آیدی نوین - موفقیت در کنکور

موفقیت در کنکور

تکنیک های موفقیت در کنکور از زبان رتبه برتر ها

آزموده را آزمودن خطاست به همین دلیل برای موفقیت در کنکور به جای امتحان کردن روش های مختلف باید سعی کنید از تجربیات دیگران خصوصا رتبه برتر های سال های گذشته استفاده کنید. البته که شرایط هر شخص با شخص دیگری متفاوت است؛ به همین علت همیشه توصیه میکنیم تمام مواردی که برای موفقیت در کنکور یاد میگیرید را به خوبی برای خود سفارشی و اختصاصی کنید! در ادامه 8 تکنیک موفقیت در کنکور که رتبه برتر های کنکور از آنها استفاده می‌کنند را توضیح دادم.

همانطور که اشاره کردم بعد از مطالعه هر کدام از موارد مثل برنامه ریزی کنکور زیر باید آنها را با توجه به شرایط زندگی، رشته تحصیلی، میزان دانش، شرایط تسلط به دروس مختلف، علاقه خود و… شخصی سازی کنید.

فرم دریافت برنامه ریزی موفقیت در کنکور

اگه دوست داری برنامه ریزی اختصاصی خودت به همراه روش مطالعه رتبه برترها را از مشاوران رتبه برتر آیدی نوین دریافت کنی، فرم زیر را پر کن:

با برنامه ریزی درسی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن!

بخشی از رتبه های برتر آیدی نوین در کنکور های گذشته (لیست کامل در لینک زیر)

 

8 راز موفقیت در کنکور

خیلی در دانش آموزان فکر میکنند که موفق شدن در آزمون سراسری فقط به میزان مطالعه و درس خواندن بستگی دارد، اما جامعه آماری سال های پیش ثابت کرده که اصولی درس خواندن از زیاد درس خواندن خیلی بیشتر در موفقیت کنکور تاثیر دارد. خیلی از رتبه برتر های سال های گذشته با استفاده از برنامه ریزی های کوتاه مدت مثل برنامه ۶۰ روزه کنکور توانسته اند به موفقیت در کنکور برسند. به همین دلیل همیشه بهترین مشاوران کنکور به داوطلبان توصیه میکنند که حتما برای مطالعه برنامه ریزی اصولی داشته باشند تا به جای حجم زیاد مطالعه درست مطالعه کنند که بیشترین جواب را از مطالعه خود بگیرند.

همانطور که اشاره کردم برای موفقیت در کنکور لازم است مجموعه عواملی که روی نتیجه تأثیر گذار هستند را شناسایی و بهترین روش را برای ادامه مسیر انتخاب کنید. در ادامه 8 تکنیک موفقیت در کنکور را توضیح دادم:

1. استفاده از یک برنامه ریزی کنکور اصولی و تسلط به نحوه اجرای آن

اولین و مهمترین قدم برای موفق شدن در کنکور، داشتن یک برنامه ریزی کنکور اختصاصی متناسب با رشته تحصیلی و شرایط خودتان است. هر کس باید بر اساس ویژگی های فردی خود برنامه ریزی کند.

 • مثلاً بعضی از افراد در روز توانایی مطالعه بهتری نسب به شب دارند و بعضی افراد برعکس. ممکن است یک نفر بتواند در زمان طولانی تمرکز خود را روی مطالعه حفظ کند و چند ساعت پشت هم درس بخواند اما شخصی دیگری لازم است زمان مطالعه خود را به بازه های زمانی کوتاه تقسیم کند و بین هر بازه استراحت کوتاه مدتی داشته باشد.
 • یکی از نکات مهم دیگر، ساعت خواب و بیداری داوطلب است، چراکه هر فرد به ساعت خواب متفاوتی نسب به سایرین برای تجدید قوا و جذب انرژی کامل برای مطالعه دارد. مثلا بعضی از دانش آموزان عادت به چرت نیم روزی دارند و بعضی اصلا در روز نمی‌خوابند.
 • مثال دیگر استفاده از کلاس آموزشی است. بعضی از دانش آموزان علاقه زیادی به استفاده از معلم و کلاس های خصوصی دارند و در این شرایط بهترین بازده هی برای مطالعه را دارند و بعضی ها ترجیح میدهند که از کتاب های کمک درسی استفاده کنند.
 • یکی دیگر از نکات متفاوت در سبک برنامه ریزی که باید به آن توجه کنید، تفاوت سبک دروس رشته های مختلف است. به عنوان مثال دروس رشته انسانی با دروس رشته ریاضی که ماهیت محاسباتی دارند کاملا متفاوت هستند و باید از دو سبک متفاوت مطالعه در آنها پیروی کنید. به همین دلیل همیشه تاکید شده که از برنامه ریزی با روش های مطالعه مخصوص دروس رشته خودتان استفاده کنید.

برای نوشتن برنامه ریزی کنکور رشته خودتان میتوانید از مطالب زیر استفاده کنید:

برنامه ریزی کنکور تجربی

برنامه ریزی کنکور انسانی

برنامه ریزی کنکور ریاضی

در کل با در نظر گرفتن تمام این شرایط، ممکن است برنامه ریزی برای داوطلب کمی سخت باشد و در مراحل نوشتن برنامه ریزی یا اجرای قدم به قدم آن به همراه گزارش گیری از روال پیشرفت با مشکل مواجه شود. راه حل این موضوع داشتن تجربه در مراحل مختلف طراحی تا اجرا و گزارش دهی مستمر از برنامه ریزی است. اگر علاقه ای به امتحان کردن روش های مختلف برای رسیدن به روش دلخواه نیستید باید از یک مشاور خوب کمک بگیرید. برای ارتباط با یکی از مشاوران رتبه برتر آیدی نوین فرم زیر را پر کنید:

فرم دریافت مشاوره و برنامه ریزی

برای دریافت برنامه ریزی اختصاصی خود به همراه روش مطالعه رتبه برتر های کنکور، فرم زیر را پر کنید:

با برنامه ریزی درسی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! (کارنامه های رتبه برتر ها در ابتدای مقاله!)

 

2. انتخاب بهترین منابع کنکور، منابع کاربردی

در کنار کتاب های درسی به عنوان منابع اصلی مطالعه و آمادگی برای کنکور، بهتر است از کتاب های کمک آموزشی و تست مناسب هم استفاده کنید. بعد از صحبت با اساتید آیدی نوین متوجه شدم برای انتخاب یک کتاب خوب باید نکات زیر در نظر گرفته شود:

 • در درجه اول از چند منبعی پرهیز کنید چرا که باعث سردرگمی شما و عدم تمرکز در یک سبک مطالعه اختصاصی میشود.
 • کتاب های کمک آموزشی باید همراه با توضیح کامل متن و مسائل کتاب، نمونه سوال هم حل کرده باشند تا برای شرایط امتحانی هم آماده تر باشید.
 • متناسب با سطح دانش خود منابع را انتخاب کنید. انتخاب منابع با توجه به سطح شما در دروس مختلف، متفاوت است.
 • یک کتاب تستی خوب باید از انواع تست های آسان، سخت و متوسط سوال حل کرده باشد.
 • پاسخ های تشریحی تست ها باید معقول و کاربردی باشد.

3. انتخاب روش مطالعه با توجه به توانایی فردی

درمورد انتخاب روش مطالعه صحیح برای دروس مختلف باید به توانایی های فردی و سبک مورد نیاز مطالعه هر درس توجه کنید. بعلاوه اینکه مطالعه برای کنکور با مطالعه دوران مدرسه خیلی متفاوت است چون سوالات تستی است و زمان محدودی برای پاسخگویی به آنها دارید و در این زمان محدود باید روی چند درس مختلف تمرکز کنید. در کل انتخاب یک سبک مطالعه نکات کلیدی دارد که در ادامه توضیح دادم:

 • از فاصله های زمانی منظم برای مطالعه استفاده کند. مثلا می‌توانید یک روز در هفته را به یادگیری یک ستون جدول تناوبی و ویژگی های عناصر آن اختصاص بدید یا اینکه هر روز ده لغت زبان را حفظ کنید.
 • مرور کردن مطالب بهترین عامل برای سپردن مطالب به حافظه بلندمدت است. برای مرور مطالب باید اصول مرور و جمع بندی کنکوری را در نظر داشته باشید. پایان روز زمان مناسبی برای مرور کل درس های همان روز است یا ساعاتی از آخر هفته بهترین گزینه برای تثبیت اطلاعاتی هست که در کل هفته یاد گرفتید. برای یادگیری مرور و جمع بندی مثل رتبه برتر ها میتونید از مطلب جمع بندی کنکور استفاده کنید.
 • از رتبه های برتر سال های گذشته شنیده شده که با رمزگذاری و قصه گویی تونستن سخت ترین مطالب رو درک کنند و به خاطر بسپارند.
 • نوشتن یا با صدای بلند درس خواندن میتواند حواس چندگانه را فعال کند. وقتی از چند حس برای آموزش استفاده کنید مطمئناً نتیجه بهتری می‌گیرید.
 • مطالعه گروهی هم در مورد بعضی درس‌ها مفید است. با چند تا از هم‌کلاسی هایی که سطح علمیشون متفاوت از شماست مطالعه کنید و درس بخوانید. به این ترتیب میتوانید نکاتی که بلد نیستید را از دانش آموز قوی تر یاد بگیرید و مطالبی که تسلط دارید به دانش آموز ضعیف تر آموزش بدی و دانسته های خود را تثبیت کنید.

 4. خلاصه‌نویسی رو فراموش نکنید

همونطور که در مقاله خلاصه نویسی کنکور توضیح داده شده، خلاصه نویسی خوب برای مرور مطالب مهم و دسته بندی اطلاعات در ماه ها و هفته های آخر کاملاً ضروری است. برای خلاصه نویسی به نکات زیر توجه کنید.

 • همزمان با مطالعه، خلاصه نویسی نکات را انجام دهید.
 • فقط نکات کلیدی و مهم را قید کنید.
 • از رسم شکل، نمودار و جدول برای دسته بندی اطلاعات بهره ببرید.
 • عبارت های مهم و طولانی را در چند کلمه رمزگذاری کنید.

5. تست زنی یکی از فرمول های موفقیت در کنکور

هر چقدر از اهمیت تست زنی بگم کم گفتم. همیشه در طول دوران تحصیل طوری درس خواندید که به سوالات تشریحی پاسخ دهید. پس الان زمانی هست که باید یک تغییر بزرگ ایجاد کنید چرا که کنکور از سوالات تستی تشکیل شده. برای این کار نیاز به آموزش تست زنی اصولی و تکنیک های آن برای کنکور دارید.

 • لازمه بعد از هر مبحث، از تست ها برای سنجش یادگیری استفاده کنید.
 • همچنین برای موفقیت در کنکور لازمه زمان تست زنی را هم محدود کنید تا سر جلسه وقت کم نیارید.
 • بعد از هر تست سریع سراغ پاسخنامه نروید. بلکه به ازای هر 10 الی 15 تست از پاسخ های تشریحی برای کمک استفاده کنید.

6. راه های کنترل استرس را یاد بگیر

استرس یکی از مخرب ترین عواملی است که می‌تواند تمام زحمات داوطلب برای مطالعه را در یک لحظه به باد دهد. در مقاله کنترل استرس کنکور هم توضیح دادم که استرس همان اندازه که می‌تواند سر جلسه آزار دهنده باشد، در دوران مطالعه کنکور هم داوطلبان زیادی را تحت تاثیر قرار میدهد. روش های زیر میتواند در برطرف کردن این مشکل کمک کننده باشد:

 • ورزش و فعالیت بدنی باعث میشه انرژی منفی و استرس دور بشود.
 • بهتره منطقی باشید و کمال گرایی را رها کنید. بپذیرید که هرکس یک ظرفیت و توانایی دارد.
 • به اندازه تلاشی که کردید از خودتان توقع داشته باشید. اگر روزی 5 ساعت درس خواندید در حالی که میتوانستید روزی 8 ساعت مطالعه کنید، خب به همان اندازه نتیجه می‌گیرید.
 • سر جلسه آب بنوشید و خوراکی و شیرینیجات همراه خود ببرید.
 • روی سوال ها تمرکز کنید و دیگران را تحت نظر نگیرید.
 • سوالات را سطح بندی کنید.
 • فراموش نکنید مسئول برآورده کردن انتظارات و توقعات دیگران نیستی.

7. در آزمون آزمایشی شرکت کنید

شرکت کردن در آزمون های آزمایشی شبیه سازی شده مزیت های زیادی دارد که باعث افزایش احتمال موفقیت در کنکور می‌شود. مزیت های شرکت در آزمون آزمایشی:

 • سنجش سطح و میزان تسلط روی مطالب
 • کاهش استرس کنکور به خاطر قرار گرفتن در موقعیت مشابه با کنکور بار ها و بار ها
 • تمرین مدیریت زمان و پاسخ دادن به سؤالات در زمان محدود
  مطلب پییشنهادی: مدیریت زمان کنکور
 • آشکار شدن نواقص و اشکالات

8. تفریح را در برنامه ریزی خود قرار دهید

درسته کنکور خیلی مهم است و باید حسابی برای آن تلاش کنید اما فراموش نکنید که زندگی ابعاد مختلفی دارد و باید بتوانید در کنار تلاش برای آینده، از امروز هم لذت ببرید. به علاوه محدود کردن همه ساعت ها به مطالعه و آموزش، آن هم در سنین نوجوانی می‌تواند باعث دل زدگی و احساس افسردگی در شما شود و این امر خود به تنهایی تمام پیش زمینه ها برای رها کردن مطالعه یا از دست دادن انگیزه مطالعه را فراهم می‌کند!

مثلاً داوطلبانی هستند که تعطیلات آخر هفته را از فضای درس و کنکور فاصله میگیرند و تفریح رو جایگزین می‌کنند. دانش آموزانی هم این زمان تفریح را در طول روز های هفته تقسیم میکنند. قراردادن تفریح در برنامه به طوری که باعث هدر رفت زمان نشود و باعث آرام شدن ذهن شما شود نه تنها به مطالعه شما آسیب نمی‌زد بلکه می‌تواند راندمان مطالعه شما را در ساعت های مطالعه به شدت افزایش دهد و همچنین باعث افزایش و انگیزه کنکور شود.

با توجه به نکاتی که بیان کردم؛ عوامل زیادی برای تعیین موفقیت در کنکور تاثیر گذار هستند. درسته همه چیز به خود شما بستگی داره. اما حضور یک شخص کار بلد و با تجربه می‌تواند مسیر را کوتاه تر کند. برای دریافت مشاوره از مشاوران رتبه برتر رشته خود در آیدی نوین فرم زیر را پر کنید:

فرم دریافت مشاوره و برنامه ریزی

برای دریافت روش مطالعه رتبه برتر های کنکور با یک برنامه ریزی کنکور اختصاصی برای خود، فرم زیر را پر کنید:

با برنامه ریزی درسی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! (کارنامه های رتبه برتر ها در ابتدای مقاله!)

 

سوالات متداول

 1. بهترین روش موفقیت در کنکور چیست؟
  باید با توجه به مطالبی که گفتم ترکیبی از عوامل رو برای موفق شدن رعایت کنی تا بتونی این مسیر رو به‌خوبی پشت سر بزاری.
 2. تاثیر استفاده از موبایل روی موفقیت در کنکور چیست؟
  هر چیزی که باعث حواس‌پرتی از مطالعه شود، یک چالش بزرگ برای موفقیت در کنکور محسوب می‌شود. بهتره در دوران کنکور زمان استفاده از موبایل را کنترل کنید.
 3. آیا استفاده مدیتیشن می‌تواند به موفقیت در کنکور کمک کند؟
  مدیتیشن و تنفس عمیق هم یکی از روش هایی است که علاوه بر کنترل استرس می‌تواند به افزایش تمرکز و حافظه کمک کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }