برنامه ریزی جلوگیری می کنید و در پایان روز کاملا طبق برنامه پیش رفته و با عمل به برنامه، اعتماد بنفستون هم بالا می‌ره.

 

روش مطالعه دروس انسانی

در این بخش از مقاله برنامه ریزی درسی دهم انسانی روش مطالعه هر یک از دروس رشته تون رو (ترتیب دروس بر اساس اهمیت و ضریب اونا هست) بررسی می کنیم، برای مطالعه کامل تر روش مطالعه هریک از درس ها می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید:

علوم و فنون ادبی:

روش مطالعه علوم و فنون ادبی ترکیبی از عروض و قافیه، قرابت معنایی، آرایه ادبی و تاریخ ادبیاته. در برنامه ریزی درسی دهم انسانی برای مطالعه عروض و قافیه بهترین روش تمرین عروض سماعیه که با تمرین مداوم و زیاد تست زدن می تونید روش عروض سماعی رو یاد یگیرید. برای مطالعه قرابت معنایی لازمه بطور منظم و روتین خواندن ابیات مشابه و با مفهموم یکسان رو در برنامه خود قرار دهید و مفهوم هر بیت را در یک یا دوکلمه بگویید.

برای مطالعه آرایه های ادبی بعد از مطالعه هر آرایه یک خلاصه از آن و چندتا بیت بعنوان مثال کنارش بنویسید بعداز یادگیری کامل توضیحات آرایه از تست های ساده شروع کنید و سپس سراغ تست های دشوار برید. برای مطالعه تاریخ ادبیات اون رو بصورت داستان وار بخوانید و بعداز خواندن هر پاراگراف فکر کنید معلم هستید و قراره این بخش رو برای دانش آموزانتان توضیح دهید سعی کنید از خوندنش لذت ببرید و خودتون را در یک سفر تاریخی ادبی فرض کنید.

ریاضی و آمار:

اکثر بچه های انسانی با مطالعه این درس مشکل دارند و اون رو حذف می کنند، ولی به شما توصیه می کنیم این کار رو نکنید. اگه شما هم جز این دسته دانش آموزان هستید که علاقه ای به خوندن ریاضی ندارید سعی کنید این موضوع را بپذیرید که قرار نیست مطالعه همه دروس برای شما لذت بخش باشد و برای رسیدن به هدفتان باید بعضی وقت ها درس هایی که علاقه ندارید هم بخوانید. اول اینکه خواندن ریاضی رو به سال کنکورتون موکول نکنید و سعی کنید از همین پایه دهم برای مطالعه این درس برنامه ریزی کنید.

دوم اینکه سوالاتی که حین مطالعه براتون ایجاد می شه رو یادداشت کنید و از معلم یا مشاورتون بپرسید و هیچ سوالی را بی جواب رد نکنید، می تونید برای خوندن این درس از فیلم های آموزشی هم کمک بگیرید. اگه در این درس ضعیف هستید هدفتان رو قابل دسترس بگذارید مثلا بگویید همین که درصدم  ۰ نباشه یا بالای ۲۰درصد باشه کافیست و خیلی آرمانی فکر نکنید.

عربی:

عربی شامل دوبخش ترجمه(عربی به فارسی)، تعریب(فارسی به عربی)، لغات، درک مطلب و قواعده.

برای بخش اول و پاسخگویی به سوالات ترجمه، بهترین روش استفاده از قواعدیه که خوندید، در بعضی تست ها ممکنه لغاتی اورده بشه که در کتاب نبوده پس می توانید در این مواقع به ضمایر، افعال، معرفه نکره بودن کلمات و مفرد و جمع بودن کلمات دقت کنید و به کمک اون ها و با رد گزینه به جواب درست برسید.

برای خوندن قواعد حتما از یک کتاب کمک آموزشی خوب استفاده کنید، همچنین وقتی قواعد رو می خونید همزمان خلاصه نویسی هم انجام دهید و نکات مهم اون رو یادداشت کنید و بعد از یک روز نکات قواعد رو مرور کنید.

فلسفه و منطق:

مهم ترین کار در خواندن این دو درس اینه که اون ها را مفهومی یاد یگیرید. در برنامه ریزی درسی دهم انسانی سعی کنید در ساعات اول مطالعه که ذهنتان بازدهی بالایی داره این دروس رو بخوانید و نزارید خستگی ذهنیتون به پیچیدگی این درس اضافه کنه. بعداز یک بار خوندن هر پاراگراف اون رو به زبان خودتون خلاصه کنید، از اون جایی که بعضی قسمت های فلسفه پیچیده است نیازه چندین بار اون رو مرور کنید، پس در دور اول مطالعه فلسفه و منطق انتظار نداشته باشید کامل اون رومتوجه شوید.

جامعه شناسی:

یکی از دروس ساده و قابل فهم انسانی جامعه شناسی هست. سعی کنید با مرور مداوم و تست زدن زیاد به یک درصد بالا توی این درس، دست پیدا کنید.

تاریخ و جغرافیا:

یرای مطالعه تاریخ، پیوستگی مطالب رو درک کنید اون رو بصورت داستان وار بخوانید و بعد از مطالعه درس رو برای خودتون توضیح دهید. برای تاریخ حتما خلاصه نویسی کنید و کلید واژه ها رو بصورت مختصر یادداشت کنید.

تست های این دو درس بیشتر از کتابه و بهتره بیشتر وقتتون رو صرف مطالعه کتاب کنید تا تست زدن برای این درس.

اقتصاد:

اقتصاد شامل دوبخش مسائل و متن کتاب است. برای یادگیری مسائل باید روی فرمول ها مسلط بشید. برای این کار بهتره همه فرمول ها رو روی یک کاغد بنویسید و جلوی چشمتون بزارید تا در مواقع استراحت با مرور مداوم اون هارو یاد بگیرید.

برای درسنامه هم نیاز به تکرار مداوم دارید.

لازم نیست از تست های طولانی و چندبخشی اقتصاد بترسید چون با بلد بودن یک یا دو بخش سوال و با روش حذف گزینه ها می تونید به پاسخ صحیح برسید.

 

تست زنی در برنامه ریزی درسی دهم انسانی 1403

انواع تست درسی و اصول آن به این شکل است که بعد از هر تستی که میزنید به پاسخنامه تشریحی اون مراجعه کنید، حتی اگر تست رو درست جواب داده بودید نیز پاسخنامه تشریحی رو بخونید چون ممکنه طراح سوال یک نکته اضافه تر رو گفته باشه یا از یک فرمول ساده تر به جواب صحیح رسیده باشه که به شما کمک میکنه در امتحانات و همچنین کنکور از روش صحیح تر استفاده کنید.

انواع تست زنی

در ادامه به انواع تست زنی به صورت خلاصه میپردازیم. هرکدوم از این مدل های تست زنی مختص زمانی بوده و هرکدوم به دلیل خاصی مورد استفاده قرار میگیره. یادگیری این روش ها و استفاده ازشون باعث میشه علاوه بر برنامه ریزی درسی که دارید برای کنکورتون هم آماده بشید و به درس خوندن عادت کنید.

تست آموزشی

تست آموزشی اولین نوع تست زنیه که بلافاصله بعد از تموم کردن یه مبحث باید انجام بشه.توی این نوع تست زنی، درصد ها مهم نیست و شما باید بعد از حل هر تست به پاسخنامه مراجعه کنید و از درستیه جوابتون مطمئن بشید و اگه اشتباه زدید اشتباه خودتون رو متوجه بشید و یاد بگیرید.

تست مفهومی

تست مفهومی بعد از چند روز از تست آموزشی اجرا میشه. به این صورت که شما بعد از گذشت چند روز از مطلبی که خوندید و تست هاشو زدید، دوباره شروع به تست زنی اون مباحث میکنید و این بار بعد از تموم شدن و جواب دادن به تست ها، درصد خودتونو درمیارید و تست هایی که اشتباه زدید رو به خوبی میخونید و یادشون میگیرید.

تست زماندار

تست زماندار آخرین نوع تست زنیه که بعد از تست آموزشی و مفهومی اجرا میشه. به این صورت که شما بعد از اینکه چند بار تست مفهومی برای یه درس زدید، به سراغ تست زماندار میرید و این بار باید توی مدت زمان مشخصی به همه سوالات پاسخ بدید. این نوع تست زنی که تست شبیه سازی برای کنکور هست بهتون کمک میکنه با زمانبندی توی حل تست آشنا بشید.

بهترین منابع دروس انسانی

برای موفقیت و دریافت بازدهی بالاتر از برنامه ریزی درسی دهم انسانی از منابع کمک آموزشی که در ادامه براتون معرفی کردیم استفاده کنید. منابع کمک درسی مثل یه انرژی زا سرعت شمارو در روند پیشرفت دروستون چندین برابر میکنه و بهتون کمک میکنه تا توی درس هایی که ضعف دارید به وضعیت قابل قبولی برسید.

ادبیات:

کتاب موضوعی نشر الگو که برای آرایه های ادبی،قرابت معنایی کتاب های جداگانه دارد‌.

کتاب های موضوعی خیلی سبز(هفت خوان)

کتاب موضوعی گاج

اگر آموزش خوب میخواهید و در درسنامه ضعیف هستید کتاب های لقمه مبحثی بهترین منبع است‌.

عربی:

کتاب خیلی سبز جامع

بعد از چندین بار مرور اگه نیاز به منبع اضافی و تست های چالشی داشتید کتاب آی کیو یا میکروطلایی گاج.

علوم و فنون:

خیلی سبز: درسنامه خوب

سطح بالاتر: گاج میکرونقره ای

علوم اجتماعی:

متن کتاب خیلی مهم است.

کمک درسی جامع خیلی سبز،مشاوران و گاج همه در یک سطح هستند.

اقتصاد:

منابع خیلی تفاوتی ندارند

خیلی سبز،مشاوران،برای شروع آبی کانون

تاریخ :

متن کتاب و تسلط روی آن خیلی مهم تر است. حتی اگر منب هم نگیرید مشکلی نیست.

درصورت تهیه منبع جامع خیلی سبز خوب است.

جغرافیا:

مشاوران یا جامع خیلی سبز

ریاضی:

جامع خیلی سبز

روانشناسی:

خیلی سبز یا مشاوران: درسنامه های هردو کامل و تست ها خوب

بعداز این دوتا: سه سطحی کانون(سوالات چالشی و سخت تر)

فلسفه منطق:

خیلی سبز

مشاوران:دارای تست های چالشی

 

سخن پایانی

سال دهم اولین سال متوسطه دومه، سالی که شما وارد جو های مختلفی مثل جو کنکور و… میشید. داشتن یک برنامه ریزی درسی دهم انسانی برای این پایه، برای کسایی که قصد دارن این سه سال رو با موفقیت پشت سر بزارن، یه امر واجب و ضروری به حساب میاد. اگه تا انتهای این مطلب رو با دقت و جدیت دنبال کردی، اول از همه بهت تبریک میگیم چون تو جز معدود افرادی هستی که داری از این پایه سفت و سخت واسه آیندت تلاش میکنی. حتما بهت پیشنهاد میکنیم در کنار برنامه ریزی درسی که قصد داری واسه خودت داشته باشی مشاوره رتبه برتری رو هم کنار خودت داشته باشی تا توی این مسیر درخشان که قطعا قراره روی قله اش قرار بگیری کنارت باشه و بهت کمک کنه تا توی مسیرت منحرف نشی، احساس سردرگمی نکنی و از ادامه دادن خسته نشی. میدونی که همیشه بهترینارو برات آرزو میکنیم؟!

 

دریافت برنامه تخصصی از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

اگه واقعا نگران آینده تحصیلی خودت هستی، با یک جلسه مشاوره رایگان رتبه برتر های آیدی نوین، گام محکمی در جهت ساختن آیندت بردار!

 

سوالات متداول

1. در برنامه ریزی درسی دهم انسانی چند ساعت مطالعه داشته باشیم؟

در این مقطع چون شما به تازگی وارد جو دبیرستان دوره دوم شده اید بهتره با روزی 5 ساعت شروع کنید. البته شرایط دانش آموز باید در نظر گرفته بشه. در این مطلب تمام نکاتی که باید بررسی بشن رو بیان کردیم.

2. استفاده از منابع کمک درسی برای پایه دهم توصیه میشه؟

بله، وقتی شما بتونید به خوبی به درس های پایه مسلط بشید در ادامه درک مطالب دروس براتون آسون تر خواهد بود.

3. در رشته انسانی باید از سال دهم برای کنکور درس بخوانیم؟

از اونجایی که بعضی از درس های دهم انسانی جزو منابع کنکور سراسری هست، بله بهتره از این پایه برای کنکور با مطالعه درست و تست زنی آماده بشید. شروع از پایه دهم موجب میشه از فشاری که در آینده بابت حجم دروس قراره بر روی شما بیاد کاسته بشه و شما روند پیشرفت بهتری رو نسبت به کسایی که بعدا به فکر کنکور افتادن داشته باشید.

4. دلیل عدم رعایت برنامه ریزی اکثر دانش آموزان چیست؟

رعایت نکردن اصول برنامه ریزی و آشنا نبودن با برنامه ریزی درست طبق الگوریتم های یادگیری به علاوه عدم شناخت خود، باعث میشه دانش آموزان به برنامه ریزی پایبند نباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }