خستگی هنگام مطالعه را چطور رفع کنیم؟ حل مشکل خستگی ذهن از رتبه 17 کنکور

رفع خستگی هنگام مطالعه
امتیاز دهید post

دوستان عزیزم سلام وقتتون بخیر باشه. تو این مقاله می خوایم راجع به خستگی و در حقیقت درجا زدنِ دانش آموزا حین درس خوندنشون صحبت کنیم. اولا اینکه شما باید از خسته شدنتون پیشگیری کنید؛ درحقیقت تنها کسی که باید خسته باشه دشمنه نه شما!

دکتر خشایار فرشیدی ؛ رتبه 17 کنکور و مشاور کنکور IDN :

خشایار فرشیدی ، پزشکی تهران

اگه موقع درس خوندن حسابی خسته میشی و میخوای این مشکل رو حل کنی کافیه فرم زیر رو پر کنی و  با دکتر فرشیدی و بهترین مشاوران کنکور آیدی نوین در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

متن کامل فایل صوتی در ادامه قرار گرفته است.

آنچه باید بخوانید:

قبلا در مقاله ای در مورد روش های رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه صحبت کردیم که پیشنهاد میکنیم حتما مطالعه کنید.

سایر مقالات دکتر فرشیدی :

روش مطالعه زیست کنکور

روش مطالعه ریاضی کنکور

روش مطالعه آرایه های ادبی

هدیه IDN به شما؛ پاسخ سوالات شما توسط دکتر فرشیدی :

در ابتدا باید بگیم که با دقت وویس و متن آن را در ادامه بخونید و یادداشت برداری کنید. ضمنا شما می توانید سوالات خود را در مورد روش های رفع خستگی هنگام مطالعه را در قسمت نظرات که در انتهای پست قرار گرفته بپرسید و منتظر باشید تا دکتر فرشیدی به آن ها پاسخ دهند.

ضمنا شما عزیزان می توانید با مراجعه به بخش “مشاوره رایگان کنکور “ پاسخ بسیاری از سوالات خود را راجب روش مطالعه دروس و مشاوره و برنامه ریزی دریافت کنید:

راهکارهای رفع خستگی هنگام مطالعه :

برای اینکه از خستگیتون پیشگیری کنید ما توصیه مون اینه که در طول روز کارهایی خاصی رو انجام بدید و اقداماتی رو لحاظ کنید که خسته و زده نشید در طول روز.

1- تنظیم زمان خواب و بیداری :

ساعت بیداری و خوابیدن کنکوری ها

اولین اقدامی که لازمه قطعا و حتما اینه که زمان خواب و بیداری شما تنظیم شده باشه و یک روز نیاید 6 صبح پاشید، یک روز 7 صبح، یک روز 8 صبح؛ تنظیم باشه که هر روز یک تایم خاصی پاشید.
یکی از اشتباهاتی که دانش آموزان می کنن و ما بارها روش تاکید کردیم اینه که از خوابشون میزنن.  شما وقتی از خوابت می زنی اون درسی که می خونی بی فایده خواهد بود.

پس اولا تایم خواب وبیداریتون تنظیم شده باشه و دوما به اندازه باشه یعنی کم و زیاد نشه، به خاطر یک امتحان نشینید بیدار بمونید چون این بسیار بسیار به ذهن شما و به حافظه ی شما و عملکرد و استدلال شما ضربه میزنه.

2- هدفگذاری و برنامه ریزی :

برای پیش گیری از خستگی قطعا یکی دیگر از این اقدامات برنامه ی مناسب داشتنه و در حقیقت هدف گذاری مناسبه که باید داشته باشید.

3- صبحانه خوردن :

صبحانه خوردن برای دانش اموزان و کنکوری ها

توصیه ی خیلی مهم ما اینه که شروعروزتون خیلی مهمه و حتما باید صبحانه بخورید، دانش آموز ما الان 20 سالشه و ما باید بهش بگیم که صبحانه بخور، اگر صبحانه ت رو نخوری روزت از بین میره؛ در حقیقت همون تغذیه ی مناسب 

4- نظافت شخصی :

اهمیت نطافت شخصی برای یک کنکوری

نظافت شخصی و اینکه باید هر دو روز یک بار لباس هاتون رو عوض کنید و لباس تکراری نپوشید، دوش بگیرید و حالا امور مربوط به نظافت شخصی هم بسیار مهم هستن که کمک می کنن به روحیه ی شما و باید حتما لحاظ بشه. برای پسرها اصلاح صورت و از این چیزها حتما باید انجام بشه و این توی روحیاتشون بسیار موثر هستش.

پس ما داریم می گیم برای پیش گیری بیا این کارها رو بکن، اول حال خودت رو خوب کن و بعد بیا درس بخون.
شما 3 روز یک لباس رو پشت سر هم بپوشید مشخصه چه اتفاقی میفته. ما می گیم تر و تمیز، مرتب، با روحیه، خواب مناسب، تغذیه ی مناسب که شما از این خسته شدن از درست بیای و پیشگیری کنی.

حالا بعضی دانش آموزا هستن این موارد رو رعایت هم می کنن اما باز هم دچار یکسری مشکلات میشن.

خستگی مغز هنگام مطالعه :

خستگی ذهن هنگام مطالعه

نوع اول مشکلاتی که پیش میاد اینه که بعضی اوقات مغز دانش آموز حین حل کردن سوال واقعا دیگه داغ می کنه و واقعا دیگه داره از اون سوال خسته میشه و اون سوال رو واقعا دیگه به جوابش نمی رسه و داره خودش رو اذیت می کنه؛ ما می گیم توی این شرایط بیا چشمت رو ببند، کتابت رو ببند، یکی دو دقیقه یک نفسی بکش، یک راهی برو، یک ماده قندی مصرف کن بیا و بعد برگرد سر کتابت. وقتی می بینید اینطوری داغ داره می کنه بدنتون سعی کنید دیگه ادامه ندید و بعد برگردید.

سردرد در شروع مطالعه از صبح :

بعضی موقع ها دانش آموز به ما میگه آقا من که صبح از خواب پا شدم سر درد شدید داشتم، توی چنین شرایطی سعی کنید اولا به تخت خوابتون برنگردید و زود برید حمام کنید. ما ترجیحا می گیم دوش آب گرم بگیرید که این روحیاتتون برگرده، سردردتون بره و بسیار بسیار بهتون کمک می کنه تو چنین شرایطی
این دوتا شرایط از شرایط خاصی هستند که برای دانش آموزان هم هرازگاهی اتفاق میفته.

یک تصور غلط :

میزان مطالعه روزانه برای کنکور :

متاسفانه پیش فرض همه راجع به یک دانش آموز کنکوری این هستش که حتما باید 24 ساعت تو اتاقش باشه و از اتاقش بیرون نیاد و همش پای کتابش باشه و استراحت نکنه. این طرز تفکر اشتباهه.

اهمیت استراحت کردن هنگام مطالعه

  1. ما می گیم استراحت بین درس ها مهمه  یعنی 15 دقیقه بین درس ها استراحت کنید.
  2. استراحت شبانه که خوابتونه مهمه.
  3. استراحت بعد از آزمون بسیار مهمه، استراحت سکوی پرش شمایت و انرژی تون رو برمی گردونه.

هنگام مطالعه چطور استراحت کنیم؟

  1. برای استراحت بین درسی ما توصیه مون اینه که 10 الی 15 دقیقه استراحت کنید نه بیشتر، این استراحت به این شکل باشه که چشم هات رو ببندی، یک نفس عمیق بکشی، یک کم راه بری، بری ماده قندی مصرف کنید و با خانواده صحبت کنی و برگردی. توی استراحت کردن بین درسی کار با گوشی ممنوعه، کار با تلویزیون ممنوعه، گوش دادن موسیقی ممنوعه. این چیزیه که بچه ها زیاد رعایت نمی کنن و بعد این استراحت میشه بلای جونشون. استراحتی بکنید که به کارتون بیاد، استراحتی کنید که چشم و گوش و ذهن شما رو خسته نکنه.
  2. برای استراحت شبانه هم که ما می گیم بین 6 تا 8 ساعت باید استراحت داشته باشید کمتر حالا شاید یک حالت خاصی باشه، بیشتر اگر دیدید نیاز دارید احتمالا یک مشکلی هست یا فشار خون داری، یا چربیت بالاست یا به هر شکلی که با یک ویزیت پزشک عمومی هم این مسئله زود برطرف میشه و خوابتون برمی گرده سر جاش. کلا خواب مناسب نشانه ی سلامتی شماست و اگر خوابتون سر جاش نباشه یک مشکلی هست.
  3. استراحت بعد آزمون که ما توصیه می کنیم به دانش آموزها که بعد از اینکه آزمونت رو دادی اون روز رو می تونی استراحت کنی جالا شبش اگه خواستی یک رفع اشکالی هم بکن یا اگر نه حتما باید فرداش رفع اشکال کنی. روز آزمون به چه شکل بیاد استراحت باشه؟ اولا اگه خسته ای و کمبود خواب داری حتما بخواب، نرو با گوشی کار کن، چشم و گوشت رو زیاد خسته نکن حتی روز آزمون، روز آزمون به نظر ما می تونی بری بیرون با خانواده باشی و تفریحاتی کنی که سر حالت بیاره.

بهترین نوع استراحت هنگام مطالعه :

تفریحاتی که سر حالت میارن با تفریحاتی که خسته تون می کنن مشخصن و مرز بینشون کاملا قابل تفکیکه. وقتی شما با گوشی کار می کنی خسته تر از قبل میشی درست؟ اما وقتی میری یک گردشی می کنی یا با خانواده می چرخی برمی گرده انرژیت. وقتی شما موسیقی گوش می دید و برمی گردید سر درس می بینی حافظه ت پریده. پس مشخصه چنین تفریحی مضره. سعی کنید تفریحات سالم و مضر رو برای خودتون پیدا کنید.

خستگی کنکوری ها دربهمن ماه و اسفند ماه :

بهمن ماه و اسفند ماه تایمیه که بسیاری از بچه ها شل می گیرن و از درس خسته میشن. تایمی هست برای بچه های سخت کوش که واقعا برگردن توی رقابت و بیان رقابت کنن و جلو بیفتن. این عوامل استراحت و فاکتورهای خستگی و نحوه ی استراحت رو بهتون گفتیم و توضیح دادیم تا شما بیاید قضاوت کنید. شیوه های استراحت مناسب رو بدونید که توی بهمن ماه و اسفند ماه خسته نشید. تایم بهمن و اسفند تایمیه که به شدت دانش آموزانی که نمی دونن چجوری باید استراحت کنن عقب میفتن و دانش آموزانی که می دونن و روی خودشون کنترل دارن جلو میفتن پس به خودتون آگاه باشید. و کنترل داشته باشید. بهتون قول میدم توی این دو ماه شدیدا جلو میفتید.

خب برگردیم به موضوع خودمون و اصل کار ، خستگی و بی ارادگی مطلق :

مهم ترین چیزی که می خوایم توی این مقاله راجع بهش صحبت کنیم خستگی مطلقه که برای همه اتفاق میفته.

خستگی مطلق هنگام مطالعه چیست؟

خستگی مطلق اینه که در حقیقت به نوعی از درس و کارمون خسته بشیم که با استراحت های روتین هم این خستگی برطرف نشه.

1) ما هرازگاهی می شنویم از اولیای دانش آموز که دانش آموزشون بد خلق شده،
2) بد غذا شده،
3) خوب نمی خوابه
و یکسری مشکلاتی پیدا کرده؛ این ها خستگی یا بی میلی یا بی ارادگی مطلقه. وقتی خستگی مطلق براتون اتفاق میفته نشانه هاش این هستن .

عوامل خستگی مطلق چیست؟

1)استرس بیش از حد می تونه باشه،
2) سخت گیری بیش از حد
3) کمالگرایی بیش از حد و در حقیقت اضطراب طولانی مدت و عدم رعایت مسائلی که اول وویس بهتون گفتیم

بی ارادگی و بی ارادگی مطلق هنگام مطالعه :

این ها اگر به مرور دیده بشه توی دانش آموز به بی ارادگی مطلق منجر میشه. بی ارادگی مطلق خیلی خیلی رخ میده، روزهایی هست که واقعا مغزت هیچی متوجه نمیشه، هرچی می خونی انگار داری صفحه روزنامه می خونی و چیزی ازش متوجه نمیشه.

اگر هنگام مطالعه بی انگیزه شدیم چه کنیم؟

وقتی دچار بی انگیزگی مطلق می شید یعنی علائمش رو دارید، بد خلق شدید، بد غذا شدید ، تو این شرایط سعی کنید در حد یک روز به خودتون استراحت بدید، سمت کتاب ها نرید و سعی کنید استراحت مفیدید داشته باشید .

اون استراحت کردنتون بیرون رفتن باشه، ورزش کردن باشه، یک فیلم خوب دیدن باشه و بعد روز بعدش قوی تر برگردید. همونطور که درس خوندن مهمه استراحت هم مهمه. استراحت یک سکوی پرشه برای شما که کمک می کنه انرژیتون رو برگردونید و بعد برگردی.

خستگی پشت کنکوری ها هنگام مطالعه:

برای برگرداندن انرژی پشت کنکوری ها کار تا حدی سخت تره. چون به هرحال یک سال زحمت کشیدن و نتیجه نگرفتن. وظیفه پشت کنکوری ها از کنکوری ها سنگین تره.

اشتباهی که پشت کنکوری ها مرتکب میشن اینه که فکر میکنن یک سال فرصت دارن و تایم زیادی دارن و این تایم رو با استراحت های نامناسب از دست میدن. درصورتیکه اگه از تایمشون به درستی استفاده کنن شانس قبولی بیشتر دارن

افزایش کارایی ذهن و کاهش خستگی هنگام مطالعه :

چالش چهل روزه ی افزایش کارایی ذهنی :

بچه ها برای این مسئله ما برای دانش اموزامون یک چالشی رو تعریف میکنیم به اسم چالش چهل روزه

توی این چالش دانش آموز باید ی سری کار هارو رعایت کنه و اگر به همه ی این کارا پایبند بمونه بعد از این 40 روز تایم مطالعاتیش شدیدن افزایش پیدا میکنه و روز به روز شبیه تر میشه به رتبه های برتر

  1. تایم خواب و بیداریش تنظیم بکنه. 12 و نیم شب بخوابه و 7 صبح پاشه. بچه ها خواب و بیداریتون خیلی خیلی در روحیات و انرژی روز شما موثره. کم و زیاد بشه مشکل درست میکنه
  2. صبحانه اش رو بخوره. بار ها از باباهامون شنیدیم ک بچه بشین صبونتو بخور و فکر میکردیم که اینم ی کلیشه است که باباها میگن. اما صبحونه انرژی روز شما رو تامین میکنه و براتون محرک قوی ای برای شزوع روز هست. مهم ترین بازه های مطالعاتی شما در روز، بازه های ابتدایی روز هستند. اگر خوب انجام شن روزتون ب خوبی پیش میره و اگر بد انجام شن هم…
  3. نظافت شخصیش رو کاملن رعایت کنه، 2 روز یکبار دوش بگیره و اگر آقا پسر هست هر 3 روز یکبار اصلاح صورت انجام بده
  4. با گوشی همراه کار نکنه بجز 11 تا 11 و نیم شب

خستگی ذهنی ناشی از خستگی روحی :

گاهی خستگی ذهنی ما ناشی از خستگی روحی ماست و نگرانی هامون.

من این زیر چند نمونه از نگرانی های متداول رو نوشتم و یه پاسخ مختصری بشون دادم.

آقا من امسال قبول میشم اگه از الان شروع کنم ؟ اصن فایده داره ؟

خب عزیز دل برادر ، به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل
شما تلاش کن ، سعی کن کاراییتو ببری بالا ، چرا در نیای آخه ؟ همه رقیبات مثل خودت همین نگرانی هارو دارد

آقا سرعتم کمه . من قبول نمیشم . هیچی تست نمیزنم !

خب فرزندم ! ما هممون که مادر زادی تست زنی بلد نبودیم . توانایی های ما که دایما یکسان نیست
ما باید تا جایی که ممکنه بهترش کنیم.
گزارش شباتو دقیق بنویس تو
هر 2 شب یبار یه تست بیشترش کن . تا برسی به اپتیمم خودت
و ….

برای استفاده از خدمات مشاوره و برنامه ریزی کنکور و ارتباط مستقیم با دکتر فرشیدی کافیست فرم زیر را تکمیل کنید و در جریان روند کار مشاوره IDN قرار گیرید :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDN :

در ادامه به پرسش های پر تکرار شما در خصوص نحوه حل مشکلات خستگی هنگام درس خواندن پاسخ میدهیم:

دروس حفظی خسته کننده

برای رفع مشکل خستگی هنگام مطالعه دروس حفظی باید چیکار کرد؟ بهترین روش مطالعه دروس حفظی چیه؟ رتبه های برتر کنکور چیکار میکردن؟در این مطلب از سری وویس های مشاوره و برنامه ریزی کنکور موسسه کنکوری IDN ، دکتر فرزاد سلیمی به این سوال پاسخ میدهند.

سوال:من تو حل مسائل درسایی مثل فیزیک ، ریاضی و شیمی خیلی خوب تست میزنم و میفهمم اما تو درسایی که متن داره مثل دینی و زیست نمیتونم خوب عمل کنم و دائم استرس دارم بابت این موضوع. نمیدونم چیکار کنم به این درسا که میرسه ذهنم خسته میشه انگار حتی واسه امتحانای مدرسم نمیتونم بخونمشون چیکار کنم؟

پاسخ مشاور:فایل صوتی + متن در ادامه مطلب

با سلام و خسته نباشید به همه ی دانش آموزان و بالاخص همه ی کنکوری های عزیز که می دونم امسال چه سال پر استرس و پرتلاشی رو در پیش رو دارید و از صمیم قلبم براتون آرزو می کنم که امسال بهترین سال زندگیتون باشه و پر از موفقیت. موفقیت یعنی بهترین رشته در بهترین دانشگاه های کشور چون شما لایق همه ی این ها هستید. فرزاد سلیمی هستم دانشجوی سال ۴ پزشکی، مشاور تخصصی lDM،با مشاوره کنکور در خدمتتونم.

رفع مشکل خستگی هنگام مطالعه دروس حفظی:

توی این پادکست آموزشی می خوام به سوال یکی از دانش آموزان گلمون جواب بدم.اینکه شما در درس های محاسباتی مثل ریاضی، فیزیک و حتی مسائل شیمی عملکرد خوبی دارین خیلی جای خوشحالی داره و نشون میده که پایه ی درسی خیلی قوی ای دارید اما اینکه تو درس های حفظی مشکل داری و ذهنتون خسته میشه چندتا علت می‌تونه داشته‌باشه که به علت کمبود وقت به چندتا از نکته‌های مهمش اشاره می‌کنم.

چطور هنگام مطالعه زیست خسته نشویم؟

اول از همه اینکه در درس زیست شناسی چون برای بچه های تجربی ضریب ۱۲ داره و بسیار بسیار درس پرنکته ایه و خیلی مهمه برای بچه های تجربی، بهتون توصیه می کنم جزو اولویت های اولتون در روز برای خوندنش باشه. یعنی وقتی که شما شروع کردید به درس خوندن اولویت اول یا دومتون حتما حتما زیست شناسی باشه چون بسیار بسیار درس فراریه و ممکنه اون مطالب از ذهنتون پاک بشه.

تصویرسازی شمای کلی هر صفحه از کتاب:

دومین توصیه ای که من همیشه به دانش آموزان خودم هم انجام میدم اینه که قبل از اینکه یک صفحه ای رو شروع به خواندن کنید اول از همه از اون صفحه برای خودتون یک شمای کلی در ذهنتون رسم کنید تا بدونید از اون صفحه قراره چه چیزی بدست بیارید و عایدتون بشه. این خیلی خیلی مهمه که بچه های ما متاسفانه بهش عمل نمی کنن و اون صفحه رو کامل از دست میدن یا فقط روزنامه وار می خونن. ما به این نوع خوندن می گیم طوطی وار. یعنی دانش آموز هیچ چیزی نمی فهمه و فقط داره رو خوانی می کنه و میره.

استفاده از روش سوال و جواب برای جلوگیری از خسته شدن :

سومین توصیه ای که در درس های حفظی می تونم بهتون بکنم اینه که بصورت سوال و جواب نکاتِ مهمِ اون صفحه رو از خودتون بپرسید.یعنی اگر خاطرتون باشه همه ی ما در دوران راهنمایی در درس تاریخی یا جغرافیا معلممون بالای صفحه سوال می‌گفت و ما پاسخش رو علامت می‌زدیم. در درس های حفظی سعی کنید چنین کاری رو برای خودتون انجام بدید. در تمامِ درس ها این تکنیک جواب میده، یعنی هم توی زیست شناسی، هم دین و زندگی، هم به طور مثال ادبیات درس رو برای خودتون بصورتِ سوال و جواب های کوتاه دربیارید و سعی کنیدنکاتش رو برای خودتون توضیح بدید. توصیه‌ی چهارم که من می‌تونم بهتون بکنم اینه که مثلِ یک معلم رفتار کنید.

>یعنی وقتی که یک صفحه رو خوندید جلوی آینه برید و مثلِ یک معلم برای یک دانش‌آموزِ فرضی توضیح بدید. این روش ها فوق العاده ست یعنی مطمئن باشید وقتی این روش ها رو اجرا کنید تمامِ نکاتِ اون صفحه در ذهنتون جا می مونه و هیچوقت فراموشتون نمیشه و خیلی خیلی روشِ خوبیه.

شما می توانید سوالات خود را از ما (رتبه های برتر کنکور) در مورد برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور وسایر موارد بپرسید، در اسرع وقت جوابتان را خواهیم داد.

دکتر فرزاد سلیمی مشاور آیدی نوین

برای ارتباط مستقیم با دکتر فرزاد سلیمی و حل مشکلات خستگی و برنامه ریزی درسی فرم زیر را تکمیل کنید:

فرم ارتباط با مشاوران IDNovin :

راه کاهش خستگی و خواب آلودگی هنگام درس خواندن
سوال: وسط درس به شدت خسته میشم و خیلی خوابم میگیره و یک درس رو ممکنه به جا یک ساعت سه ساعت طول بدم تا بخونم. برای از بین رفتن خستگیم و افزایش سرعتم چیکار کنم؟
پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

راه کاهش خستگی و خواب آلودگی هنگام درس خواندن :

1-ساعت بیولوژیک بدن خود را تنظیم کنید؛ به این معنی که راس ساعت مشخصی بخوابید، راس ساعت مشخصی بیدار شوید، راس ساعت مشخصی ناهار بخورید و راس ساعت مشخصی هم شام بخورید. زمانی که شما هرشب راس یک ساعت مشخص بخوابید، مغز شما می فهمد که چه موقع باید هورمون ملاتونین برای خواب ترشح کند و بعد از یک مدتی شما راس آن ساعت مشخص خوابتان می گیرد؛ و زمانی که شما راس ساعت مشخصی بیدار شوید، مغز شما می فهمد که چه زمانی باید هورمون بیداری ترشح کند،خواب شما باید حداکثر 8 ساعت و حداقل 6 ساعت باشد، اگر خواب نامنظمی داشته باشید، یک روز 9 صبح بیدار شوید و یک روز 7 صبح، ذهن شما نمی داند چه موقع باید هورمون هوشیاری ترشح کند و زمانی که شما بیدار می شوید، هنوز هورمون بیداری در بدن شما ترشح نشده است و این موضوع باعث خستگی و خواب آلودگی شما می شود.
2- حتما صبح ها که بیدار می شوید، 10 الی 15 دقیقه ورزش هوازی انجام دهید، تا اکسیژن کافی به مغزتان برسد. اکسیژن، برای تولید ATP که انرژی مغز هست لازم است. تا اکسیژن نباشد خبری هم ازATP نیست.برای اینکه خسته نشوید 15 دقیقه ورزش کنید. حتما صبحانه مصرف کنید، باز هم برای تولید ATP، مغز به دو عامل احتیاج دارد; اکسیژن و قند. مغز شما نمی تواند به صورت غیرمستقیم، پروتئین و چربی را به قند تبدیل کند و باید به صورت مستقیم قند دریافت کند. اگر خوابتان را منظم کنید، ساعت خواب و بیداریتان مشخص باشد، صبح ها 10 تا 15 دقیقه ورزش هوازی انجام دهید- تا ضربان قلبتان بالا برود- و صبحانه مصرف کنید، مطمئن باشید که خیلی از این خستگی ناشی از درس خواندن شما برطرف می شود.
3-حتما بازه های مطالعاتی تان کوتاه باشد، حداکثر 90 دقیقه. در هر واحد مطالعاتی، چیزی بین 75 تا 90 دقیقه مطالعه کنید و 15 دقیقه استراحت کنید. چون تحقیقات روان شناسی نشان می دهند که مطالبی را که در یک واحد مطالعاتی ، مطالعه می کنید، 15 دقیقه ی اول و 15 دقیقه ی آخر آن را بعدا بهتر به یاد می آورید؛ هرچقدر که بین این 15 دقیقه ی اول و آخر فاصله زیاد شود، مطالبی که این بین مطالعه کرده اید، احتمال فراموش شدن آن بیشتر است و هرچقدر که فاصله، بین نقطه ی ابتدایی و انتهایی کمتر باشد، احتمال اینکه مطالب در ذهن شما بماند، بیشتر می شود.بنابراین توصیه می شود که بیشتر از 90 دقیقه در یک واحد مطالعاتی ، مطالعه نکنید. چون بیشتر از آن هرچه بخوانید تنها وقت تلف کردن است و ذهن را خسته می کند. بعد از 90 دقیقه مغز شما مجددا نیاز به اکسیژن رسانی و قند رسانی دارد. شما بعد از 90 دقیقه باید برای تولید ATP ، حتما چند نفس عمیق بکشید تا اکسیژن کافی به مغز برسد و مجددا یک ماده ی قندی مصرف کنید تا قند مغزتان تامین شود.
4-موادی مثل چای و نسکافه، چون کافئین دارند باعث هوشیاری شما می شوند و می توانید استفاده کنید، اما از قهوه استفاده نکنید ؛ چون قهوه باعث استرس می شود و اگر طولانی مدت استفاده کنید دچار استرس می شوید. از شکلات تلخ هم می توان استفاده کرد، هم تمرکز شما را بالا می برد و هم شما را هوشیار می کند و هم خواب از سرتان می پراند.
با رعایت نکات گفته شده خستگی شما کمتر می شود، وقتی خستگی کمتر شود به طبع آن سرعت مطالعه نیز افزایش می یابد.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

11 replies on “خستگی هنگام مطالعه را چطور رفع کنیم؟ حل مشکل خستگی ذهن از رتبه 17 کنکور”

تیزپا گفت:

من نهم خیلی خوندم و رشته ای که میخواستم قبول شدم تابستون زیاد استراحت نکردم و این خستگی نهم هنوز تو وجودم هنوز هم خستم و به یه استراحت طولانی نیاز دارم ولی نمیشه ک الان دیگ استراحت کرد و باید درس بخونم تلاش کنم
ولی چون خستم نمیتونم اصلا دلم نمیره کتاب رو بردارم بخونم چیکار کنم؟؟کلافه شدم از این حس ایش

شایان گفت:

خدا خیرتون بده مطالبتون عالی بود

محمد گفت:
طاها گفت:

مطالب فوق العاده بود. ممنون از شما

Z گفت:

سلام، مطلبتون دوست داشتم✨

علی از کرمانشاه گفت:
نگار گفت:

سلام .اگه بخوایم چالش چهل روزه رو شروع کنیم .اونم در این زمان .که روزی حداقل ۳ تا ۴ ساعت کلاس انلاین داریم و ماه رمضان هم هست …این چالشو چطور انجام بدیم؟؟!

مشاور کنکور آیدی نوین گفت:

سلام. پیشنهاد میکنیم مقاله نحوه درس خواندن در ماه رمضان را مطالعه کنید.

Mehrab گفت:
مینا گفت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *