آیدی نوین - بودجه بندی ریاضی کنکور انسانی 1402

بودجه بندی ریاضی کنکور انسانی 1402

بودجه بندی ریاضی کنکور انسانی

با توجه به نتایج آزمون سراسری 1400، فقط 14 نفر تونستن درس ریاضی رو توی کنکور انسانی 100 درصد بزنن و تعدا کسایی که این درس رو بین 90 تا 99 زدن حتی به 50 نفر هم نرسید! بررسی های دقیقتر نشون میده که دو سوم داوطلبین کنکور انسانی در سال 1400، بین صفر تا 10 درصد از تست های این درس رو تونستن جواب بدن و درست بزنن. البته یکی از دلایل مهم این آمار های پایین، عدم علاقه و نبود ارتباط با استعداد های دانش آموزان رشته انسانی گفته میشه.

زیرا درس ریاضی از لحاظ ماهیتی به رشته انسانی مربوط نیست، البته از این نکته نباید غافل شد که میزان سختی این درس هم نسبت به دو رشته نظری دیگه (تجربی و ریاضی) خیلی پایین تر و آسون تره. به هر حال و با همه این تفاسیر، درس ریاضی به دلیل درصد های پایینی که داوطلبین هرساله ازش کسب میکنن، یک فرصت عالی برای افزایش تراز و رتبه برتر شدنه! پس توجه به بودجه بندی ریاضی کنکور انسانی 1402 در برنامه ریزی کنکور که دارید خیلی مهمه. با داشتن برنامه اصولی میتونی خودت رو توی این مبحث به سطح بالایی برسونی و از این فرصت به نفع خودت استفاده کنی.

دریافت برنامه اختصاصی از رتبه برتر های رشته انسانی

اگه دوست داری یکی از رتبه برترهای رشته انسانی بهت برنامه اختصاصی خودت رو بده و کمکت کنه از این فرصت به خوبی استفاده کنی، فرم زیر رو پر کن:

با برنامه کنکور آیدی نوین تو هم میتونی رتبه برتر بشی چون توی کنکور 1401  بیش از 200 نفر با داشتن این برنامه رتبه برتر شدن!

 

بودجه بندی ریاضی کنکور انسانی تا سال 1401

تا سال 1401 درس ریاضی اولین درس دفترچه تخصصی گروه آزمایشی انسانی بود و 20 سؤال از کتاب‌های پایه دهم، یازدهم و دوازدهم مطرح می‌شد. داوطلبان 25 دقیقه برای پاسخ دادن به تست‌های 101 تا 120 زمان داشتن، یعنی به‌طور میانگین 72 ثانیه برای هر سؤال. البته دانش‌آموزانی که از قبل حسابی تمرین کرده بودن میتونستن تست‌های راحت‌تر رو زودتر بزنن و زمان اضافی رو به تست‌های چالشی اختصاص بدن.

در جدول زیر کل مباحث تست خیز رو به‌صورت خلاصه برات قرار دادیم تا بتونی در یک نگاه متوجه اصل مطلب بشی.

بودجه بندی ریاضی کنکور انسانی

بودجه بندی ریاضی انسانی 1402 بر اساس پایه تحصیلی

بهترین مشاوران کنکور آیدی نوین با تجزیه‌وتحلیل تست‌های کنکور در آزمون‌های سراسری متعدد تونستن سلیقه طراحان کنکور در درس ریاضی رو برای هر پایه به دست بیارن و با توجه به اون بودجه بندی ریاضی انسانی رو به صورت زیر انجام بدن:

8 تست از ریاضی پایه دهم:

 • 1 سؤال از اتحاد جبری و کاربردها
 • 1 الی دو سؤال از عبارت‌های گویا
 • 1 سؤال از معادله و مسائل توصیفی
 • 1 تا دو سؤال از معادلات شامل عبارات گویا
 • 1 سؤال از نمودار تابع درجه 2
 • 1 سؤال از معیارهای پراکندگی
 • 2 سؤال از نمودارهای یک متغیره

6 تست از ریاضی پایه یازدهم:

 • 1 سؤال از گزاره‌ها و ترکیب گزاره‌ها
 • 2 سؤال از اعمال بر روی تابع
 • 1 الی سه سؤال از توابع پلکانی و قدر مطلق
 • 1 سؤال از شاخص‌های آماری
 • 1 تا دو سؤال از سری‌های زمانی

6 تست از ریاضی پایه دوازدهم

 • 1 سؤال از شمارش
 • 1 تا دو سؤال از احتمال
 • 1 سؤال از دنباله حسابی
 • 1 تا دو سؤال از مدل‌سازی و دنباله
 • 1 سؤال از دنباله هندسی

با این بررسی‌ها میشه فهمید حدود 40 درصد از تست‌های کنکور سراسری انسانی از کتاب ریاضی پایه دهم، 25 الی 30 درصد از پایه یازدهم و حدود 30 درصد هم از پایه دوازدهم مطرح میشه.

 

ضریب درس ریاضی برای کنکور انسانی

تا سال 1401 دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به قبولی در رشته‌های زیرگروه دو و سه کنکور انسانی بودن برای کسب امتیاز درس ریاضی، بیشتر تلاش میکردن. چون ضریب ریاضی برای این زیرگروه از بقیه بیشتر بود و مشاغل مرتبط با اون، نیاز بیشتری به پیش‌زمینه ریاضی و آمار داشتن. اما رشته‌های زیرگروه یک مثل حقوق و زبان ادبیات و… لازم نبود به‌اندازه سایرین از این درس امتیاز کسب کنن. به خاطر همین خیلی از بچه ها دنبال این بودن که چگونه برای کنکور درس بخوانیم؟ در ادامه جدول ضریب درس ریاضی قبل از تغییرات سازمان سنجش رو براتون قرار دادیم.

ضریب درس ریاضی قبل از تغییرات سازمان سنجش

 

اما با توجه به تغییرات کنکور 1402 این زیرگروه ها به صورت کامل حذف شدن و برای کنکور 1402 ریاضی با ضریب ثابت 6 برای بچه ها قرار داده شده. پس نتیجه میگیریم که درس ریاضی جزء درس های مهم رشته انسانی محسوب میشه و آگاهی از بودجه بندی ریاضی کنکور انسانی بیشتر از هر موقعی لازمه. در ادامه لیست ضرایب کلی رشته انسانی رو براتون قرار دادیم.

ضرایب-دروس-اختصاصی-رشته-انسانی

تغییرات درس ریاضی کنکور انسانی 1402

سازمان سنجش برای سال جدید تغییرات مهمی رو اعمال کرده تا بتونه کنکور سراسری رو برای ورود به دانشگاه حذف کنه. یکی از این تصمیمات مهم، حذف ضریب دروس برای هر زیرگروه بود. با توجه به این قانون جدید، ضریب درس ریاضی برای کنکور انسانی در تمام زیرگروه‌ها 6 لحاظ میشه و همه داوطلبان این رشته مجبورن به یک اندازه تلاش کنن. با توجه به اینکه دفترچه عمومی برای تمام رشته‌ها حذف شده، در کنکور انسانی فقط 3 دفترچه اختصاصی در اختیار داوطلبان قرار میگیره که ریاضی اولین درس از دفترچه تخصصی شماره یک هست. تعداد سؤالات این درس تغییری نکرده و به‌احتمال زیاد از همون بودجه بندی سال‌های قبل تبعیت میکنه. اما در کنکور 1402 برای 20 تست ریاضی 30 دقیقه زمان در نظر گرفته شده که پنج دقیقه از دوره‌های قبل بیشتره و به داوطلبان این فرصت رو میده تا با استرس کمتری روی این درس تمرکز کنن. با توجه به تغییراتی که در کنکور 1402 اعمال‌شده، کاملاً منطقیه اگر احساس سردرگمی داشته باشی.

 

سخن پایانی

توی این مقاله قصد داشتیم با استفاده از تجربیات و صحبت های مشاوران در جلسات مشاوره کنکور، راجب اهمیت بودجه بندی ریاضی کنکور انسانی و میزان تاثیر اون روی برنامه ریزی و نتیجه ای که در نهایت برات داره صحبت کنیم. اهمیت به موضوع بودجه بندی باعث میشه با آگاهی از اهمیت بخش های مختلف درست روی کدوم بخش باید تمرکز کنی تا بتونی بهترین درصد هارو داشته باشی. داشتن مشاوره و برنامه ریزی اختصاصی خودت، بهت کمک میکنه که حتی پات رو از این قضیه فراتر بزاری و با معضل هایی که خیلی از بچه ها باهاش درگیرن رو به رو نشی و با اطمینان به سمت موفقیت قدم برداری. ما همیشه بهت میگیم که بهترینارو برات آرزو میکنیم؟!

دریافت مشاوره و برنامه اختصاصی کنکور از رتبه برتر ها

اگه برنامه ای برای درس خوندن نداری و نمیدونی کدوم مباحث رو تو برنامت بذاری کافیه فرم زیر رو پر کنی و برنامه مخصوص خودت رو از مشاور رتبه برتر دریافت کنی.

با برنامه کنکور آیدی نوین تو هم میتونی رتبه برتر بشی چون توی کنکور 1401  بیش از 200 نفر با داشتن این برنامه رتبه برتر شدن!

 

سوالات متداول

1. بودجه بندی ریاضی کنکور انسانی چه کاربردی دارد؟

با توجه به اینکه اساتید زیادی برای استخراج این بودجه بندی زحمت میکشن، میتونی از این نکته برای اولویت‌بندی مطالعه استفاده کنی و وقت بیشتری رو برای مباحث مهم‌تر ریاضی اختصاص بدی. در این مقاله میزان تست‌خیز ترین مباحث درس ریاضی در 3 پایه رو مشخص کردیم.

2. ضریب درس ریاضی در کنکور 1402 چند است؟

این درس با ضریب 6 برای تمام زیرگروه‌ها اعمال میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }