آیدی نوین - روش مطالعه دین و زندگی کنکور و نحوه 100 زدن و تست زنی دینی

روش مطالعه دین و زندگی کنکور و نحوه 100 زدن و تست زنی دینی

روش مطالعه و نحوه خواندن دین و زندگی کنکور

اینکه دین و زندگی را چطور بخوانیم سوالی است که اکثر دانش آموزان با آن مشکل دارند. در این پست دو تن از مشاوران برتر موسسه مشاوره کنکور IDN دکتر محمدسجاد پروین رتبه 74 کنکور و دکتر خشایار فرشیدی رتبه 17 کنکور قرار است روش مطالعه دین و زندگی کنکور را به شما بیاموزند. اینکه آیات دینی کنکور را چطور بخوانیم، چطور درسنامه دین و زندگی را مرور کنیم و نحوه تست زنی دینی به چه شکل است مواردی هستند که قرار است فرا بگیرید. پس این مطلب مهم رو با دقت دنبال کنید:

مقالات نحوه مطالعه دروس کنکور :

فایل صوتی روش مطالعه دینی کنکور :

دکتر محمدسجاد پروین ؛ رتبه 74 کنکور و مشاور کنکور IDN :

محمدسجاد پروین ، پزشکی تهران

متن فایل صوتی دکتر در پروین در زیر قرار گرفته است…

فرم ارتباط با مشاوران IDN :

برای مشاوره کنکور و ارتباط مستقیم با دکتر پروین و دریافت برنامه ریزی روزانه برای کنکور از ایشان و سایر مشاوران کنکور تهران فرم زیر را تکمیل کنید:

هدیه IDN به شما؛ پاسخ سوالات شما در خصوص دین و زندگی کنکور توسط دکتر پروین :

در ابتدا باید بگیم که با دقت وویس و متن آن را در ادامه بخونید و یادداشت برداری کنید. ضمنا شما می توانید سوالات خود را در مورد روش و نحوه خواندن دینی کنکور و منابع و تست زنی و مرور این درس را در قسمت نظرات که در انتهای پست قرار گرفته بپرسید و منتظر باشید تا دکتر پروین به آن ها پاسخ دهند.

ضمنا شما عزیزان می توانید با مراجعه به بخش “مشاوره رایگان کنکور “ پاسخ بسیاری از سوالات خود را راجب روش مطالعه دروس و مشاوره و برنامه ریزی دریافت کنید:

متن روش مطالعه دین و زندگی کنکور توسط دکتر پروین :

مطالعه دینی کنکور از تابستان آری یا خیر؟

توصیه بنده در روش مطالعه دین و زندگی کنکور برای شروع مطالعه این درس در تابستان اینه که تو تابستون ترجیحا اگر نخونید مشکلی نداره. یعنی نباشه بهتره چون خیلی نیازی نیست اون موقع مطالعه کنید. اما اگر احیانا نیاز بود و حس کردید که خیلی نیاز دارید که دینی رو مطالعه کنید صرفا آیه ها رو بخونید متنش باشه برای بعد.

روش مطالعه دینی کنکور باید چگونه باشد؟

حتما حتما یک درسنامه رو مطالعه کنید. اگر کتاب می خونید، همون کتاب و اگر درسنامه می خونید، همون درسنامه اما ترجیحِ من اینه که درسنامه رو مطالعه کنید و درسنامه هم کتاب گاج نقره ای پیشنهاد میشه.

اهمیت آیات دینی در روش مطالعه دین و زندگی کنکور :

در وهله ی اول باید تک تکِ کلمات آیه رو ترجمه کنید و یاد بگیرید. خود کتاب گاج هم تقریبا همین کار رو انجام داده. یعنی تک تک کلمات رو بصورت جدا جدا ترجمه می کنید و یادش می گیرید. بعد از اون ترجمه ی کل آیه رو یاد بگیرید. حتما هم حفظش کنید.

اهیمت خود آیه دینی مهم تر است یا ترجمه آن؟

نکته ای ما در روش مطالعه دین و زندگی کنکور به دانش آموزان گوشزد می کنیم این است که اینکه خود آیه رو حفظ کنید خیلی مهم نیست. اما ترجمه ی آیه رو حفظ کنید بیشتر مهمه. چرا؟ چون شما تو مرحله ی اول که کلمه به کلمه ترجمه می کنید همین که بخشی از خود متن آیه هم بیاد شما با اون ترجمه کردن می تونید بیاید به جواب برسید و آیه رو تشخیص بدید.

اما یک موقع هست در بدترین حالت ممکنه طراح به نوعی بخواد سخت سوال بده و از ترجمه ی آیه سوال بده تا از خود آیه. یعنی ترجمه ی آیه رو توی متن بیاره و سوال بده. مثلا تست سال 96 تجربی همچین شکلی داشت طراح اومده بود ترجمه ی آیه رو سوال داده بود. و این باعث شده بود که خیلی ها غلط بزنن و آیه رو تشخیص ندادن. پس ترجیحا ترجمه ی آیه رو حفظ کنید.

روش خواندن درسنامه و مطالعه دین و زندگی کنکور :

عد از خوندن آیه ها و یاد گرفتن مفاهیم آیه، متن درس رو از روی درسنامه بخونید. متن رو که می خونید بخش هایی که خاکستری شده و سیاه شده توی متن اون ها خیلی مهمه. اینجا باید از خودتون سوال کنید که چرا این بخش مهمه، احتمالا با آیه یا حدیثی در ارتباطه پس حتما این رو مدنظرتون قرار بدید و روی اون مکث کنید و حتما این بخش های خاکستری شده رو روش حساسیت بیشتری به خرج بدید.

آیا باید تمام متن دین و زندگی کنکور را بخوانیم؟

بخش هایی از متن کتاب بخش هایی هستند که سوال خیز نیستند و کسی ازش سوال نمیده و بی خودی هستند؛ می تونید این بخش ها رو حذف کنید و خیلی سراغش نرید.

جایگاه تست آموزشی در روش مطالعه دینی کنکور چیست؟

بعد از اینکه متن رو خوندید و اون متن تموم شد بلافاصله برید و تست آموزشی بزنید. به این صورت که نصف تست های تالیفی رو آموزشی بزنید.

جایگاه مرور در روش مطالعه دین و زندگی کنکور چیست؟

بعد از تست آموزشی سراغ پروسه ی مرور میرویم. همونطور که در پست روش مطالعه شیمی کنکور گفتیم پروسه مرور یک روز بعد از مطالعه، یک هفته بعد، یک ماه بعد، سه ماه بعد و شش ماه بعد هستش. البته برای درس دینی این بیشتر برای بچه های فارغ التحصیل و اون هایی که کلاس و مدرسه نمیرن می تونه این پروسه ای که ذکر شد باشه.

نحوه مرور درس دین و زندگی برای دانش آموزانی که مدرسه می روند:

برای بچه های مدرسه ای که تایمشون فشرده تره می تونیم بجای مرور سه ماه بعد و شش ماه فقط مرور 4 ماه بعد رو داشته باشیم . یعنی 1 روز بعد، 1 هفته بعد، 1 ماه بعد و 4 ماه بعد. توی هرکدوم از این دوره ها باید چه کاری انجام داد؟

نحوه مرور های دین و زندگی در فواصل زمانی مختلف :

در روش مطالعه دین و زندگی کنکور برای مرور باید در دوره ی یک روز بعد باید خلاصه های آخر کتاب گاج نقره ای رو فقط مطالعه کنید و یک دور سریع بخونید. برای مرور یک هفته بعد اون یک دوم تست های تالیفی که مونده رو می زنید و کامل جواب ها رو هم نگاه می کنید بصورت پوششی. یعنی 10 تا 10 تا یا 20 تا 20 تا می زنید و بعد درصد می گیرید و اون هایی که غلط بودن رو فقط نگاه می کنید. برای یک ماه بعد و 3 ماه بعد می تونید تست های سراسری رو بزنید تا به تسلط برسید.

بعد از عید چطور دین و زندگی را مرور کنیم؟

برای بعد از عید هم تمرکزتون باید بره روی متن. یعنی دوباره بعد از عید باید همه ی متن ها رو مجددا مطالعه کنید.

به قلم دکتر محمدسجاد پروین مشاور ارشد موسسه کنکور IDN

فرم ارتباط با مشاوران IDN :

برای مشاوره کنکور و ارتباط مستقیم با دکتر پروین و دریافت برنامه ریزی روزانه برای کنکور از ایشان و سایر مشاوران کنکور تهران فرم زیر را تکمیل کنید:

در ادامه این مطلب روش مطالعه دین و زندگی کنکور و معرفی منابع این درس را از زبان دکتر خشایار فرشیدی، رتبه 17 کنکور سراسری و مشاور ارشد موسسه IDN خواهید دید.

ویدیو روش مطالعه دین و زندگی کنکور :

دکتر خشایار فرشیدی ؛ رتبه 17 کنکور و مشاور کنکور IDN :

خشایار فرشیدی ، پزشکی تهران

متن ویدیو دکتر در فرشیدی در زیر قرار گرفته است…

فرم ارتباط با مشاوران IDN :

برای مشاوره کنکور و ارتباط مستقیم با دکتر پروین و دریافت برنامه ریزی روزانه برای کنکور از ایشان و سایر مشاوران کنکور تهران فرم زیر را تکمیل کنید:

هدیه IDN به شما؛ پاسخ سوالات شما در خصوص دین و زندگی کنکور توسط دکتر فرشیدی:

در ابتدا باید بگیم که با دقت ویدیو و متن آن را در ادامه بخونید و یادداشت برداری کنید. ضمنا شما می توانید سوالات خود را در مورد روش و نحوه خواندن دینی کنکور و منابع و تست زنی و مرور این درس را در قسمت نظرات که در انتهای پست قرار گرفته بپرسید و منتظر باشید تا دکتر فرشیدی به آن ها پاسخ دهند.

 

متن روش مطالعه دین و زندگی کنکور توسط دکتر فرشیدی در ادامه..

اهمیت دین و زندگی در کنکور :

دین و زندگی درسیه که خیلی ها ازش ساده رد میشن و ازش صرف نظر می کنن و فکر می کنن توی کنکور ساده ست. دینی برای رتبه های برتر در رشته های تجربی ضریب 3 هست. درسی هست که کم زدنش شما رو خیلی پایین میاره و بالا زدنش شما رو خیلی بالا میاره. پس هیچ گاه ازش غافل نشید.

روش سه مرحله ای حفظ کردن آیات دین و زندگی :

اگه میخواید بدونید آیات رو باید چگونه یاد بگیرید و حفظ کنید فایل صوتی زیر رو با دقت گوش کنید :

روش مطالعه دین و زندگی دهم در کنکور چگونه است؟

دین و زندگی دهم یا همون دوم دبیرستان نظام قدیم، یک ویژگی که داره مثل زیست شناسیه. یعنی تست هایی که برای دین و زندگی سال دهم هست کفاف نمیده و شما باید متن خوانی رو برای دین و زندگی دهم انجام بدید. وگرنه ممکنه به مشکل بخورید.

مثلا تست اول سراسری ریاضی 94 گفته بود که ” چه کسانی مغفور خداوند و مسجود فرشتگان می شوند؟” تا سال 94 اصلا همچین تستی رو ما ندیده بودیم و کلا جایی طرح نشده بود، بعد دیدیم از یک جای خلاصه بندی مثلا تهِ یکی از فصل های دوم دبیرستان یا دهم الان بوده و از اونجا آورده.

اهمیت تست زنی و متن خوانی هنگام مطالعه دین و زندگی دهم کنکور :

در روش مطالعه دین و زندگی دهم در کنکور نکته قابل توجه اینه که اولا تست هاش کفاف نمیده، اینکه تست هاش رو زدید دلیل نمیشه که شما تسلط کامل دارید. سعی کنید حتما براش متن خوانی رو دقیق انجام بدید، تست های کنکور رو حتما بزنید، تیپ هاش رو دیده باشید و سعی کنید چندتا مشابه ش رو دربیارید که دین و زندگی این سال رو به مشکل نخورید.

روش مطالعه دین و زندگی یازدهم برای کنکور :

دین و زندگی یازدهم ساده تره. از مدلِ سال دهم فاصله می گیره و شما تست ها رو که بزنید 90 درصد مشکلات حل میشه. که بهش می گیم مدل آیین نامه ای، مثلا دانش آموز وقتی وقت نداره بهش می گیم برو آیین نامه ای بزن. یعنی برو نمونه سوالات رو بزن و سر جلسه سوالات رو حل کن. دانش آموز حتی اگر این مدلی هم تست ها رو بزنه می تونه 60-70 درصد رو بیاره.

اهمیت آیات و متن دین و زندگی یازدهم :

برای دین و زندگی یازدهم متن خوانی تون رو انجام بدید اما بیشتر روی آیاتش تاکید میشه. و اگر قرار باشه سوال جدید طرح بشه از آیاتش میاد، از متنش نخواهد اومد و تست هاش رو بزنید همه چی تمومه. پس دین و زندگی دهم نیاز داشت متنش کامل خونده بشه، دین و زندگی یازدهم آیاتش رو سعی کنید دقیق حفظش کنید و تست زنی براش متن رو پوشش میده.

روش مطالعه دین و زندگی دوازدهم برای کنکور :

دین و زندگی دوازدهم ترکیبی از این دوتاست. مثلا دین و زندگی دوازدهم توی فصل دومش مدل یازدهم میشه یعنی شما تست هاش رو بزنید کافیه؛ اول تست ها رو بزنید مالکیت مال کدوم توحیده، تغییر و تصرف کدوم توحیده، این آیه مال کدوم توحیده. یعنی اگر 50 تا تست از توحیدها بزنید حفظشون می شید. یا بحث قضا و قدر هم به همین صورته ولی بعضی از فصل هاش هم نه، مدل سال دهمه که باید شما باید دقیق بخونیدشون و سعی کنید خودتون ازشون سوال دربیارید.

روش مطالعه و تست زنی دین و زندگی کنکور سر جلسه آزمون :

دین و زندگی سومین درس عمومی شماست که ما به دانش آموزانمون می گیم همیشه به ترتیب دفترچه بزنید چون که این روانشناسی شده ست. معمولا روانشناسی های کنکور برای حال گیرین اما این یکی نه و سعی کنید ترتیب رو رعایت کنید.

مشکل در دین و زندگی باعث مشکل در زبان میشه و 80 درصد کسانی که زبانشون رو خوب نمی زنن دین و زندگیشون رو خوب بلد نیستن یعنی وقتی دینی رو خوب نزنید هم وقتتون رو گرفته، هم انرژی تون روی زبان اثر می ذاره. پس کسانی که درصد زبانشون پایینه دینیشون هم از اونور پایینه.

اگر دانش آموزی زبانش پایین بود، دینیش بالا بود باز یک فکری به حالش می کنیم. ولی اگه دین و زندگی رو خوب نخونید اولا نمی ذاره که متن عربی رو برگردید بزنید چون معمولا بچه ها سر جلسه ی کنکور متن عربی رو می پرن بعد تهِ جلسه برمی گردن سرش؛ خب شما اولا باید دینی رو سریع زده باشید، دوما کامل زده باشید که هم روحیه بگیری و هم زمان بگیرید که برگردید اون رو بزنید. نه اینکه دین و زندگی رو شوخی بگیرید، اثرش رو روی دو تا درس بصورت مستقیم میذاره، شاید تو ادبیات اثرش غیرمستقیم باشه ولی توی عربی و زبان تاثیر مستقیم می ذاره.

منابع پیشنهادی برای درس دین و زندگی کنکور :

منبع پیشنهادی ما کتاب خیلی سبز هستش که کتاب خیلی خوبیه. برای نظام قدیمی ها گاج می گفتیم برای نظام جدید ی ها خیلی سبز کافیه و کفاف میده و می تونید ازش استفاده کنید.

به قلم دکتر خشایار فرشیدی مشاور ارشد موسسه کنکور IDN

فرم ارتباط با مشاوران IDN :

برای ارتباط مستقیم با دکتر فرشیدی و ثبت نام در طرح مشاوره کنکور رتبه شو IDN (طرح مشاوره و برنامه ریزی با رتبه های تکرقمی و دورقمی کنکور) فرم زیر را تکمیل کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }