خلاصه نویسی برای کنکور را چگونه انجام دهیم؟ با تکنیک رتبه های برتر

خلاصه نویسی برای کنکور را چگونه انجام دهیم؟ تکنیک خلاصه نویسی رتبه های برتر

اگه میخوای روش خلاصه نویسی برای کنکور رو یاد بگیری و بدونی هر درس رو چجوری باید خلاصه نوسی کنی پس روش رتبه های دو رقمی کنکور رو یاد بگیر. در ادامه مقالات مربوط به مشاوره کنکور و برنامه ریزی برای کنکور ، دکتر مهسا نیک فرجام، رتبه 95 کنکور ، از بهترین مشاوران کنکور آیدی نوین، قراره بهتون روش خلاصه نویسی رتبه های برتر بصورت درس به درس رو یاد بدن. پس با ما همراه باشید.

نویسنده این مقاله: دکتر مهسا نیک فرجام، رتبه 95 کنکور ،دانشجوی پزشکی شهید بهشتی و مشاور آیدی نوین:

مهسا نیک فرجام ، پزشکی شهید بهشتی

سلام بچه ها امیدوارم حالتون خوب و اوضاع درس خوندن تون مساعد باشه. تو این مقاله قصد دارم به یکی از مهم ترین مسائل بچه ها تو دوران جمع بندی یعنی خلاصه نویسی اشاره کنم که حتما باید به طور اصولی انجام بشه تا بتونه کمک کننده باشه. در درجه اول باید بدونید که چه نیازی به خلاصه نویسی دارید و اهمیت خلاصه نویسی چیه؟

چرا باید برای کنکور خلاصه نویسی کنیم؟

خب بچه ها شما قطعا تا حالا با تعداد زیادی کتاب و تست و مطالب حفظی یا محاسباتی مواجه شدید که استفاده های متفاوتشون رو یاد گرفتید و طی این مدتی که مطالعه می کردید با شیوه های مختلفی با این مطالب برخورد داشتید.

حالا الان به زمانی رسیدید که قراره همه ی این مطالب رو در قالب یک آزمون جامع امتحان بدید و در هر آزمون شما مورد ازیابی مطالب حداقل 8 تا 10 درس مختلف از 3پایه تحصیلی قرار میگیرید. پس باید بتونید پراکندگی مطالبی که قبلا مطالعه کردید رو به یک نظم و هماهنگی واحد تبدیل کنید. این همون کاریه که خلاصه نویسی براتون انجام میده.

خلاصه نویسی چه کمکی به ما میکند؟

شما وقتی خلاصه نویسی می کنید:

  • اولا پراکندگی ذهنتون رو کاهش میدید و نظم ذهنی ایجاد میکنید
  • ثانیا یک ابزار عالی برای مرور و جمع بندی دارید که مانع سردرگمی شما در هفته های پایانی منتهی به کنکور میشه
  • ثالثا ترتیب و ترکیب منطقی بین همه مطالب ایجاد میشه که راحت تر پاسخ دادن به سوالات آزمون های جامع رو در پی داره.

خلاصه نویسی کردن برای کنکور اولش سخته:

در ابتدای کار شما ممکنه با اصول خلاصه نویسی آشنا نباشید و خلاصه شما خیلی مختصر و مفید نباشه یا حتی قبلا موقعی که داشتید درس ها رو طی سال تحصیلی مطالعه می کردید یکسری یادداشت هایی برای دروس مختلف داشتید که ممکنه نامنظم باشن یا خیلی کلی نوشته شدن یا بیش از حد به جزئیات توی اون یادداشت ها توجه کردید.

جای نگرانی وجود نداره چون شما مثل همه بچه ها یه روند مشخص رو برای تکمیل یادگیری تون طی می کنین و خب طی این روند شما در مراحل اول مطالعه تصور می کنید که همه مطالب کتاب مهم هستن و همه رو توی یادداشت هاتون می نویسید یا خیلی کلی مطالعه می کنید و فقط مطالب رو به صورت تیتروار می نویسید.

خلاصه نویسی به مرور بهتر میشه:

اما به مرور هرچه مطالعه ی شما به مراحل انتهایی خودش نزدیک میشه و هرچه تست های جامع بیشتری حل می کنید متوجه میشید که چه مطالبی اصلا ضرورتی برای نوشته شدن در خلاصه ندارن و چه مطالبی برای نوشته شدن مهم هستن.

از کی خلاصه نویسی رو شروع کنیم؟

با توجه به نکاتی که بالا گفتیم توصیه من اینه که هر زمانی که مطالعه درس های مختلف شما حالت تکمیلی به خودش گرفت و شما کتاب تست های مختلفتون رو دیگه داشتید برای بار آخر میخوندید و مرور میکردید، شروع کنید به نوشتن مهم ترین نکات اون کتاب ها توی یک دفترچه جدا.

برای مشخص کردن اصول کلی خلاصه نویسی باید بگم شما طوری خلاصه رو تنظیم می کنید که با هر بار مرور یادداشت هاتون، اصلی ترین مطالب یک مبحث که ممکنه فراموش بشن و نیاز به مرور چندین و چندباره دارن، یادآوری بشن.

اگه خلاصه نویسی بلد نیستی و کلی سوال داری، برای دریافت راهکارهای رتبه برتر شدن و کسب رتبه عالی کافیه فرم زیر رو پر کنی و با مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

روش خلاصه نویسی رتبه های برتر :

این سوال که رتبه برترها چطور خلاصه نویسی میکردن و کی از خلاصه نویسی هاشون استفاده کردن هم ممکنه ذهن شما رو مشغول کنه. خب در پاسخش باید بگم که رتبه برترها بعد از تسلط روی مطالب کتاب درسی و کتاب های کمک آموزشی که برای تمرین و تفهیم و یادگیری اولیه مباحث استفاده کردن، شروع به جمع بندی کلیه مباحث این کتاب ها میکنن.

تو خلاصه نویسی کنکور چیارو بنویسیم؟

مطالب اصلی کتاب ها مثل تعاریف، قضایا و فرمول ها به همراه گلچینی از بهترین و پرکاربردترین نکات کتاب های کمک آموزشی که میتونن کمک زیادی توی حل تست های جامع بکنن، توی خلاصه نوشته میشن.

رتبه برتر ها چه زمانی خلاصه نویسی میکنن؟

خلاصه نویسی مفید و به دردبخور، به طور کلی از اواخر زمانی شروع میشه که شما دیگه به طور نسبی احساس می کنید درس هارو متوجه شدید، بازه های مرور برای مطالعه اون درس رو رعایت کردید و براشون حداقل یک مجموعه تست جامع زدید.

یعنی به طور مثال شما درس اول فیزیک دوازدهم رو به طور کامل مطالعه کردید، تمرین های کتاب رو انجام دادید، تست های کتاب کمک آموزشی تون رو هم به طور کامل حل کردید (البته نه توی یک بازه مطالعاتی) و حداقل یک آزمون جامع هم از کل فصل یک حل کردید. در این شرایط میتونید با دید وسیع تری به مطالب درسی نگاه کنید و میدونید که کدوم قسمت ها مطالب مهمی دارن و چه مطالبی رو شما ممکنه فراموش کنید.

در این صورته که فقط خلاصه نویسی شما میتونه واقع بینانه تر باشه و حجم مناسبی از مطالب رو دربربگیره.

چه زمانی از خلاصه نویسی خود برای کنکور استفاده کنیم؟

استفاده از این خلاصه نویسی ها برای کنکور هم هرزمانی که شما در حال مرور و جمع بندی باشید یا آزمون های جامع یا سه روز یک بار رو حل می کنید یا احساس کنید که به مطالعه دوباره بعضی از درس ها احتیاج دارید، صورت می گیره.

آیا میتونیم خلاصه نویسی هارو بازنویسی کنیم؟

البته ممکنه به مرور، متوجه اشکالاتی که توی خلاصه هاتون دارید، بشید و خب اگر فرصت داشته باشید یعنی مرور و آزمون های جامع رو زود شروع کردید ، می تونید خلاصه هاتون رو بازنویسی، مرتب و منسجم تر کنید.

ولی اگر زمان این کار رو ندارید، میتونید قسمت های اضافی خلاصه تون رو مثلا خط بزنید یا قسمت های مهم تر رو هایلایت کنید تا درکنار اینکه حجم خلاصه تون کم میشه، نکاتی که خیلی ارزش مرور دائمی رو ندارن و موقع مرور  بیشتر وقتتون رو میگیرن (تا اینکه بخوان کمک کننده باشن)، حذف میشن.

خلاصه نویسی برای سطوح مختلف کنکوری ها :

خلاصه نویسی برای سطوح مختلف کنکوری ها متفاوته.

اگر تا الان خوب خوندید:

اگر دانش آموزی هستید که تا الان خوب جلو اومدید و کتاب های کمک درسی تون رو به میزان کافی مطالعه و مرور کردید، میتونید توی خلاصه، نکات مهم کتاب به همراه نکات خوب و راهبردی که از زدن تست های کتاب های کمک آموزشی یا آزمون های آزمایشی تون به دست آوردید(بدون جزئی نگری بیش از حد) و قبلا هایلایتشون کردید رو بنویسید.

البته حواستون باشه این نکات خارج از متن کتابی که گفتم، میتونه شامل حاشیه نویسی های توی کتاب واسه درس دین وزندگی و شیمی و زیست شناسی هم باشه که البته بهتون مفصل توی روش های خلاصه نویسی این دروس در ادامه توضیح میدم.

اگر بطور متوسط از نحوه درس خواندن خود راضی هستید:

اما اگر تا الان از نحوه پیشروی درس خوندنتون رضایت نسبی نداشتید یا فک میکنید بهتر میتونستید مطالعه کنید، بهتره که کمالگرایی رو بزارید کنار و همون مطالبی رو که خوب مطالعه کردید، به بهترین شکل ممکن جمع بندی و تثبیت کنید تا بتونید حداقل از زدن تست اشتباه توی کنکور جلوگیری کنید.

برای اینکار به همراه تنظیم یه خلاصه مفید وکمک کننده، شما به تمرکز روی متن کتاب درسی و پاسخنامه هایلایت شده کتاب های کمک آموزشی تون (و بعضا برخی از کتاب های جمع بندی مثل حفظیات شیمی) نیاز دارید و دیگه نباید وسوسه بشید که سراغ تست ها و مطالب جدیدتر برید؛ چون بعدا مدیریت پراکندگی مطالب جدید واردشده به ذهنتون دشوار میشه و احتمال خطای شما توی کنکور بالا میره.

اگر تا الان خوب نخوندید:

ولی اگر جز دانش آموز هایی هستید که کلا تا زمان جمع بندی مطالعه چندانی نداشتید و تازه توی سه یا چهار ماه پایانی به یاد کنکور افتادید، باید بگم بهتون که واسه شما تمام مطالبی که تو این بازه خونده میشه، حکم یه حافظه جدید رو داره که باید خوب ازش مراقبت بشه و البته هرنوع اطلاعاتی واردش نشه.

شما کاملا هوشمندانه باید مطالبی که براشون وقت میزارید رو انتخاب کنید و تمرین کافی برای تثبیت این مطالب به همراه مرور از روی کتاب های جمع بندی مثل لقمه مهروماه یا خیلی سبز رو توی دستور کارتون قرار بدید تا بتونید حداکثر بازدهی رو از زمان باقی مانده و مطالبی که مطالعه میکنید رو ببرید.

اگه خلاصه نویسی بلد نیستی و کلی سوال داری، برای دریافت راهکارهای رتبه برتر شدن و کسب رتبه عالی کافیه فرم زیر رو پر کنی و با مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

روش خلاصه نویسی دروس برای کنکور :

حالا انواع روش های خلاصه نویسی برای دروس مختلف رشته تجربی و ریاضی رو بهتون توضیح میدم.

دروس عمومی :

نحوه خلاصی نویسی ادبیات فارسی برای کنکور:

همونطور که میدونید، ادبیات باید به صورت موضوعی خونده بشه.

لغت و املا :

برای لغت و املا، شما باید از کتاب های موضوعی لغت و املا استفاده کنید که به صورت کامل و جامع همه لغات و اصطلاحات رو پوشش میدن و شما با مرور مداوم و روزانه، به خوبی میتونید از پس این بخش بربیاید.

البته پیشنهاد من، استفاده از کتاب لغت و املا نشرالگو هستش. اگر از اون دسته از افرادی هستید که با نوشتن احساس یادگیری بیشتری میکنید، میتونید مواردی از لغت و املا رو که بیشتر اشکال دارید و احساس میکنید مهم هستن، توی یک دفترچه جدا بنویسید تا بیشتر مرورشون کنید.

دستور زبان فارسی :

یک بخش کاملا فنی محسوب میشه که اگر طی سال براش وقت گذاشتید و تست حل کردید، توی این بازه صرفا با مرور تست های علامتدارتون و یادداشت کردن اصول و تکنیک هایی که برای حل تست ها استفاده میشن توی خلاصه هاتون به همراه مرور قسمت های مهم متن کتاب، میتونید از پس تست های دستور هم بربیاید.

قرابت معنایی و آرایه های ادبی :

اما برای دو بخش مهم قرابت معنایی و آرایه های ادبی، پیشنهاد من اینه که در هرزمانی که برای خوندن این دروس فرصت دارید، فقط تست جامع بزنید و پاسخنامه رو هم خوب خوب بررسی کنید(ترجیحا هم از هفت خوان های خیلی سبز واسه این دو مبحث استفاده کنید J ) تا کاملا آرایه ها با هر تست براتون مرور بشه و هم نحوه کلنجار رفتن با تست های قرابت معنایی رو یاد بگیرید.

نحوه خلاصه نویسی برای عربی کنکور:

از اونجایی که این درس وابستگی شدیدی به تست داره، شما هیچ وقت نباید از زدن تست واسه این درس غافل بشید و بسته به نوع ضعفی که ممکنه توی این درس داشته باشید، بیشتر تست های ترجمه، قواعد، درک مطلب یا اعراب و تحلیل صرفی رو باید کار کنید.

اما برای اینکه بتونید درصد خوبی توی این درس کسب کنید، قواعد و لغات رو بدون وسواس میتونید از خود کتاب درسی یا کتاب های کمک آموزشی تون مرور کنید.

درضمن موقع تست زدن، هرجایی که به نکته جالبی برخورد کردید که میتونست توی زدن تست ها کمکتون کنه، توی یک دفترچه کوچیک یادداشتش کنید و درنهایت همون نکات رو مرور کنید.( و درضمن میتونم اینو بهتون تضمین کنم که تعداد صفحه های نکات عربیتون خیلی زیاد نمیشه که بخواد وقت زیادی ازتون بگیره. اینم فراموش نکنید که عربی هم تا آخرین لحظات فقط نیاز به تست داره :))))

روش خلاصه نویسی دین و زندگی برای کنکور:

این درس حجم زیادی داره که مسلما از پس خلاصه نویسیش برنمیاید و کار عاقلانه اینه که به جاش بیاید و این درس رو کلمه به کلمه حفظ کنید. ولی خب چنتا نکته هست که میتونه بازدهیتون رو بالا ببره:

بعضی از افراد هستن که خوندن کتاب به تنهایی براشون جوابگو نیست و نیاز به کتاب های کمک اموزشی پیدا میکنن که کل دین و زندگی رو به طور خلاصه اومده دوباره توضیح داده یا از خلاصه های انتهای کتاب های دین و زندگی جامع استفاده میکنن. این افراد میتونن در کنار کتاب درسی، باتوجه به سلیقه ای که دارن، از کتاب های کمک آموزشی موجود در بازار استفاده کنن.

حاشیه نویسی برای دین و زندگی :

حاشیه نویسی برای دین و زندگی گاها خیلی حیاتیه و دانش آموز ممکنه به تعبیری که طراح کنکور سراسری از بعضی از آیات و عبارات داره، نیاز پیدا کنه که خب طبیعتا این تست ها از کتاب های کمک آموزشی میان بیرون و شما نیاز دارید که بعضی از تفاسیر و توضیحات رو برای درک بهتر یا به دست آوردن طرز نگرش به سوالات توی کتابتون یادداشت کنید که خب خوندن این حاشیه نویسی ها تقریبا به اهمیت خوندن خود متن کتاب درسی توی هربار مرور کردنه.

روش خلاصه نویسی زبان انگلیسی کنکور:

شما میتونید گرامر و ساختار ها رو توی دفترچه خلاصه نویسیتون بنویسید. اما برای لغات باید مرور چندباره داشته باشید تا لغات با توضیح و مثال های متفاوتشون توی حافظه تون تثبیت بشن. برای درک مطلب و کلوزتست هم باید هرشب تست بزنید.

دروس اختصاصی

روش خلاصه نویسی ریاضی :

برای این درس به هیچ عنوان از تمارین کتاب درسی غافل نشید. فرمول های مهم و فرار رو میتونید توی خلاصه هاتون بنویسید. عده ای از دانش آموز ها هم طی سال، ممکنه دفتری تهیه کرده باشن که داخلش، سوالات مهم ریاضی رو با روش حل خاصشون نوشتن. و خب مرور این دفتر توی به یادآوردن روش های منحصر به فرد و خلاقانه برای حل سوالات که اتفاقا به ذخیره زمان توی آزمون خیلی کمک میکنن، میتونه مفید باشه.

نحوه خلاصه نویسی فیزیک کنکور:

حفظیات و تعاریف فیزیک عینا میتونن توی خلاصه ها نوشته بشن چون به مرور احتیاج دارن و نباید امتیاز این سوالات ازدست بره.

فرمول های فیزیک هم که از جدایی ناپذیر ترین بخش ها توی هر خلاصه ای هستن و باید نوشته بشن.

در کنار این دو بخش، توضیحات یا تحلیل هایی که به درک مطلب کمک میکنن و کوتاه هم هستن، میتونن نوشته بشن تا در صورت فراموش شدن یک مطلب، دیگه نیاز چندانی به بازگشت به کتاب یا جزوه نباشه.

درضمن حواستون باشه که توی استفاده از فرمول های تستی، زیاده روی نکنید چون بیشتر باعث پراکندگی ذهنتون میشن و فقط فرمول هایی که ممکنه با احتمال بالایی استفاه بشن و راه حل اصلی طولانی دارن رو وارد خلاصه هاتون بکنید. همیشه هم راه حل اصلی رو درنظر داشته باشید تا اگر فرمول تستی رو فراموش کردید، بتونید سوال رو حل کنید.

نحوه خلاصه نویسی برای درس شیمی در کنکور:

حفظیات و مفاهیم شیمی:

حفظیات شیمی تا حد زیادی وابسته به کتاب هستن. اما برای درک بهتر و کمک به حل تست ها، شما میتونید توی کتاب، مطالب و نکات خوبی رو که از کتاب های تست یا آزمون هاتون پیدا کردید رو حاشیه نویسی کنید. این مطالب در هر دفعه ای که شما کتاب شیمی رو مرور میکنید، مطالعه میشن و فرار بودنشون از طریق مرور های زیاد و متناوب جبران میشه. پس هیچ وقت مرور کتاب شیمی رو فراموش نکنید و کم اهمیت ندونید چون تست های حفظیات و مفاهیم شیمی به عنوان امتیازهای خوبی توی کنکور محسوب میشن.

مسائل و فرمول های شیمی :

اما برای فرمول ها، واکنش ها، ترکیب شیمیایی مواد و قسمت های محاسباتی، میتونید خلاصه نویسی کنید. اینجا هم باید حواستون باشه که درگیر فرمول های تستی عجیب و غریب نشید و فقط در موارد خاص، بعضی از فرمول های تستی رو میتونید توی خلاصه نویسی تون وارد کنید.(البته منظورم کسرهای پیش ساخته نیست:))))

خلاصه نویسی برای زیست کنکور:

و اما میرسیم به اصلی ترین و چالش برانگیز ترین درس.

خلاصه نویسی برای زیست زیاد مناسب نیست:

دوستان توجه کنید که نوشتن خلاصه برای زیست کار چندان مناسبی نیست چون در درجه اول حجم مطلب خیلی بالاست و خلاصه نویسی علاوه براینکه وقت و انرژی زیادی رو از شما میگیره، چندان خلاصه هم نیستJ و خوندنش بازهم آنچنان زمانی رو که باید، برای شما ذخیره نمیکنه.

بجای خلاصه نویسی در درس زیست چیکار کنیم؟

درعوض، پیشنهاد من اینه که شما، میتونید چندتا کاغذ سفید لابه لای کتاب درسی بزارید و نکات جالب توجه ای که از کتاب های کمک آموزشی یا از آزمون ها یاد گرفتید رو اونجا بنویسید.

در مواردی هم که لازم باشه، حاشیه نویسی رو داخل خود کتاب انجام بدید. مثلا زمانیکه نیاز هست مطلبی حتما درکنار پاراگراف خاصی از کتاب نوشته بشه یا توضیحی راجع به اشکال کتاب درسی داده بشه.

این نکات و یادداشت های داخل کتاب، بعد از چندین بار مرور، توی حافظه شما ثبت میشه و بعد از اون، زمانیکه به دوران جمع بندی رسیدید، نیازی نیست که با هربار مرور قسمت خاصی از کتاب درسی، حتما این یادداشت ها هم مطالعه بشن. چون مطالعه این یادداشت ها، صرفا وسواس دانش آموز رو افزایش میده و زمان مطالعه رو طولانی میکنه.

برای همین بهترین راه برای جمع بندی زیست، بعد از مطالعه و فهم دقیق کتاب و توضیحات درسنامه کتاب های کمک آموزشی، مرور خود کتاب به تنهایی بدون توجه زیاد به نکات اضافی به همراه زدن تست های جامع و ترکیبی است.

آیا واقعا خلاصه نویسی میتونه کمک کننده باشه؟

در نهایت اینم بگم که شما با توجه به میزان مطالعه و سطحتون توی دروس مختلف، ممکنه به طور کامل خلاصه نویسی به این شیوه هایی که توضیح دادم رو نتونید انجام بدید اما به هرحال اینو بدونید که انجام دادنش با این اصول به هر میزانی که باشه میتونه خیلی بهتون کمک کنه.

اگه خلاصه نویسی بلد نیستی و کلی سوال داری، برای دریافت راهکارهای رتبه برتر شدن و کسب رتبه عالی کافیه فرم زیر رو پر کنی و با مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *