آیدی نوین - درسام ضعیفه چیکار کنم؟- نحوه مطالعه برای تقویت پایه درسی

درسام ضعیفه چیکار کنم؟- نحوه مطالعه برای تقویت پایه درسی

نحوه مطالعه برای تقویت پایه ی درسی

نحوه مطالعه برای تقویت پایه ی درسی چیه ؟ تابستان فرصتی مناسب هست ؟ در این مطلب از سری مطالب برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور توسط بهترین مشاوران کنکور موسسه آیدی نوین به آن پاسخ داده میشود.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست 50 دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و موفقیت تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین تو هم میتونی رتبه برتر بشی. چون توی کنکور 98 و 99، بیش از ۵۰ نفر با این برنامه رتبه برتر شدند. مشاهده کارنامه رتبه های برتر آیدی نوین (کلیک کنید)

سوال:پایه ام ضعیفه ، چیکار کنم؟

از مهرماه هم شروع کنم میرسم؟

جواب:فایل صوتی + متن در ادامه مطلب

به نام خدا، سلام.

نحوه مطالعه برای تقویت پایه ی درسی

یک سوالی که بین اکثر دانش آموزان مطرحه میگن که ما پایه مون ضعیفه، چیکار کنیم موفق بشیم؟ این سوال تقریبا سوال اکثریت قریب به اتفاق دانش آموزان کنکوری هست که میگن پایه مون ضعیفه، یکی اون هایی که واقعا پایه شون ضعیفه و یکی اون هایی که فکر می کنن پایه شون ضعیفه، درواقع پایه شون قویه اما فکر می کنن که پایه شون ضعیفه. برای اینکه ما پایه مون رو تقویت کنیم

تابستان فرصتی مناسب

اولا که اگر از تابستون شروع کنیم به خوندن یک سال وقت داریم و اگر از مهر شروع کنیم 9 ماه وقت داریم برای کنکور. یعنی درواقع میشه گفت که وقت مناسبی وجود داره برای اینکه همه ی دروس رو جمع کنیم؛دو اینکه دروس پیش دانشگاهی یا دوازدهم، تعداد سوالاتی که میاد ازشون از پایه بیشتره. یعنی درواقع اگر شما پیش دانشگاهی هم بخونید یک بخش وسیعی از سوالات رو می تونید بزنید اگر پیش دانشگاهی رو کامل بلد باشید اما به هرحال یادگیری دروس پیش دانشگاهی هم مبنی بر اینه که پایه تون رو تقویت کنید. به هرحال مثل یک ساختمون می مونه، شما اگر پی ریزی نکنید ساختمون بالا نمیره چون باز اسکلت بندی بچینید یک باد و زلزله بیاد ساختمون کامل می ریزه پسش ما باید پایه مون رو حتما تقویت کنیم. برای این کار نیازه ترجیحا زودتر شروع کنید به خوندن کنکور. یعنی ترجیحا اینه که از تابستون بشینید بخونید و تایم تابستون رو بذارید برای بستن پایه یعنی دانش آموزانی که از تابستون شروع می کنن به خوندن وقت مناسبیه که دروس پایه رو جمع کنن

تابستون همه چیز نیست

اما یک نکته ای رو بگم؛ لازم نیست 100% پایه توی تابستون جمع بشه. شما صرف اینکه 60% مطالب رو هم توی تابستون یاد بگیرید و بهش مسلط بشید کافیه. در طول سال این 60% می تونه خودش رو به 80 و 90% برسونه و شما پایه تون رو تکمیل کنید اما توی تابستون صرفا به 60% برسید کفایت می کنه یعنی مطالب سال دهم و یازدهم رو بشینید مطالعه کنید بصورتی که اگر جاهایی رو نمی فهمید واقعا بشینید و بفهمید و جاهایی رو که بلدید سعی کنید سریع تر و خلاصه وارتر بخونید و بیشتر وقت بذارید برای اینکه مخصوصا برای درس های مفهومی که تست های بیشتری بزنید.

دروس حفظی 

بحث حفظی ها می مونه که پایه و دوازدهمش فرقی نداره شما باید بیشتر تمرکزتون برای حفظی ها برای بعد از عید باشه و فرقی نمی کنه شما پایه تون قوی باشه یا ضعیف باشه به هرحال بعد از عید باید تمرین کنید و حفظش کنید. فقط صرفا دروس مفهومی می مونه یعنی صرفا شما نیاز دارید توی تابستون دروس اختصاصی رو کار کنید، خیلی تمرکز خاصی روی دروس عمومی نیست مگر مثلا درس ادبیات که بخوایم روی قرابت و آرایه کار کنیم ولی بقیه ی دروس خیلی نیازی به خوندنشون توی تابستون نیست.

شروع از مهر

اما خیلی از دانش آموزان از تابستون شروع نمی کنن به خوندن و طبیعتا از مهر شروع می کنن به خوندن، برای این ها چیکار کنیم؟ ببینید اون هایی که از مهر شروع می کنن به خوندن اگر دقت کنید توی تمام آزمون های آزمایشی که با جامعه ی آماری مناسب وجود داره اینه که هم دروس دوازدهم سوال میاد و هم دروس پایه. یعنی جفت این مقوله ها یعنی پایه و دوازدهم سوال میاد و روش تمرکز می کنن، برنامه ای هم که چیدن مخصوصا برنامه ی قلم چی طوریه که شما هم به دروس پایه برسید و هم به دروس دوازدهم. اینجا اون دوستانی که تابستون نخوندن یک خورده کارشون سخت تر میشه اما غیرممکن نیست؛ یعنی اگر شما پایه تون ضعیفه و تابستون نخوندید دلیل نمیشه که بی خیال بشین؛ میشه و کامل توی پاییز و زمستون پایه رو جمع کرد و همراه با دوازدهم. یعنی شما می تونید تا عید خودتون رو به 60% مطالب پایه برسونید و بعد عید هم اون 40% بقیه ش رو بشه جمعش کرد اما میگم کار سخت تره یعنی شما باید هم دروس دوازدهم رو بخونید هم دروس پایه رو، منتها به جای 3 ماه شما 6 ماه وقت دارید که پایه تون رو جمع کنید و به درصدی که لازم دارید برسید. بعد از عید هم که دروس حفظی می مونه که چه پایه و چه دوازدهم باید کار بشه و تا کنکور خودتون رو به درصدی که می خوان و چیزی که می خواین برسونید. ان شالله که موفق باشید.

شما می توانید سوالات خود را از ما  بپرسید، در اسرع وقت جوابتان را خواهیم داد.

دکتر محد سجاد پروین مشاور آیدی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }