آیدی نوین - مرور و جمع بندی کنکور 1401 بدون فراموشی – آموزش رایگان 1+9 ابزار بینظیر مرور

مرور و جمع بندی کنکور 1401 بدون فراموشی – آموزش رایگان 1+9 ابزار بینظیر مرور

مرور و جمع بندی کنکور 99 بدون فراموشی - آموزش رایگان 1+9 ابزار بینظیر مرور

مرور و جمع بندی کنکور یکی از سخت ترین قسمت های کنکوره. قسمتی که اصلا شاید 90 درصد دانش آموزا بلد نیستن. نمی دونن چجوری باید مرور کنن. اصلا استاندارد ترین روش مرور و جمع بندی برای کنکور چیه؟ چیکار کنن که وقتی مطالب رو می خونن هیچ گاه فراموش نکنن. روش جمع بندی رتبه های برتر کنکور چجوری هست؟ میخوام بهت بگم خیلی خوش شانسی که قبل ثبت نام کنکور سراسری 1401 الان توی سایت موسسه مشاوره کنکور IDNovin هستی و قراره بهترین و جامع ترین مقاله رو در مورد مرور مطالعه کنی و قراره با اولین و نوین ترین سامانه جامع جمع بندی کنکور آشنا بشی.

مقالات جمع بندی دروس کنکور 1401:

ما تو این مقاله همه ابزارهای جمع بندی کنکور رو برات گذاشتیم. اما اگه روش های جمع بندی دروس کنکور رو بصورت جدا میخوای روی مقالات زیر کلیک کن :

برنامه ریزی کنکور 1401 (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

میخوام مقاله رو با یه سوال شروع کنیم بچه‌ها :

 بنظر شما چند درصد از بچه‌ها یک درسی رو وقتی می خوننش یا دبیر درس میده یاد می گیرن و چند درصد از اونایی که یاد گرفتن مرور می کنن؟

مرور درس های کنکور آسان نیست…

خسته کننده بودن مرور کنکور

بیاین همگی قبول کنیم که مرور یا جمع‌بندی کنکور یه چیز زمخت و حوصله سربری هستش. بخاطر همین از زمان دایناسورها بگیر تا همین چند روز پیش که کریسمس سال 2022 بود، از مرور چیزی که قبلا خوندیم بدمون میادش؛ پس بخاطر همین ازش لذت نمی بریم و فرار می کنیم.

فرض کن قراره 10 تا فصل از یه درسی رو آزمون بدی و می دونی که مطمئنا نمی رسی تمام مباحث آزمون رو تمام و کمال جمعش کنی. خب دو تا راه داری:

 • راه اولیش اینه که 10 تا فصل رو همینجوری سطحی و یه دور بخونی بره پی‌کارش.
 • راه دوم اینه 5 تا فصل رو کامل بخونی و چند بار مرورش کنی و روز قبل آزمون جمع‌بندیش کنی.

بنظرت توی کدوم می تونی نمره بهتری بگیری؟

حتما تصویر زیر رو با دقت ببین:
مرور ؛ فرمول موفقیت کنکور
اگه هیچ کدوم از روش های معمول موفقیت توی کنکور برات جواب نداده وویس زیر رو با دقت گوش کن :
 

بازار کنکور شده پر از دی وی دیا و فیلما و کلاسا و کلاس آنلاین های دوزاری که حس و حال هیچ کدوم شون نیست. اگه تو رو هم کلافه کرده کافیه خوب گوش بدی و فقط کمی صبر کنی.

مرور کنکور چیست؟

خیلی از بچه‌ها فک می کنن وقتی بهشون میگیم برو فلان درس رو جمع‌بندی کن یعنی بصورت کلنگی از نقطه صفر باید از ب بسم‌الله شروع کنن به خوندن تا آخرین کلمه اون درس و همه تست‌ها رو هم باید بزنن.

نه برادر من نه خواهر من مرور معنیش این نیست. اینکه چطور درس های کنکور رو بخونیم رو قبلا توضیح دادیم که با کلیک روش میتونید روش های مطالعه دروس کنکور رو ببینید. این مسئله با مرور متفاوته.

تا چشم باز کردیم و درگیر فضای کنکور شدیم از رتبه 1 کنکور سال 1300 گرفته تا فروشنده بوفه مدرسه که هات داگ می زنه؛ همه بهمون گفتن باید مرور کنی کنکور رو. اگه میخوای ترازت بالا باشه باید جمع‌بندی ترتمیز برا آزمون داشته باشی. ولی کسی راهش رو بهمون یاد نداد و نگفتش که چجوری باید این کارو کنیم.

تعریف دقیق مرور و جمع بندی کنکور :

اگه توی دیکشنری بزنی مرور، بهت میگه که فرآیندی هستش که اطلاعاتی رو که قبلا ریختی تو مغزت پا میشه میره از انبار میاره یعنی در اصطلاح بازیابیشون می کنه.

بازیابی اطلاعات از مغز برای مرور کنکور

پس تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که درسته مرور چیز نچسب و تقریبا حال بهم‌زنی هستش اما خب مثل بقیه چیزای تلخ دیگه لازمه (پیتزا که نیست)

برای موفقیت در کنکور نیاز به برنامه ریزی کنکور  در دوران جمع بندی همواره حیاتیه. اگه دنبال برنامه عالی برای جمع بندی کنکور می گردین کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید:

فرم دریافت برنامه ریزی تا روز کنکور :

فرق جمع بندی و مرور کنکور :

ببنید بچه‌ ها جمع‌ بندی کنکور یه دورانه یعنی یکی دو روز آخر آزمون های آزمایشی یا چند هفته مونده به کنکور رو بهش میگن دوران جمع‌بندی.

اما مرور کنکور یه تکنیک هستش که شما باید توی دوران جمع بندی ازش استفاده کنی.

درواقع اگه این تکنیک مرور و روش‌هاش رو بلد نباشی و تمرین نکرده باشی توی دوران جمع‌بندی باید بری غاز بچرونی.

مراحل شکل گیری حافظه توی مغز:

قبول داری که تنها علم هستش که به همه سوالا می تونه جواب بده؟ نمیخوام قضیه رو زیاد پزشکیش کنم و اینجا بهت فیزیولوژی (که دانشجو پزشکی ترم 4 پاسش می کنه) درس بدم.

اما با یه طرح خیلی ساده میخوام بهت بگم که چه اتفاقایی توی مغز میوفته که یه مطلبی رو کامل یادش می گیری و حفظ میشی و تا آخر عمر هم دیگه فراموشش نمی کنی.

مراحل شکل گیری حافظه در مغز

رمزگذاری ( Encoding ) :

رمز گذاری

رمزگذاری اولین مرحله از حافظه هستش و شامل اطلاعات اولیه ای است که برای شکل گیری حافظه مورد نیاز است. یعنی تقریبا همون اولین باری که استاد بهت درس میده. یا اولین باری که داری یه مطلب رو میخونی داری توی مغزت کدگذاری می کنی.

ذخیره سازی ( Storage ) :

ذخیره سازی

مرحله ی دوم ذخیره سازی است.

این مرحله، نگهداری اطلاعات موجود در حافظه است. یکی از مواردی که می تواند کار این مرحله را با مشکل مواجه کند گذر زمان است. آخ آخ گذر زمان، از دست این گذر زمان که هرچی می کشیم از دست این قسمته!

ما دو جور ذخیره سازی یا همون حافظه داریم:

 1. حافظه کوتاه مدت
 2. حافظه بلند مدت

که با تمرین و تکرار و مرور و جمع بندی برای کنکور اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت منتقل میشه.

بازیابی (Retrieval) :

بازیابی

در این مرحله اطلاعات ذخیره شده با توجه به شرایط مختلف فراخوانی میشن . نوع سوالی که ممکنه پرسیده بشه و یا شیوه ای که اطلاعات در حافظه ی بلند مدت ذخیره شده می تونه در بازیابی اطلاعات کمک کننده باشه. که تقریبا آزمون‌های آزمایشی این کار رو می کنن؛ یعنی مغز شما رو به چالش می کشن.

خب بچه ها همینجور که می بینین ما تو فرآیند درس خوندن مون تو مرحله اول تقریبا مشکلی نداریم. چون هزار جور انتشارات و موسسه خوب هستش و همه دانش آموزا به هر نحوی که شده منابع خوب رو پیدا می کنن و آموزش لازم رو می بینن.

تو مرحله سوم هم که خدا رو شکر کلی آزمون آزمایشی داریم که برامون چالش ایجاد می کنن.

اگه اندازه نخود باهوش باشی، می بینی که مشکل درس خوندن اکثر ماها تو مرحله دوم هستش. یعنی بلد نیستیم چطور برای کنکور جمع بندی کنیم و اطلاعات رو وارد حافظه بلند مدتمون کنیم.

میخوای یکم حرفای قلمبه سلمبه بزنم تا مغزت سوت بکشه؟ بیا پایین

نمودار فراموشی ابینگ هاوس

تا حالا اسم نمودار فراموشی ابینگ هاوس به گوشت خورده؟ نگو که نخورده چون باور نمی کنم.

ابینگ هاوس جون اومد گفتش که آقا اگه یه اطلاعات را 100 % یاد گرفته باشی بعد از گذشت 24 ساعت نزدیک به 20 یا 30 درصد از اطلاعات می پره. اگر شما مروری روی مطلب نداشته باشی، هر روز بر این عدد افزوده می شود؛ تا جایی که از 100% مطالب فقط 20 یا 30 درصد اون‌ها در دسترس می مونه.

خب خب پس طبق نمودار پایین می بینی که هرچقدر طبق یه برنامه منظم مرور برای کنکور داشته باشی اون مطلب دیگه تا ابدالدهر از یادت نمیره حتی می تونی به نوه نتیجه‌هات هم یادش بدی.

منحنی فراموشی ابینگ هاوس

تا اینجا اگه حواست باشه داریم فقط از خوبیای مرور میگیم.چقدر خوبه این مرور آخه، الهی بمیرم براش!!!!!!!

تکرار بیشتر بهتره یا مرور کنکور به موقع؟

بهترین زمان برای مرور و جمع بندی کنکور
بنظرتون کدوم بهتره؟ اینکه هر روز چندین بار تکرار کنیم و مرور کنیم یا در روزهای خاص مرور رو انجام بدیم. روزهایی که بیشترین تاثیر رو در به خاطر آوردن مباحث داره؟

ممکنه بعضیا بگن یه مطلب رو باید اونقدی تو ذهنمون تکرار کنیم که تو ذهنمون ماندگار بشه. اما به این فکر کردن که چقد ازشون وقت می گیره؟

بسیاری از ماها در مدرسه با این روش درس خوندیم؛ شماره تلفن‌ها را همینطوری حفظ می‌کنیم و تا حدودی به این روش عادت کردیم. آنقدر اطلاعات موردنظرمان را تکرار می‌کنیم تا آن را به حافظه بسپاریم.

اما اگر به نمودار بالا دقت کنیم می‌بینیم که این اطلاعات مدت زمان زیادی قابل استفاده نخواهند بود. چون با گذر زمان کوتاهی بیشتر آن فراموش می‌شود و معمولاً آن مقدار کمی که باقی می‌ماند کافی و قابل استفاده نیست. یعنی اگر مفهومی را امروز به صورت دقیق و کامل بخوانیم و بفهمیم و مرور کنیم، پس از یک شبانه روز فقط یک سوم آن مطلب را به خاطر داریم.

پس مرور و جمع بندی کنکور رو باید سر زمان مشخصش انجام بدیم. مرور تکنیک داره، ابزار میخواد، همینجوری الا بختکی نیست. با ما همراه باشید!

مرور و جمع بندی از دید رتبه‌های برتر کنکور :

مرور کنکور از نظر رتبه های برتر

رستگار رحمانی عزیز که معرف حضور همتون هستش؟ رتبه 1 کنکور سال 88 و دانشجو فعلی تخصص رشته جراحی مغز اعصاب که با تمام سختی‌ها ترکوندن و همه پیج‌های کنکوری اینستاگرام وقتی میخوان تبلیغ کنن ازشون استفاده میکنن.

ایشان می فرمایند که: من کنکورهای 16 سال پیش را 16 بار حل کردم و با 16 بار مرور سرجلسه ی کنکور نشستم! و بازیابی برای بار 17 ام کار چندان سختی برای من نیست!

از نظر همه رتبه های برتر کنکور 1400 مرور یه امر ضروری و اجتناب ناپذیره. پس جدیش بگیرید.

مرور و جمع بندی کنکور خیلی مهمه :

بچه ها خودم رو دارم می کشم که بگم غنچه‌های خندان سرزمینم، دانش‌آموزان عزیز تر از جانم، برادرا و خواهرای گل من، 90 درصد مشکلات درس خوندن مون این نیست که خنگیم، این نیست که بلد نیستیم چجوری درس بخونیم،این نیست که معلم مون خوب نیست یا کتاب مون خوب نیست؛ اینه که مرور کنکور و آزمون رو انجام نمی دیم.

سه سوال اساسی در مورد مرور و جمع بندی کنکور :

سه سوال اساسی
 1. کی مرور کنیم؟
 2. با چی مرور کنیم؟
 3. چجوری مرور کنیم؟

کی برای کنکور مرور کنیم (زمان‌بندی مرور)

زمان بندی مرور کنکور

بالاتر گفتیم که ما 2 جور حافظه داریم:

یکیش کوتاه مدته که اطلاعات کمی توش جا میشه؛ مثل حافظه اصلی موبایل می مونه و خیلی زود هم اطلاعات ازش پاک میشه.
دومیش هم که این حافظه بلند مدت لعنتیه که تمام دعوا سر همینه که چجوری اطلاعات رو بفرستیم بره توش

زمان بندی علمی مرور چجوریه؟

توی منابع مختلف عددای مختلفی هستش اما اکثر منابع معتقدن که:

 1. اولین مرحله ۱ روز پس ازمطالعه اولیه هست.
 2. دومین مرحله ۷ روز 
 3. سومین مرحله ۳۰ روز
 4. چهارمین مرحله شش ماه بعد می باشد.

خب تو قدم اول جو گیر نشو که پیش خودت بگی دیگه رمز موفقیت رو کشف کردم از فردا همینجوری می خونم رتبه 1 میشم. اول اینکه چون حجم درس‌های کنکور زیاده شاید تو بتونی درسی رو که امروز خوندی فرداش مرور کنی. ولی مطمئنا هفته بعدش اینقدر حجم مطالب بالا میره که اصلا یادت نمی مونه چی خونده بودی. پس راه حل چیه؟ چیکار کنیم؟

بهترین روش مرور برای کنکور چیه؟

اگه بخوایم با اون اعدادی که بالا گفتم، به روش کلنگی پیش بریم؛ بهترین روش اینه که تو هر پارت از درسی که می خونی (مثلا پارت 2 ساعته ریاضی) بهتره یه تایمی در حد نیم ساعت تا 45 دقیقه به مرور چیزایی که قبلا از اون درس خوندی اختصاص بدی.

البته مطمئنا چون حجم مطالب زیاده ما همینجوریش تو درس عادی مون موندیم و نمی تونیم جمعش کنیم؛ حالا اگه بخوایم برای هر درسی هم اینقدر تایم به مرور اختصاص بدیم عمرا بتونیم درسا رو برای آزمون برسونیم.

اینجاس که بهت پیشنهاد سرآشپز رو معرفی می کنم!!!! یعنی باهوش مرور کردن.

پیشنهاد سرآشپز برای مرور کنکور

اما بهترین مشاوران کنکور منظورشون از باهوش مرور کردن کنکور چیه؟ بیا تا بهت ابزار و روش‌هاش رو بگم تا بری فضا یه جمع‌بندی خیلی شیک و مجلسی داشته باشی.

جمع بندی کنکور رو از کی شروع کنیم؟

تقریبا میشه گفت از اولین روزی که شروع می کنی به درس خوندن و برای کنکور آماده میشی باید جمع بندی رو هم در کنارش داشته باشی.

چون اینقدر حجم مطالب زیاده که دیگه وقت نداریم برگردیم و از اول بخوایم جمع‌بندی و خلاصه نویسی کنیم. پس برادر و خواهر گلم از همون روز اول توشه راهت رو ببند.

برنامه‌های جمع بندی کنکور (تجربی، ریاضی و انسانی):

خب یکی از سوالای بنیادین و اصلی که پیش میاد اینه که آقا طبق چه برنامه‌ای من مرور و جمع‌بندی کنم؟
برای جواب این سوال باید دانش آموزا رو طبقه بندی کنیم:

 1. دانش آموزایی که آزمون آزمایشی (فرقی نداره چه آزمونی) شرکت می کنن یا دانش آموزایی که طبق برنامه آزمون‌های آزمایشی جلو میرن: این بچه‌ها باید هرجوری که هست سعی کنن به برنامه آزمون شون متعهد باشن و اون تایم‌هایی که آزمون‌های جمع بندی برگزار میشه حتما شرکت کنن تا نقط ضعف و قوتشون رو بشناسن.
 2. دانش آموزایی که آزمون آزمایشی شرکت نمی کنن یا اونایی که دیر شروع کردن به درس خوندن: خب اینجور بچه‌ ها یکم کارشون سخت تره چون بدون برنامه آزمون دارن میرن جلو و باید باهوش باشن.یعنی اول باید سعی کنند فصلای مهم رو بخونن و جمع بندی رو انجام بدن، بعد برن سراغ فصلای کم اهمیت تر. راستی حتما این دسته از بچه‌ها سعی کنند اون مطالبی رو که خوندن، آزمونش رو دانلود کنند و از خودشون آزمون جمع‌بندی بگیرن.

حالا اکثر بچه‌ها میان می پرسن که آقای دکتر بهترین روش برای مرور کنکور چیه؟ جوابی که من بهشون میدم اینه که قبل از اینکه دنبال بهترین روش برای مرور کنکور باشی، دنبال بهترین ابزار باش تا بتونی بهترین روش رو برای مرور کنکور پیاده کنی.

برای موفقیت در کنکور نیاز به برنامه ریزی کنکور  در دوران جمع بندی همواره حیاتیه. اگه دنبال برنامه عالی برای جمع بندی کنکور می گردین کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید:

فرم دریافت برنامه ریزی تا روز کنکور :

ابزار مرور کنکور (بهترین منابع جمع‌ بندی کنکور 1401)

قراره تو این پست چیا ببینیم؟

های لایت، حاشیه نویسی، خلاصه نویسی

ویدیو زیر رو ببین:

ضبط وویس ، تست علامت دار ، تکنیک کاغذ آچار:

ویدیو زیر رو ببین :

ضبط وویس، تست علامت دار، تکنیک کاغذ آچار

ویدیو زیر رو ببین:

1- های لایت کردن:

های لایت برای جمع بندی کنکور

از قدیم‌الایام رسمه که دانش آموزای عزیز، انواع اقسام رنگ‌های مختلف ماژیک رو برمی دارن و میوفتن رو سر جزوه یا کتاب لعنتی. من حتی مورد دیدم طرف جمله امام خمینی که گفته بودن امید من به شما دبستانی‌ها هستش رو هم با ماژیک صولتی کرده بود.

خب خارج از شوخی اینکه تو بخوای همه متن رو های لایت کنی اشتباه محضه. اصلا تکنیک های لایت کردن یجور دیگس که الان بهت یاد میدم.

اشتباه در های لایت کردن هنگام اولین بار خواندن

اولین نکته‌ای که باید توی مرور کنکور به روش های لایت کردن متن کتاب یا جزوه بهش توجه کنی اینه که اکثر بچه‌ها وقتی دارن یه چیزی رو برای بار اول می خونن می شینن های لایت می کنن که خب طبیعتا وقتی تو داری یه چیزی رو برای بار اول می خونی از نظرت واو به واو اون مبحث برات مهمه و فک می کنی ازش سوال میاد؛ یا اینکه از یادت میره که این روش کاملا غلطه.

از کِی های لایت کنیم درسا رو؟

پس از کی های لایت کردن متن کتاب یا جزوه رو شروع کنیم؟ از دور سوم یا دیگه نهایتا از دور دوم که یه دور متن رو خوندی و بین مباحث ارتباط برقرار کردی، نکات مهم رو از غیر مهم تشخیص دادی؛ حالا می تونی با خیال راحت هایلایت کنی.

از چند ماژیک برای های لایت استفاده کنیم؟

استفاده از ماژیک برای های لایت کردن دروس

نکته بعدی که توی جمع بندی کنکور به شیوه «های لایت کردن» مهمه، اینه که هزار جور ماژیک مختلف بخاطر اینکه از رنگش خوشت میاد بر ندار. شما مجازی از 2 تا رنگ ماژیک یا نهایتا از 3 تا رنگ استفاده کنی. قسمت اصلی ماجرا اینجاس که هر رنگ ماژیک باید برات معنی و مفهوم خاصی داشته باشه.

یعنی چی؟ یعنی مثلا وقتی یه قسمتی رو هایلایت سبز کردی، وقتی میخوای بعدها دوباره اون قسمت رو بخونی پیش خودت رمز گذاشته باشی که ماژیک سبز برات معنیش اینه که مهم ترین نکته اون فصل مربوط به قسمت های ماژیک سبزه؛ یا مثلا اگه ماژیک قرمز استفاده می کنی برات این معنی و مفهوم رو داشته باشه که اون تیکه از مطلب رو فراموش می کنی و باید حتما اینقدر روش تمرکز کنی تا از یادت نره.
پس یه خلاصه اگه بخوام بهت یگم اینه که های لایت کردنت مخصوص خودت باشه و از رو خوشگلی انجام ندی.

2- حاشیه نویسی

بچه ها من عاشق حاشیه نویسی هستم. یعنی بعضی وقتا میام دقیقا همون متنی که خوندمش رو دوباره تو حاشیه اون صفحه می نویسم. این کار باعث میشه اول اینکه وقتی دارم یه پاراگرافی رو می خونم بدونم قسمت مهمش چیه و از همه مهم تر اینکه حس روزنامه خوندن بهم دست نمیده. می فهمم که از اون پاراگراف یا از اون صفحه یه سری نکته مهم دستگیرم شده.

ویژگی بعدی که جمع بندی کنکور به شیوه حاشیه نویسی داره اینه که مغز به دست خط خود آدم واکنش رفلکسی خیلی بهتری نشون میده تا یه مطلب از قبل نوشته شده. چون موقع نوشتن، حرکت دست شما باعث میشه تا الگوی اون چیزی که می نویسی، توی مغزت شکل بگیره و راحت تر بتونی حفظش کنی.

از حاشیه نویسی دیگه کجاها میشه استفاده کرد؟

در ارتباط دادن مطالب خیلی خوب میشه از این حاشیه نویسی استفاده کرد. مخصوصا توی درسای توصیفی (مثل زیست یا مثل عربی یا شیمی قسمت تئوری و حفظی).

می دونی منظورم چیه؟ مثلا فرض کن داری زیست می خونی به یه جانوری می رسی چند صفحه قبل ترش در مورد یه جونور دیگه ای یه مطلب خوندی که دقیقا در تضاد با این مطلب جدید بود. باید بیای و یه جایی از جزوه ت یا کتاب این تضاد رو با زبون خودت بنویسی و به خودت افتخار کنی که یه نکته مهمی رو کشف کردی. بچه‌ها حالا نرید فقط به تضادها گیر بدیداا، این یه مثال بودش. در کل منظوم اینه هر نکته جدید یا کاربردی که خودت کشفش می کنی و با قسمت‌هایی که از قبل خوندی رو توی حاشیه بنویس.

آخرین چیزم در مورد مرور کنکور به شیوه حاشیه نویسی بگم بریم سراغ ابزار بعدی. بچه‌ها حتما حتما از تست هایی که می زنید، اگه نکته جدید یا تازه رو پیدا کردید که حس کردید مهمه حتما تو اون قسمت از درسنامه‌ای که خوندید تو حاشیه ش بنویسید.

این کار باعث میشه بعدا که میخواید برگردید و دوباره بخونید و مرور کنید خیلی تو وقت تون صرفه جویی بشه. دیگه نیازی نیست که نگران این باشید که دوباره از اول باید تست بزنید. چون قبلا نکته‌هاش رو نوشتید و یه اعتماد به نفس خیلی خوبی بهتون میده. خیلی از بچه‌ها میگن حاشیه کتاب برای حاشیه نویسی جاش کمه و من اون موقع بهشون از این استیکرای (تلگرام رو نمیگما) کاغذی که چسب دارن رو به عنوان پیشنهاد سرآشپز پیشنهاد میدم.

3- خلاصه‌ نویسی

اگه بخوام بین ابزارای مرور یکی رو به عنوان مهم ترینش انتخاب کنم قطعا خلاصه نویسی هستش.

چرا خلاصه نویسی مهمه؟

چون مثل این می مونه که شما دارید یه کتاب می نویسید و جای یه مولف یا مدرس کنکور اون درس هستید. چون خلاصه نویسی باعث میشه شما از دید دیگه‌ای اون مبحث رو ببینید و بفهمید که کجاش رو قشنگ بلدید و توی کدوم قسمت لنگ می زنید.

خلاصه نویسی مثل مسواک شخصیه!

دیدی این کانالای تلگرامی وقتی میخوان تبلیغ کنن و گولمون بزنن میگن خلاصه‌نویسی های رتبه 1 در فلان کانال قرار داده شد؟ اگه به فرض محال اینجور تبلیغا درست باشه و حتی خلاصه نویسی‌های همه رتبه های تک رقمی تاریخ کنکور رو هم بهت بدن اصلا ارزش نداره. چون که خلاصه نویسی مثل حوله و مسواک می مونه و یه چیز کاملا شخصیه. شما می تونی از خلاصه‌ نویسی‌های بچه‌های دیگه ایده بگیری؛ اما حق نداری اونا رو به عنوان مرجعی برای مرور استفاده کنی.

شاید از نظر یه دانش آموز یه قسمتی مهمه و راحت نمی تونه حفظش کنه اما از نظر یه دانش آموز دیگه اصلا مهم نباشه. خیلی از بچه‌ها از خلاصه نویسی عین آمپول می ترسن. میان میگن آقای دکتر میشه خلاصه ننویسیم؟ میشه حالا بعدا بنویسیم؟ میشه از خلاصه‌های بقیه استفاده کنیم؟ هرجوری هست میخوان از زیر بار خلاصه نویسی شونه خالی کنن. جواب من به همه سوالاشون یه نه بزرگ هستش.

مقاومت ذهن و مغز در برابر تغییر

بچه‌ها ذهنیت و مغز انسان از تغییر شرایط خوشش نمیاد؛ یعنی دوست داره همیشه اون عادت‌های قبلی رو ادامه بده. دلش نمی خواد عادت جدید ایجاد کنه. تو روانشناسی بهش میگن COMFORT ZONE یعنی دایره احتیاط.

همه ماها دوست نداریم از دایره احتیاط مون خارج بشیم و عادت‌های جدیدی تو خودمون ایجاد کنیم. خلاصه نویسی هم یکی از همون عادت‌ها هستش؛ یعنی شما چون تا حالا تو عمرت خلاصه نویسی نکردی ازش خوشت نمیاد و نسبت بهش گارد می گیری.

خلاصه نویسی کردن سخته، چیکار کنم؟

پس راه حل چیه؟ راه حل تمرین تمرین تمرین. شما دفعه اول کلی به خودت فشار میاری و اندازه نیم صفحه خلاصه نویسی می کنی و احتمال زیاد اون خلاصه نویسی بدترین خلاصه نویسی دنیا خواهد بودش تا اینجای قضیه عادیه.

اما قسمت جالب داستان از اینجا شروع میشه که تقریبا اکثر بچه‌ها فقط همون یه بار رو انجام میدن و دیگه سمت خلاصه نویسی نمیرن؛ اما دانش آموز موفق اونیه که پافشاری می کنه.

شاید برای بار اول خلاصه نویسیش افتضاح باشه اما بار دوم خلاصه‌‎هاش یکمی بهتر میشه؛ برای بار سوم خلاصه‌هاش جون دار تر میشه و همینجوری ادامه میده تا بلاخره راه‌ و چاه خلاصه نویسی رو می فهمه. می فهمه که خلاصه‌نویسی مخصوص خودش چجوری می تونه باشه. خدا رو چه دیدی شاید رتبه برتر شد و خلاصه‌هاش رو با رقم‌های خیلی زیادی بعد کنکور فروخت.

چجوری خلاصه نویسی کنیم؟

چنتا تکنیک بهت میگم ازشون استفاده کن مطمئنا ضرر نمیکنی.

تکنیک شماره 1

نامبر وان (یا همون یک خودمون): آقا از همون اول که میخوای استارت خلاصه نویسی رو بزنی یه واژه نامه برای خودت درست کن که مثلا هر علامتی توی خلاصه‌های حضرت‌عالی چه معنی میده. مثلا از قبل بگو ضربدر معنیش تو خلاصه نویسی‌های من اینه که وجود ندارد یا وقتی ضربدر می زنی یعنی اون جمله غلطه.

یا مثلا وقتی یه جایی علامت ورود ممنوع میزنی معنیش میشه این که استثنا وجود داره.

بازم بگم؟ مثلا توی زیست نمی خواد یه ساعت بنویسی پروتئین؛ بنویس PRO، یا بجای اسید آمینه بنویس aa. اینجوری هم خلاصه نویسیت جذاب تر میشه و حوصله سربر نمیشه و هم اینکه حجمش کم میشه و مرورش ازت وقت کم تری می گیره.

تکنیک شماره 2

نامبر 2: بچه‌ها تا می تونید از فلش و یا ایموجی های انگشتان دست که به چپ یا راست اشاره می کنن استفاده کنید. این کار باعث میشه بتونید فعل‌ها رو حذف کنید. و هم اینکه حجم خلاصه هاتون کم میشه هم اینکه نظم بهتری داره.

تکنیک شماره 3

نامبر 3: نمودار درختی رو فراموش نکن عزیزدلم. نمودار درختی خیلی خیلی مهمه و باعث میشه توی ذهنت نسبت به اون مطلب یه دسته بندی خیلی خوب با اون فرمتی که خودت میخوای شکل بگیره و تقریبا هیچ وقت یادت نره.

تکنیک شماره 4

نامبر 4: بچه‌ها لازم نیست از 60 نوع خودکار رنگارنگ برای خلاصه نویسی استفاده کنید. اینجوری شدید وقت تون گرفته میشه؛ قضیه رو خیلی دخترونه نکنید خواهشا. 2یا 3 رنگ خودکار کافیه.

تکنیک شماره 5

نامبر 5: سعی کن توی خلاصه ت یه تست هم در مورد اون مطلب که خودت طرح کردی بیاری. دقت کن گفتم خودت طرح کنی تست رو. تست از کتاب آوردن رو که عمه منم می تونه انجام بده.
بچه‌ها بازم تاکید می کنم برای بار اول، دوم یا حتی سوم پیاده کردن همه اینایی که گفتم سخته. ولی قوی باش و ادامه بده. بهت قول میدم خلاصه نویسی اولت با خلاصه نویسی پنجمت زمین تا زیرزمین فرق داشته باشه.

4-ضبط کردن ویس‌ جمع بندی کنکور :

ضبط ویس جمع بندی کنکور

فک کنم کمتر دانش آموزی پیدا میشه که این تکنیک رو پیاده کنه. یه تکنیک ابداعی مخصوص دانشجو‌های پزشکی هستش که میخوان برای آزمون تخصصی آماده بشن و خیلی هم جواب میده به نظرم.

البته مثل خلاصه نویسی به تمرین نیاز داره. ولی اگه بتونی باهاش ارتباط برقرار کنی بهت قول میدم ترکیبش با خلاصه نویسی یه چیز پر رو از آب درمیاد.

آقا شما وقتی داری خلاصه نویسی می کنی فرض کن یه دانش آموز خنگی جلوت نشسته؛ میخوای همون خلاصه نویسیات رو بهش درس بدی. فقط کافیه با گوشیت یا هرچیز دیگه‌ای ویس رو هم ضبط کنی.

نکته مهم در ضبط وویس جمع بندی برای کنکور

نکته مهمی که تو ضبط ویس جمع‌بندی باید بهش توجه کنی اینه که می تونی چیزایی که تو خلاصه‌هات نیاودری و احساس می کنی کمتر مهم هستش رو توی ویس بگی.

توی ویس جمع بندی چون تو داری از روی خلاصه نویسیات درس میدی و چون خلاصه نویسیا رو هم خودت نوشتی، خیلی برات مطلب روون میشه همون بار اول. چون تو یبار اومدی یه خلاصه کوچیک درست کردی و یه بارم اومدی مثل یه معلم درس دادی.

تدریس، اوج یادگیری

بچه‌ها اوج یادگیری زمانی اتفاق میوفته که شما به درجه‌ای از قابلیت و توانایی تو اون درس رسیده باشی که بتونی به یه نفر دیگه درس بدی. اون وقت دیگه هیچ تستی نمی تونه تو رو زمین بزنه.

حالا وقتی این تدریس رو ضبط می کنی و چند وقت دیگه کافیه هندزفری بذاری تو گوشت به صدای دلنشین خودت گوش بدی و به خلاصه نویسیات نگاه کنی. بهت قول میدم اگه یک فصلی نزدیک 12 ساعت ازت زمان برده تا بخونیش؛ با این روش توی 2 ساعت کلش رو با همه نکاتش جمع می کنی.

بچه‌ها بازم تاکید می کنم سخته، واقعا سخته؛ هم خلاصه نویسی و هم جمع بندی کنکور با ویس.

اصلا کلا درس خوندن سخته، ولی کسی که رتبه میخواد، کسی که رشته خوب میخواد، کسی که دوست داره مادر پدرش بهش افتخار کنن، کسی که بهترین دانشگاه‌ها رو میخواد؛ باید این سختیا رو به جون بخره. باور کن فقط همین امساله. سال بعد میری دانشگاه پیش خودت میگی وای درسته سخت بودش ولی شیرین بود (از بس شیرینه دل آدمو می زنه).

برای موفقیت در کنکور نیاز به برنامه ریزی کنکور  در دوران جمع بندی همواره حیاتیه. اگه دنبال برنامه عالی برای جمع بندی کنکور می گردین کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید:

فرم دریافت برنامه ریزی تا روز کنکور :

5- تست های مارک دار

مامان بزرگ منم می دونه که وقتی داره تست آموزشی می زنه باید تست‌ها رو مارکدار کنه تا بعدا برگرده و دوباره همون تست‌ها رو بزنه تا مشکلاتش حل بشه.

چند جور مارک دار کردن تست داریم؟

2 جور.

 1. اولیش تست‌هایی هستن که غلط می زنی و مثلا باید با ماژیک قرمز رنگش کنی یا علامت بزنی.
 2. دومیش هم تست‌هایی هستن که نکته خوبی داره یا حس می کنی این تست برای مرور کردن نیازه و کمک زیادی بهت می کنه. از این تست‌های مارکدار شده بعدا می تونی توی قسمت مرور به روش test-base استفاده کنی. نگران نباش یکم پایین تر انواع روش‌های مرور رو میگم بهت. فعلا داریم در مورد ابزار مرور صحبت می کنیم.

6- کاغد A4 چسبوندن به دیوار

چسباندن برگه بر روی دیوار برای جلوگیری از فراموشی دروس

آخ که چقدر من با این روش حال می کنم. آقا چیزایی که احساس می کنی یادت میره یا چیزایی که حس می کنی مهمن و همش باید جلو چشمت باشن رو بزرگ روی کاغذ بنویس و بچسبون رو درو دیوار اتاقت.

یه دانش آموزی که بصورت حرفه‌ای داره برای کنکور آماده میشه، باید اتاقش پر باشه از اینجور کاغذ نوشته‌ها.

یه دوستی داشتم نمی تونست جدول تناوبی رو حفظ بشه؛ یه روز دیدیم با یه تیشرت که عکس آقا مندلیف و اون جدول قشنگش روش طراحی شده بود اومد تو کلاس. برگشتم بهش گفتم این چه وضعیه؟ گفتش خداییش راه دیگه‌ای پیدا نکردم. الان دانشجوی سال ششم دندون‌پزشکیه. من 7 تا دندون خراب کرم خورده دارم، منتظرم درسش تموم بشه برم پیشش. هزینه‌های دندون پزشکی خیلی گرون شده لعنتی!

کاغذ چسباندن به دیوار برای درس زیست شناسی

بچه‌‌ها این روش برای بچه‌های تجربی تو درس زیست از نون شب واجب تره.
دانش آموز تجربی که نقاشی نوار قلب، گردش خون و دستگاه دفع جانورا، چرخه‌های گیاهی، چرخه‌های سلولی، فرآیند رونویسی و پروتئین سازی، مغز گوسفند و کلی چیز دیگه رو اندازه سرش نقاشی نکشیده باشه و مثل بلبل حفظ نشده باشه؛ شانس موفقیتش توی کنکور بی‌تعارف بگم که کمه.

اهمیت حافظه تصویری در مرور و جمع بندی کنکور

بچه‌‌ها خودتون از من بهتر می دونید دیگه حجم مطالب وحشتناک زیاده و اگه بخوایم منطقی نگاه کنیم حافظه متنی ما هرچقدر هم فوق‌العاده باشه؛ بالاخره بعضی قسمتا رو شاید از دست مون در بره. پس حافظه تصویری رو دست کم نگیرین.

حافظه تصویری خیلی خیلی بهت کمک می کنه؛ البته به شرط اینکه خودت اون نقاشی رو کشیده باشی. اصلا هم ربطی نداره که یکی نقشاشیش خوب باشه یا بد باشه. هدف فقط اینه که با دستای خودت اون نقاشی رو کشیده باشی (انگار یه معلمی هستی که پای تخته داره درس میده، دیدی معلمایی که شکل نمی کشن چقدر حال بهم‌زن هستن؟) و تمام نکات و ریزه کاریا رو بهش اصافه کنی.

7-فلش‌کارت و جعبه لایتنر

استفاده از فلش کارت و جعبه لایتنر برای مرور کنکور

به احتمال خیلی زیاد همه تون مرور به روش جعبع لایتنر رو شنیدید. یه خلاصه ریز ازش میگم.
جعبه لایتنر یك قوطی در باز است كه از پنج قسمت تشكیل می شود.
1، 2، 4، 8 و 15.

عرض قسمت‌های مختلف به ترتیب 15,8,4,2,1 واحد است. این جعبه را می توانید خودتون با مقوا، جعبه یا قوطی‌های پودر لباسشویی، كفش و … درست كنید؛ یا اینكه از بازار بخرید.
این روش را می توانید برای یادگیری لغات زبان انگلیسی و فارسی و یا هر فرمول یا مطالب درسی فراری كه می خواهید به خاطر بسپارید به كار گیرید.

هر موضوع یادگرفتنی را روی یك برگ كاغذ (فیش) بنویس. دقت كن كه روی هر فیش تنها یك موضوع یادگرفتنی نوشته بشه. یعنی لغت را در یك روی كاغذ و جوابش رو در روی دیگر برگه بنویس.

اینکه چطور باید از این جعبه استفاده کنید رو در یک مقاله مفصل توضیح خواهیم داد.

8- کتاب‌های جمع بندی کنکور

توی بازار کتابای جمع‌بندی کنکور تا دلت بخواد هستش؛ از کتابای جیبی انتشارات مهر و ماه و خیلی سبز گرفته تا کتابای آزمون محور که شما با آزمون دادن خودت رو آماده می کنی براش.

9- همایش‌های جمع بندی کنکور

این هم یکی از ابزارهای خوبه که من به بچه‌هایی که نیاز دارن همیشه توصیه می کنم توی دوران جمع‌بندی کنکور ازش استفاده کنند.

10- مرور به روش رپیدیو

خب می رسیم به هیجان انگیزترین بخش داستان. می تونم به جرئت بگم که بهترین و سریع ترین روش مرور کنکور همین رپیدیو هستش. اولین سامانه مرور سریع کنکور که توسط موسسه IDN برای شما کنکوری ها ارائه شده است.

رپیدیو یعنی چی؟

رپیدیو از دو بخش rapid+reveiw تشکیل شده یعنی مرور سریع. روش جعبه لایتنر رو فهمیدی چجوریه؟ خیلی دنگ و فنگ داشت نه؟ ما تو سامانه رپیدیو اومدیم همه این موانع رو برداشتیم.

جمع بندی کنکور با رپیدیو چطوریه؟

رپیدیو یه سامانه هوشمنده که نکات همه درس‌ها در قالب فلش کارت چندین و چند بار ازت پرسیده میشه.

فلش کارت چیه؟

هر فلش کارت یه سوال 2 یا 3 گزینه‌ای هستش که شما باید جواب درست رو انتخاب کنی.

یعنی تست هستش؟ نه نه اصلا سوالا هیچ تله تستی ندارن و فقط سعی شده یه سوال ساده باشه که یه نکته‌ای رو به تو برسونه و بتونی توی کمتر از یک ثانیه جواب درست رو انتخاب کنی و نکته سوال برات مرور میشه.

هوش مصنوعی سامانه رپیدیو برای مرور کنکور

هوش مصنوعی سامانه رپیدیو

ویژگی اصلی سامانه ریپیدیو هوش مصنوعی سامانه هستش که شما باید به یک فلش کارت 5 بار پاسخ صحیح پشت سرهم بدی تا از لیست کارت‌های قابل مرورت خارج بشه و این تکرار‌ها با نظم خاصی به روش جعبه لایتنر هستش. اما دیگه اینجا خبری از کاغذ بازی و یا اینکه دغدغه داشته باشی فراموش کنی کدوم کارت رو کی باید مرور کنی نیست.

سامانه خودش بصورت اتومات هر وقت که واردش بشی بهت میگه چه کارتایی رو باید مرور کنی.

همه درسا فلش کارت داره؟

بله که داره. تیم ما سعی کرده تمام جزوه‌ها و نکات کتابای مختلف توی هر درس رو بررسی کنه و بصورت فلش کارت دربیاره تا شما بدون هیچ دغدغه‌ای بتونی همه درسا رو به روش هوشمند،سریع و با بازدهی بالا مرور کنی.

سرعت در یادگیری با کمک رپیدیو

رپیدیو مطالبی را که باید یاد بگیرید، در فاصله زمانی مشخص و بر اساس حافظه شما در اختیار شما قرار می ده تا در سریع ترین زمان ممکن، مطالبی که بیشتر فراموش می کنید رو بیشتر مرور کنید.

علاوه بر اینا رپیدیو به ایجاد انگیزه و حس خوب برای یادگیری اهمیت ویژه ای می دهد تا هر یک از دوستان بتواند حتی در زمان خستگی با اشتیاق به یادگیری و مرور بیشتر مطالب بپردازند.

ایده های جدید در سامنه رپیدیو

ایده های جدیدی در این سامانه برای اولین بار به کار گرفته شد تا دوستان عزیز بتوانند نقاط ضعف خود را بهتر و بهتر بشناسند و حتی مقایسه ای هوشمندانه با سایر دوستان خود داشته باشند.

سوال : توصیه می شود فلش کارت ها برای بار اول در مطالعه استفاده شود یا اینکه پس از مطالعه اولیه جهت مرور استفاده شود؟

توصیه اکید می شود که دوستان پس از حداقل یک بار مطالعه درس شروع به استفاده از اسمارت کارت ها کنند و جهت مرور سریع و هدفمند از سامانه رپیدیو استفاده کنند.

سوال : فلش کارت ها در روز های بعدی چگونه مرور می شوند؟

بار اول:

زمانی که برای اولین بار فلش کارت ها را مرور می کنید ، چه پاسخ صحیح دهید چه پاسخ نادرست و چه بلد نیستم، پیشرفت یادگیری برای شما ثبت می شود. پس از ساعت 24 همان روز مجددا همه کارت ها جهت مرور در سامانه فعال می شود.

بار دوم:

زمانی که برای بار دوم کارت ها را مرور می کنید ، کارت هایی که پاسخ صحیح داده می شود، 2 روز بعد و کارت هایی که پاسخ نادرست و یا بلد نیستم می گیرد روز بعد مجددا فعال می شود.

بار سوم:

 در صورتی که بار سوم هم درست پاسخ داده شوند، 3 روز بعد فعال خواهند شد و در صورت پاسخ نادرست مجددا روز بعد فعال می شوند و دوباره در سیر یادگیری قرار می گیرند.

دفعات بعد:

این روال تا زمانی ادامه پیدا می کند که کاربر 6 بار پاسخ درست به هر فلش کارت دهد.

سوال : آیا مرور کارت ها زمان زیادی نمی گیرد و در کجای برنامه آموزشی باید گنجانده شود؟

اساس سامانه رپیدیو و تولید محتوای علمی بر مرور سریع استوار است. کاربر پس از مدتی مدت زمان لازم برای مرور یک فلش کارت را متوجه بشه و مثلا متوسط 5 ثانیه زمان می بره.

فصلی مثل گردش مواد زیست شناسی با 170 تا فلش کارت بطور متوسط فقط 15 دقیقه مرورش زمان می بره.

یعنی شما توی یک ربع کل فصل بزرگی مثل گردش مواد رو می تونی مرور کنی! مطمئنا با پیشرفت فرآیند یادگیری این زمان کمتر و کمتر هم خواهد شد و کاربرانی که به صورت آزمایشی سامانه را تست کردند به زمان مرور 3 تا 4 ثانیه برای هر کارت رسیدند. مرور سریع و هوشمندانه ای که معجزه خود را در آزمون نشان خواهد داد.

سازگاری کامل رپیدیو با موبایل برای جمع بندی کنکور

با توجه به اینکه رپیدیو کاملا سازگار با موبایل و با بهترین شیوه برنامه نویسی طراحی شده است، به راحتی می توانید زمان های مرده و تلف شده خود را با مرور نکات پر بازده کنید. فضای شاد و پیام های سیستم به ازای پاسخ هر کارت مطمئنا انگیزه شما برای مرور بیشتر را افزایش خواهد داد.

سوال : کارت ها به صورت سوال کوتاه جواب و نکته ای طراحی شده است. در حالی که آزمون کنکور بصورت سوالات 4 گزینه‌ای و سخت هستش. آیا این نقطه ضعف رپیدیو نیستش؟

هدف اصلی رپیدیو مرور سریع و هوشمندانه نکات و به خاطر سپاری آن ها است. قدم اول موفقیت انتقال دانش است.

ویدیو کامل معرفی سامانه جمع بندی کنکور با سامانه رپیدیو :

انواع روش های مرور (بهترین روش‌های جمع بندی برای کنکور):

1-روش بازیابی برای جمع بندی کنکور

یکی از کامل‌ترین روش‌های مرور همین بازیابیه. بچه‌ها یعنی شما عمرا اگه روش بازیابی رو پیاده کنید، دیگه اون درس عمرا از یادتون بره. ابزارهایی که توی این روش لازم داریم شامل: «خلاصه نویسی، های‌لایت کردن، ویس آموزشی و حاشیه نویسی» میشه.

ویژگی های روش بازیابی

البته یکی از ویژگی‌های روش بازیابی اینه که حتی بدون این ابزار هم می تونی از روش بازیابی استفاده کنی. پس یکی از بهترین روش‌های مرور کنکور هستش.

روش بازیابی فقط برای دروس حفظی

اول اینو بهت بگم که یکی از اشکالات روش بازیابی اینه که برای دروس حفظی کاربرد خیلی زیادی داره و تو درسای محاسباتی مثل ریاضی، فیزیک و مسائل شیمی آن چنان کاربرد نداره. پس تو این درسا چیکار کنیم؟ غصه نخور بهت میگم یاواش یاواش!

چطور از روش بازیابی برای مرور استفاده کنیم؟

فرض کن که میخوای فصل هورمون زیست‌شناسی یا مثلا فصل 4 عربی یازدهم رو مرور کنی؛ اگه منابع مرور رو داری که چه بهتر اگه نداری هم غصه نخور.

یه تخته وایتبرد یا یا دفتر چک نویس میاری و کامل کتاب یا جزوه ت رو می بندی، دقت کن که گفتم باید کتاب یا جزوه رو ببندی و حق استفاده ازشون رو نداری.

خب حالا شروع می کنی به تدریس اون فصل و باید توی ذهن خودت مبنا رو بر این قرار بدی که میخوای به خنگ‌ترین دانش آموز جهان، اون فصل رو درس بدی و واو به واو کتاب یا جزوه رو باید حفظ باشی.

اهمیت تسلط کامل روی مطالب در روش بازیابی

ببینید بچه ها چرا اینقدر روی حفظ کردن تاکید دارم؟ چون دیگه کنکور سال 70یا 80 نیستیم. 90 درصد بچه‌ها خیلی قوی هستن و معدلای بالایی دارن. دیگه فقط با یاد گرفتن و فهمیدن به تنهایی نمیشه به تستای کنکور جواب داد و باید بتونی توی درس‌های حفظی متن رو کامل حفظ بشی.

حفظ شدن 2تا ویژگی داره

 • یکی اینکه باعث میشه سرعت عملت سرجلسه خیلی بره بالا
 • ویژگی دومش اینه که مطمئنا شکت بین دو گزینه خیلی کم میشه و راحت می تونی گزینه درست رو انتخاب کنی.

طبیعتا آلبرت انیشتین رو هم بیاری نمی تونه همون بار اول همه یک فصل رو بازیابی کنه.

پس رفیق اگه نتوستی اون فصل رو خوب و به درستی بازیابی کنی، هیچ جای نگرانی نیستش و اصلا غصه نخور. اگه بتونی همون بار اول حداقل 20درصد فصل رو خوب بلد باشی و حفظ باشی موفقیت بزرگیه.

قسمت هایی که بلد نیستیم رو چیکار کنیم؟

سوالی که اینجا پیش میاد اینه که آقا اون قسمت‌هایی رو که بلد نیستیم رو چیکار کنیم؟ قدم اول اینه که میری و یه نگاه ریز مثل تقلب به سرفصلای اون قسمتی که بلد نیستی می کنی. اگه یادت اومد که چقدر خوب و می شنیی ادامه میدی ولی اگه اینجوری هم یادت نیومد متوجه میشی که اون فصل رو خوب نخوندی و می شینی از اول دوباره درست حسابی می خونی.

اینو گوشه ذهنت نگه دار که دفعه بعدی باید دوباره به خنگ ترین دانش آموز روی زمین درس بدی.

ویژگی اصلی روش بازیابی همینه که نقاط ضعفت رو بدونی و بتونی پوشش بدی.

2- روش test-base

یه روش جدیدی هستش که اینبار توی درسای محاسباتی خیلی شیک و مجلسی جواب میده. یعنی توی درسای حفظی جواب نمیده؟ اینجا برعکس هم توی محاسباتیا جواب میده هم توی درسای حفظی.

حب بریم سراغ دستورالعمل سرآشپز:
بچه ها وقتی میگیم تست بیس، یعنی اساسش روی تست هستش و شما باید با تست درسا رو مرور کنید.

اهمیت تست های مارک دار

پس مهم ترین ابزاری که تو این روش استفاده میشه تست‌های مارکداره.

سوال: فقط باید از تست‌های مارکدار استفاده کنیم؟

نه اصلا از همه جور تست می تونیم استفاده کنیم؛ تست‌های مارکدار، تست های آزمونای موسسه‌های مختلف و حتی تست‌های کتابایی که داری و قبلا نزدی شون و برات جدید هستش رو می تونی ازشون استفاده کنی.

روش استفاده از تست بیس برای مرور کنکور

روش کار اینجوریه که بچه‌ها شما باید از این تستایی که بالا گفتم برای خودتون یه پک تست درست کنید. یه پک تست 20 تا 35 تایی متناسب با شرایط و زمانی که دارید.

خب بعد از اینکه این پک تست رو آماده کردی، می شینی پشت میز و با کورنومتر شروع می کنی به آزمون گرفتن از خودت.

تست هارا باید در زمان مشخص حل کنیم؟

سوال اصلی که اینجا مطرح هستش اینه که باید توی زمان استاندارد این پک تست رو جواب بدیم یا نه؟ ببینین بچه‌ها تو روزای اول اجرای این روش، مطمئنا شما سرعت تون پایین هستش.

نمی تونید اونجوری باید و شاید به همه تستا توی زمان قانونی جواب بدید؛ ولی میخوام زمانتون رو ثبت کنید.

مثلا شاید تو روز اول 25 تا تست رو توی 60 دقیقه جواب بدی. استرس نگیرتت، این یه چیز طبیعی هستش اما باید پیشرفت کنی.

پیشرفت یعنی چی؟

یعنی اینکه اگه روز اول 60 دقیقه زمان بردش، باید روز 10 ام بشه 50 دقیقه و همینجوری هر روز پیشرفت کنی و سرعت عملت بره بالا. اینجاس که این روش ارزش پیدا می کنه.

خب وقتی آزمون رو از خودت گرفتی تموم شد باید چیکار کنی؟

باید بری و جوابای تشریحی تست‌ها رو با دقت هرچی تمام تر بخونی. تست‌هایی که درست جواب دادی فقط پاسخنامه بخونی کفایت می کنه؛ اما تست‌هایی که درست جواب ندادی یا اینکه با شک جواب دادی یا اصلا جواب ندادی رو علاوه بر پاسخنامه، باید بری درسنامه اون قسمت رو هم بخونی.

3-مرور های 5 گانه (روش سامانه رپیدیو)

دقیقا همون روشی که ما توی سامانه رپیدیو بکار بردیم بصورت مرور 5 گانه هستش. یعنی چی؟ الان بهت میگم.

در این روش، واژه ای را که در یک روز یاد گرفته اید، باید در 5 نوبت در روزهای بعدی مرور کنید.

مرور با روش 5 گانه در چه روز هایی است؟

در کدام روزها؟ در 1، 3، 7، 14 و 30 روز بعد.

برای عمل کردن به این روش به بهترین شکل، به نکات زیر توجه داشته باش:

•     ترجیحاً یک یا دو صفحه از واژگان را با هم به خاطر بسپار. نه خیلی زیاد که نتونی حفظ کنی و نه خیلی کم که در دنبال کردن تاریخ مرورهای اونا به مشکل بربخوری.
•     هنگام حفظ کردن اولیه واژگان سعی کن از روش تصویر سازی استفاده کنی. به این شکل که بین واژه مورد نظر و مفاهیم آشنایی که خودت می‌دونی، ارتباط برقرار کنی. با این کار می‌تونی انتظار داشته باشی که واژه ها برای مدت زمان بیشتری در حافظه‌ت باقی بمونن.
•     فرض کن امروز روز 10 ام مطالعاتی شماست. شماره روز مطالعاتی، همان شماره ای هستش که شما از ابتدا برای خودت ثبت کردی تا بدونی هر روز چه مطالعاتی کردی و این را در دفتر گزارش روزانه‌‎ت نشان میدی (اگر این دفتر را ندارید، از یک مشاور برای تهیه آن کمک بگیرید). خوب، امروز روز 10 ام مطالعاتی  هستش. شما واژه های دو صفحه را امروز برای اولین بار حفظ کردی. پس بالای هر دو صفحه تاریخ روز و شماره روز مطالعاتی تان را ثبت کن.

(خب می بینی که این روش یکم گیج کنندس. ما اومدیم توی سامانه رپیدیو همه اینا رو بصورت هوشمند درآروردیم. هم فلش کارت‌ها از قبل آمادس و هم اینکه هوش مصنوعی سامانه بصورت اتوماتیک کارت‌ها رو برای شما مرور می کنه).

برای ورود به سامانه مرور و جمع بندی کنکور رپیدیو کلیک کنید.

29 replies on “مرور و جمع بندی کنکور 1401 بدون فراموشی – آموزش رایگان 1+9 ابزار بینظیر مرور”

profile avatarHossen گفت:

سلام خسته نباشید میشه راهنمایی کنید چطور باید جمع بندی دریافت کنم

profile avatar گفت:

سلام. کافیه وارد سامانه رپیدیو بشید و هر درسی که میخواید رو تهیه کنید

profile avatarHanna گفت:

سلام خیلی ممنون بابت مطالب
ولی این نوع روشهااکثرابرای دانش اموزانی مناسب هست که به اندازه کافی وقت دارن برای انجام اینکارها ولی برای کنکوری که وقت خیلی کمی برای مرور و جمع بندی داره بنظرم استرس زاهم هستن من شخصا اضطرابم ۲برابرشد کاش روشهای بهتری هم بود

profile avatar گفت:

سلام. شاید نیاز نباشه که همه روش های موجود در این مقاله تک به تک اجرا بشه، بطور مثال با سامانه رپیدیو تقریبا نیاز به ابزار های دیگه پیدا نمیکنید. موفق و موید باشید

profile avatarنگار گفت:

خیلی عالی و کامل بود ممنون.

profile avatarسعید نورالهی گفت:

خوشحالیم که مقاله ی مرور و جمع بندی کنکور واسه تون مفید بوده

profile avatarمینا محمدزاده گفت:

سلام و وقت بخیر
فکر کنم دیگه از این کاملتر نمیشد راجب مرور و جمع بندی کنکور صحبت کرد. واقعا دستتون درد نکنه.

profile avatarزهرا گفت:

این رپیدو قیمتش چقدر هست اصلا چجوری باید اینو داشته باشیم؟

profile avatar گفت:

سلام و وقت بخیر برای اطلاع از رپیدیو وارد لینک زیر بشید:

این هم آدرس خود سایت رپیدیو:

profile avatarامین گفت:

سلام واقعا ازتون ممنونم خیلیا میان همینا رو می‌فروشن ولی شما واقعا دلسوزانه این مطالب رو گذاشتین.مر30

profile avatarmahnaz گفت:

سلام. این برنامه جمع بندی که گذاشتید هزینه اش چقدره؟؟

profile avatar گفت:

سلام. وارد سایت رپیدیو بشید. قیمتا بطور کامل توش مشخصه. یا وارد صفحه زیر بشید و توضیحات و قیمت هارو مطالعه کنید.

این مقاله جامع تر از اون چیزی بود که فکرشو میکردم. دمتون گرم

profile avatarعلی گفت:

عالی بود ممنون از مطالب خوبتون .

profile avatarآتنا گفت:

این روشی که گفتید ،برای ضبط کردن ،آیا برای ضبط کردن درسی مثل زیست شناسی باید تمام متن کتاب،نکات تستی،نکات روی شکل و …را خاطر نشان کرد یا اینکه به جزئیاتی که توی خلاصه نویسی نیاوردیم بید توجه کرد

profile avatar گفت:

سلام. لازم نیست همه نکات رو بیارید فقط جوری باشه که انگار دارید خلاصه نویسیاتون رو تدریس میکنید خلاصه هایی که نوشتید حکم یک جزوه رو داره که توی وویساتون هم میتونید یک سری نکاتی که فکر میکنید کم اهمیت تر هستش رو بگید

profile avatarملیحه کبرلایی گفت:

سلام … مرسی از سایتِ خوبی که دارین . آنتراکِ درس خوندنِ من سر زدنِ به اینجاست . واقعا سرگرمی خوبیه !
چند تا سوال داشتم ازتون :
1_ تو کانون یه اصطلاحی هست : ” تورق سریع ” این تکنیک رو دقیقا باید تو چه زمانی به کار ببریم ؟
2_آزمون های سه روز یک بار رو امسال باید از چه تاریخی شروع کنیم ؟ ( با توجه به تعطیلات و امتحانات نهایی )
3_ من دوازدهم انسانی هستم و رشته مدیرت مالی رو دوست دارم . برای این رشته میشه کارنامه های قبولی رو تیو سایت قرار بدین ؟ بیشتر کارنامه های سایت برای بچه های تجربیه و از رشته انسانی واقعا کمه . برای قبول شدن در دانشگاه های فردوسی و بهشتی رتبه من باید در چه حدی باشه ؟
بازم هم ممنون از زحماتِ شما

profile avatar گفت:

سلام ملیحه عزیز. مرسی از شما. نظر لطفتونه، امیدواریم که مطالب براتون کمک کننده باشه. ببینید تورق سریع یک بار قبل از مطالعه مباحث (بسته به درسی که دارید میخونید) کاربرد داره و یکبار هم قبل از امتحانات (به شرطی که اون مطلب رو از قبل خونده باشید).

  در مورد آزمون های سه روز یکبار هم بستگی به شرایط خودتون داره و اینکه مطالعتون از کِی تموم میشه. مسلما باید از زمانی شروع به این شیوه جمع بندی کنکور کنید که دیگه قرار نیست مبحث جدیدی برای یادگیری داشته باشید و مستقیما وارد آزمون های شبیه ساز کنکور میشید.

اما در مورد کارنامه کنکور هم انشالا برای رشته انسانی هم بزودی روی سایت قرار خواهد گرفت. موفق باشید

profile avatarماریا گفت:

مثل همیشه…عالی تر از عالی، زنده و سلامت باشید،بی نظیر بود….یه دنیا ممنونم

profile avatarAmir گفت:

مطلب خوبه ولی حیف ک خیلی طولانیه

profile avatar گفت:

سلام امیر عزیز. شاید طولانی باشه اما در بردارنده نکات خیلی مهمی هست که شاید خیلیا در موردش اطلاع نداشته باشن. به هر حال مسیر آموزش هم سخته و هم زمان بر. امیدواریم که هم سامانه رپیدیو و هم سایر روش های مرور بتونن به دانش اموزای عزیزمون کمک زیادی بکنن برای جمع بندی کنکور

profile avatarGhazal Tanabak گفت:

Khoondn in Mtlb 10h tool mikshe

profile avatar گفت:

سلام غزل عزیز. مطلب طولانیه چون هیچ کجا نمیتونید پیدا کنید که همه روش های مرور برای کنکور رو بطور کامل و رایگان بهتون آموزش داده باشن. و تمام نکات این مقاله مهم و آموزشیه. امیدواریم که همه بتونن ازش استفاده کنن

profile avatarمحمد امین گفت:

سلام… اگه از الان شروع به کار با این روش شما رو شروع کنم.. تا کنکور 99چند دور میشه..؟

profile avatar گفت:

سلام و وقت بخیر. با استفاده از رپیدیو شما بیش از 6 بار فلش کارت های سامانه رو مرور و جمع بندی میکنید. ضمنا پیشنهاد میکنم با توجه به حساسیت روزهای منتهی به کنکور در صورت تمایل با مشاوران رتبه برتر IDNovin در ارتباط باشید.

profile avatarفاطمه گفت:

سلام برای خلاصه نویسی درسی مثل زیست باید گفتار به گفتار خلاصه نویسی کنیم یا درس به درس

profile avatar گفت:

سلام دوست عزیز. کلا توی درس زیست خلاصه نویسی زیاد پیشنهاد نمیشه ، چون تقریبا تمام مطالب مهمه. برای درس زیست حاشیه نویسی رو باید انجام بدید. ضمنا برای جمع بندی سرعتی میتونید از رپیدیو استفاده کنید.

profile avatarNafas AtashSoda گفت:

کاشکی کل این مطالب تصویری توضیح داده میشد

profile avatar گفت:

سلام دوست عزیز. این مطلب بزودی آپدیت خواهد شد و با تصاویر خیلی خوب ارائه خواهد شد. مطمئنا جامع ترین و بروزترین و بهترین مقاله در مورد نحوه مرور و جمع بندی کنکور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }