آیدی نوین - بودجه بندی کنکور ریاضی 1403

بودجه بندی کنکور ریاضی 1403

بودجه بندی دروس رشته ریاضی

در کنار تغییرات کلی و اساسی کنکور یکی از مواردی که هر ساله تغییر میکنه بودجه بندی کنکور هست. به همین علت اگه داوطلب کنکور ریاضی هستید باید با داشتن یک برنامه ریزی کنکور ریاضی خودتون رو برای کنکور آماده کنید. لازمه این کار اطلاع از بودجه بندی کنکور ریاضی برای دروس مختلف هست چراکه با توجه به ضرایب و بودجه بندی برای کنکور برنامه ریزی میکنیم. درس‌های رشته ریاضی از اون درس‌هایی نیستن که بتونی به شب امتحان یا چند ماه آخر مونده به کنکور واگذارشون کنی بلکه باید در طول سال تحصیلی و به‌مرور روشون تسلط پیداکرده باشی. در این مقاله با بیان بودجه بندی دروس کنکوری رشته ریاضی و بیان اهمیت اون بهت کمک کردیم تا در برنامه ریزی کنکور ای که داری انتهای مسیرت رو ببینی و در صورت نیاز درس هایی که تست خیز نیستن و حجم سنگینی هم دارن رو حذف کنی.

 

اهمیت بودجه بندی کنکور ریاضی

ضرب‌المثل «علاج واقعه، قبل از وقوع باید کرد» رو شنیدی؟ معنی این ضرب‌المثل اینه که مشکلات احتمالی رو حدس بزن و قبل از رخ دادن براشون دنبال راه‌حل باش. چون وقتی اتفاق بیوفته ممکنه تا به خودت بجنبی دیر بشه و کار از کار گذشته باشه. این داستان دقیقاً راجب کنکور رشته ریاضی صدق میکنه. اینکه اگه از اول اولویت و اهمیت مباحث این رشته رو بدونی باقدرت بیشتری میتونی روی کنکور تسلط پیدا کنی. البته نقصد نداریم اونایی که دیر به فکر افتادن رو ناامید کنیم. بالاخره “ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است.”

اما خب این افراد باید یه راهنمای خوب برای این فرصت کم باقی مونده داشته باشن در غیر این صورت همون رو هم از دست میدن و ناچارن یه سال پشت کنکور بمونن. پس اگه جزو اون دسته هستی که تازه تصمیم گرفتن تا در مبارزه با غول‌کنکور برنده باشن و به این سوال مهم که “چگونه باید به درس خوندن عادت کنیم؟” پاسخ درست بدن، میتونی از مشاورین باتجربه ما تو آیدی نوین کمک بگیری تا بتونی مسیری رو که دوستات تو مدت طولانی طی کردن، میانبر بزنی و موفق‌تر باشی.

 

چرا داشتن آگاهی از بودجه بندی لازمه؟

همونطور که گفتیم مباحث رشته ریاضی طوری باهم مرتبط هستن که لازمه به‌تدریج اونها رو یاد بگیری و جا برای وجود نقطه‌ضعف باقی نذاری. این مسئله نیازمند یک برنامه‌ریزی طولانی‌مدت و حساب‌شده است و نباید سرسری ازش بگذری. از طرفی کنکور ریاضی 1402 یکمی با بقیه سال‌ها تفاوت داره و باید آگاهانه‌تر خودتو براش آماده کنی. دفترچه آزمون دروس عمومی حذف‌شده و قراره ضریبی از سوابق تحصیلی دانش‌آموزان رو بجاش در نظر بگیرن. به‌این‌ترتیب این رقابت با جواب دادن روی تست‌های دروس تخصصی به پایان میرسه. گزینه دیگه‌ای که کنکور امسال رو سخت میکنه، حذف شدن ضریب درس‌ها برای زیرگروه‌هاست؛ یعنی اینکه همه درس‌ها برای همه رشته‌ها با ضریب یکسان اعمال میشن؛ و علاوه بر همه این نکات، دومرحله‌ای بودن آزمون رو هم فراموش نکن. پس اگه قصد داری که توی این کنکور سرت بی کلاه نره و از الان بدونی که چه برنامه ریزی درسی برات مناسبه و چجوری باید اصولی درس بخونی لازمه که با بودجه بندی ها آشنا بشی

مطلب پیشنهادی: ضرایب دروس کنکور ریاضی

بودجه بندی کنکور ریاضی برای ریاضیات

سؤالات دفترچه تخصصی با ریاضیات شروع میشه. تمام مباحث آمار و احتمال، هندسه، گسسته و حسابان تو قسمت ریاضیات تجمیع میشن و حتی ممکنه سؤالات ترکیبی هم ازشون بیاد. قراره 55 تا تست رو تو 85 دقیقه جواب بدی، یعنی برای هر تست فقط 90 ثانیه زمان داری! 20 سؤال مربوط به ریاضیات پایه و حسابان میشه، هندسه 18 سؤال داره،7 سؤال برای آمار و احتمال و 10 سؤال هم از درس گسسته مطرح میشه.

بودجه بندی درس ریاضیات کنکور ریاضی

بودجه بندی کنکور ریاضی برای درس فیزیک

قراره سؤالات مفهومی، حفظی و محاسباتی درس فیزیک رو بعد از تست‌های ریاضیات در دفترچه تخصصی پاسخ بدی. برای این 45 سؤال فقط 55 دقیقه زمان داری. پس با در نظر گرفتن بودجه بندی کنکور ریاضی طوری برنامه‌ریزی کن که برای هر تست زمان کافی داشته باشی.

بودجه بندی درس فیزیک برای کنکور ریاضی

بودجه بندی کنکور ریاضی برای درس شیمی

قراره 35 تست درس شیمی رو در 35 دقیقه پاسخ بدی. اگرچه سوالای این درس هرسال به سمت مفهومی شدن پیش میرن ولی باید توقع داشته باشی با انواع سؤالات محاسباتی، حفظی و مفهومی در این درس مواجه بشی. با توجه به اینکه درس شیمی برای دو رشته ریاضی و تجربی مشترکه، به نظر ما بهتره یه نگاهی هم به بودجه بندی کنکور تجربی برای درس شیمی بندازی و با بودجه بندی کنکور ریاضی مقایسه کنی. چون ممکنه بتونی با پیدا کردن نقاط تشابه یا تفاوت بودجه‌بندی‌ها، برای مباحث بهتر برنامه‌ریزی کنی.

بودجه بندی درسی شیمی برای کنکور ریاضی

سخن پایانی

در این مقاله که با استفاده ار مستندات بودجه بندی کنکور سال های گذشته آماده شده بود قصد داشتیم تا تو رو با بودجه بندی دروس مختلف رشته ریاضی بدون توجه به زیر گروه ها آشنا کنیم. آشنایی با تعداد سوالات و مباحث تست خیزِ سه درس ریاضیات، فیزیک و شیمی برای همه کسایی که قصد دارن کنکور ریاضی امسال رو با جدیت دنبال کنن و رتبه خوبی بگیرن خیلی واجبه و توی اکثر جلسات مشاوره کنکور که برای این دسته افراد برگزار میشه، به شدت روی این موضوع تاکید شده. توهم میتونی با پر کردن فرم زیر توی یک جلسه کاملا رایگان با یکی از رتبه برتر های رشته خودت به صورت مستقیم صحبت کنی، سوالاتت رو ازشون بپرسی و از زبون خودشون از چالش های این راه بشنوی. در کنار همه اینا برنامه ریزی اختصاصی خودتو بگیری و امسال توی کنکور 1403 بترکونی. میدونی که همیشه بهترین هارو برات آرزو میکنیم دیگه؟!

دریافت مشاوره و برنامه تخصصی از رتبه های برتر کنکور

فرم زیر رو پر کن تا در مدت کوتاهی یکی از رتبه برتر های کنکور رشته خودت باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه ریزی اختصاصی خودتو بهت بده:

برنامه ریزی تخصصی و مشاوره بهت کمک میکنه با روش درست و اصولی برای کنکور آماده بشی و درصد موفقیت خودت رو بیشتر کنی!

 

سوالات متدوال

بودجه بندی کنکور ریاضی چطور مشخص میشه؟

بعد از هر آزمون سراسری مشاوران با تجربه آیدی نوین، تک‌تک درس‌های کنکور رو بررسی میکنن. با استخراج سؤالات مربوط به هر مبحث متوجه میشن از هر فصل چند تا سؤال اومده و با کنار هم قرار دادن نتایج این بررسی طی سال‌های متمادی، به الگوی طراحی سؤال پی میبرن و به‌این‌ترتیب میتونن مباحث رو اولویت‌بندی کنن.

چرا لازمه از بودجه بندی کنکور ریاضی اطلاع داشته باشم؟

با اطلاع داشتن از بودجه بندی کنکور می‌تونی مباحث پر تست و مهم برای کنکور رو پیدا کنی و با توجه به اون زمان خودت رو بیشتر برای مباحث مهم برای کنکور بذاری و زیاد روی مباحث کم اهمیت که در کنکور به احتمال زیاد اصلا نمیان نذاری.

بودجه بندی کنکور ریاضی 1403 مثل سال‌های گذشته است؟

در کنکور ریاضی سال‌های قبل، 100 تست اول به درس‌های عمومی مربوط می‌شد و داوطلبان مجبور بودن ابتدا به دفترچه عمومی پاسخ بدن. با توجه به اینکه امسال خبری از سؤالات درس‌های عمومی نیست، احتمال اینکه تعداد تست‌های درس‌های تخصصی بیشتر باشه وجود داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }