آیدی نوین - جمع بندی عربی کنکور – 100 درصد زدن عربی در 3 ساعت با 6 بار مرور

جمع بندی عربی کنکور – 100 درصد زدن عربی در 3 ساعت با 6 بار مرور

جمع بندی عربی کنکور و 100 زدن عربی در 3 ساعت با 6 بار مرور

روش های قدیمی آموزش و جمع بندی عربی کنکور رو بذار کنار. با این روش ظرف 3 ساعت میتونی عربی رو 100 درصد بزنی و بیش از 6 بار مرور کنی. در ادامه مقالات نحوه جمع بندی کنکور خانم مریم آدم پیرا ، سرپرست مولفین سامانه رپیدیو IDNovin میخوان بطور کامل خیالتون رو از بابت عربی راحت کنن. با ما همراه باشید.

مریم آدم پیرا ، ادبیات عرب تربیت مدرس

اهمیت جمع بندی عربی کنکور :

دومین درس در  دفترچه‌ عمومی کنکور درس عربی است که با توجه به بازخورد دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری، خیلی مورد توجه واقع نمیشه.

اما به اعتقاد من و رتبه های برتر  کارشناسی، روش مطالعه و جمع بندی درس عربی برای کنکور بسیار راحته و میشه با چند تا روش درصد عربی تو بیاری بالا.

اگر این درس طبق اصول درست مطالعه بشه واقعاً درس چندان سختی نیست.

آیا واقعا باید درصد بالا در عربی کسب کنیم؟

شاید با خودتون بگین این درس در آزمون سراسری ضریب 2 داره و چه دلیلی برای صرف وقت و انرژی بر روی آن داریم؟ باید به این نکته اشاره کنیم که اتفاقاً به همین دلیل بسیاری از داوطلبان درس عربی را مورد توجه قرار نمیدن در نتیجه شما با انتخاب چند تست صحیح می تونید رتبه کشوری خود را به مراتب بالاتر از دیگران ببرید.

چطور عربی کنکور رو درصد بالا بزنیم؟

مطمئن باشید که هر درس سختی رو میشه با برنامه ریزی برای کنکور، مشاوره تحصیلی کنکور و استفاده ازسایت رپیدیو  به راحتی یاد گرفت و از آن به عنوان سکوی پرتاب خود در کنکور کارشناسی (لیسانس) برای ورود به بهترین دانشگاه های کشور استفاده کرد.

تیپ بندی سوالات عربی کنکور :

هر درس از چند بخش اصلی تشکیل میشه. سوالات درس عربی در کنکور سراسری به چند بخش ترجمه، درک مطلب و قواعد تقسیم شده :

1- سوالات ترجمه عربی کنکور :

اولین بخش تست های درس عربی مربوطه به مبحث ترجمه است. برای جمع بندی این بخش از عربی کنکور که در بیشتر موارد 10 تست داره و از مباحثی مانند ترجمه فارسی به عربی و بالعکس و نیز مفهوم جمله یا عبارت سوالاتی بیان میشه بسیار پر اهمیته.

2- سوالات درک مطلب عربی کنکور :

بخش دوم درس عربی کنکور سراسری مربوط به درک مطلب است که 8 تست دارد و مباحث مربوط به متن عربی و اعراب گذاری (تشکیل) و همچنین تجزیه و ترکیب را شامل میشه.

3- سوالات قواعد عربی کنکور :

قواعد عربی که سومین بخش درس عربی کنکور کارشناسی هر سال است، شامل تست هایی از مباحث  تضاد یا جمع ،اسم تفضیل،فعل های مضارع منصوب و مجزوم حتی نکات ترجمه ایی آن در تست قواعد اومده،حروف مشبه،تشخیص انواع لا،مفعول مطلق،حال و مستثنی است

روش جمع بندی عربی کنکور :

تو این قسمت میخوایم بصورت پایه به پایه بررسی کنیم و ببینیم چگونه عربی کنکور رو جمع بندی کنیم؟

جمع بندی عربی دهم برای کنکور :

از اول بخوایم بررسی کنیم عربی دهم شامل موارد زیر میشه:

درس اول:

جمع بندی مباحث 3 سال گذشته عربی کنکور که خیلی ها بهش توجه ندارن واقعا مهمه اما قوی کردن پایه عربی مستلزم دونستن همون مطالبی هست که در مورد فعل ماضی، مضارع امر، ماضی استمراری و مستقبل هستش.

درس دوم:

در مورد اعداد که خیلی ها میگن اعداد که کاری نداره نهم یادگرفتیم. اما ایراد همین جاست بچه ها اعداد تو قست ترجمه بچه ها خیلی مهمه پس لازمه کاملاعداد ترتیبی و شمارشی از هم تشخیص بدین و فارسیش رو بدونین

درس سوم و چهارم :

یادگیری باب های ثلاثی مزید از نظر من خیلی توی دوران جمع بندی عربی کنکور مهمه. چون هم تو درک مطلب که خیلی ها نمیزنن هم تو قواعد خیلی کمکتون می کنه سعی کنین با تکرار وزن ها اون هارو حفظ کنین.

اما میرسیم به قسمت دوم کتاب دهم که بیشتر در مورد نقش های یا اصطلاح عربیش «محل الإعرابی » هستش.

درس پنجم و هفتم:

این دو درس در مورد نقش کلمات جمله اسمیه، فعلیه و جارومجرور است که شما باید اسن نقش هارو خوب یاد بگیرین چون با نکاتی که میگم بهتون خیلی راحت میتونین سوالات قواعد و درک مطلب و بزنین

درس ششم:

این درس شاید از نظر خیلیا سخت ترین درس پایه دهم باشه اما من میگم نه چون اونا فرمول ها و نکات حل کردن مباحث فعل های معلوم و مجهول رو نمیدونن. اینم بگم که تو قواعد ازش یک تست مجزا میاد پس میارزه با دونستن دو نکته توی دوران جمع بندی عربی کنکور راحت 4 درصد بگیری .

درس هشتم:

این درس راحت ترین درس عربی که شما با دونستن وزن چند تا کلمه اسم مبالغه و اسم مفعول و اسم فعل رو یاد بگیرین.از این درس تا الان جدا تست نیومده بیشتر ترکیببی بوده.

جمع بندی عربی یازدهم برای کنکور :

خوبی این کتاب اینه که خیلی از درس هایی که داره بهم مربوط نیست یعنی مثلن اینطوری نیست که شما حتما درس 2 رو اگه بخوای یاد بگیری درس 1 رو باید بلد باشی.

درس اول :

درس اول این کتاب مربوط به اسم تفضیل و اسم مکان که تا الان تو قسمت قواعد یک تست مجزا ازش اومده و خیلی هم راحت بوده پس 4 درصد رو این قسمت حساب کن.

درس دوم :

مربوط به اسلوب شرط که خیلی مهمه بچه ها هم تو ترجمه هم تو قواعد. از اونجا که کتاب های نظام جدید بیشتر رو ترجمه تمرکز کردن شما با دونستن نکات این درس هم میتونی ترجمه بزنی هم تست قواعد و یعنی 8 در صد . چون سوالاتی که توی قواعد از این قسمت دادن مربوط به ترجمه هم میشه . پش توی دوران جمع بندی عربی برای کنکور به این درس توجه ویژه داشته باشید.

درس سوم و چهارم:

تنها درس مربوط بهم و راحتی که میشه توی دوران جمع بندی عربی کنکور روش سرمایه گذاری کرد . مبحث معرفه ،نکره و جمله بعد نکره است .

درس پنجم و ششم :

این درس بهم ارتباطی ندارن اما داره اموزش ترجمه افعال مضارع میگه که باز هم مثل درس دو هم تو ترجمه میتونی ازش کمک بگیری هم تو قواعد، پس میشه حدودا 12 درصد یعنی دو تا تست ترجمه و 1تست قواعد .

درس هفتم:

این درس افعال ناقصه رو داره یاد میده بهتون که تا الان تستی تو قواعد نیومده اما بچه هایی که این درس و خوب بخونن و نکاتی که تو سامانه رپیدیو بهشون گفتم دو تا تست قواعد دوازدهم با نکته این درس به راحتی میزنن.

«خب بچه ها تا اینجا دیدین که اصلا درس عربی ، درس سختی نیست. عربی تنها درس عمومیه که با فرمول هایی که داره راحت میشه توی 10 دقیقه تمام تست هاشو زد. پس باید با یه جمع بندی خوب برای عربی کنکور یه درصد عالی توش کسب کنید.»

جمع بندی عربی دوازدهم برای کنکور:

این کتاب که شامل 4 درس مجزا و نامربوط بهم هستش :

درس اول :

این درس در مورد حروف مشبه صحبت میکنه .بچه ها از اونجا که من تمام کنکور های سال 98 بررسی کردم چه داخل و چه خارج از این مبحث یک سوال در قواعد اومده بود و خیلی راحتم بود اما نباید غافل بشیم که در ترجمه هم میتونن کمکون کنن.

درس دوم:

این درس مربوط به مبحث حال هستش که 1 تست مجزا با ترکیبی از درس 4 تو قسمت قواعد میدن که توی دوران جمع بندی عربی کنکور باید حسابی حواستون بهش باشه .

درس سوم:

اسوب استثنا و اسلوب حصر هستش که همونجوری که گفتم هم در قواعد ازش 1 تست اومده هم در ترجمه خیلی مهمه .

درس چهارم:

این قسمت مربوط به مبحث مفعول مطلق هستش که چوم شباهت هایی با مبحث حال داره برای این که بچه ها رو گمراه کنن باهم ترکیب میدن  پس خوبه که شما تفاوت ها و شباهت هایی که دارن و حتما تو ذهنتون داشته باشین.

چگونه عربی رو ظرف 3 ساعت 100 درصد بزنیم؟

ما تو موسسه IDNovin برای راحتی کارتون چکار کردیم؟

برای اولین بار در ایران سامانه رپیدیو رو براتون طراحی کردیم که با چند صد فلش کارت هم اموزش ببینی هم نکات قوی تست و یاد بگیری هم آموخته هاتو آزمایش کنی و بهترین روش جمع بندی عربی کنکور رو داشته باشی.

این فلش کارت ها با پاسخ تشریحی کامل و ذکر نکاتی که داره دیگه نیازی برای مرور از روی کتاب برای دانش آموز نگذاشته.

چطور با رپیدیو ظرف 3 ساعت عربی کنکور رو جمع بندی میکنیم؟

همانطور که تو عکس بالا میبینین در رپیدیو 835 فلش کارتی برای پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم برای عربی طراحی شده است.

از طرفی حدودا 300 فلش کارت هم برای بحث ترجمه و قواعد در نظر گرفته که مجموعا حدود 1100 فلش کارت برای عربی طراحی شده.

با این فلش کارت های سامانه رپیدیو شما میتونین هم آموز ببینین هم مرور کنین هم نکاتی که تو کتاب نیست رو یاد بگیری و ازش تو کنکور استفاده کنی.

با توجه به ساختار این سامانه قدرتمند آموزش هر فلش کارت بیشتر از 10 ثانبه زمان نمیبره. یعنی 11000 ثانیه برای کل فلش کارت ها

حالا خودت محاسبه کن؟؟!!

آرره ،فقط توی 3 ساعت شما این حجم از مطالب و نکته رو کامل یاد میگیری . تازه با هوش مصنوعی سامانه شما هر فلش کارت رو بیش از 6 بار مرور می کنی و به بهترین روش عربی رو جمع بندی میکنی.

ویدیو نحوه جمع بندی عربی کنکور دهم با رپیدیو :

پیشنهاد می کنم حتما ویدیو زیر رو که از خود سامانه رپیدیو گرفته شده ببینید تا باور کنید که پاسخ به هر فلش کارت فقط 10 ثانیه زمان میبره.

نحوه جمع بندی عربی برای کنکور چطوری باشه؟

عربی با ضریب 2 سومین یا شایدم چهارمین درس مهم عمومی باشه از نظر دانش آموزا. بعضی از دانش آموزا این درس و دوست ندارن چون نمیدونن چطوری بخونن ولی شما با این فلش کارت های سامانه رپیدیو ظرف 3 ساعت هم یاد میگیری هم تو این درس قوی میشی.

جمع بندی عربی برای کسب درصد بالای 80 درصد:

 1. حتما فلش کارت های 3 تا پایه رو حل کن تا اول آموزش های مفید و بهت بده .
 2. بعد میتونی بری سراغ نکات قواعد و ترجمه کنکوری که با آوردن حدود 30 الی 40فلش کارت که همه داری نکته و مفید هستن دیگه جایی برای سوال و ندونستن براتون نمیمونه
 3. مرجله بعد میتونی ازآمون های شبیه ساز کنکوری که براتون طراحی شده استفاده کنی و یک نمونه کنکور بدی و درصد گیری کنی

فراموش نکنید که از متون درک مطلب هنگام جمع بندی عربی کنکور غافل نشید. با تمرین بر روی این متون، توانایی شما در ترجمه جملات عربی در کنکور سراسری کارشناسی بالا میره. پیشنهاد می شیه که در هفته حداقل 2 متن درک مطلب جهت مطالعه درس عربی برای کنکور بخونید.

که باز مابراتون تو سامانه رپیدیو تو قسمت درک مطلب تا دلتون بخواد براتون درک مطلب گذاشتیم که هرشب بخواین ازش استفاده کنین. نکات و فرمول های زدن تست های درک مطلب هم براتون توضیح دادیم .

لغات درک مطلب هارو کامل ترجمه کنید. به جرئت می تونم بگم که پس از گذشت نهایت 1 هفته ، تقریبا تمام کلمات به کار رفته در متون درک مطلب برای شما تکراری میشه چون که لغات عربی در کنکور کارشناسی محدوده مشخصی داره.

جمع بندی عربی برای کسب درصد بالای 50 درصد:

اینجا بهتره براتون یکم بخش بندی کنم: درسته که ترتیب سوال ها اول “ترجمه _درک مطلب-قواعد” اما کسایی که حتی صفرهستن و میخوان در صدی تا 50 بگیرین بهتره که اینجوری عمل کنن:

اول ترجمه و بعد قواعد رو حل کنین:

 

جمع بندی ترجمه برای کسب درصد بالای 50 درصد عربی:

پیشنهاد می کنم برای تقویت در بحث ترجمه، اول بر روی افعال تمرکز کنید.  که ما براتون تو سامانه رپیدیو تمام فرمول ها نکات ترجمه رو گذاشتیم و تمام سعیمونو کردیم که تمام پیچیدگی هارو براتون به نمایش بزاریم. پس از ترجمه شروع به تست زنی کنید. بعد میتونید برید سراغ تست های سه مبحث زیر :

 • جمع و مفرد.
 • ضمایر.
 • نکره و معرفه

بیشتر تست های تعریب یعنی جمله ی فارسی به عربی ترجمه کنید از خود متن کتاب هست .پس حتی برای ترجمه هم اول :کتاب رو مطالعه کن.

جمع بندی قواعد برای کسب درصد بالای 50 درصد عربی:

 «برای جمع بندی قواعد عربی کنکور پیشنهادم اینه برای کسایی که صفر هستن و یا درصدی تا 20 دارن و میخوان به 50 برسونن بعد ترجمه، قواعد رو مبحث محور مطالعه کنن»

اما چه مباحثی و چطوری ؟

 1. اسم تفضیل و اسم مکان
 2. اسلوب شرط
 3. ترجمه افعال مضارع
 4. حال و مفعول مطلق
 5. حروف مشبه
 6. مستثنی
نحوه مطالعه قواعد عربی برای جمع بندی کنکور:
 1. برای قواعد اول مبحثی که گفتم و از کتاب مطالعه کن
 2. بعد به سراغ فلش کارت هایی که از همون درس تو سامانه رپیدیو داری برو
 3. بعدش میتوی بری سراغ تست هایی که تو همون سامانه برات طراحی شده
 4. و در اخر برو سراغ قواعد کنکور و اون مباحث و با نکته یادبگیر که با خیال راحت تمام اون مباحث تو کنکور بزنی
 پس با توجه به بودجه بندی فوق اگر تست های ترجمه و 6 الی 7  تست از قواعد را صحیح بزنید، نیمی از درس عربی را پاسخ دادین  و اثرگذاری زیادی بر روی رتبه نهایی شما داره.
 

اهمیت دانش ترجمه در پاسخ گویی به سوالات عربی کنکور :

درس عربی به گونه ایی که پاسخگویی به سوالات قواعد هم نیازمند دانش ترجمه است. پس یکی از نکات طلایی برای مطالعه درس عربی، گسترش قواعد ترجمه عربی شماست. یعنی شما با ی تیر دو نشون میزنی با خوندن نکات ترجمه به بعضی از سوالات قواعدم مسلط میشی.

اهمیت تست زنی در جمع بندی عربی کنکور :

«تست زدن زیاد در دوران جمع بندی عربی کنکور یک نقطه قوت و همچنین مرور مکرر مباحث ترجمه و قواعد بسار مهمه»

اما قواعدی که مربوط به باب های ثلاثی مزید و نقش کلمات است بیشتر مربوط به پایه دهمه در قسمت درک مطلب و سوالت تجزیه و تحلیل اومده.

ابتدا برای خودت نقشه واضحی ترسیم کن.

 مشخص کن که تا چه اندازه بر قواعد عربی تسلط داری؟

 این سوال را جدی بگیر!

 از آنجا که قواعد عربی در اکثر مواقع به همدیگه متصل اند پس پاسخ به این سوال در یادگیری تو بسیار مؤثر خواهد بود. حتی مباحث مطرح شده در عربی متوسطه اول (راهنمایی) در میزان تسلط شما بر درس عربی کنکور سراسری اهمیت داره (همون درس 1 عربی دهم)که من باز براتون با فلش کارت هایی که تو سامانه رپیدیو هست از صفر تا 100 عربیو بهتون آموزش دادم .

یکی از تکنیک هایی که منجر به افزایش تسلط شما در درس عربی می شه ، بررسی تمام گزینه های تست است. به این صورت که هنگام حل هر تست، تمامی چهار گزینه را بررسی کنی. حتی گزینه های اشتباه را ترجمه کنی یا در قسمت قواعد دلیل انتخاب نکردن گزینه های دیگرو پیدا کنی  و با این کار با هر تست، چهار تست حل کرده اید.

رپیدیو راز موفقیت برای 100 زدن عربی کنکور :

اما از همه اینا بگذریم همونجوری که گفتم در سامانه رپیدیو با نکاتی که در فلش کارتا اومده و مرور آن ها میتونید اول با عربی و آموزشش آشنا بشین و در قسمت ترجمه کنکور و قواعد کنکور تسلط خودتون و نشون بدین و با نکاتی که اومده از بقیه بچه ها جلو بیوفتین خیلی راحت میتونم بگم کسایی که بتونن از فلش کارتهایی که تهیه شده براشون استفاده کنن عربی و بی شک در کنکور 99 ، 100% خواهند زد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }