آیدی نوین - چگونه آیات دینی را حفظ کنیم ؟ روش مطالعه صحیح آیات دین و زندگی

چگونه آیات دینی را حفظ کنیم ؟ روش مطالعه صحیح آیات دین و زندگی

روش مطالعه صحیح آیات دین و زندگی برای کنکور

چگونه آیات دین و زندگی کنکور را چگونه حفظ کنیم ؟ روش مطالعه صحیح آیات دینی به چه شکل است. برای پاسخ با سایت آیدی نوین همراه باشید. در این مطلب از سری مطالب برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور توسط بهترین مشاوران کنکور موسسه آیدی نوین به آن پاسخ داده میشود.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست 50 دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و موفقیت تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین تو هم میتونی رتبه برتر بشی. چون توی کنکور 98 و 99، بیش از ۵۰ نفر با این برنامه رتبه برتر شدند. مشاهده کارنامه رتبه های برتر آیدی نوین (کلیک کنید)

سوال: آیات دین و زندگی رو چطوری بخونم؟ میشه به جای حفظ کردن کل آیه از یک کلمه استفاده کنم؟

 پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

فایل صوتی

روش مطالعه صحیح آیات دین و زندگی برای کنکور

 قبل از سال 94 متاسفانه اکثر دبیرهای تراز اول شهر تهران می گفتند، شما برای یادگیری آیه های درس دین و زندگی کافیست یک کلید واژه از آن را یاد بگیرید و بعد مفاهیمش را حفظ کنید؛ این کار اشکالات زیادی دارد ;مثلا اگر شما کلیدواژه ای را که انتخاب می کنید از آخر آیه باشد، ممکن است طراح فقط اول آیه را در سوال بیاورد که در این صورت شما نمی توانید تشخیص دهید این آیه از کجا انتخاب شده و مربوط به کدام درس است. در نتیجه نمی توانید تست را پاسخ دهید.

راه حل درست این هست که شما ترجمه تک تک کلمات آیه را یاد بگیرید؛ اگر به کتاب دین و زندگی گاج نقره ای نگاه کنید دقیقا همین کار را کرده است; یعنی اول تک تک کلمات را ترجمه کرده و بعد معنای کل آیه را داده است. به چند کتاب دین و زندگی گاج نقره ای به دو دلیل بهترین کتاب موجود در بازار است; 1- شیوه ی صحیح مطالعه ی دین و زندگی را در آیه و متن کاملا رعایت کرده است . 2- تنها کتابی است که متن کتاب آن کامل کامل است و با مطالعه ی این کتاب احتیاجی به کتاب درسی برای متن دارید.
پس اولین کاری که می کنید حفظ کردن تک تک معناها است؛ زیرا از هرجای آیه که سوال داده شود شما بتوانید به آن پاسخ دهید و معنای آن را کامل متوجه بشوید. دومین کاری که باید انجام بدهید این است که معنای آیه را کامل حفظ کنید. این اتفاق در کنکور 94 و 95 افتاد.
در کنکور 94 طراحان سوال نصف آیه را دادند -مثلا قسمت اول- ولی سوالی که پرسیده می شد مربوط به قسمت دوم آیه بود . برای اینکه بتوانید به چنین سوالاتی پاسخ دهید باید کل معنای آیه را حفظ باشید تا وقتی که آیه را می دهند شما از طریق کلمه کلمه کردن، معنای قسمت اول آیه را پیدا می کنید و چون معنای کل آیه را حفظ هستید می توانید متوجه شوید که آخر آیه ای که طراح از شما پرسیده چه بوده است.
درکنکور 95 اتفاقی اول آیه را دادند و از انتهای آیه از شما سوال می پرسیدند؛ فقط بچه هایی می توانستند سوالات را جواب دهند که ترجمه کامل آیه را حفظ بودند. دقیقا اگر به دین و زندگی گاج نگاه کنید تمام این نکات را رعایت کرده است.
در کنکور سال 96 تجربی و دو تست از ترجمه آیه انتخاب شده بود، آیه را نداده بودند و سوال حفظی پرسیده بودند. برای مثال درس 8 سال دوم دبیرستان مربوط به قیامت است که در سوره ی اول اشاره به تغییر و تحول ساختار آسمان و زمین دارد و در آیات گفته می شود آسمان شکافته می شود و آسمان ها به زمین می افتند و دریا جوشان می شود؛ طراح آیه را به شما نمی هد و از ترجمه ی آیه برای شما سوال حفظی طرح می کند.

حفظ دقیق ترجمه آیات

ترجمه ی آیه را که به طور کامل حفظ کنید. به صورت یک داستان برای خودتان تعریف کنید؛ مثلا قوم اشراف زاده و ملاء چه کسانی بودند، چه سرنوشتی پیدا کردند، چه ویژگی هایی داشتند. اشراف زاده ها کسانی بودند که زمانی که به مشکل می خوردند، کارشان که گیر می کرد، از خدا طلب بخشش می کردند؛ از خدا کمک می خواستند اما به محض اینکه مشکلشان حل می شد دیگر خدا را فراموش می کردند و چه سرنوشتی پیدا کردند.
ویژگی ها را باید حفظ باشید؛ چه ویژگی هایی داشتند، چه سرنوشتی پیدا کردند، مثلا قوم موسی چه بلایی سرش آمد. تمام آیات بخصوص آیاتی که ترجمه های طولانی دارند مثل آیات اندیشه و تحقیق باید ترجمه شان را کامل یاد بگیرید؛ برای آیاتی که کوتاه نیاز آنچنانی نیست ولی آیاتی که طولانی هستند حتما ترجمه اش را کامل به صورت داستان یاد بگیرید چون طراح می تواند از ترجمه ی آیات به شما سوال حفظی بدهد.
 
استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد موسسه آیدی نوین

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و موفقیت تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین تو هم میتونی رتبه برتر بشی. چون توی کنکور 98 و 99، بیش از ۵۰ نفر با این برنامه رتبه برتر شدند. مشاهده کارنامه رتبه های برتر آیدی نوین (کلیک کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }