آیدی نوین - بهترین روش ها و تکنیک های تست زنی کنکور – معرفی انواع تست کنکور

بهترین روش ها و تکنیک های تست زنی کنکور – معرفی انواع تست کنکور

تست زنی کنکور - انواع تست کنکور ( چند نوع تست داریم؟ )

در آزمون‌های سراسری دوره‌های قبل، از داوطلبان زیادی شنیده شده با وجود تسلط بر مباحث نتونستن به تمام تست‌ها پاسخ بدن. این اتفاق به دلایل مختلفی مثل استرس، گیج شدن، کم آوردن زمان و… میتونه رخ بده. اما منشأ تمام این مشکلات به عدم آمادگی فرد برمیگرده که با استفاده از روشها و تکنیکهای تست زنی کنکور میشه حلشون کرد.

تکنیک تست زنی کنکور نیاز به تمرین و تکرار داره تا بتونی به اندازه کافی برای پاسخ به تستها تسلط پیدا کنی و از بروز مشکلات احتمالی سر جلسه کنکور پیشگیری کنی. در ادامه قراره انواع تست کنکور رو به همراه بهترین روش تست زدن کنکور که اساتید آیدی نوین در برنامه ریزی کنکور دانش آموزان خودشون از اون استفاده میکنند رو بهتون معرفی کنم.

دریافت برنامه اختصاصی از رتبه برترهای آیدی نوین

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و رتبه برتر شدن در کنکور، کافیه فرم زیر رو پر کنی:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست رتبه برترهای آیدی نوین

 

انواع تست کنکور و انواع روش های تست زنی

آمادگی برای کنکور نیازمند تسلط به دروس مرتبط با مدرسه هست و اینکار فقط با داشتن یک برنامه ریزی درسی صحیح در کنار تسلط به انواع روش های تست زنی اتفاق میوفته. حتی اگه سال آخر هستی باید برنامه ریزی کنکور مخصوص خودت رو داشته باشی و به انواع تست کنکور مسلط باشی. بعد از آشنایی با انواع تست درسی و تسلط به تکنیک های تست زنی میتونی از اونها در جهت بهبود کیفیت برنامه درسی خودت استفاده کنی.

انواع تست زنی کنکور

انواع تست کنکور و تست درسی

1. تست مفهومی و آموزشی

در بین انواع تست کنکور تست زنی مفهومی و آموزشی باید با هدف آموزش و یادگیری باشه. خیلی وقتا یک مبحث رو بارها میخونی و فکر میکنی کاملاً یاد گرفتی. اما بعد از اینکه یک یا چند سوال رو حل میکنی، انگار که جرقه‌ای در ذهنت ایجاد میشه و تازه متوجه میشی مبحث درباره چی بود و به عمق مطلب پی میبری. برای اینکه از تست‌های آموزشی به بهترین نحو ممکن استفاده کنی بهتره نکات زیر رو مد نظر قرار بدی و از تکنیک های تست زنی مفهومی و آموزشی زیر استفاده کن:

 • در تست‌های آموزشی سرعت و زمان رو فراموش کن و فقط به یادگیری فکر کن.
 • اگر سؤالی رو اشتباه پاسخ دادی ناراحت نباش و سعی کن نکته تست رو یاد بگیری.
 • زمانی که بعد از 5 یا 10 دقیقه نتونستی به جواب برسی، برو سراغ پاسخنامه و بعد دوباره سعی کن عینا از جواب کپی کنی و خودت تست رو حل کنی. هر چند ممکنه گاهی اوقات با دیدن پاسخ سؤال، روش ساده‌تری به ذهنت خطور کنه که باهاش به جواب میرسی.
 • تکنیک تست زنی بعدی اینه که قدم به قدم تست رو جواب بده و روش تمرکز کن.
 • در اکثر کتاب‌های تست بخش خاصی به عنوان تست آموزشی در نظر گرفته نشده. بلکه روش برخورد شما با هر تسته که مشخص میکنه آموزشی باشه یا سرعتی.
 • زمان استفاده از تست آموزشی درست بعد از مطالعه هر مبحثه.
 • لازم نیست به همه مطالب کاملاً مسلط بشی و بعد بخوای تست حل کنی. بلکه میتونی از تست‌های آموزشی برای تسلط بیشتر روی مباحث بهره ببری.
 • برای تست زنی مفهومی بهتره کتاب یا جزوه کنار دستت باشه تا در مواقع لازم یه نگاهی به نکات بندازی.
 • یادت نره نکات هر تست رو در جزوه یا کتابت یادداشت کنی تا موقع مرور مطالب بتونی ازش استفاده کنی.
 • استفاده از تست‌های آموزشی و مفهومی در هفته‌های پایانی کنکور یکی از بهترین راه‌ها برای یادآوری مطالب مهم هست. برای این کار بهتره از هر مبحث کامل‌ترین تست رو نشان دار کنی تا در دقیقه نود بدونی کدوم تست بهتره و همون موارد رو در تست زنی های خودت قرار بدی.
 • در این تکنیک تست زنی کنکور برای رسیدن به نتیجه مطلوب بهتره به ازای هر 5 یا 10 تست سراغ پرسشنامه بری و راه‌حل‌ها رو بررسی کنی.
 • اگر در طول مطالعه به تست‌های مشابه برخورد کردی با علامت مشخص کنی تا در زمان مرور بتونی پیوستگی مطالب رو در ذهنت حفظ کنی.

 

تست زمان دار

بعد از اینکه مباحث درسی رو تموم کردی و به اندازه کافی مسلط شدی. حالا نوبت به شبیه‌سازی شرایط کنکور میرسه. یعنی باید بتونی در بازه‌های زمانی مشخصی مثل آزمون به انواع تست کنکور پاسخ بدی. در ادامه تکنیک های تست زمان دار رو گفتم و روش های تست زنی این نوع تست رو هم توضیح دادم:

 • برای تست زنی در زمان محدود بهتره بر اساس زمانی که برای هر درس نیازه برنامه‌ریزی کنی. مثلاً اگر سر جلسه برای 15 تست اقتصاد فقط 10 دقیقه وقت داری، در منزل هم تلاش کنی هر 15 تست رو در 10 دقیقه جواب بدی.

برای اطلاع از تعداد سوالات هر درس و زمان پاسخ گویی اونها میتونی از مطالب بودجه بندی دروس رشته های مختلف که در لینک های زیر توضیح دادیم استفاده کنی. با استفاده از مقالات بودجه بندی که در ادامه لینکشون رو قرار میدم میتونی تعداد سوالات هر درس در کنکور، مدت زمان پاسخگویی به اونها و اهمیت هر مبحث از دروس مختلف در کنکور آگاه بشی و در زمان مطالعه و تست زدن خودت صرفه جویی کنی:

بودجه بندی کنکور تجربی

بودجه بندی کنکور انسانی

بودجه بندی کنکور ریاضی

بودجه بندی کنکور زبان

بودجه بندی کنکور هنر

 

 • انواع تست کنکور در کمک به آمادگی کنکور نقش های مهمی دارند. در این بین کنترل استرس در روز کنکور یکی از هدف‌های اصلی تست زنی زمان‌دار هست. وقتی در دوران کنکور مدام با محدودیت زمان مواجه شده باشی، راه‌های کنترل استرست رو هم پیدا میکنی.
 • استفاده از پاسخنامه هنگام تست زنی زمان‌دار ممنوعه. باید وقتی سراغ این نوع تست رفته باشی که انواع تست کنکور رو به خوبی یاد گرفتی. پس باید تلاش کنی تمام تستها رو به‌تنهایی جواب بدی. بعد از پایان وقت میتونی از پاسخنامه برای چک کردن جواب‌ها و راه‌حل‌ها کمک بگیری.
 • یکی از بهترین راه‌ها برای تمرین روش تست زدن کنکور، شرکت در آزمون‌های آزمایشیه. به این ترتیب به‌راحتی میتونی نقاط ضعف و قدرت خودت رو پیدا کنی.
 • استفاده از روش ضربدر و منهی میتونه بهترین گزینه برای تست زنی زمان‌دار باشه. بعلاوه خیلی از رتبه‌های برتر گفتن که سر جلسه با استفاده از تکنیک ضربدر و منهی تونستن از عهده تمام تستها بر بیان. در اینجا میتونی به مقاله مدیریت زمان در کنکور مراجعه کنی تا این روش رو با جزییات یاد بگیری.
 • روش نقصانی هم یکی دیگه از راه‌هایی هست که با تمرین و تکرار میتونه سر جلسه کنکور به دادت برسه. در این تکنیک لازمه زمان رو طوری برنامه‌ریزی کنی که بعد از هر درس وقت اضافه برای مرور تمام تستها داشته باشی. به این ترتیب خیلی راحت میتونی صحت جواب‌ها رو چک کنی یا اینکه تست‌های جا مونده رو جواب بدی.

 

بهترین روش تست زنی کنکور

کارشناسان آیدی نوین بر اساس تجربیات خود در این سال‌ها به نکاتی برای انتخاب بهترین روش های تست زنی کنکور رسیدن که با رعایت اونها میتونید درصد موفقیت خودتون در کنکور رو افزایش بدید. در ادامه برخی از مهمترین این نکات رو توضیح دادم:

 1. سؤالات وقت‌گیر رو با علامت مشخص کن و بعد از پاسخ به همه تستها سعی کن در وقت باقی مونده به سؤالات علامت‌دار جواب بدی.
 2. اول به تست‌هایی جواب بده که از پاسخش مطمئنی. این‌طوری اعتماد به نفست بالا میره.
 3. اگر به این نتیجه رسیدی بعضی تستها غلطه روش خط بکش و از جواب دادن بهش خودداری کن. چون همونطور که میدونی به ازای هر 3 تست غلط، امتیازه یک تست صحیح رو هم از دست میدی.
 4. ممکنه سر جلسه به هر دلیلی با کمبود وقت مواجه بشی. در این صورت اولویت اول با درسی هست که تسلط بیشتری روش داری.
 5. صورت سؤال رو با دقت بخون. عباراتی مثل «کدام گزینه درست است یا نادرست است» میتونه گمراهت کنه.
 6. اگر در گزینه‌ها دو مورد به هم شباهت داشتن و نزدیک بودن بیشتر دقت کن.

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردم شما رو با انواع تست درسی و انواع تست کنکور آشنا کنم و کمکتون کنم که با رعایت تکنیک های تست زنی مربوط به هرنوع از تست ها به یادگیری و موفقیت خودتون در کنکور کمک کنید. در ادامه روش هایی رو توضیح دادم تا بهترین روش تست زنی رو انتخاب کنید و از تکنیک های اون بهره ببرید. در پایان اگه احساس میکنی که نیاز به مشاوره کنکور داری و یا علاقه داری یکی از رتبه برتر های آیدی نوین در رشته خودت برات برنامه ریزی اختصاصی شده خودت رو طراحی کنه میتونی فرم زیر رو پر کنی:

دریافت برنامه اختصاصی از رتبه برترهای انسانی

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و رتبه برتر شدن در کنکور، کافیه فرم زیر رو پر کنی:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست رتبه برترهای آیدی نوین

 

سوالات متداول

1. بهترین تکنیک تست زنی برای کنکور کدام است؟

استفاده از روش ضربدر منهی کمک میکنه اولویت بندی درستی برای پاسخ به تستها داشته باشی. به این ترتیب که سوالات آسون رو همون موقع جواب میدی و سوالات سخت رو با علامت ضربدر مشخص میکنی و در دور دوم حل میکنی. و کنار سوالاتی که از جوابش مطمئن نیستی علامت منفی قرار میدی.

2. چطور سرعت تست زنی خود را افزایش دهیم؟

با اجرای روش ها و تکنیک های تست زنی که در این مطلب توضیح دادم میتونی سرعت تست زنی خودت رو به طور چشمگیری افزایش بدی.

3. انواع تست کنکور کدامند؟

تست های درسی و تست های کنکور رو میشه به سه دسته تست مفهومی، تست آموزشی و تست زماندارد که مهمترین اونها هستن تقسیم کرد.

1 reply on “بهترین روش ها و تکنیک های تست زنی کنکور – معرفی انواع تست کنکور”

profile avatarشهاب گفت:

سلام این مقاله عالی هستش ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }