فهرست مطالب سایت: (کلیک کنید)

شروع کنکور از عید (فروردین) 1401 – کسانی که از عید شروع کردند و پزشکی قبول شدند

شروع از عید برای کنکور ، 10 ترفند کسانی که از عید برای کنکور شروع کردند

شروع کنکور از عید با 10 ترفند عالی. شروع از فروردین برای کنکور از صفر کاملا شدنیه، کافیه روش رتبه های برتری که بعد از عید شروع کردند رو یاد بگیری. شاید فکر کنی الان دیگه دیر شده و نمیتونی به چیزی که میخوای برسی. ولی توی این مقاله بهتون یاد میدیم که چطور از صفر شروع کنید و موفق بشید.

برنامه ریزی کنکور (برنامه ای که 100% ، تورو 2 رقمی میکنه)

کسانی که از عید شروع کردند و پزشکی قبول شدند:

شاید با خودت بگی واسه کنکور هیچی نخوندم یا من تو کنکور هیچی نمیشم. واسه این که بعد از کنکور حسرت نخوری و تو دلت بگی میخوام از نو شروع کنم، همین حالا دست به کار شو. از پزشکی سخت تر که نداریم؛ پس خوندن خاطرات کسانی که پزشکی قبول شدند، خیلی می تونه بهت کمک کنه.

توی این قسمت لازمه فقط یک نفر رو معرفی کنیم. رستگار رحمانی، رتبه 1 کنکور سراسری سال 88. کسی که بعد از سربازی و از چند روز قبل از عید برای کنکور شروع کرد و تونست ظرف 4 ماه به پزشکی دانشگاه تهران برسه.

اگه شما هم میخواید مثل رستگار رحمانی و خیلی از رتبه های برتر دیگه به پزشکی برسید کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید:

اگه تو هم صفر صفری و میخوای از عید شروع کنی و رتبه برتر بشی کافیه فرم زیر رو پر کنی و برنامه ریزی شخصی خودت رو از مشاوران IDNovin دریافت کنی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین خیالت راحته که ۲رقمی میشی. چون توی کنکور 98 و 99 و 1400، تقریبا 100 نفر رو رتبه برتر کرده.

 بخشی از رتبه برترهای IDNovin در کنکور 1400:

 بخشی از رتبه برترهای IDNovin در کنکور 98 و 99:

راستی اگه حدود 3 ماه تا کنکور وقت داری پیشنهاد میکنم مقاله برنامه ریزی 3 ماهه کنکور آیدی نوین رو بخونی.

با پلن 8070 آیدی نوین میتونی ظرف 80 روز بیش از 70 درصد مطالب رو بخونی، 9 تا آزمون بدی و بیش از 6 بار مرور کنی.

اما وقتی اسم نوروز برای بچه های کنکوری میاد، چند تا طرز تفکر کلی بر بچه های کنکوری حاکمه.

انواع تفکر در مورد شروع کنکور از عید نوروز:

انوع طرز تفکر برای شروع کنکور از عید

طرز تفکر بی خیال در شروع برای کنکور از عید یا فروردین:

میگه که بابا بیخیال درس و کنکور، بقیه خوندن تهش چی شد! تهش همه مون باید بشیم راننده اسنپ. من اصلا علاقه ای به درس ندارم و این صحبتا.

طرز تفکر از فردا برای کنکور شروع میکنم:

یه سریا هستن که از چند سال قبل قرار بوده از شنبه شروع کنن و اون شنبه هنوز بعد چند سال فرا نرسیده، ولی همیشه در انتظار شروع هستن! این عده به عید به چشم یک نقطه شروع شاید نگاه کنند.

طرز تفکر بلا تکلیف در شروع کنکور بعد از عید یا فروردین:

این دسته آدما کاملا بلاتکلیف هستن و منتظر دستی از بیرون برای یاری هستن؛ ولی در واقع باید دنبال یک عامل درونی برای تغییر باشن.

طرز تفکر تلاشگر بازنده:

این آدما تقریبا کم و بیش خوندن و اگر یکم به خودشون ایمان و اعتقاد داشته باشن، می تونن از پس خیلی از مشکلات بربیان؛ ولی متاسفانه صبر و حوصله ندارن و بسیار نا امیدن. این دسته از آدما اگه تمرکزشون بالاتر بره و هدفمند بخونن، خیلی چیزا براشون تغییر می کنه.

طرز تفکر تلاشگر برنده برای شروع کنکور از عید نوروز:

این دسته از کنکوریا تا الان خوب تلاش کردن و به خودشون و مسیرشون ایمان دارن و الان تقریبا می دونن کجای کارن. برای اینها عید یک فرصت مناسبه برای پیشرفت بهتر.

چطور از عید یا فروردین برای کنکور شروع کنیم و برنده بشیم؟

تفکر برنده برای مطالعه کنکور از عید نوروز

قراره داخل این مقاله راهکار های کامل شروع یا تحول از نوروز رو با هم بررسی کنیم و کاری کنیم که تفکر تلاشگر برنده رو داشته باشیم.

بهتون یاد میدیم که چطور از عید شروع کنید و بیشترین بازدهی رو داشته باشید و بتونید از رقباتون تو مسیر کنکور سبقت بگیرین.

چطور از عید یا فروردین به پزشکی برسیم؟

اگر از این لحظه که داری این مقاله رو می خونی، شروع کنی و از راهکار های مناسب استفاده کنی، می تونی طعم نزدیک شدن به هدف رو بچشی و اون رو جلوی چشمات ببینی. چون بودن رتبه های برتری که بعد از عید شروع کردند و موفق شدند.

اما برای شروع این فرآیند زیبا باید چند گام برداری…

10 گام اصلی برای شروع کنکور از عید:

1- نسبت به دیروزت بهتر باش :

نسبت به دیروزت بهتر باش

توی کدوم یک از این دو دسته کلی قرار داری؟

 1. من میخوام بهتر باشم یا شرایط الانمو تغییر بدم.
 2. کارامو انجام میدم و از عید برای کنکور شروع میکنم و به دنبال بهترین نتیجه هستم.

اینکه تو تصمیم بگیری که نسبت به دیروز خودت بهتر و بهتر باشی میتونه تورو از این جایی که الان هستی تکون بده.

افزایش ساعت مطالعه از عید نوروز برای کنکور :

ساعت مطالعه زیاد

برای شروع کنکور از عید باید ساعت مطالعت رو به شدت بالا ببری . اگه 8 ساعت مطالعه میکنی آروم آروم اون رو به 9 افزایش بدی. اگه 3 ساعت میخونی کمکم بیاریش بالا و حتی اگه هیچی نمیخونی از امروز تصمیم بگیری که با تمام توان و از عید نوروز شروع به مطالعه میکنی و حرکت رو به جلو رو شروع کنی. شده با خوندن یک نکته، حل کردن یک تست یا حتی نگاه کردن به چند تا لغت

اهمیت هدف گذاری برای شروع کنکور از عید نوروز و فروردین ماه :

اما اگه هنوز هدفی برات معنی پیدا نکرده و انگیزه ای برای شروع نداری میتونی به بخش هدف گذاری برای کنکور و بخش انگیزه مراجعه کنی و مطالبی رو بخونی که شاید هیچ کجای دیگه نتونی پیداش کنی.

اگه تو هم صفر صفری و میخوای از عید شروع کنی و رتبه برتر بشی کافیه فرم زیر رو پر کنی و برنامه ریزی شخصی خودت رو از مشاوران IDNovin دریافت کنی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین خیالت راحته که ۲رقمی میشی. چون توی کنکور 98 و 99 و 1400 ، تقریبا 100 نفر رو رتبه برتر کرده.

2- برای شروع کنکور از عید ارزشتون افزایش درصد هاتون باشه

راحت بهتون بگم؛ اینکه شما یک درسی رو خوب و کامل و با جزئیات یاد گرفته باشید ولی نتونید ازش تست بزنید به هیچ دردتون توی کنکور نمیخوره. به عبارتی باید بگم کنکور برای این کار شما تره هم خرد نمیکنه!

وسواس نداشته باشید :

وسواس مطالعاتی

کسی که از فروردین یا عید برای کنکور شروع میکنه باید بدونه که الان موقع این نیست که وسواس داشته باشه روی یادگیری مطالبی که تا حالا نشده ازش یه تست بیاد. یا سعی کنید که چیزی که تا الان هیچوقت یاد نگرفتید رو به زور تو مغزتون فرو کنید!

اهمیت زمان برای شروع برای خوندن کنکور از عید :

پافشاری روی مطالبی که ازش تست نمیاد یا یادگیریش براتون سخته ازتون زمان و انرژی زیادی میگیره و همونطور که میدونید زمان الان مثل طلاست و ارزش ثانیه ها تا کنکور خیلی بالاست و این کار به نسبت زمانی که از شما میگیره بازدهی بالایی نداره.

ارزش تمام تست های یک درس در کنکور به یک میزانه :

پس همونطور که گفتیم الان ارزش بالابردن درصده . کنکور به این نگاه نمیکنه که شما از هر درس چند تا تست سخت حل کردید.

یا شما چقدر مثلا حرکت شناسی بلدید کنکور جواب نهایی میخواد و شما رو به تعداد تست هایی که از هر درس زدید میسنجه…

پس اگه میخواید از عید برای کنکور شروع به خوندن کنید باید رویکردتون این باشه که از هر درس چیا مهم هستن و سرمایه گذاری زمانیتون رو روی اون بخش ها بگذارید. اگر میخواید از فروردین برای کنکور شروع کنید و نمیدونید چیا مهمن چیا نه خیلی راحت میتونید به بخش بودجه بندی کنکور تجربی مراجعه کنید. 

3- متوجه این که دیر شروع کردید باشید (مختص کساییه که تازه شروع میکنن یا صفر هستن)

این نکته خیلی مهمه که من جایگاه فعلی خودم رو بدونم. شاید من صفرم و میخوام از عید برای کنکور شروع به خوندن کنم.

نا امیدی و افسردگی در عید برای کنکور

اما با دونستن این نکته نباید ناراحت نا امید یا دپسرده بشم برعکس باید:

 • بدونم که از رقبام عقب هستم و قاعدتا باید از الان بیشتر تلاش کنم تا بتونم به بقیه برسم
 • وقتی من قبول کنم وضعیت فعلی خودمو دیگه با حرف های دیگران و دیدن شرایط بقیه نا امید و بی انگیزه نمیشم. چون من میدونم تازه شروع کردم و میدونم که اگه خوب تلاش کنم میرسم که بهتر بشم و پیشرفت کنم و پیشرفت 1 روز 2 روز 1 هفته 1 ماه شاید هم ایجاد نشه ولی بعد از یک مدت خودشو رو خیلی خوووووب نشون میده.
 • میتونم برنامه ریزی صحیح تری نسبت به آینده داشته باشم
 • و در نهایت در نتیجه آزمون ها و کنکور از خودم نا امید نمیشم چون من از الان قراره تمام تلاشم رو بکنم و 100 درصد توان خودمو بذارم.

4- واقع گرا و منطقی باشید :

در شروع کنکور از عید منطقی باشیم

معنی گام چهارم شروع برای کنکور از عید و فروردین اینه : به امید های واهی موسسات توجه نداریم در عین حال تمام تلاشمون رو انجام میدیم.

متاسفانه بعضی از اشخاص و موسسات به دور از واقعیت مطالبی رو تبلیغ میکنن و منتشر میکنن که در ظاهر قشنگه ولی در باطن میتونه خیلی بی فایده و حتی خطرناک باشه…

امید وجود داره، پیشرفت امکان پذیره. یقینا همه چی میتونه تغییر کنه … اما ساختن یک ساختمان 100 طبقه در یک شب به دور از عقل و منطقه .

پس لطفا هر چیزی رو که میشنوید اول وارد قوه عقل و منطقتون کنید و نه احساساتتون و بعد تصمیم گیری کنید دیگه خودتون بگیرید تا تهشو…(رسیدن به پزشکی در 10 روز و درصد بالای 90 درصد در 5 ساعت و… نمونه هایی از گزاره های غیر معقوله)

پس در مرحله اول روی خودتون حساب کنید و بعد از ابزار مناسب و منطقی برای نتیجه گیری بهتر استفاده کنید.

5- از الان فکر کن که قراره بعدا چه “ای کاش” هایی بگی:

فرض کن کنکور اومده و رفته و تو بر فرض محال اصلا نتیجه خوبی نگرفتی؛ بابت نتیجه نگرفتن کارهایی یادت میاد که باید انجام میدادی ولی انجامشون ندادی

الان ازت میخوام چشماتو ببندی و کامل خودت رو تو اون شرایط قرار بدی و با خودت بررسی کنی که اگه چه کار هایی رو میکردی نتیجه بهتر میشد یا برای بهتر شدن نتیجه چه کار هایی رو نباید انجام میدادی .

خب خب خب

الان چشمات رو باز کن الان کلی فرصت داری که تا به ای کاش نرسیده میتونی اقدام کنی…

6- از الان شروع کن و حسرت بعد از کنکور رو نخور

از الان برای خوندن از عید نوروز برای کنکور شروع کن

مشکل خیلی از بچه ها اینه که توی گذشته زندگی می کنن! کدوم گذشته رو میخوای مرور کنی؟

یه نکته خیلی مهم، تو نه میتونی گذشته رو تغییر بدی و نه فکر کردن به گذشته حالت رو خوب می کنه. تنها کاری که مرور گذشته برات می کنه، کاهش انگیزه و تلف کردن وقتت هست.

پس بس کن! دست بکش از کاری که هیچ سودی نداره که هیچ، ضرر هم داره!

اینکه بگی من تو کنکور هیچی نمیشم رو بذار کنار! اینکه تو قبلا خوب نخوندی، قبلا خوب نتیجه نگرفتی، قبلا اینکارو نکردی، اونکارو نکردی از الان دیگه مهم نیست. از گذشته تجربه های خوبشو داشته باش و بقیه ش رو دور بریز؛ تا با خیال راحت بتونی ادامه مسیر رو طی کنی. یادت باشه که فکر کردن به کم و کاستی ها و خطا های گذشته و غرق شدن تو افکار منفی، آیندتو خراب می کنه.

7- برای شروع کنکور از عید و فروردین منابع درست انتخاب کنید:

کسانی که از عید شروع کردند و پزشکی قبول شدند، قطعا بهترین منابع رو داشتن. اینجا بذارید در مورد 2 دسته کلی توضیح بدیم:

اول اونایی که تقریبا متوسط رو به بالا عملکردشون خوب بوده (میشه گفت تراز های بالای 5500 قلمچی)

اواخر اسفند و تا قبل از آزمون جمع بندی پایه که تو عید نوروز برگزار میشه، فرصت خوبیه برای جمع بندی نیمسال اول.

اگه حتی مشغول به تحصیل در پایه 12 ام هستی و الان داری هم 12 ام می خونی، هم پایه؛ می تونی الان 12 ام رو متوقف کنی که پایه رو تا اولین آزمون عید نوروز ببندی. بعدش مباحثی از 12 ام که نخوندی رو، می تونی ادامه بدی.

تو این مدت که داری پایه رو می خونی، باید از منابع جمع بندی و مرور درس های گذشته استفاده کنی؛ تست های علامت دارت رو بررسی کنی و نکات و خلاصه برداری هات رو با دقت بخونی.

یادت باشه منابع جامع می تونه وقت زیادی رو ازت بگیره و کارایی لازم رو نداشته باشه!
ضمن اینکه برای یک مرور سریع و با راندمان بالا می تونی از تکنولوژی نوین رپیدیو استفاده کنی.

در قسمت مدیریت کارتها توی سامانه رپیدیو، میشه فهمید که هر کارت رو چند بار درست زدی، چند بار غلط زدی و کلا بچه های دیگه چند بار درست و غلط زدن و اهمیت اون مبحث و میزان تسلط تو با توجه به جامعه آماری تکنولوژی رپیدیو مشخص میشه.

اما اونایی که تا الان عملکردشون خوب نبوده و میخوان از عید برای کنکور شروع کنن:

بچه های عزیز ما بعضا گیر می کنیم بین تعداد زیادی از منابع که حتی همه شون عالی هستن؛ هزینه زیادی براشون دادیم و خیلی در مورد این منابع خوب شنیدیم.

اما به نظرتون درسته که الان تعدد منابع داشته باشیم؟ برای ما مفید خواهد بود؟ جواب شما هم قطعا نه هست.

فرض کنید شما در شهر A زندگی می کنید و میخواید به نقطه B برید و برای رفتن، تعداد زیادی مسیر برای شما وجود داره تا از شهر A به نقطه B بری. تو این حالت، کدوم مسیر رو انتخاب می کنین؟

خب قطعا آدم عاقل، آسون ترین و نزدیک ترین مسیر رو انتخاب می کنه. چیزی که باید تو انتخاب ابزار کمک آموزشی مد نظرتون باشه، شما باید با در نظر گرفتن تایم تون، سلیقه تون و سطح تون، منبع مناسب خودتون رو انتخاب کنین. می تونین در این زمینه با بهترین مشاوران کنکور مشورت کنید.

8- برنامه ریزی برای شروع مطالعه کنکور از عید نوروز:

برنامه ریزی هر فرد با توجه به شرایط فعلیش تا کنکور سراسری فرق می کنه. ما اینجا بچه ها رو به 3 دسته اصلی تقسیم می کنیم؛ اما اگر بخواین باز دقیق تر در مورد خودتون بدونید، می تونید با پر کردن این فرم بیشتر مطلع بشید و بدونید برای شروع کنکور از فروردین باید چگونه برنامه ریزی کنید:

اگه تو هم صفر صفری و میخوای از عید شروع کنی و رتبه برتر بشی کافیه فرم زیر رو پر کنی و برنامه ریزی شخصی خودت رو از مشاوران IDNovin دریافت کنی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین خیالت راحته که ۲رقمی میشی. چون توی کنکور 98 و 99، تقریبا ۵۰ نفر رو رتبه برتر کرده.

دسته اول: برنامه ریزی نوروز برای کسانی که صفر صفر هستن

این دسته از افراد برای شروع کنکور از عید نوروز باید اول حذفیات شون رو مشخص کنند. برای خودشون راهبرد بچینن و با توجه به راهبردشون برنامه ریزی روزانه انجام بدن. ساعت مطالعاتی بالایی نیاز هست؛ اما نه اینکه چند روز ساعت بالا بخونن و بعد دست بکشن. کافیه آهسته و پیوسته پیش برن…

دسته دوم: برنامه ریزی از عید برای کسایی که اسمشون رو میذاریم so so ها:

این دسته از بچه ها نه خیلی خوندن و نه بیکار بودن. اینها اگه می خوان از عید و فروردین برای کنکور یه شروع خوب داشته باشن، باید اول خودشون رو ارزیابی کنن و بعد از ارزیابی، تمام نقاط ضعف و قوت شون تو مباحث مختلف کنکور سراسری رو پیدا کنند. بعدش باید نقاط تاریک و ضعف رو حذف و نقاط قوت رو تقویت کنند که حداقل بتونن از پس تست هایی که از مباحث مورد تسلط شون میاد بربیان.

چه مباحثی رو باید هنگام مطالعه کنکور از عید حذف کنیم؟

حذف مباحث کنکور هنگام خواندن از عید

بچه ها توجههههه: اینکه ما میگیم حذف، معنیش این نیست که مثلا مباحث بنیادی رو حذف کنی؛ بعد بری جلوترش و بخونیا! مثلا معادله نامعادله رو نخونی، بخوای تابع بخونی! باید حواست به پیشنیاز ها باشه.

دسته آخر خوب خونا یا خر خونا:

همونطور که توی گام هفتم گفتیم، الان موقع جمع بندی پایه برای اینجور کنکوریاس و باید با منابع درست مطالعاتی مروری کاری که تا الان کردن رو جمع و جور و تر و تمیز کنن.

اما الان میخوام قبل از اتمام این برنامه ریزی یک سورپرایز براتون داشته باشم.

 

یک سورپرایز نوین از آیدی نوین یک پلن نوروزی خیلی حرفه ای یک مسیر میانبر یک تضمین موفقیت

مدرسه رستگاری نوروز IDNovin :

این مدرسه در واقع همون اردوی نوروزی کنکور IDNovin هست که به درد همه میخوره.

اونا که تا الان خوب خوندن و حتی جمع بندی کردن الان پلن اردو بهشون کمک میکنه تا مواردی رو که خوندن رو تثبیت کنند و یکسری اصلاحیات داخل فرآیند هاشون ایجاد کنند تا باسرعت خیلی بیشتری مسیر موفقیت رو طی کنند و از رقباشون سبقت بگیرند

اونایی که با برنامه آزمون پیش رفتن و مدرسه داشتن الان بهترین تایم برای جمع بندی و تثبیت مطالبشون هست و اردونوروزبهترین زمان برای جمع بندیه

اونایی که تا الان خوب نخوندن یا حتی شروع نکردن دونن که شروع از فروردین و نوروز بهترین زمان برای یک شروع عالی براشون هست

روش رتبه های برتر کنکور برای شروع از عید نوروز :

فایل صوتی دکتر سلیمی ، پزشکی سمنان :

فایل صوتی بالا شامل چه مورادیست؟

 • اگه از عید یا فروردین شروع کنیم میتونیم رتبه خوبی تو کنکور بیاریم؟
 • چطور هوشمندانه پیش بریم؟
 • ساعت مطالعه لازم برای خواندن کنکور از عید نوروز باید چقدر باشه؟
 • چه مباحثی رو هنگام شروع کنکور از فروردین ماه باید حذف کنیم؟
 • دو فصل مهم زیست دوازدهم که نباید حذف کنیم چیه؟
 • مباحث مهم زیست دهم و یازدهم چیست؟
 • مباحث مهم ریاضی کدوما هستن؟ کدوم مباحث ریاضی رو حذف کنیم؟
 • مسائل شیمی رو چجور بخونیم از عید؟
 • کدوم مباحث فیزیک رو میشه راحت جواب داد؟
 • راز افزایش تراز در دروس عمومی برای شروع از عید
 • چطور از عید برای کنکور مرور کنیم؟
 • چطور با سامانه رپیدیو درسارو بیش از 6 بار مرور کنیم
فرزاد سلیمی ، پزشکی سمنان

برای ارتباط با دکتر سلیمی و سایر مشاوران کنکور IDNovin کافیه فرم زیر رو تکمیل کنی تا راهکارهای مخصوص به خودت بهت ارائه بشه:

فرم ارتباط با مشاوران IDN :

فایل صوتی دکتر محمدسجاد پروین ، رتبه 74 کنکور و پزشکی دانشگاه تهران

فایل صوتی بالا شامل چه مورادیست؟

 • دانش آموزانی که با آزمون های کانون و گزینه 2 پیش رفتن و 60 70 درصد مطالب رو خوندن باید از عید چیکار کنن؟
 • کسانیکه فقط 20 30 درصد مطالب رو خوندن چطور؟
 • کسایی که هیچی نخوندن چطور از عید برای کنکور بخونن؟
 • جمع بندی پایه باید چه زمانی انجام بشه؟
 • سوالات کنکورهای سال های قبل رو باید چه زمانی حل کنیم؟
 • آیا باید مباحث رو حذف کنیم؟
 • چه منابعی رو برای شروع از عید برای کنکور بخونیم؟
 • اردوی نوروزی کنکور بریم یا نه؟
محمدسجاد پروین ، پزشکی تهران

برای ارتباط با دکتر پروین و سایر مشاوران کنکور IDNovin کافیه فرم زیر رو تکمیل کنی تا راهکارهای مخصوص به خودت بهت ارائه بشه:

فرم ارتباط با مشاوران IDN :

9- رفع موانع متفرقه در شروع برای کنکور از عید :

کرختی و خواب آلودگی و خستگی بهار :

رفع خواب و خستگی بهار

بهار که میشه همراه خودش هوای خوب نم بارون سرسبزی شکوفه و حال خوب میاره اما یه چیز دیگه ای که همراه خودش میاره اینه که آدم همش دلش میخواد بخوابه و استراحت کنه یجورایی انگار خستگی و خواب آلودگی با هوای بهار میاد و آدمو تنبل میکنه . اما آیا این مشکل قابل حله؟  قطعا بله

اول از همه پیشنهاد میکنم که اگ قبلا هم مشکل خستگی و خواب آلودگی داشتید یک سری به دو مقاله زیر بزنید که این مورد رو بنیادین حل کنید.

رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه – ۱۴ راه مقابله با سرحال نبودن حین درس خواندن

خستگی هنگام مطالعه را چطور رفع کنیم؟ حل مشکل خستگی ذهن از رتبه ۱۷ کنکور

اما یکسری نکته برای اینکه توی عید و فروردین خستگی و خواب آلودگی سراغمون نیاد.

استراحت زیاد ممنوع :

اول اینکه از لحاظ تایم خواب توی عید و بهار به خودتون بیش از زمان های قبل استراحت ندید یعنی نگین حالا که عیده و تعطیله من به جای ساعت ساعت 9 از خواب بیدار بشم! یا نگید به به عجب هوایی منم خوابم میاد جون میده پاهامو بذارم تو آفتاب یه چرت بزنم! و سعی کنید روند قبلیتون رو بدون هیچ تغییری انجام بدید

شب بیداری ممنوع :

از شب بیداری دوری کنید و تایم خوابیدنتون رو هم تغیییر ندید مثلا بچه ها میگن خب چون عیده و منم میخوام درس بخونم تا مثلا ساعت 9 شب برناممو تموم میکنم بعد میرم میشینم پای تلویزیون یا میرم فلان مهمونی تا پاسی از شب

محل مطالعتون رو تغییر ندید:

موقعی که خوابتون میگیره موقعیت مطالعاتیتون رو تغییر ندید مثلا بچه ها اول پشت میز رو صندلی درس میخونن بعد خسته میشن یکم ایستاده میخونن بعد چهار زانو میزنن بعد پاهاشونو دراز میکنن بعد دراز میکشن و بعد….
اگر حین مطالعه خوابتون گرفت یا خسته شدید میتونید از راهکار های زیر استفاده کنید:

 • استراحت کوتاهی بدون خوابیدن داشته باشید
 • مدیتیشن کنید.
 • چیزی بخورید
 • از کافئین استفاده کنید (چای قهوه شکلات…)
 • به دست و صورتتون آب بزنید
 • قدم بزنید و ورزش کنید (کوتاه)
 • و در آخر اگه خیلی خوابتون میومد میتونید یک چرت زیر 20 دقیقه داشته باشید

مسافرت ؛ یک مشکل شروع کنکور از عید و فروردین:

مسافرت های نوروز ، مانعی برای خواندن کنکور در عید

ایام تعطیل برای خانواده ها معمولا با مسافرت ها همراهه. اما بچه های کنکوری باید بدونن که مطلقا توی مسافرت نمیشه درس خوند و اگر تصمیم گرفتن که برن مسافرت لطفا با خودشون کتاب نبرن چون هم بار اضافه دارن حمل میکنن و هم عذاب وجدان اینکه باید بخونن ولی نمیخونن میگیرتشون.

پس بهتره توی این زمینه خانواده رو با خودتون همراه کنید و بهشون کامل توضیح بدید که دوران نوروز از چه اهمیتی برای شما برخورداره و مسافرت رو کنسل کنید. یا اگر نشد شما همراهشون مسافرت نرید و از زمانتون قبل کنکور درست استفاده کنید.

دید و بازدید ، مانع شروع مطالعه کنکور از عید و فروردین :

اغلب خانواده های ایرانی توی دوران عید نوروز به دیدن هم میرند و بازار دید و بازدید تو اون دوره حسابی داغه داغه خب دید و بازدید یعنی اختصاص دادن زمان برای زدن حرف های بی اهمیت! یا نهایتا کم اهمیت و بنظرتون یک دانش آموز کنکوری این زمان رو داره؟ قطعا نه!

اما دید و بازدید یک امر بعضا قطعیه
یعنی مثل مسافرت نمیشه با مذاکره حلش کرد!

چطور دید و بازدید های دوران عید رو برای مطالعه کنکور کنترل کنیم؟

اولین پلن اینه که شما یک مکان آروم و بی سر و صدا رو برای خودتون پیدا کنید که به دور از دید و بازدید نوروز باشه و کسی بهتون حتی دسترسی هم نداشته باشهکه بتونید راحت درس بخونید.

دومیش اینه که اگه مکانی دارید که توی خونست و سروصدای مهمونی ها توش میاد و هر دفعه یکی اومد میاد اتاقت بهت میگه اینقدر میخونی که تهش چی بشه یا باریکلا که اینقدر میخونی چاره ای نداری جز یاد گرفتن تسلط بر خودت و اعصابت و کنترل خودت و تمرکز در شرایط سخت.

حرف های اطرافیان مانع مطالعه برای کنکور از عید :

هنگام مطالعه حرف بقیه برات مهم نباشه

هر چقدر آدمای دور و برت بیشتر باشه حرف های دور و برت هم بیشتر و متاسفانه عید آدما بیکار میشن و به همه جا و همه چیز و همه کس کار دارن و همه هم میشن متخصص و متفکر و مشاور و همه چی دون!

این هم یادتون باشه هر نظری که هر کسی در مورد شما بده چه خوب (به به چه پسر درس خونی چه دختر خوبی خانم دکتر آینده و…) چه بد (تهش هیچی نیست فلانی هم خوند خیلی بیشتر از تو هیچی نشد قبولم بشی فایده نداره مگه بیکاری که درس میخونی؟) معمولا آدمو عقب میندازه و یا مغرور میکنه یا نا امید.

بهترین روش مقابله با این پدیده شوم دوری از آدم هاست یعنی مکان زندگیت رو این چند روز از محل رفت آمد دور کنی.

اما راه حل دومی هم وجود داره که با هم همون کنترل و افزایش تمرکزه که باز هم برای یادگیری این متد مدرسه رستگاری نوروز رو بهتون معرفی میکنم…

هیچکس درس نمیخونه! و توجیه های الکی :

خیلی ببخشید اما یکی از مفت ترین حرف هایی که توی تعطیلات اول سال شنیده میشه اینه که حالا که هیچکسی درس نمیخونه تو چرا میخونی؟ فلانی هم گذاشته کنار تو ول کن نیستی؟!

و این تفکر خیلی سریع جو سازی میشه چون انجام ندادن کار سخت خیلی آسونه! و وقتی جو میاد با خودش بدبختی میاره پس یادتون باشه اسیر جو نشید و زمان رو از دست ندید و آیندتون رو ملعبه دست این و اون نکنید

بعضا هم خود آدم تنش میخاره و فکر های بد سراغش میاد :

برخی از توجیهات الکی برای شروع نکردن برای کنکور از عید :
 • اینکه ایشالا روز های اول رو استراحت میکنم از فلان روز شروع میکنم
 • حالا بذار این مهمونی رو برم
 • یه مسافرته کوتاهه
 • یه شب که هزار شب نمیشه
 • این همه روز درس نخوندم عید هم روش پس از فروردین برای شروع کنکور کردن دیره
 • این همه روز درس خوندم عیدو دیگه بیخیال
 • صبح دیر بیدار میشم در عوض شب میخونم
  زشته نرم به فلانی سر بزنم
 • یه نوروز رو فقط برا تفریح وقت دارم
 • و امثالهم!

اگه بخوام راهکار دقیق برای هر کدوم از این افکار انحرافی بدم باید بگم که خیلی باید مطلب در موردش بگذاریم قطعا از حوصله این بحث خارج میشه اما دو نکته رو بهتون میگم.

قطعا این فکر ها و این اقدام نکردن ها هیچ سودی برای شما نداره و فقط شمارو از مسیر موفقیتتون دور و دور و دورتر میکنه!

پس باید راهکاری برای مقابله باهاشون پیدا کنید و نباید بهشون تن بدید.

اما اگر راهکارش رو نمیدونید و تا الان به نتبیجه ای نرسیدید میتونید توضیحات و آموزش کاملش رو توی مدرسه رستگاری نوروز IDNovin داشته باشید…

10 – مقابله با بی برنامگی در شروع برای کنکور از عید نوروز :

دانش آموزانی که برای کنکور مشاور دارند :

بچه های عزیزی که مشاور دارند خب قطعا مورد هدایت مشاورشون قرار میگیرن و اگرنکاتی که توی گام های قبلی گفتیم رو رعات کنند دچار بی برنامگی و سردر گمی نمیشن.

دانش آموزانی که مشاور ندارند :

اونهایی که مشاور ندارند اما شرایط داشتن مشاور رو دارند میتونند برای داشتن مشاور اقدام کنند. که داشتن یک مشاور میتونه نتایج مثبت مبیشماری رو برای شما بهمراه داشته باشه و باعث پیشرفتتون بشه .

فقط یادتون باشه مشاور شما باید فاکتور های یک مشاور خوب رو داشته باشه. میتونید برای اطلاعات بیشتر به این صفحه سری بزنید.

اما اگر شرایط داشتن مشاور رو ندارین از همین الان برای عیدتون هدفگذاری کنید ، راهبرد بچینید و برنامه ریزی کنید.

مشخص کنید که توی عید و فروردین میخواید به چه کار هایی برسید و هر چند روز چیا رو تموم کردید و هر روز موقع انجام کدوم کار هاست این به شما کمک میکنه که بدونید دقیا عید نوروز چه کمکی میتونه بهتون بکنه.

اما اینو یادتون باشه که اگر روزی شد که نتونستید به برنامتون به طور کامل عمل کنید نگران نباشید کافیه خودتون رو سرزنش نکنید و در عوض تشویق کنید برای ادامه و جبران

آیا میشه از عید برای کنکور شروع کرد و رتبه برتر شد؟

بچه ها ببینید ما همیشه دنبال اینیم که بجای اقدام کردن، سعی کنیم دلایلی برای اقدام نکردن پیدا کنیم. خیلیامون سوالای زیر رو از خودمون میپرسیم:

از کجا معلوم که من از عید و فروردین برای کنکور شروع کنم و موفق بشم؟

در پاسخ باید بگیم که از کجا معلوم موفق نشی؟ قبلا گفتیم که ما باید بدونیم که داریم دیر شروع میکنیم و ممکنه نتیجه هم نگیریم. ولی قطعا به همون میزانی که احتمال موفق نشدنمون هست به همون میزان و حتی بیشتر احتمال موفق شدن رو داریم. پس بهتره اقدام کنیم.

چه کسانی از عید و فروردین برای کنکور شروع کردند و موفق شدند؟

اینم باز یکی دیگه از سناریوهایی که مغز ما برای اقدام نکردن میچینه. بعضیا تازه میگن خب کسی که تا حالا نتونسته تو این زمینه موفق باشه. پس من که عمرا بتونم. خب دوست من اول اینکه تو از کجا میدونی کسی نبوده؟

دوم هم اینکه موارد کسایی که از عید یا فروردین شروع کردند و نتیجه دلخواهشون رو گرفتن اصلااااا کم نیست. مگه رستگار رحمانی از بهمن برای کنکور شروع نکرد و رتبه 1 نشد؟ حالا تو یکم دیرتر میخوای شروع کنی. قرار هم نیست رتبه یک بشی که. بیش از 3 ماه فرصت داری تا لااقل از عید شروع کنی و به رتبه زیر 1000 برسی. به پزشکی و دندانپزشکی که علاقه داری برسی. پس بجنب

من دیگه نمیخونم. میخوام امسال پشت کنکور بمونم و سال دیگه کنکور بدم:

و حرف آخر با کسانی که میخوان بگذارن برای سال بعد. در بدترین شرایط اگر امسال نتیجه مطلوب حاصل نشد (که البته شانس حاصل شدن نتیجه خوب هست) برای کنکور سال بعد از کنکور امسال شروع کن و  4 ماه جلوتر از رقبات باش.

به یک زبون دیگه حداقل نتیجه شروع کنکور از عید، 4 ماه جلوتر بودن از رقباست برای کنکور سال آینده… حالا دیگه خود دانی!

اگه تو هم دیر شروع کردی کافیه برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و موفقیت تضمینی در کنکور فرم زیر رو پر کنی و با مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

برنامه ریزی کنکور (رشتت رو وارد کن برنامت رو بگیر)

مشاوره کنکور (با طرح رتبه شو IDNovin تضمینی رتبه برتر شو)

بهترین مشاوران کنکور (اسامی 20 مشاور رتبه برتر ایران)

میخوای با سبک درس خوندن رتبه برترا آشنا شی؟

ما تو پیج اینستاگرام با لایو و پست های آموزشی، بطور کاملا رایگان بهت یاد میدیم بهترینِ خودت باشی و بهت کمک میکنیم که خودت رو به رتبه های 2 رقمی و 3 رقمی برسونی. کافیه پیج مارو فالو کنی:

نظر شما؟!

نظرات ، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. بزودی به آن ها پاسخ خواهیم داد

23 دیدگاه دربارهٔ «شروع کنکور از عید (فروردین) 1401 – کسانی که از عید شروع کردند و پزشکی قبول شدند»

 1. سلام من میخوام از الان شرو کنم ولی نمیدونم مشاور بگیرم یا ن چون میترسم با هم سازگار نباشیم از نظر حذفیات

  1. مشاور کنکور آیدی نوین

   سلام و وقت بخیر. پیشنهاد میکنم برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید یک جلسه با مشاوران صحبت کنید تا بتونید با دید بازتری تصمیم بگیرید

 2. سلام.من
  دروسی مثل دینی یا ادبیات رو واقعا خوب خوندم برای دهم و یازدهم رو.
  اما سال دوازدهم نه سر کلاسا شرکت کردم و نه درس خوندم.
  دروس تخصصی دهم و یازدهم هم تست نزدم.
  ینی اصلا توی خود پایه هم تست نزدم. اگر زدم هم هایلایت نکردم.
  الان سوم فروردینه و من یه جورایی به رتبه زیر 1000 نیااااااز دارممم!
  رشته امم ریاضیه.
  راستش انگیزه رو دارم.
  باور هم اندکی دارم.
  اما خیلییییی نگرانم.
  خیلی زیاد، در حدی که جدیدا دارم دچار مشکلات قلبی میشم.

  1. مشاور کنکور آیدی نوین

   سلام با توجه به اینکه در سال های اخیر تا حدی رقابت تو رشته ریاضی راحت تر شده اگه از فروردین هم برای کنکور شروع کنید باز هم شانس خوبی برای کسب رتبه زیر هزار دارید.

  1. مشاور کنکور آیدی نوین

   مسلما حرف های اطرافیان نباید هیچ تاثیری روی تصمیم گیری شما داشته باشه. در خصوص این مبحث بطور کامل توی این صفحه صحبت کردیم که میتونید ازش استفاده کنید

  1. مشاور کنکور آیدی نوین

   قطعا قبولی در رشته دندانپزشکی ظرف 3 ماه کار راحتی نیست و واقعا سخته که بدون پیش زمینه قبلی از عید برای کنکور شروع کرد و به پزشکی و دندانپزشکی رسید. اما هنوز هم میشه به رشته های خیلی خوب امید داشت به شرط اینکه مباحث به طور درست انتخاب بشن و برنامه ریزی بر اساس بودجه بندی هر مبحث انجام بشه.

 3. سلام میخواستم بدونم برای موفقیت در کنکور انسانی اگر از عید شروع کنم موفق میشم؟

  1. مشاور ارشد موسسه مشاوره کنکور IDN

   سلام دوست عزیز. انشالا . راهکارهایی که توی این مقاله قرار دادیم رو با دقت پیش ببرید. قطعا باید تمام انرژیتون رو برای کنکور امسال بذارید و انشالا بهترین نتیجه عایدتون میشه. اما حداقلِ حداقل فایده شروع از الان اینه که حتی اگه خداینکرده به چیزی که میخواستین امسال نرسیدین، برای کنکور سال بعد حدود 3 4 ماه از رقباتون جلوتر هستید و این یعنی بُرد. موفق و موید باشید

 4. سلام خسته نباشید
  مطالبه بسیار مفیدی دارید ولی من نه کتاب کمک درسی دارم نه تستی خیلی سردرگمم که چطور بخونم به قول معروف خودمو باختم نمیدونم چکار کنم اگه میشه یه راهنمای کنید

  1. مشاور ارشد موسسه مشاوره کنکور IDN

   سلام دوست عزیز. اصولا داشتن منابع کمک درسی برای کسب رتبه های خوب نیاز هست و شاید کتاب درسی نتونه به طور کامل نیازهای کسی که قراره به ی رتبه خوب تو کنکور برسه رو براورده کنه. پیشنهاد میکنم با مطالعه مقاله بهترین منابع کنکور نسبت به تهیه منابع درجه یک اقدام کنید.
   ضمنا با توجه به زمان کم باقیمانده تا کنکور یه ابزار عالی که خیلی زیاد میتونه فرایند آموزش و جمع بندی شمارو تکمیل کنه رپیدیو هست. پیشنهاد میکنم حتما ازش استفاده کنید.

 5. مقاله خیلی مفید و جامع ای بود من از مهر ماه میخونم ولی درس ریاضی و فزیک یکم سر درگمم کرده بعضی مباحثشو اگ حذف نکنم میتونم نتیجه بگیرم یعنی اونجاهایی ک توش ضعف دارم

  1. مشاور ارشد موسسه مشاوره کنکور IDN

   سلام. مباحثی که تا الان اصلا نخوندین رو دیگه پیشنهاد نمیشه توی این 3 ماهی که تا کنکور مونده بخواید تازه بخونید. بهتره روی مباحثی که تا حدی روشون تسلط دارید تمرکز کنید و اون هارو تقویت کنید. برای تقویت آموزش ها میتونید از سامانه آموزش و مرور هوشمند رپیدیو هم استفاده کنید.

 6. سلام؛
  واقعا کامل و دقیق بود و همه سوالامو پاسخ داد،
  ممنون از وقتی که گذاشتید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا