آیدی نوین - روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور و نحوه تست زنی و مرور – ( بهترین روش: موضوعی )

روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور و نحوه تست زنی و مرور – ( بهترین روش: موضوعی )

روش مطالعه و نحوه خواندن ادبیات کنکور

بهترین روش مطالعه و خواندن ادبیات فارسی کنکور و نحوه تست زنی و مرور ادبیات برای کسب درصد 100 توسط رتبه دورقمی کنکور و مشاور IDN. مهم ترین درس عمومی در کنکور ادبیات فارسی است. درسی با ضریب 4 که تاثیر به سزایی در تراز و نمره کل شما در کنکور دارد. اینکه روش مطالعه ادبیات فارسی در کنکور باید چگونه باشد؟ ادبیات را موضوعی بخوانیم یا مبحثی؟ روش خواندن آرایه های ادبی ، لغت و املا ، دستور زبان ، قرابت معنایی و تاریخ ادبیات فارسی کنکور مباحثی است که قرار است در این پست دکتر مهسا نیک فرجام دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و مشاور کنکور موسسه IDN قرار است به آن پاسخ دهند.

مقالات روش خواندن دروس کنکور :

فایل صوتی روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور :

دکتر مهسا نیک فرجام ؛ مشاور کنکور IDN :

دکتر مهسا نیک فرجام - دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی

متن فایل صوتی خانم دکتر مهسا نیک فرجام در زیر قرار گرفته است.

برای ارتباط مستقیم با بهترین مشاوران کنکور تهران و دریافت برنامه ریزی برای کنکور از خانم دکتر نیک فرجام و سایر مشاوران IDNovin فرم زیر را تکمیل کنید:

فرم ارتباط با مشاوران کنکور IDN :

آنچه باید بخوانید :

قبلا در پست ” آرایه های ادبی را چطور بخوانیم ” راجب آرایه ها صحبت کرده ایم . پیشنهاد میکنیم حتما مقاله مربوط به اون رو مشاهده کنید. دکتر فرشیدی رتبه 17 کنکور با یک راهکار خاص نحوه مطالعه آرایه هارا به شما خواهند آموخت.

همینطور در مقاله آموزش آرایه استعاره نیز دکتر فرشیدی هر آنچه که در مبحث استعاره به آن نیاز دارید را ارائه داده اند.

این دو مقاله را به هیچ وجه از دست ندهید.

هدیه IDN به شما؛ پاسخ سوالات شما در خصوص ادبیات کنکور توسط خانم دکتر نیک فرجام :

در ابتدا باید بگیم که با دقت وویس و متن آن را در ادامه بخونید و یادداشت برداری کنید. ضمنا شما می توانید سوالات خود را در مورد روش و نحوه خواندن ادبیات کنکور و منابع و تست زنی و مرور این درس را در قسمت نظرات که در انتهای پست قرار گرفته بپرسید و منتظر باشید تا خانم دکتر نیک فرجام به آن ها پاسخ دهند.

ضمنا شما عزیزان می توانید با مراجعه به بخش “مشاوره رایگان کنکور ” پاسخ بسیاری از سوالات خود را راجب روش مطالعه دروس و مشاوره و برنامه ریزی دریافت کنید:

اهمیت درس ادبیات فارسی در کنکور :

سلام دوستان، امیدوارم حالتون خوب باشه، من مهسا نیک فرجام دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و عضو موسسه مشاوره کنکور ایران دانش نوین ( IDN ). تو این وویس می خوام نحوه ی مطالعه ی درس ادبیات یعنی پرضریب ترین درس بین دروس عمومی رو توضیح بدم ولی قبل از شروع یکسری توصیه توی این درس دارم.

دسته بندی دانش آموزان برای ارائه روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور :

برای اینکه بدونیم ادبیات کنکور را چطور بخوانیم دانش آموزان را به دو دسته تقسیم میکنیم:

اول برای بچه هایی که توی این درس احساس ضعف می کنن. باید بگم که ادبیات نسبت به بقیه ی دروس عمومی کمی دیر بازده تره. و برای مشاهده ی نتیجه و موفقیتشون بچه ها باید صبر و حوصله ی بیشتری به خرج بدن و سریع نا امید نشن.

دوم برای بچه هایی هست که توی این درس زیاد مشکلی ندارن. این دانش آموزان باید حواسشون به مباحث حفظی ادبیات یعنی لغت و املا باشه تا از این درس نمره ی منفی کسب نکنن.

توصیه مهم برای ادبیات کنکور :

بچه ها به هیچ عنوان ادبیات رو دست کم نگیرید. چون این درس یکی از دروسی هستش که اکثریت توی کنکور با درصد خوبی جواب میدن. و شما برای عقب نموندن از رقیبانتون باید حتما توی این درس به مهارت و تسلط برسید .

روش خواندن ادبیات فارسی برای کنکور :

یک اشتباه هنگام مطالعه ادبیات :

 اشکالی که تعدادی از بچه ها توی مطالعه ی درس ادبیات دارن و باعث میشه که نتیجه ی دلخواهشون رو نگیرن اینه که ادبیات رو بصورت درس به درس مطالعه می کنن.

فکر می کنن که برای موفقیت توی آزمون هاشون ادبیات رو هم مثل سایر درس ها باید مثل بودجه بندی درس به درس جلو ببرن.

مبحثی و موضوعی خواندن : روش درست مطالعه ادبیات فارسی کنکور

میدونید موضوعی خوندن ادبیات یعنی چی؟ درس به درس خواندن ادبیات روش مطالعه درست نیست و نتیجه دلخواه رو در پی نداره. چون ادبیات باید مبحثی خونده بشه. یعنی قرابت معنایی، آرایه های ادبی، لغت و املا و دستور زبان فارسی باید جداگانه و با روش مخصوص خودشون خونده بشن.

روش درست مطالعه قرابت معنایی کنکور :

برای این مبحث باید نحوه ی تحلیل گزینه ها و صورت سوال و درگیر شدن با تست رو یاد بگیرید. برای همین خیلی بهتره که بصورت تصادفی تست ها رو بزنید و از طبقه بندی و تست های مربوط به یک مفهوم یا درس خاص جلوگیری کنید.

درضمن حفظ کردن ابیات مرتبط باهاشون که توی بعضی از کتاب های آموزشی وجود داره درست نیست و شما باید به این موضوع عادت کنید که مفاهیم در ادبیات مطلق نیستند و برداشت های متفاوتی ممکنه وجود داشته باشه.

باید یاد بگیرید خلاقیتتون رو توی برداشت های درست ادبی افزایش بدید.

تست زدن فراوان و منابع مناسب برای یادگیری قرابت معنایی :

تست زدن فراوان و منابع مناسب برای یادگیری قرابت معنایی

پس برای ماهر شدن توی این مبحث باید تنوع تستتون رو زیاد کنید. البته انتخاب کتاب مناسب هم مهمه. کتاب های کمک آموزشی که تهیه می کنید باید پاسخ نامه ی قوی ای داشته باشن که دلیلِ رد و انتخاب گزینه ها و مفهوم ابیات رو توضیح دادن و همین باعث آشنایی بیشتر شما با مفاهیم ادبیات میشه.

روش درست مطالعه آرایه های ادبی  در ادبیات فارسی کنکور :

دومین مبحث آرایه های ادبیه که یک مبحث فنی محسوب میشه. در مرحله ی اول باید تک تک آرایه ها رو با توضیح کامل و مثال های مختلف یاد بگیرید و برای کسب مهارت توی هر آرایه تعدادی تست با توجه به سطح و نیازتون بزنید.

بعد ازاینکه در تمام آرایه ها به سطح قابل قبولی رسیدید تست های جامع ارایه ها که همون تست های شبه کنکوری هستند رو شروع می کنید. و باید توی این تست ها دفعات تکرار آرایه های ادبی رو پیدا کنید یا بصورت ترکیبی دنبال آرایه های ادبی ابیات بگردید.

شروع این تست ها ممکنه براتون ناامید کننده یا سخت جلوه کنه و شما هیچ پیشرفتی احساس نکنید. ولی همونطور که گفتم صبر و مقاومت توی ادبیات نتیجه بخشه. و آرایه های ادبی هم از این موضوع مستثنا نیست.

نحوه تست زنی و منابع مناسب آرایه های ادبی :

فقط کافیه هر شب 5 تا تست جامع آرایه رو کار کنید. پیشنهاد من استفاده از کتاب 7 خوان آرایه های خیلی سبزه چون پاسخ نامه ی کاملی داره و شما می تونید با هربار استفاده ی این کتاب یک دور آرایه ها رو هم از طرق توضیحات پاسخ نامه مرور کنید.

روش مطالعه نگارش و زبان فارسی ادبیات کنکور :

برای نگارش و دستور زبان فارسی علاوه بر اینکه باید روی متن کتاب تسلط داشته باشید. با زدن تست موضوعات مختلف مثل شمارش تکواژ و واژه ها، عبارات اسمی و جمله رو می تونید توی ذهن خودتون تثبیت و یاد بگیرید.

روش درست مطالعه لغت و املا ادبیات فارسی کنکور :

برای مبحث لغت و املا مرور و مطالعه ی مداوم لازمه. لغات رو باید با یک برنامه ی منظم مطالعه و مرور کنید و می تونید از جعبه لایتنر هم استفاده کنید.

اهمیت لغات و املا ادبیات آخر کتاب درسی :

باید دقت کنید که طبق رویه ی اخیر کنکور تمرکزتون رو روی واژه های لیست آخر کتاب درسی بیشتر کنید. و تمامی معانی رو حتما حتما حفظ باشید تا توی دام سوالات لغت نیفتید. به علاوه از اهمیت معنی ضرب المثل ها و اصطلاحات هم نباید غافل بشید. چون باعث افزایش سرعت شما توی تست میشه و می تونید از این طریق بعضی از گزینه ها رو خیلی راحت حذف کنید.

لغات هم آوا :

برای املا واژه های هم آوا از درجه اهمیت خیلی بالایی برخوردارن. علاوه بر اینکه املای کلمات کتاب درسی رو باید کامل بلد باشید از طریق تست زدن با املای لغات ناآشنا هم آشنا می شید. که بهتره این کلمات رو برای خودتون یکجا جمع آوری کنید تا هنگام مرور کارتون راحت تر باشه.

البته توی یکسری از کتاب های کمک آموزشی لیست این لغات ناآشنا وجود داره.

اهمیت تست زنی در هنگام خواندن ادبیات فارسی کنکور :

در روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور تست زدن مثل خیلی از درس های دیگه از اهمیت خیلی زیادی برخورداره. اصلا به این فکر نکنید که با مطالعه ی صرف کتاب درسی و حفظ کردن آرایه ها و معانی اشعار و عبارات می تونید از پس تست های ادبیات و کنکور بربیاید.

نحوه برنامه ریزی در روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور :

نحوه برنامه ریزی در روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور

اما نحوه ی کلی برنامه ریزی برای مطالعه ی ادبیات به این صورته که اگر دانش آموز کنکوری هستید و زمان آزاد بیشتری دارید یا وقتی که در دوران جمع بندی هستید و دیگه مدرسه نمی رید بهتره ادبیات بخشی از برنامه ی هر روزتون باشه.

خصوصا برای افرادی که توی این درس احساس ضعف می کنن. توی مطالعه ی روزانه 10 دقیقه مطالعه ی لغت، 10 دقیقه املا، 5 تست آرایه ی ادبی، 15 الی 20 تست قرابت معنایی و 5 تست دستور رو باید قرار بدید.

اما برای بچه هایی که مدرسه میرن بهتره ادبیات هر روز مطالعه بشه یا اگر ممکن نبود یک روز درمیان یا حداقل 3 روز در هفته توی برنامه ی هفتگیشون 60 الی 90 دقیقه به ادبیات اختصاص بدن.

اهمیت جمعبندی دروس عمومی برای کنکور :

درنهایت دونستن این نکته مهمه که وضعیت شما توی دروس عمومی وضعیت کنکورتون رو مشخص نمی کنه. برای دروس عمومی مهم اینه که چطور جمع بندی می کنید. بنابراین آهسته و پیوسته مطالعه کردن این دروس خیلی به نفع شماست چون در این صورت دیگه مجبور نیستید که بعد از عید فشار زیادی به خودتون بیارید تا این دروس رو جمع بندی کنید. اینطوری مجبور به جا به جا کردن اولویت هاتون از دروس اختصاصی به عمومی در ماه های پایانی نیستید.

ممنون از توجهتون، موفق باشید.

به قلم دکتر مهسا نیک فرجام مشاور ارشد موسسه مشاوره کنکور IDN

برای ارتباط مستقیم با بهترین مشاوران کنکور تهران و خانم دکتر نیک فرجام و ثبت نام در مشاوره کنکور رتبه شو فرم زیر را تکمیل کنید:

فرم ارتباط با مشاوران کنکور IDN :

پاسخ به سوالات پرتکرار شما در خصوص چگونگی مطالعه ادبیات کنکور :

چطور ادبیات کنکور را بالای 50 درصد بزنیم؟

نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور
پاسخ در قالب فایل صوتی، توسط استاد سامان مختاری، روانشناس نخبه و مشاور ارشد IDN :

در وویس بالا استاد مختاری نحوه مطالعه ادبیات کنکور را به طور کامل پاسخ داده اند. به ما یاد میدهند چطور ادبیات را موضوعی بخوانیم. چطور به بودجه بندی آزمون آزمایشی برسیم . هر شب چند دقیقه به تست زنی لغت و تاریخ ادبیات بپردازیم. شبی باید چند تست قرابت معنایی حل کنیم. و املا و آرایه ادبی را چطور بخوانیم.

فایل صوتی بالا را به دقت گوش کنید.

برای اطلاع از طرح های مشاوره کنکور تجربی با رتبه های برتر IDN کلیک کنید.

یا با مرکز مشاوره تحصیلی IDN تماس بگیرید:

چطور لغات و املای ادبیات را هیچ گاه فراموش نکنیم؟

 

پاسخ در قالب فایل صوتی، توسط دکتر فرزاد سلیمی ، پزشکی سمنان و مشاور ارشد IDN :
دکتر فرزاد سلیمی - دانشجوی پزشکی دانشگاه سمنان

برای مشاوره تلفنی با رتبه های برتر کنکور تماس بگیرید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }