روش مطالعه زیست کنکور و نحوه تست زنی و مرور – روش 3 مرحله ای رتبه 17 [ویدیو]

روش مطالعه زیست کنکور

بهترین روش مطالعه زیست کنکور با شیوه 3 مرحله ای رتبه 17 کنکور . همین حالا روش عملی رتبه های برتر را یاد بگیر و تمرین کن. مهم ترین درس دانش آموزان رشته تجربی زیست شناسی است. در این پست میخواهیم روش مطالعه زیست کنکور را به شما بیاموزیم. اینکه زیست کنکور را چطور بخوانیم، چطور تست زده و مرور کنیم سوالاتی است که دکتر خشایار فرشیدی ، رتبه 17 کنکور ، دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران و یکی از بهترین مشاوران کنکور تهران در IDN به شما آموزش خواهند داد. ایشان که موفق شده اند درصد 87 را در زیست کنکور خود کسب کنند سه مرحله مهم از نحوه مطالعه زیست را به شما خواهند گفت که بتوانید بالاترین درصد را در این درس کسب کنید.

مقالات روش خواندن دروس کنکور :

ویدیو روش مطالعه زیست کنکور :

دکتر خشایار فرشیدی ؛ رتبه 17 کنکور و مشاور IDN :

خشایار فرشیدی ، پزشکی تهران

متن کامل ویدیو روش مطالعه زیست کنکور در ادامه قرار گرفته است.

برای ارتباط مستقیم با دکتر فرشیدی و دریافت بهترین برنامه ریزی برای کنکور با موسسه مشاوره کنکور IDNovin فرم زیر را تکمیل کنید:

فرم ارتباط با مشاوران IDN :

هدیه IDN به شما؛ پاسخ سوالات شما در خصوص روش خواندن زیست کنکور توسط دکتر فرشیدی :

در ابتدا باید بگیم که با دقت ویدیو و متن آن را در ادامه بخونید و یادداشت برداری کنید. ضمنا شما می توانید سوالات خود را در مورد روش و نحوه خواندن زیست کنکور و منابع و تست زنی و مرور این درس را در قسمت نظرات که در انتهای پست قرار گرفته بپرسید و منتظر باشید تا دکتر فرشیدی به آن ها پاسخ دهند.

ضمنا شما عزیزان می توانید با مراجعه به بخش های زیر ، پاسخ بسیاری از سوالات خود را راجب روش مطالعه دروس و مشاوره و برنامه ریزی دریافت کنید:

 روش خواندن زیست رتبه های برتر کنکور :

مرحله اول روش مطالعه زیست کنکور: مطالب کتاب درسی زیست

کارهایی که باید در روش مطالعه زیست انجام بدید شامل سه مرحله می شود. مرحله ی اول کاری شما مطالعه ی کتاب درسی هستش. شما کتاب درسی رو که مطالعه می کنید انواع مختلفی از مطالعه هست؛ وقتی می خواید کتاب درسی رو مطالعه کنید باید چندتا ویژگی داشته باشه، اولا از هر عبارتی که دارید مطالعه می کنید ببینید چه تستی ممکنه دربیاد.

روش ایجاد سوال با متن کتاب درسی زیست:

روش ایجاد سوال با متن کتاب درسی زیست

سعی کنید هر عبارتی از کتاب درسی رو که می خونید از توش سوال دربیارید، مثلا من صفحه ی 2 زیست یازدهم رو باز می کنم، خط اولش نوشته ” بافت عصبی از یاخته ی عصبی و یاخته های پشتیبان درست شده” چه تستی ازش می تونه در بیاد؟ می تونیم بگیم ” آیا هر یاخته ی موجود در بافتِ عصبی نوعی از یاخته ی عصبی ست یا نه؟” که میشه نه.

یک سوال خیلی متداول که یاخته ای غیرعصبی هم در بافت عصبی هستند و موارد مشابه پس مرحله ی اول که مطالعه ی کتاب درسی هستش نباید یک ریتم بخونید، نباید از 10 تا جمله 8 تاش رو غلط بگید، حداقل درست خوانی کنید و درنهایت صرفا رفع تکلیف نباشه.

پرسشگر بودن هنگام مطالعه زیست :

موقع خوندن اولا از خوتون پرسشگر باشید، این قضیه ش چیه؟ مثلا خط آخر همون صفحه 2 زیست یازدهم ” سلول های پشتیبان به دور نوارهای عصبی می پیچن و غلاف میلین می سازن” خب این یعنی چی؟ یعنی غلاف میلین خودش یک نوع سلوله، درسته یا نه؟ یعنی با یک کم فکر کردن روی این مطلب میشه فهمیدش. پس پرسشگرانه بخونید، سعی کنید از خودتون سوال کنید. بنابراین باید کتاب رو درست و اصولی بخونید. شما با مطالعه ی کتاب درسی 90 درصد سوالات رو جواب می دید.

مرحله دوم روش مطالعه زیست کنکور: درسنامه خوانی

مرحله دوم روش مطالعه زیست کنکور درسنامه خوانی

مرحله دوم درسنامه است، درسنامه توی بازه های زمانی خاصی خوبه ولی توی بازه های زمانی دیگه نه. مثلا آزمون اول قلم چی شما فصل اول زیست دهم بود، شما برای اون تایم دارید که درسنامه بخونید اما مثلا آزمون دومش که آبان بود فصل 3 و 4 رو باهم آورد که دانش آموز وقت نمی کرد.

در مرحله ی دوم کار که درسنامه خوانیه به زمان شما بستگی داره. اگر زمان کافی رو نداشتید حق ندارید برید درسنامه بخونید که بعد از تایم تست زنیتون گرفته بشه. شما باید از کتاب درسی بپرید روی تست؛ مواقعی که آزمون حجمش کم بود و زمان داشتید می تونید از درسنامه ها استفاده کنید.

منابع مناسب مطالعه زیست کنکور برای درسنامه :

در روش شناسی مطالعه زیست کنکور ما برای درسنامه ی کتاب گاج رو توصیه می کنیم. برای یازدهم و نیمه ی اول دوازدهم که مباحثش شبیه به پیش دو و سوم دبیرستانه کتاب زیست نشر الگو خوبه ولی به طور کلی یک کتاب رو بخوایم پیشنهاد کنیم گاج خوبه. درسنامه الگو یک جاهایی خوبه یک جاهایی خوب نیست.

مرحله سوم روش مطالعه زیست کنکور : تست زنی

مرحله سوم روش مطالعه زیست کنکور تست زنی

مهم ترین مرحله تست زنی هست که بهش می پردازیم. شما حق ندارید از مرحله ی 3 بزنید و به مرحله ی دوم بدید. اگر تایم نداشتید باید از روی مرحله دوم بپرید.

استفاده از جزوه های اساتید بجای کتاب درسی زیست :

مطلب دیگه ای که هست درخصوص جزوه های آموزشی اساتید هست که برخی دانش آموزان میگن بجای کتاب درسی جزوه معلم رو بخونیم. این کارهای عجیب غریب و غلط رو انجام ندید؛ سعی کنید کاری که درسته و رتبه های برتر انجامش دادن رو انجام بدید، مگر جزوه ی معلم چقدر می تونه کامل باشه؟ یا چقدر می تونه خوب باشه؟

اهمیت کتاب درسی در روش مطالعه زیست کنکور :

کتاب درسی منبع نکاته، هربار که اون رو بخونید می تونید نکته ی جدید ازش دربیارید پس مطالعه از روی جزوات از نظر ما عجیبه و به هیچ وجه توصیه نمیشه.

منابع مناسب تست زنی برای مطالعه زیست کنکور :

مهم ترین مرحله روش مطالعه زیست کنکور تست زنی هستش. به همین خاطر میگیم حتی از مرحله ی دو بزنید و به مرحله ی 3 بدید. وقتی تست می زنید اولا منبعتون باید درست باشه، مثلا دانش آموز برای بار اول تست زنی کتاب الگو رو انتخاب می کنه. کتاب الگو درسته کتاب خوبیه یازدهم و پیش یکش خوبه ولی نکات عجیب غریب هم توی کتابش زیاد داره. دانش آموزی که تازه هفته ی اول کارشه کتاب الگو رو شروع به خوندن میکنه مثلا 10 تا تست رو غلط زده و از اون 10 تا غلط 7 تا غلط رو خودِ کتاب اشتباه نوشته. بنابراین شما باید منبع درستی رو انتخاب کنید.

پیشنهاد ما کتاب های گاج نقره ای هستن نوشته ی آقای علی زارع، بسیار کتاب های خوبی هستن، کتاب های خیلی سبز رو پیشنهاد می کنیم، کتاب های خیلی خوب و خیلی مفیدی هستند اما بهترین منبع تست زنی شما تست های آزمون های قلم چی و گزینه 2 سال های قبله. این ها بهترین منابع تست زنی هستن اما قطعا ما به هیچ وجه بهتون توصیه نمی کنیم از کتاب پر ایرادی مثل الگو استفاده کنید.

بهترین منابع زیست کنکور :

ما در مقاله مشاوره کنکور تجربی و مقاله معرفی بهترین منابع رشته تجربی ، معرفی و بررسی تک تک بهترین هارا برای شما عزیزان رشته تجربی انجام داده ایم. با مراجعه به بخش مربوطه میتوانید اطلاعات کامل برای قبولی تضمینی در رشته تجربی را کسب کنید.

تجربه شخصی دکتر خشایار فرشیدی برای روش مطالعه زیست کنکور :

این سه مرحله ی 1 و 2و 3 که خدمتتون عرض شد بعنوان یک رتبه برتر که نه کلاس، نه DVD و نه چیز دیگری استفاده نکردم ارائه دادم، درصد زیست بنده هم 87 درصد بوده. مسیر موفقیت حل یک مسئله، یک مشکل یا هرچیزی روشنه و راه پیچوندنش خیلی کمه. یعنی شما نمی تونید کتاب درسی رو کنار بذارید و به جاش جزوه بخونید، نمی تونید تست ها رو بپیچونید و فقط ده تا تست جزوه رو بخونید.

اهمیت تراز زیست در کنکور :

زیست ضریبش برای شما 12 هستش، درسی که شما 2 درصدش رو نزدی یعنی یک تست شاید 100 تا رتبه پایین بیارتون. ترازی که زیست میده تو کنکور شدیدا بالاست. با زیستتون شوخی نکنید، مراحل خوندنش رو درست طی کنید، این مهم نیست که شما به برنامه آزمون می رسید یا نه مهم اینه که درست خونده باشیدش و تست های درستی براش زده باشید تا این سلسله مراتب رو طی کنید و توش موفق بشید.

چگونه با کاهش تعداد غلط ها درصد و تراز زیست خود را افزایش دهیم؟

یکی از مهم ترین کارهایی که در کنکور و آزمون آزمایشی باید به آن توجه داشته باشید کم کردن تعداد غلط ها در آزمون است. برای این منظور مقاله کاهش تعداد غلط ها در آزمون را بخوانید.

موفق و سربلند باشید.

به قلم دکتر خشایار فرشیدی مشاور ارشد موسسه کنکور IDN

برای ارتباط مستقیم با دکتر فرشیدی و دریافت بهترین برنامه ریزی برای کنکور با موسسه مشاوره کنکور IDNovin فرم زیر را تکمیل کنید:

فرم ارتباط با مشاوران IDN :

چطور زیست کنکور را 100 درصد بزنیم؟

چطور زیست کنکور رو صد در صد بزنیم؟

اینکه بتوانیم مهم ترین درس رشته تجربی را 100 بزنیم قطعا کار آسانی نیست. حتی بسیاری از رتبه های تکرقمی کنکور نمیتوانند این درس را 100 بزنند. چرا که نگاه طراحان زیست کنکور بسیار ترکیبی ، تعمیمی و مقایسه ای شده است. استفاده از شکل های زیاد ، قید های دشوار و نکات فراوان در سوالات زیست کنکور کار را برای همه کنکوری ها دشوار کرده است.

برای 100 زدن زیست نکات دکتر فرشیدی مشاور IDN را با دقت بخوانید و روش 3 مرحله ای خواندن زیست را حتما رعایت کنید.

روش مطالعه زیست رتبه های برتر کنکور :

در زیر راهکارهای رتبه های تکرقمی کنکور را در درس زیست آورده ایم که میتواند به شما کمک کند.اما توجه داشته باشید که لزوما این روش ها برای شما سودمند نیستند. هر فرد روش مطالعه خاص خودش را باید در هر درس بکار گیرد.به همین منظور پیشنهاد میکنیم حتما قبل از هرچیز با یک مشاور کنکور خود را مورد سنجش قرار داده و مشورت بگیرید.

برای مشاوره کنکور میتوانید با ما تماس بگیرید:

چطور زیست را بخوانم ؟ چطور درصد زیست را افزایش دهم ؟

هر سال فقط ۱ درصد از داوطلبین شرکت کننده کنکور می توانند زیست رو درصد بالای ۵۰ بزنند . با توجه به اینکه زیست یکی از مهمترین دروس تخصصی برای رشته تجربی در همه زیرگروه ها می باشد لذا در این مقاله روش صحیح مطالعه و افزایش درصد زیست رو آموزش میدیم . یکی از راه های فراگیری روش صحیح مطالعه زیست ، آشنایی با شیوه مطالعه داوطلبان موفق آزمون سراسری سال های گذشته یا داوطلبانی است که در درس مورد نظر توانسته اند درصد خوبی کسب کنند .

توصیه های رتبه های تک رقمی برای خواندن زیست :

روش مطالعه زیست سید شایان پور میربابایی رتبه 1 کنکور 93 با درصد 100 زیست:

من زیست را به شکل مفهومی مطالعه می کردم. با دقت شکل های کتاب را میدیدم و مطالب مهم را یادداشت می کردم. با تست زیاد حل کردن سعی میکردم مهارت خود را در زیست افزایش دهم.

منبع مطالعه من برای کنکور کتاب درسی بود. هنگام مطالعه کتاب سعی میکردم مطالب هر سه پایه را با هم ترکیب کنم و به شکل ترکیبی مفهومی درس بخوانم.زیست شناسی تقریبا هر روز در برنامه درسی من قرار داشت و حتی در روز های تعطیل ساعت قابل توجهی را به مطالعه زیست اختصاص می دادم. از حاشیه نویسی و خلاصه نویسی در کتاب زیست نیز به کرات استفاده می کردم.

روش مطالعه زیست سارا همتی رتبه 1 کنکور 94 با درصد 89 زیست:

روش مطالعه زیست سارا همتی

من در ابتدا کتاب درسی زیست را با دقت میخواندم. با زدن تست آموزشی تسلط خود را بالا برده و سپس مطالب مهم موجود در تست ها را در کتاب یادداشت میکردم. و سعی میکردم مطالب کتاب و نکاتی که یادداشت کرده ام را همواره مرور کنم.

روش مطالعه زیست امیررضا براتی رتبه 1 کنکور 97 :

روش مطالعه زیست امیررضا براتی

در درس زیست شناسی تست زدن بسیار مهم است. من تا جایی که می توانستم سعی میکردم تست های بسیاری حل کنم و بیشتر هم روی تست های دشوار تاکید داشتم. بیشترین ساعت مطالعه من به زیست اختصاص می یافت. روزهای تعطیل 3 ساعت زیست می خواندم و هر هفته تقریبا 20 ساعت زیست را در برنامه خود قرار می دادم.

روش مطالعه و منابع زیست ایزدمهر احمدی نژاد رتبه 1 کنکور 98 :

روش مطالعه زیست ایزدمهر احمدی نژاد

من برای زیست از کتاب میکرو گاج و خیلی سبز استفاده میکردم. سعی میکردم نکات حفظی مربوط به این درس را در انتهای سال مطالعه کنم. برای زیست در سال آخر فقط 2 یا 3 بار کتاب را خواندم اما در همان ابتدا هر آنچه که برای یادگیری نیاز بود را به طور کامل یاد میگرفتم تا نیاز به چندبار خواندن این درس نداشته باشم.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

9 replies on “روش مطالعه زیست کنکور و نحوه تست زنی و مرور – روش 3 مرحله ای رتبه 17 [ویدیو]”

ابو الفضل گفت:
الهه گفت:

سلام خسته نباشید از این مطالب مهم واقعیت من پشت کنکورم و دیپلم ریاضی دارم ولی می خوام تو کنکور نجیبی شرکت کنم به نظر شما می تونم تو این ۷ یا ۸ ماه زیست شناسی رو با موفقیت به اتمام برسونم و درصد خوبی کسب کنم

مشاور کنکور آیدی نوین گفت:

سلام. اگه با روش صحیح پیش برید و منابع مناسبی داشته باشید قطعا شدنی هست

مریم گفت:

سلام خسته نباشید .واقعا مطالبتون مفیده .من کنکور ۱۴۰۰ هستم و از تابستون درس خوندن رو شروع کردم ولی اصلا با برنامه نمیتونم پیش برم ،وقت کم میارم و اون بازه زمانی که واسه اتمام درس انتخاب کردم رو خیلی کمه به خصوص تو درس زیست .این باعث میشه نتونم به درسای دیگه برسم و خب خیلی به خاطر این مسئله استرس می گیرم .لطفا یه راهکاری به من بدین احساس میکنم دارم وقت رو از دست میدم .
بعد یه سوال دیگه که داشتم من باید تو تابستون حتما دوپایه دهم و یازدهم رو تموم کنم ؟؟چون الان از دهم شروع کردم اصلا خوب جلو نمیرم و احساس میکنم نتونم به یازدهم برسم و اگه تو تابستون فقط دهم رو تموم کنم عقب نمیوفتم چون همش احساس این رو دارم که وقت کمه و استرس میگیرم.

مشاور کنکور آیدی نوین گفت:

سلام. مرسی لطف دارید. پیشنهاد میکنم مقاله مقابله با استرس کنکور رو حتما مطالعه کنید.

  در مورد سوال دوم اینکه همونطور که میدونید در سال دوازدهم قراره ساعاتی رو به مدرسه (چه حضوری و چه مجازی) اختصاص بدین، از طرفی حجم دروس در سال دوازدهم تا حدی بالاست و در کنار دوازدهم باید دهم و یازدهم رو هم پیش ببرید، به همین خاطر جمع بندی دهم و یازدهم در تابستان قطعا ضروریه. و اگه با یه برنامه ریزی صحیح پیش برید قطعا میتونید در تابستان این کار رو انجام بدید. پیشنهاد میکنم 3 مقاله زیر رو با دقت مطالعه کنید. ضمنا اگه تمایل داشته باشید میتونید با مشاوران آیدی نوین در ارتباط باشید.

برنامه ریزی کنکور

شروع از تابستان برای کنکور

  الهام گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  آقایی گفتند مفهومی و ترکیبی خواندن یعنی اینکه تقسیم بندی کردن بخش ژنتیک،گیاهیو…
  شما این روش قبول دارید یا سال به سال جلو‌ رفتن رو

  مشاور کنکور آیدی نوین گفت:

  سلام. مرسی لطف دارید. مسلما حتی اگر کسی به مطالعه زیست بصورت سال به سال هم بپردازد در نهایت باید توانایی ترکیب مطالب هر سه پایه رو با هم داشته باشه. و بتونه مباحث مشترک بین سه سال رو با هم ترکیب کنه و به سوالاتش پاسخ بده

  امیررضا گفت:

  به نام خدا
  سلام خیلی ممنون بابت مطلب خوب و مفیدی که داشتین خیلی کمک کننده بود برام من تقریبا این روش رو رو آزمون 29 فروردین قلمچی اجرا کردم و درصدم 95 شد ( بدون درسنامه خوانی و با اجرای مراحل 1 و 2 )
  یه سوالی راجع به منابع داشتم:
  من برای دهم و یازدهم کتاب میکرو گاج رو کار کرده بودم و برام خوب بود ولی یه جاهایی تناقض میخوردم با کتاب و یا تستای دیگه ای که حل میکردم ولی در کل خوب بودن برا دهم هم خیلی سبز داشتم ولی اصلا در حد میکرو خوب نبود و برا هر دو سال هم سه سطحی کانون داشتم اونم خوب بود برا تست برای مواقع جمع بندی مخصوصا
  حالا سوالم اینه که برا دوازدهم و کلن کنکور 1400 چه کتابی رو کار کنم از تابستون ؟؟؟؟؟ دهم و یازدهم رو خوب کار کردم و دوازدهم هم پیش خوانی داشتم تو این مدت و آشنا با اصطلاحات و مفاهیمش تا حد مطلوبی ولی تستی کار نکردم
  بین کتابای ای کیو پلاس گاج نوشته گروه فانتوم زیستاز و ای کیو اقای زارع ( البته هنوز منتشر نشده ولی میگن میاد و احتمالا هم کتاب خوبی باشه با توجه به سابقه شون ولی بازم نظر قطعی نمیشه داد ) و کتابای زیست مهر و ماه آقای پناهعی شایق کدوم رو پیشنهاد میکنید ؟؟؟؟؟؟؟
  اینم بگم درصد زیستم تو آزمونای قلمچی میانگین بالای 70 75 میشه بعضا افت دارم ولی ددر حالت کلی خوبه
  خواهش میکنم راهنمایی کنید منتظر راهنماییتون هستم
  مرسی که این قدر خوبید

  مشاور کنکور آیدی نوین گفت:

  سلام امیررضا جان مرسی لطف داری. خوشحالیم که مطالب تونسته کمکت کنه و به درصد 95 زیست برسی. در مورد منابع پیشنهاد میکنم حتماااا مقاله معرفی بهترین منابع کنکور تجربی رو روی سایت مطالعه کنی. در عین حال اگه سوالات بیشتری در این خصوص داری پیشنهاد میکنم با مرکز مشاوره تحصیلی کنکور IDNovin تماس بگیری تا مشاورینمون راهنماییت کنن. همچنین از طریق فرم های ارتباط با مشاورین که روی نقاط مختلف سایت قرار گرفته و ثبت مشخصاتت میتونی با مشاوران در ارتباط باشی. موفق باشی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *