برنامه ریزی برای فارغ التحصیلان تجربی، ریاضی و انسانی (ساعت مطالعه مناسب پشت کنکوری ها)

فارغ التحصیلان برای شروع مطالعه کنکور، روزی چند ساعت باید درس بخوانند؟
امتیاز دهید post

برنامه ریزی برای فارغ التحصیلان تجربی، ریاضی و انسانی به همراه ساعت مطالعه مناسب پشت کنکوری ها را در این پست خدمت شما داوطلبان عزیز آماده کرده ایم. در ادامه ی سری مقالات برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور توسط بهترین مشاوران کنکور موسسه آیدی نوین، قراره دو تا از مشاورای خبره ی آیدی نوین راجع به نحوه ی مطالعه و کتاب های کنکوری برای فارغ التحصیلان راهنمایی مون کنن.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست 50 دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

مهسا نیک فرجام، رتبه 95 کنکور، دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران، از بهترین مشاوران کنکور IDNovin:

مهسا نیک فرجام ، پزشکی شهید بهشتی

دلزدگی پشت کنکوری ها (جلوگیری از اتلاف وقت)

طبیعتا فارغ التحصیل ها به دلیل درگیر نبودن با مدرسه، زمان آزاد بیشتری دارند؛ ولی از طرفی به خاطر مدت زمان زیاد درگیر بودن با درس، ممکن است خسته شده باشند و اتلاف وقت بیشتری نسبت به سایر دانش آموزها داشته باشند. این دانش آموزها باید توجه کنند که صرف زمان گذاشتن برای درس، ممکنه از نگرانی اونها برای نتیجه کم کنه، ولی در مدت زمان طولانی (حدودا یکساله برای مطالعه کنکور)، باعث خستگی و فرسایش میشه. بنابراین بهتره برای جلوگیری از خستگی و عوض کردن روحیه، تفریحی رو در زمان درس خوندن پیدا کنید مثل ورزش کردن، پیاده روی، موسیقی یا … . همچنین بازه های استراحت برای درس ها رو هم در نظر بگیرید. مثلا بعد از هر 75 دقیقه مطالعه، 15 دقیقه به خودتون استراحت بدید.

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و موفقیت تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر نیک فرجام و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی:

فرم دریافت برنامه از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین تو هم میتونی رتبه برتر بشی. چون توی کنکور 98 و 99، بیش از ۵۰ نفر با این برنامه رتبه برتر شدند. مشاهده کارنامه رتبه های برتر آیدی نوین (کلیک کنید)

سوال: من فارغ التحصیل هستم، تازه میخوام شروع کنم برای کنکور ولی نمیدونم برای شروع روزی چند ساعت درس بخونم؟

فارغ التحصیلان برای شروع مطالعه کنکور، روزی چند ساعت باید درس بخوانند؟

برنامه مطالعاتی فارغ التحصیلان تجربی، ریاضی و انسانی بر حسب رشته و حتی نفر به نفر، به طور قطع می تواند متفاوت و منحصر به فرد باشد. در قسمت اول پاسخ استاد مختاری را با هم می خوانیم و در قسمت دوم پاسخ دکتر نیک فرجام را.

پاسخ مشاور (استاد مختاری):

اولین نکته ای که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، نحوه مطالعه دروس است. یعنی اینکه شما روزی 18 ساعت هم مطالعه بکنید ولی اگر فقط از یک پایه باشد یا تنها به دروس تخصصی اکتفا کنید، مطمعنا نتیجه رضایت بخش نخواهد بود.

ابتدا یک هفته به صورت آزمایشی مطالعه کنید، یعنی پیش بینی کنید که در این هفته توان مطالعاتی تان چقدر است. اگر فکر می کنید می توانید روزی 10 ساعت درس بخوانید، برای خود کمتر از این مقدار در نظر بگیرید مثلا 8 ساعت؛ اگر توانستید تا انتهای هفته، روزی 8 ساعت مطالعه کنید، در هفته بعد بر مبنای همین 8 ساعت برنامه ریزی حجمی – زمانی انجام دهید؛ بنابراین در هفته اول فقط برنامه ریزی زمانی انجام دهید و مشخص نکنید که چه چیزی و چقدر قرار است که مطالعه کنید، فقط مشخص کنید که چند ساعت مطالعه می کنید.

اگر در طول هفته توانستید به ساعت مطالعه ای که تعیین کرده بودید برسید آنوقت برای هفته آینده با توجه به ساعت مطالعه ای که داشته اید، برنامه ی حجمی–زمانی مشخص کنید.
اگر برنامه ای که اجرا کردید برایتان خیلی راحت بود، کمی زمان مطالعه ی هفته بعد را بالاتر ببرید. مثلا اگر این هفته 8 ساعت خواندید و برایتان راحت بود، برای هفته آینده 9 ساعت، در نظر بگیرید.
تمام تلاشتان را بکنید تا برنامه ساعت مطالعه ی مورد نظرتان را دقیق اجرا کنید؛ هر مقدار که توانستید اجرا کنید بر مبنای آن برنامه ی هفته بعد را اجرا کنید تا برنامه با شکست مواجه نشود.
مهم نیست که با چند ساعت مطالعه شروع می کنید. شما می توانید هر هفته آن را بهتر کنید و افزایش دهید. به صورت ماکزیمم، یک دانش آموز فارغ التحصیل باید روزی 10 الی 12 ساعت مطالعه داشته باشد و هفته ای 1000 تا 1200 تست بزند.

شما می توانید سوالات خود را از ما بپرسید، در اسرع وقت جوابتان را خواهیم داد.

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد موسسه آیدی نوین

پاسخ مشاور (دکتر نیک فرجام):

اگر در اوایل سال تحصیلی هستید، بهتره از بین پایه های دهم و یازدهم یکی شون رو که ضعف بیشتری دارید؛ انتخاب کنید تا همراه با آزمون های آزمایشی، به راحتی بتونید مباحثش رو پیش ببرید.

در حالت کلی، اکثر داوطلبان فارغ التحصیل به 3 بخش از لحاظ تایم مطالعاتی تقسیم بندی می شوند. داوطلبانی که زیر 6 ساعت مطالعه دارند، داوطلبان بالای 6 ساعت و داوطلبانی که می خواهند ساعت مطالعه شان را بر روی یک عدد بالا ثابت نگه دارند.

در ادامه توضیح هر کدام را خدمت تان می آورم.

برنامه مطالعاتی برای زیر 6 ساعت مطالعه

اگر ساعت مطالعه روزانه شما کمتر از 6 ساعت در روزه، در وهله اول باید سعی کنید که تمرکزتون روی درس ها و مباحث مهم تر باشه. برای خودتون زمان مشخصی رو تعیین کنید که حجم خاصی از درس ها از نظر اهمیت بالا رو تموم کنید و توی این مدت سعی کنید عادت مطالعه و تست زدن رو در خودتون نهادینه کنید. بعد از عملی کردن هدف تون، میتونید برای خودتون پاداشی تعیین کنید تا با انرژی بیشتری ادامه مسیر رو طی کنید. بعد از عادت کردن به مطالعه، این دسته از دانش آموزها هم می تونن به مرور ساعت مطالعه خودشون رو با شیب ملایمی افزایش بدن تا بتونن بدون خستگی، به درس خوندن ادامه بدن.

برنامه مطالعاتی برای بالای 6 ساعت مطالعه

برنامه فارغ التحصیل ها بستگی به نحوه و میزان مطالعه قبلی شون داره. اگر به ساعت مطالعه بالای 6 ساعت در روز عادت دارید، بهتره با یک برنامه منظم سعی کنید به مرور ساعت مطالعه تون رو افزایش بدید (برای مثال هر روز 15 دقیقه به ساعت کلی مطالعه روزانه اضافه کنید تا بدون خسته شدن بعد از مدتی به زمان بالای مطالعه روزانه عادت کنید. هرزمانی احساس کردید بیشتر مطالعه کردن خسته تون میکنه و اصطلاحا به آستانه توان درس خوندن تون رسیدید، برای چند هفته متوالی می تونید بدون اضافه کردن به ساعت مطالعه کلی پیش برید) و به حدی برسونید که بتونید حداقل 2 درس عمومی و 3 درس تخصصی رو در هرروز بخونید.

ثابت نگه داشتن ساعت مطالعاتی روی 8 ساعت

به طور کل ثابت نگه داشتن ساعت مطالعه روی 8 ساعت یا بیشتر برای فارغ التحصیل ها همراه با نتیجه خوبی میتونه باشه. طی برنامه ریزی، فارغ التحصیل ها بهتره با آزمون خاصی مثل قلم چی یا گزینه دو پیش برن و از تک پایه ای خوندن درس ها جلوگیری کنن. یعنی سعی نکنن که یک پایه (مثل دهم) رو به طور کامل تموم کنن و بعد سراغ پایه بعدی برن. بهتره همزمان با برنامه آزمون ها، دوازدهم و درس های پایه (دهم یا یازدهم) رو مطالعه کنن؛ چون در این صورت مرور درس ها بیشتر میشه و فراموشی کمتری سراغ شون میاد.

سوال: احساس می کنم بیش از حد کتابای درسی رو خوندم و مروز کردم، ولی با این حال توی آزمون ها نتیجه ی دلخواه رو نمی گیرم. چیکار باید بکنم؟

کتاب های درسی برای فارغ التحصیلان مناسب تر است یا منابع کمک درسی و تست ها؟

پاسخ مشاور (استاد مختاری):

دوستان توجه کنید که کتابای درسی تا یه حدی می تونن کمک حال شما باشند. برای تثبیت مفاهیم و افزایش عمق یادگیری مطالب، مهمترین نکته اینه که حتما تست کار کنین.

همونطور که میدونین خود تست زدن هم، شیوه های مخصوص و متنوعی داره. من برای آمادگی کنکور، اول درسنامه های کتابای کمک آموزشی رو مطالعه می کردم و به صورت رندوم بعدش سراغ تست هاشون می رفتم.

میخوام اینو بگم که با تمرین و زدن تست های مختلف دریچه های ذهن تون گسترش پیدا می کنه و آماده ی یادگیری خیلی بیشتری میشه.

پاسخ مشاور (دکتر نیک فرجام):

بخش بیشتری از زمان مطالعه فارغ التحصیل ها باید به تست زدن اختصاص پیدا کنه چون این دانش آموزها حداقل یکبار بیشتر از سایر دانش آموز ها با درس ها مواجه شدن و کتاب ها تازگی چندانی براشون نداره. پس باید به جای وسواس به خرج دادن در مطالعه چندین و چندباره کتاب درسی، وقتشون رو برای تثبیت مفاهیم و تقویت تست زنی بزارن. کتاب های کمک درسی و DVD های آموزشی منبع بهتری برای مطالعه فارغ التحصیل ها هستن. غالبا مشکل فارغ التحصیل ها کافی نبودن یادگیری مطالب پیشین هستش. برای رفع این مشکل باید بعد از مرور ساده و بدون وسواس کتاب درسی، سراغ درسنامه های کتاب های کمک درسی بروند یا اگر در درک مطلبی مشکل داشتند، DVD های مربوط به آموزش اون مبحث رو ببینند. بعد از این مراحل، باید سراغ تست زدن برن و سعی کنن ادامه یادگیری و تکمیل مباحث و تسلط پیدا کردن در مباحث رو از طریق تست انجام بدهند. تست های دروس اختصاصی بهتراست به سه قسمت با فاصله 3تا 3تا (مثلا تست 1و4و7 و…) و دروس عمومی به زوج و فرد تقسیم شود. این کار باعث می شود که تست های با موضوعات متنوع و سطح دشواری های متفاوت در هر باری که دانش آموز تست میزند تمرین شود.

درضمن به رعایت بازه های مرور هم باید توجه بشه تا دوباره درس ها فراموش نشن و نیاز به انرژی دوباره گذاشتن برای به یاد آوردن مباحث نباشه (1روز بعد، 3روز بعد، 1هفته بعد و یک ماه بعد از مطالعه هر مبحثی باید مرور اون مبحث انجام بشه).

بضی از کتاب های کمک درسی برای دانش آموزان فارغ التحصیل از لحاظ دشواری و تنوع  و نوآوری تست ها تکراری هستند؛ چرا که دانش آموز این کتاب ها رو در سال های قبل تمرین کرده و الان بیشتر مباحث اون کتاب رو حفظه. بنابراین فارغ التحصیل ها باید توجه کنند که اگر کتاب تستی براشون تکراری شده و عموما تعداد تست زیادی از اون کتاب رو در بازه زمانی کمی میتونن حل کنن، این کتاب دیگه ارزش تست زدنش رو از دست داده و باید منبع جدیدی تهیه کنند.

در نهایت باید اشاره کنم که فارغ التحصیل ها بهتره لیستی از مباحثی که مشکل زیادی توی تست یا فهمش دارن تهیه کنن و با توجه به سطح سختی و تعداد تستی  که اون مبحث داره، تصمیم به حذف یا مطالعه اون مبحث بگیرن. در این صورت تخمین بهتری از میزان ساعت مطالعه، تست و انرژی که میخواهند برای یک موضوع صرف کنند، میتوانند بزنند. این نوع مباحث مشکل دار در بازه هایی از سال که زمان خالی دانش آموز بیشتر هست (مثل اوایل سال تحصیلی، بازه امتحانات دی ماه و تعطیلات عید) یا فرصت مرور وجود دارد میتوانند مطالعه بشوند.

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و موفقیت تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنی و با استاد مختاری و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین تو هم میتونی رتبه برتر بشی. چون توی کنکور 98 و 99، بیش از ۵۰ نفر با این برنامه رتبه برتر شدند. مشاهده کارنامه رتبه های برتر آیدی نوین (کلیک کنید)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *