فهرست مطالب سایت: (کلیک کنید)

انگیزه برای کنکور – 22 راه جلوگیری از نا امیدی و بی انگیزگی هنگام درس خواندن

حفظ انگیزه برای کنکور و مقابله با ناامیدی و بی انگیزگی هنگام درس خواندن

راه های حفظ انگیزه در سال کنکور چیست؟ چگونه کاری کنیم که هیچوقت بی انگیزه نباشیم؟ اگه تو هم موقع درس خوندن بی انگیزه و ناامید میشی پس با ما همراه باش. یکی از مهم ترین نکات مشاوره کنکور و مسائل پراهمیت در برنامه ریزی کنکور ، انگیزه هست. تو این مقاله دکتر کوثر رفیعی از بهترین مشاوران کنکور آیدی نوین به طور کامل به این مبحث می پردازن.

نویسنده: دکتر کوثر رفیعی، دندانپزشکی اصفهان و مشاور آیدی نوین:

کوثر رفیعی، دندانپزشکی اصفهان و مشاور آیدی نوین

اگه خسته و نا امیدی و حسابی از بی انگیزگی رنج میبری پیشنهاد میکنم فرم زیر رو پر کنی و با دکتر رفیعی و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی تا برای حل مشکلاتت بهت کمک کنیم:

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

انگیزه یعنی چی؟

تعریف لغوی انگیزه یعنی باعث سبب علت. انگیزه عامل درونی هست که شمارو وادار به حرکت میکنه. در واقع یه جور محرکه یه نیروی درونی که موفقیت بدون اون تقریبا غیر ممکنه چون محرک درونی وجود نداره. وجود انگیزه باعث میشه بعد از گرفتن تصمیم برای انجام کاری با وجود سختی های مسیر ، همچنان به حرکتت ادامه بدی و همیشه تورو اماده نگه میداره و حتی اگر از مسیر دور شی تورو برمیگردونه به جاده اصلی.

خیلی از ماها بعد از اینکه تصمیم گرفتیم، با مشکلاتی مثل تنبلی بی انگیزگی روبرو میشیم. در واقع ما رویاهای بزرگی داریم ولی برای اقدام کردن گاها  انگیزه کافی نداریم.به خودتون گفتید از شنبه شروع میکنم ولی هیچوقت اون شنبه نیومده. چرا از انجام دادن و عملی کردن تصمیماتمون ناتوانیم؟ بشینید و فکر کنید دلیل اصلی ناکامی هاتون چی بوده؟ چرا بعد از مدتی در برنامه ها شکست میخوریم؟

اگر جواب این سوالات رو نمیدونید بهتره هیچ کاری رو شروع نکنید.چون خیلی زود به شکست منجر میشه

انگیزه چه فرقی با مطالب انگیزشی داره؟

بعضی ها انگیزه داشتن را با بحث های انگیزشی اشتباه میگیرن.بحث های انگیزشی در لحظه یا نهایتا چند ساعت به ما انرژی میدن ولی همونطور که ذکر شد انگیزه یک عامل درونیه.

چگونه در سال کنکور پر انگیزه باشیم و انگیزه خود را حفظ کنیم؟

میخوایم راه هایی رو بهت بگیم که با استفاده از اونا هیچ وقت هنگام درس خوندن بی انگیزه نشی:

1-انگیزه پیدا کردن رو با کارهای ساده شروع کن

یعنی حتی وقتی حوصله نداری  یک کار کوچیک انجام بده و اون رو به پایان برسون. اینجوری رغبت پیدا میکنی برای انجام کارهای بزرگتر.مثلا با خوندن چند لغت ساده شروع کن. اول کار نرو سراغ مسائل سخت ریاضی. مباحثی که برات ساده تر هستن رو بخون .این کار باعث میشه به قول معروف سر حال بیای و بتونی برای با انرژی بری سراغ درسایی که حوصله و تمرکز بیشتری میخوان.

2- همیشه نیمه پر لیوان رو ببین:

ما ادما عادت داریم نقص ها و عیبامونو پر رنگ تر از ویژگی های مثبتمون ببینیم. اگر مدت کوتاهیه که شروع کردی به درس خوندن نگو من خیلی عقبم و زمان زیادی رو از دست دادم. ببین تو ی همین مدت کم چقدر درس خوندی؟ از روزی که استارت رو زدی چه مباحثی رو تموم کردی؟ چقدر پیشرفت کردی؟ یاد اوری پیشرفت بهت انگیزه میده که جلوتر بری .

3- دستاورد هاتو به یاد بیار:

به جای اینکه به شکست ها فکر کنی و روی اونها متمرکز شو روی موفقیت هایی که داشتی.اونارو برای خودت بنویس.مثلا به این فکر نکن که نمره امتحات شیمی شنبه ت خوب نشده ، ب این فکر تو نمره ی خوب هم زیاد داشتی و به خاطر این یه بار خودتو سرزنش نکن.یاداوری شکست ها قطعا تورو شکست میده ولی فکر کردن به کامیابی ها تورو به سمت موفقیت سوق میده.کدوم رو انتخاب میکنی؟

4- از شکست نترس:

شنیدی میگن شکست پلی به سوی پیروزیه؟این جمله رو باور کن .به جای فرار کردن و پاک کردن صورت مساله و بی انگیزه شدن ،عمیقا فکر کن چرا شکست خوردی؟چرا اونی که میخواستی نشد؟چرا ترازت پیشرفت نکرد؟ایا درس ها رو خوب یاد گرفته بودی؟ایا انتخاب منابعت درست بود؟برنامه ریزیت اصولی بود؟دوره کردی؟سرجلسه ارامش داشتی؟بی دقتی هاتو پیدا کن.

  • به این فکر کن ادیسون هزار بار شکست خورد و بعد تونست لامپ رو اختراع کنه.
  • خانوم رولینگ وقتی میخواست کتاب “هری پاتر” رو بنویسه تازه از شغلش که منشی گری بود اخراج شده بود و اولین کتابش (هری پاتر و سنگ جادو) دوازده بار توسط ناشرین مختلف رد شد و جواب رد شنید . او به خودش گفت تا زمانیکه همه ناشرین به من جواب رد نداده اند دست از تلاش بر نمیدارم.
  • مایکل جردن بسکتبالیست معروف میگه من در طول مدت ورزشم بیش از نه هزار شوت به بیرون زده ام که و نزدیک سیصد بازی را باختم. در بیست و شش بازی زمانه که میتوانستم با شوت خود تیم را برنده کنم ضربه را به هدر داده ام.من در زندگیا بار ها و بار ها شکست خورده ام و این همان دلیل موفقیت من است.
  • یا داروین که از دانشمندان مطرح دنیاست میگه پدر و معلمانم معتقد بودند من یک پسر کاملا معمولی هستم که هوشم پایین تر از سطح استاندارد است.پس تو نباید با چند تا درصد کم و زیاد نا امید شی و مسیر رو رها کنی.حتی انسان های موفق و مشهور هم گاها بی انگیزه و کسل شدن ولی توی همان شرایط هم در فکرتلاش دوباره بودند و تسلیم نشدند.

5- کارهای مورد علاقتو انجام بده:

دوستان در سال کنکور  به اندازه کافی استرس وجود داره. شما باید تا اخر محکم ادامه بدید.خیلیا هستن که با انگیزه شروع کردن ولی کم کم سست شدند و میدونید هدچقد هم خوب شروع کنی ولی تا پایان ادامه ندی حتی به هدفی که داری نزدیک هم نمیشی.

پس نیازه که سوخت گیری هم به اندازه کافی داشته باشی. کارهایی دوست رو تو برنامه ت قرار بده. مثلا اگر ورزشکار هستی میتونی همچنان با برنامه ورزش مورد علاقتو انجام بدی یا اگر نقاشی میکشی یا موسیقی کار میکنی به اندازه ای که لطمه وارد نکنه این کارارو دنبال کن و روحیه ت بالا بمونه.

6- مقایسه با بقیه هم کلاسی ها ممنوع:

مطمئن باش که هروقت خودتو با کسی مقایسه میکنی  و به خودت میگی که درصداش یا ترازی یا نمرش بالا تر از توئه.تو انگیزت رو همون موقع کشتی .به جای این کار که فقط روحیتو میگیره ،خودتو با گذشته خودت مقایسه کن.اشتباهاتتو پیدا کن و نذار دوباره تکرار اون خطاها کار دستت بده.

مثلا من وقتی میخواستم زیست بخونم ابتدا به ساکن سراغ کتاب کمک درسی میرفتم.و اصلا به کتاب درسی توجه نمیکردم و همیشه هم شاکی بودم چرا دوستم زیستش از من بهتره؟ولی این اصلا درست نبود چون نکات اصلی توی خود کتاب هستش و شما صرفا میتونید نکات جدید رو از کمک درسی به کتاب اضافه کنید. اینجوری درصد من افزایش پیدا کرد.مقایسه کردن با خودت و رفع اشکالاتت قطعا باعث میشه پیشرفت کنی.

7- شاد باش :

دوست من هدف ما از زندگی شاد بودنه.ما کاری رو که انجام میدیم برای رسیدن به یک شادی درونیه. یه چیزی  که از درون خوشحالت میکنه و حس رضایت بههت میده. و از طرفی یک غم و نا رضایتی رو از ما دور میکنه. روحبه سمت کارهایی میره که براش نشاط اور هستن و از رنج و غم دوری میکنه.

مغزت رو وادار کن به :

حالا شما باید به مغزت حتی اگر باور نداره بقبولونی که چقدر از درس خوندن لذت میبری. پیش خودت فکر کنی و باور کنی که با همین درس خوندن های امروزت هست که فردا روزی توی دانشگاه مورد علاقه ت داری رشته مورد علاقه ت رو میخونی. اگر اینجوری بهش نگاه کنی مغزت ناخوداگاه تورو در رسیدن به موفقیت کمک میکنه.حواست باشه به خاطر رسیدن به لذت های زود گذر مثل رفتن به مهمونی تلویزیون زیاد تماشا کردن یا وقت گذراندن بیش از حد در دنیای مجازی از لذت اصلی دور نشی .

رضایت قلبی خودتو بشناس و هیچ چیز دیگه رو جایگزینش نکن. تا بهش نرسیدی از تلاش کردن دست برندار.وقتی باور کردی خوشحالی تو در چیه اون موقع مغزت هیچ شکایتی بابت درس خوندن زیاد نمیکنه.وقتی فهمیدی که روزی که داری رشته مورد علاقتو میخونی،روزیه که از ته دل شادی . هیچ لذت یا تفریح زودگذری رو نذار جاشو بگیره و تا رسیدن به اون روز بی وقفه تلاش کن.

اگه خسته و نا امیدی و حسابی از بی انگیزگی رنج میبری پیشنهاد میکنم فرم زیر رو پر کنی و با دکتر رفیعی و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی تا برای حل مشکلاتت بهت کمک کنیم:

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

8- گفت و گوی درونی با خودت رو جدی بگیر:

دوست من قبل از اینکه تصمیم بگیری، فکر کن چرا میخوای این کارو انجام بدی؟ مثلا من دوست دارم پزشکی قبول شم . خب اینکه بدونم چرا دارم این تصمیم رو میگیرم باعث میشه هروقت که خسته شدم بشینم و به دلیل گرفتن تصمیمم فکر کنم تا بهم انگیزه بده.

مشکل خیلی از ماها اینه یه جایی هیجانی تصمیم میگیریم. اینکه صرفا به خاطر حرف دیگران میخوای درس بخونی و خودت قلبا برات اهمیتی نداره باعث میشه خیلی زود جا بزنی و نتونی ادامه بدی یا حتی اگر ادامه بدی با کیفیت لازم ادامه نمیدی. باخودت گفتگوی درونی داشته باش.

اینکه یه رشته عالی بخونی که بتونی به دیگران کمک کنی مثلا پزشک یا دندانپزشک بشی که درد های مردم رو کم کنی و همینطور یه جایگاه خوب در جامعه داشته باشی و باعث افتخار خودت و خانوادت  بشی ، برات مهم تره یا چون بچه همسایه پزشکی قبول شده و تو از روی چشم و هم چشمی داری درس میخونی که قبول شی؟

میدونی ما خیلی وقتا خودمونو هم خوب نمیشناسیم . اگاهی نسبت به ارزش ها و انگیزه هامون نداریم.از روی احساسات تصمیم میگیریم ولی اجرا کردن اون تصمیم فقط با تکیه بر احساسات شدنی نیست و باید یک منطق درست پشتش باشه. اگر پشت تصمیمی که گرفتی استدلال درستی باشه که هروقت خسته شدی با یاد اوری بهش بهت انگیزه بده اون موقع شروع کن.هرشب قبل خواب با خودت حرف بزن .

به یاد بیار برای چی شروع کردی و قراره تا کجا ادامه بدی؟همین گفتگو های مداوم میتونه تاثیر بسزایی در نگرش و انگیزه تو داشته باشه.با این کار قلبت باور میکنه که از عهده تمام سختی ها موانع پیش رو بر میای و هر اتفاقی هم بیوفته اینقدر انگیزه قوی داری  که جا نمیزنی و با قدرت ادامه میدی.اینجوری هرگز انگیزتو از دست نمیدی.

9- بدون که اولین کسی که باید ارومت کنه،خودت هستی:

وقتی ذهن شلوغی داری و پر از استرس و نگرانیه، یا کلا خیلی شلوغه و فکرای عجیب و غریب و متفرقه مثل چک کردن اینستاگرام، مهمونی رفتن، فیلم دیدن زیاد و … تو ذهنت هستن، نمیتونی روی درس خوندن متمرکز شی و اگر متمرکز نباشی یادگیری به شدت مختل خواهد شد.

وقتی ذهن شلوغی داری و ارامش ازش دور شده کم کم از درس خوندن فاصله میگیری و از اون بدت میاد. مثلا وقتی میخوام درس بخونم به جای اینکه تمام حواسمو بدم بهش ،مدام فکرم پیش رفقا و مهمونی های اخر هفته و پست جدید اینستاگرام باشه درس خوندن با کیفیتی نخواهم داشت و بعد گذشت مدتی درس خوندن برام غیرقابل تحمل میشه  و اصلا دوست ندارم سمتش برم .

اگر هنگام مطالعه این قبیل افکار به ذهنت اومدن بیا و اونارو گول بزن. هیچوقت از خودت نخواه که هیچ فکری به سراغت نیاد چون این کار نشدنیه.در عوض یه تایمی از شبانه روز به افکار متفرقه اختصاص بده. این کار باعث نظم گرفتن ذهنت میشه. توی اون زمانی که تعیین کردی هرچیزی که حواستو مختل میکنه بهش فکر کن. هرچیزی که مانع تمرکزت میشه رو بنویس و بذار توی اون چند دقیقه ذهنت ازاد باشه. ولی بعد از اون وقتی فکر کردی یا نوشتی و ذهنت اروم شد دیگه اجازه نده اون افکار حین مطالعه وارد ذهنت بشن.

اگر در طول روز فکرخاصی ذهنتو درگیر کرد فقط در حد یک کلمه اون رو روی یه برگه یادداشت کن و بگو که اخر شب من به تو فکر میکنم ولی الان باید تست های فیزیکمو تموم کنم. از صبح که بیدار میشیم تا شب که میخوابیم عوامل زیادی هستن که باعث بهم ریختگی افکار ما میشن. حتی اگر شما بگید که من همش توی اتاقم هستم و کتابخونه میرم بازم فکرمشغولی به سراغت میاد. افراد موفق روی ذهنشون کنترل خوبی داشتن و اونا بودن که این ذهن رو کنترل میکردن ،نه که  افکار مزاحم افسار اونارو بدست بگیره.

10- به اندازه کافی استراحت کن :

برای اینکه روحیه بالا و مطالعه با کیفیت داشته باشی به زمان استراحتت هم توجه کافی داشته باش. حالا خیلی سریع لبخند نزن و بگو خب خداروشکر یکی حرف دل مارو زد . اما مهمه که استراحت به اندازه داشته باشی.

برنامه ریزی باید عمل گرایانه باشه،نه ایده ال گرایانه. استراحت به اندازه مانع خستگی زود هنگام میشه  و بهتره بعد از نود دقیقه مطالعه حدود 15 دقیقه استراحت داشته باشی.ذهن نیاز داره بعد از کیلومتر ها راه  بزنه کنار جاده و خستگی در کنه.

این چند دقیقه رو سریعا نرید توی فضای مجازی و تلگرام. چوا زمان از دستتون در میره و یهو به خودتون میاین و میبینید چند ساعته  که دارید گروه ها و کانال های تلگرام رو میبنید و مشکل بدتر از اون اینه که فکرتون مدام پیش پست جدید دخترخاله و ماشین جدید جدید پسرخاله س که استوری گذاشته و ذهن شما به جای اینکه خستگی در کنه و تازه شه پر شده از افکار مزاحم که نمیذاره تمرکز کنید.

پس حواست باشه از این زمان به خوبی استفاده کن ، نه که به ضررت تموم شه.یه موسیقی اروم گوش کن.حرکات هوازی انجام بده. اگر میتونی قدم بزن.نفس عمیق کشیدن رو فراموش نکن و یا با دیدن عکس دانشگاه مورد علاقه ت هدفتو یاداوری کن.

تلاش کردن اصل اساسی در موفقیته ولی بی وقفه تلاش کردن بدون توجه به نیاز های جسمی ، نتیجه عکس میده و در بلند مدت انچنان تاثیر منفی میذاره که ممکنه از مسیر اصلی دور شی وکیفیت کار تنزل پیدا کنه .پس همیشه توی برنامه ریزی تعادل داشته باش.چیزی که  اهمیت داره تلاش زیاد و استراحت کافیه .نباید ازونور بوم بیوفتی.

11- از مشاور دلسوزت کمک بگیر :

یه مشاور دلسوز و کاربلد میتونه انگیزتو بالا نگه داره.حتی قوی ترین افراد از لحاظ ذهنی به مشاور نیاز دارن .در سال کنکور فشار های مختلفی به دانش اموز وارد میشه چه از لحاظ درسی و چه غیر درسی .خواه ریشه ی اونها درونی باشه خواهبه عوامل بیرونی مرتبط باشه و کسیکه بخواد تمام این هارو به تنهایی تحمل کنه ممکنه متحمل رنج زیادی بشه.

لحظاتی وجود داره که ما نمیدونیم کدوم راه درست تره .نمیتونیم درست تصمیم بگیریم .یا اینقدر احساس بی انگیزگی میکنیک که دیگه در خودمون توان ادامه ی راه رو نمیبینیم.وجود یک مشاور دلسوز و راه بلد میتونه به شدت موثر باشه.کسیکه در لحظات سخت بهت دلگرمی و انگیزه میده و برای ادامه اون مسیرت راه رو بهت نشون میده.کسیکه کمک کنه اسیب های روحی که بهت میرسه رو کاهش بده و بتونه کمک کنه موانع رو پشت سر بگذاری.

12- دلایل بی انگیزگیتو بشناس:

هرکسی برای بی انگیزگیش دلایل خاص خودشو داره. تو فکر کن دلایلت چیا هستن؟ی کی میترسه که درس بخونه اما نتیجه نگیره و هروقت به این فکر میکنه بی انگیزه میشه. این فرد به خودش ایمان نداره و نمیدونه همه دانش اموزا حتی رتبه های تک رقمی و دو رقمی هم این ترس رو داشتن که نکنه بعد از این همه تلاش من نتیجه نگیرم.

بعضی ها هم قبلا توی یه درسی مثلا ریاضی  نمرات خیلی خوبی نداشتن و اصلا دوس ندارن سمتش برن. ولی باید یادشون باشه که برای رسیدن به چیزی که دلت میخواد همه چی بر وفق مراد نیست. و باید یه کارهایی رو انجام بدی که شاید خیلی علاقه نداشته باشی. درسته ریاضی رو دوست نداری ولی خوندن اون هم برای رسیدن به رشته  ای میخوای نیازه و باید با یه دید دیگه ای بهش نگاه کنی.

یا شاید هم چون معلم شیمی رو دوست نداشتی و خوبتوضیح نمیداده تو میگی اصلا رغبتی برای خوندن شیمی ندارم. دوست من خودت کلاهتو قاضی کن ایا این دلیل درسته که به خاطر یه معلم اینده خودتو خراب کنی؟ الان توی سایتای مختلف رو بگردی کلی اموزش رایگان هست. خیلی منابع کمک درسی خوبی توی بازار وجود داره .و میتونی از اونا کمک بگیری.نباید به خاطر دلایلی که اصلا منطقی نیستن و صرفا از روی احساسات هستش با اینده خودت بازی کنی.

خیلی ها هم به خاطر فشار خانواده بی انگیزه میشن. بعضی وقتا پدر ها و مادر ها از روی دلسوزی باعث بی انگیزگی بچه هاشون میشن و با سخت گیری بیش از حد از و انتظار  های نابجا باعث میشن حتی اگر بچه هاشون علاقه به درس خوندن داشته باشن،این علاقه کم کم از بین بره و خدایی نکرده سرخورده میشن.

یا خیلی دلایل دیگه میتونه وجود داشته باشه .هر دانش اموزی دلایل خودشو داره و هرکس خودش باید دنبال علت بگردهو بعد که علت پیدا شد برای خودت رفعش کن.نذار نقاط ضعفت بهت غلبه کنن.وقتی اونارو بشناسی راحت تر میتونی باهاشون مقابله کنی

ما همه برای ایندمون رویاهایی داریم و خودمونو در ارزو هامونو تجسم میکنیم.این خوبه و تا حدی نیازه و محرکه ما تلاش کنیم.اما خیال پردازی و رویاهای بیش از حد هم زمان زیادی از دانش اموز ها میگیره و همممکنه به جای امید و انگیزه ، استرس رو در دل فرد بیشتر کنه.

اگه خسته و نا امیدی و حسابی از بی انگیزگی رنج میبری پیشنهاد میکنم فرم زیر رو پر کنی و با دکتر رفیعی و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی تا برای حل مشکلاتت بهت کمک کنیم:

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

13- حواست به جسمت هم باشه :

یه روح سالم در جسم سالمه. وقتی میتونی با انگیزه و با نشاط باشی که بدنت هم سالم باشه.خواب کافی، تغذیه درست، ورزش، کنترل استرس و … روی بدنت اثر مستقیم داره.

14- تغذیه مناسب داشته باش :

اهمیت تغذیه خیلی زیاده. به نکات زیر توجه کن:

نوشیدن آب:

حتی نوشیدن اب هم باعث افزایش انرژی و شادابی میشه.اب برای سلامت پوست و قلب و جلوگیری از افسردگی و خستگی و بسیاری دیگر از بیماری ها نقش شناخته شده ای داره. در واقع کم ابی باعث سستی و خواب الودگی و سردر میشه .

همینطور 85 درصد بافت مغز را اب تشکیل داده و وقتی اب بدن کم باشه مغز دچار فشار و استرس خواهد شد.هروقت که دارید درس میخونید یک بطری اب همراه خودتون داشته باشین.

تنوع غذایی :

به مواد غذایی که مصرف میکنید نیز توجه کنید.تنوع غذایی برای تامین انرژی کافی داشته باشید.چراکه کمبود انرژی مانع تمرکز میشه ولی پرخوری و کم خوری که در اثر استرس ایجاد میشوند سلامت شمارو به خطر می اندازن. به اندازه و متعادل متنوع مواد غذایی مصرف کنید.

صبحانه بخورید :

صبحانه رو حتما در برنامه غذایی قرار بدید. چون از خیلی از دانش اموزا میشنوم که صبحا من اشتها ندارم و مواد غذایی مثل پنیر و گردو و شیر و تخم مرغ بسیار مفید هستند. کربوهیدرات ساده کمتر مصرف کنید و به جای اون کربوهیدرات پیچیده مثل نان برنج سیب زمینی مصرف کنید.

لبنیات ، ویتامین و پروتئین :

لبنیات و ویتامین و پروتئین را در رژیم غذایی خودتون قرار بدید. همچنین ابمیوه، میوه و شیر مصرف کنید.

15- استرس را از خود دور کنید :

استرس داشتن سیستم ایمنی رو تضعیف میکنه.در واقع وقتی فرد مضطرب میشه باعث افزایش کورتیزول بدن میشه . کورتیزول در حد عادی برای بدن مفید میباشد. اما اگر بلندمدت فرد در معرض کورتیزول قرار بگیرد برای بدن دردسازه.

استرس باعث کاهش تعداد گلبول های سفید و پادتن میشه و همینطور باعث اختلالات خواب میشه ؛ تعادل قند خون رو مختل میکنه و باعث افزایش فشار خون خواهد شد.

کاهش تنش و استرس و ایحاد ارامش باعث حفظ عملکرد سیستم ایمنی و جلوگیری از ابتلا به سایر بیماری ها میشود. پس لااقل برای اینکه مریض نشید و بتونید خوب درس بخونید ارامش خودتونو حفظ کنید و استرس رو از خودتون دور کنید.(بابا جان چجوری بگم استرس سمه).

به بهانه درس خوندن نظم خوابتونو بهم نریزید. یک ادم خسته و خواب الود نمیتونه انرژی داشته باشه ، نمیتونه تمرکز کنه، نمیتونه درس یاد بگیره و انگیزه خوبی نداره . حافظه قوی نداره و حتی همین هم استرس رو زیاد میکنه.(فهمیدی که استرس و بی خواب همدیگه رو تشدید میکنن.اگر خوب نخوابی استرست زیاد میشه و اگر استرست زیاد باشه خوب نمیخوابی).

کم خوابی سیستم ایمنی رو تضعیف میکنه و در کل افرادی که خواب کافی ندارن دچار پرخاشگری میشن و به شدت اسیب پذیر تر هستند. برنامه ریزی داشته باشید که اوقات فراغت و کار های بیهوده (مثل همین گوشی موبایل که دستته) رو کم کنید،نه که از خوابت بزنی و این همه  متضرر بشی.

روزی 6 تا 8 خواب کافیه و سعی کنید این خواب که باعث سلامت مغز و سلامت روان میشه رو به اندازه در طول شبانه روز داشته باشید.بهتره که جایی که درس میخونید نخوابید. محل خواب برای خوابیدن و محل مطالعه برای مطالعه کردن است.اگر جایی که میخوابید مطالعه کنید مدام خواب الود هستید و شب ها که میخواهید به خواب برید به درستی خوابتون نمیبره و مضطرب میشید.

16- هدف بزرگت رو به اهداف کوچک تر تبدیل کن:

وقتی هدف شما بزرگه رسیدن به اون رو شاید سخت و غیر ممکن ببینید. در این صورت سخته که با انگیزه ادامه بدید. شما باید از فرایند کوچک سازی اهداف کمک بگیرید. یعنی هدف بزرگتون رو به یک سری از اهداف کوچیک تر و خرد تر و اسان تر تبدیل کنید که دستیابی بهشون راحت تره و هربار به یکی از اهداف کوچیکتون که دست پیدا کردید یک پله به هدف نهایی نزدیک شدید و اینجوری انگیزتون نه تنها کم نمیشه بلکه هربار تقویت هم میشه و میتونید تمرکز بیشتری روی هرکدام ازین اهداف داشته باشید و راحت تر برنامه ریزی کنید.

مثلا من هدفم اینه یک رتبه ی دو رقمی بیارم .خب باید ابتدا درصد هامو توی ازمون های ازمایشی بهتر کنم و اهسته اهسته رتبه م بهتر بشه و کم کم پیشرفت کنم . باهربار ازمون که میدم و رتبه خوبی که میارم.یک پله نزدیک تر شدم.

17- از افراد با نقش منفی در زندگیت دوری کن:

افرادی که تو زندگیت نقش منفی دارن رو حذف کن یا اگر نمیتونی ارتباطت رو باهاشون به حداقل برسون. در عوض با افراد با انرژی مثبت و افرادی که خودشون موفق هستن ارتباط بیشتری داشته باش. انسان کلا موجود اجتماعی هست و تاثیر زیادی که از اطرافیان میگیره غیرقابل انکاره.وقتی داری برای اینده خودت تلاش میکنی ممکنه افرادی که ضعیف هستن و به ارزوهاشون نرسیدن تورو با حرف و رفتار و حتی نگاهاشون ازار بدن.

اولا اینکه هم خود من و خیلی از دانش اموزایی که باهاشون سر و کار داشتم تو این مورد مشترک بودیم و هممون این تجربه رو داشتیم و چیز عجیب غریبی نیست و فقط مخصوص تو نیست. من نمیگم به کسی بی احترامی یا بدرفتاری کن اما مجبور هم نیستی با کسی که بهت کمک نمیکنه و تاثیر سازنده ای نداره و در عوض باعث نا امیدی و سستی تو میشن مراوده داشته باشی.

مارک میگه “از کسانی که سعی میکنند ارزوهاتو کوچیک جلوه بدند دوری کنید . این کار آدم های حقیر است . در حالیکه ادم های بزرگ همیشه کاری میکنند که احساس کنید شما هم میتونید فرد بزرگی شوید.” برای خودتون ارزش قائل شوید و عذاب وجدان برای کاهش یا قطع ارتباط با افراد منفی زندگیتان نداشته باشید.تو مثبت هستی و لایق افراد مثبت که از ارزوی های شما حمایت میکنند هستی.

18- برای انگیزه داشتن مصمم باش :

دوستان داشتن انگیزه به تنهایی نمیتونه سبب موفقیت شما بشه و همونطور که ابتدای کار گفتم انگیزه فقط محرکی هست که تورو وادار کنه بیشتر تلاش کنی. تو باید شروع کنی تا انگیزه پیدا کنی.اگر اقدام به کاری میکنی نتیجه خوبی در بر بگیره همین باعث ایجاد انگیزه در تو خواهد شد.

مثلا اگر من تصمیم گرفتم برای امتحان فیزیک تلاش کنم خب ممکنه اولش برام سخت باشه ولی تلاش خودمو میکنم و در نهایت نمره م بیست میشه . حالا یه شخص دیگه همون امتحان رو تلاش نمیکنه و نمرش ده میشه . الان منی که نتیجه تلاشم رو دیدم و بیست گرفتم برای امتحان بعدی و حتی درس های دیگه مسلما انگیزه بیشتری دارم.

یا مثلا انگیزه کسی که مسابقات شنای کشوری چند سال مقام اورده بیشتره یا من که فقط سه ماه تابستون رو اونم هفته ای رو روز شنا رفتم ؟کسی که نتایج تلاششو دیده انگیزش هم بیشتره و این باعث به وجود اومدن یک چرخه میشه که تلاش بیشتری کنم و نتایج مثبت بیشتری به دست بیارم و دوباره انگیزم بیشتر شه و تلاش کنم و.. . پس دنبال یک روحیه ی فرا زمینی و انگیزه ی اسمانی نباش. تا تو حرکت نکنی و تلاش نکنی هیچوقت فرد با انگیزه ای نمیشی.اقدام کن تا با انگیزه بشی.

19- هرچند وقت یکبار به خودت جایزه بده:

اولا اینکه تلاش های خودت رو کم نشمر. ببین که داری می جنگی. ببین که زمان استراحت و خوابت رو تنظیم کردی. ببین تلویزیون تماشا کردن ها حتی استفاده از گوشی موبایلت چقدر کمتر شده. همینکه حواست باشه در راه رسیدن به هدفت قدم گذاشتی و نهایت تلاشت رو میکنی  احساس رضایت و خوشنودی درونی بهت میده و اگر بعد از یه مدت حتی یک پله بهش نزدیک تر شدی به خودت یه جایزه بده .مثلا اگر ازمون دو هفته بعدت ترازی که خواستی اوردی ، جایزه ش اینه که یه فیلم عالی در کنار خانواده ببینی.

یا بری یه خرید کوچولو کنی .اینجوری مطالعه و درس خوندن رو به یه فعالیت رلخواه تبدیل میکنی که ازش خسته نمیشی.

20- ورزش کن:

(نگو وقت ندارم) خیلی از افرادی که(حتی فشار کنکور رو هم ندارن) و دچار افسردگی میشن بسیاری از روان شناسان بهشون ورزش کردن رو توصیه میکنه.یه برنامه حدود بیست تا سی دقیقه ای ورزش های هوازی مثل پیاده روی یا انجام حرکات یوگا و مدیتیشن باعث ارامش روان و شادابی شما میشن.ورزش خون بیشتری به مغز میرسونه و اکسیژن رسانی بهتر و نشاط به جسم و روح میده و مانع این میشه انسان درگیر بیماری های جسمی و روحی بشه

21- محیط اطرافت رو اماده درس خوندن کن:

درسته که انگیزه امری درونیه و خیلی قوی تر از حرفا و عکس های انگیزشیه ولی شما تصور کنید تو یه جای تاریک و بهم ریخته بهتر درس میخونید یا جایی که نور کافی داره و پر از جملات انگیزشیه.

سعی کنید وسایلی که باعث حواس پرتی میشه رو دور از دید قرار بدید (مهم ترینش گوشی!!)بهتره که به حالت درازکش و خوابیده درس نخونید (چون یهو به خودت میای و میبینی به خواب عمیقی فرو رفتی.)یه میز و صندلی مناسب مهیا کن و جایی بذارش که نور کافی داشته باشه که خدایی نکرده چشمان زیباییت اذیت نشن.

اگر میتونی فرمول هایی که یادت میرن بزنی جلوی چشمت یا حتی عکس دانشگاه مورد علاقه ت رو پرینت بگیر  و به دیوار بزن که خیلی این کار انرژی بخشه چون هرموقه حواست پرت میشه یهو چشمت به اون میوفته و یادت میاد که تو باید چیکار کنی و خواسته ت چیه.

22- از جملات و ویدیوهای انگیزشی برای انرژی گرفتن استفاده کنید:

همواره سعی کنید انرژی خود را نگه دارید. هرگاه لازم شد با مشاهده ویدیوها و جملات انگیزشی سعی کنید برای بالا بردن سطح انرژی خود کمک بگیرید.

اگه خسته و نا امیدی و حسابی از بی انگیزگی رنج میبری پیشنهاد میکنم فرم زیر رو پر کنی و با دکتر رفیعی و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی تا برای حل مشکلاتت بهت کمک کنیم:

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

موفق باشید

.

برنامه ریزی کنکور (رشتت رو وارد کن برنامت رو بگیر)

مشاوره کنکور (با طرح رتبه شو IDNovin تضمینی رتبه برتر شو)

بهترین مشاوران کنکور (اسامی 20 مشاور رتبه برتر ایران)

میخوای با سبک درس خوندن رتبه برترا آشنا شی؟

ما تو پیج اینستاگرام با لایو و پست های آموزشی، بطور کاملا رایگان بهت یاد میدیم بهترینِ خودت باشی و بهت کمک میکنیم که خودت رو به رتبه های 2 رقمی و 3 رقمی برسونی. کافیه پیج مارو فالو کنی:

نظر شما؟!

نظرات ، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. بزودی به آن ها پاسخ خواهیم داد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا