آیدی نوین - رفع موانع شروع مطالعه کنکور

رفع موانع شروع مطالعه کنکور

رفع موانع شروع مطالعه کنکور

موانع درس خواندن چیست؟ روش رفع موانع شروع مطالعه کنکور چیه ؟ در این مطلب از سری مطالب برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور توسط بهترین مشاوران کنکور موسسه آیدی نوین به آن پاسخ داده میشود.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست 50 دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و موفقیت تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین تو هم میتونی رتبه برتر بشی. چون توی کنکور 98 و 99، بیش از ۵۰ نفر با این برنامه رتبه برتر شدند. مشاهده کارنامه رتبه های برتر آیدی نوین (کلیک کنید)

سوال:سلام من کنکوری ۹۹ هستم چند وقته که میخوام واسه کنکور استارت بزنم و بخونم ولی نمیدونم چی مانعم میشه در حالی که میخوام بخونم ولی یجورایی نمیتونم اینجوری بگم چون وقتو از دست دادم الان هیچ امید و انگیزه ای واسه شروع ندارم .چجوری انگیزه درس خوندن پیدا کنم و بتونم بخونم ؟ ممنون میشم پاسخ بدید

جواب:فایل صوتی + متن در ادامه مطلب

به نام خدا، سلام. محمدسجاد پروین هستم دانشجوی پزشکی علوم پزشکی تهران و مشاور دپارتمان IDN.

رفع موانع شروع مطالعه کنکور

یک سوالی بین دانش آموزان کنکوری مطرحه مخصوصا توی این زمان که دو سه هفته بیشتر تا پایان تابستون و شروع مدارس نمونده. مخصوصا کسانی که کنکور 99 هستند یعنی امسال اولین سالشونه که کنکور میدن، یک سوالی که بینشون مطرحه میگن که ما خیلی دوست داریم شروع کنیم به خوندن کنکور اما به نوعی انگیزه و امید لازم برای شروع رو ندارن و نمی تونن خوندن رو استارت بزنن و از اون طرف هم این ترس رو دارن که خیلی وقت از دست دادم و الان بخوام شروع به خوندن کنم از خیلی ها عقبم. چجوری انگیزه ی درس خوندن پیدا کنم؟ قبلش من یک پیش زمینه ای رو خدمتتون بگم که هر آدمی برای اینکه هر کاری رو بخواد انجام بده اون مقوله باید درش هم سو باشه تا اون مقوله پیش بره. یک مقوله عقلشه که تصمیم منطقی می گیره برای انجام کاری، یک مقوله هم میل و تمایلشه که علاقه ی لازم برای انجام کار و تداوم کار ایجاد می کنه. عقلمون میگه که باید بشینیم برای کنکور بخونیم برای اینکه برسیم اما میلمون خیلی سمت خوندن نمیره چرا که یک مدتی ما استراحت و تفریح کردیم و خیلی توی حال درس خوندن نیستیم یا زیاد نمی تونیم برای درس مطالعه کنیم و چیز دیگه ای که هست ترس از اینه که از خیلی ها عقب افتادم.

قرار گرفتن در حال و هوای کنکور

اول راجع به این صحبت کنم که چجوری توی حال و هوا قرار بگیرین. دو راه وجود داره یکی اینکه به خودمون انگیزه ی لازم رو برای شروع مطالعه بدیم که اون یک روشی داره که شما بیاید یک برگه تهیه کنید و توی این برگه چندتا چیز رو یادداشت کنید. اول اینکه سعی کنید این برگه نوعی تعهدنامه براتون باشه و متعهد باشید به این مطالبی که می نویسید. در وحله ی اول مشخصات خودتون رو بنویسید و هدفتون رو بصورت دقیق مشخص کنید. یک مشکلی که بین بچه ها وجود داره اینه که هدفشون رو ظاهرا می دونن اما خیلی جزئی روش کار نکردن؛ مثلا میگن من می خوام پزشکی دانشگاه تهران بخونم اما به این فکر نکردن که چرا می خوان پزشکی بخونن، چرا این دانشگاه؟ چه لزومی داره توی این شهر و این دانشگاه باشه؟ مخصوصا برای دوستان شهرستانی. این ها رو باید با خودتون مطرح کنید که مثلا من می خوام پزشکی بخونم چون بهش علاقه دارم یا مثلا برای اینکه بازار کار خوبی داره یا پرستیژ برای چیزهای مختلف و موارد دیگه ای که برای هدف شما تامین می کنه و اینکه مشخص کنید که چرا اون شهر رو می خواید؟ بخاطر جایگاه علمی بالاتری که داره و غیره. در وحله ی بعدی باید موانعی که سر راهتون وجود داره برای رسیدن به هدفتون رو کامل بنویسید؛ یعنی مثلا من برای رسیدن به این هدف باید از یکسری تفریحاتم بگذرم، باید یکسری شب ها شب زنده داری کنم و بی خوابی بکشم، باید گوشیم رو کنار بذارم، باید به خیلی از مهمونی ها نرم، باید خیلی از تفریحات رو انجام ندم، فیلم نبینم، بازی نکنم و خیلی چیزهای مختلف که باید مطرح کنید، مثلا انقدر ساعت باید مطالعه کنم.

نقاط ضعف و قوت

این میشه موانع راهتون و وحله ی بعدی موتور محرکه برای اینکه شما به هدفتون برسید که یکی نقاط قوتتونه و یکی گرفتن نقاط ضعف. نقاط قوت رو شما می تونید بهش اعتماد کنید و تکیه کنید و با اون ها جلو بیاید مثلا اینکه من گیرایی قوی ای دارم، من یک درسی رو یک بار بخونم کامل یاد می گیرم، من سرعت مطالعه م زیاده، سرعت تست زنیم زیاده، تو این درس ها بهترم و علاقه ی زیادی دارم، به زیست علاقه دارم. مثلا این ها میشه نقاط قوت. نقاط ضعف هم مثلا اینکه من ممکنه تنبل باشم یا خیلی احساساتی ام یا جوگیرم. نقاط ضعف کلی و نقاط قوت کلی تون رو یکجا می نویسید و سعی می کنید نقاط قوتتون رو تقویت کنید و نقاط ضعفتون رو اصلاح کنید. در طولِ این زمانی که برای کنکور دارید، این برگه جلو چشمتون باشه برای اینکه هروقت انگیزه تون کم شد برید سمتش و وقتی شما می نویسید برگه رو انگار دارید با خودتون بصورتِ موثرتر صحبت می کنید پس انگیزه ی لازم براتون ایجاد میشه. این بحثِ انگیزه. بحث بعدی اینه که ممکنه که ما انگیزه ی لازم رو کسب نکنیم حالا چیکار کنیم؟ برای رسیدن به اون انگیزه که با این کارها هم بهش نرسیدید به وقت زیادی نیاز داره و از اونجایی که ما وقت نداریم برای کنکور، بهتره که بشینیم و غیرمستقیم میلمون رو بیاریم سمت عقلمون و اون هم اینه که شما تدریجی بنشینید شروع کنید به درس خوندن و یکهویی نشینید.

افزایش تدریجی ساعت مطالعه

خیلی ها دوست دارن موقع درس خوندن با روزی 5 ساعت، 6 ساعت، 8 ساعت شروع کنن به درس خوندن که خب بعد از دو سه روز خسته میشن. شما می تونید حتی شده روزی 1 ساعت 2 ساعت شروع کنید به خوندن؛ مثلا برای هفته اول روزی 1 ساعت، هفته ی بعد روزی 2 ساعت و همینجوری تدریجی بیاید جلو تا برسید به 6-7 ساعت مطالعه. این باعث میشه که شما آروم آروم میلتون به سمت عقلتون تغییر جهت پیدا کنه و کار رو پیش ببرید. مسئله ای که گفتم مسئله ی ترس اون افرادی که میگن وقت رو از دست دادیم. یک مثال واضح براتون بزنم که خودم توی اطرافیانم کامل دیدم و به نوعی کامل در جریانش هستم و اون خیلی از رفقای خودم توی دانشگاه خودمون هستن که این ها المپیادی بودن و توی تابستون وقت نکردن بخونن چون بلاتکلیف بودن به اینکه ببینن نتیجه ی المپیادشون میاد یه نه؟ قبول میشن یا نه؟ باید بشینن برای کنکور بخونن یا نه؟ که خب خیلی از این ها تا مهر هیچی مطالعه نکردن. از مهر که شروع کردن به خوندن تفاوتی که تراز های آخرِ دورانِ کنکورشون با ترازهای اولِ دوران کنکورشون یعنی مثلا از همون مهر داشت خیلی پرش بزرگی بود یعنی مثلا میشه گفت هزار و خورده ای، 1200 تا 1500 تا دیدم بعضا تفاوت ترازشون بود از اولین بار تا آخرین بار اما نقطه ی قوتشون چی بود؟ این ها ترس این رو نداشتن که از خیلی ها عقب افتادن چون تابستون دوران مهمیه برای مطالعه اما اصل کار نیست یعنی اینکه شما اگر توی تابستون نخوندید دلیل نمیشه که تو طول سال نمی تونید بخونید. می تونید بخونید فقط نیاز به یک پشتکار ویژه و یک تلاش ویژه برای رسیدن به هدفی که می خواید داره. پس بدونید که خیلی ها برای تابستون شروع نکردن به مطالعه و شما از خیلی ها می تونید جلوتر باشید در شروع کردن کنکور از مهر. امیدوارم که مطالب براتون مفید بوده باشه و استفاده لازم رو کرده باشید. موفق باشید، خدانگهدار.

شما می توانید سوالات خود را از ما بپرسید، در اسرع وقت جوابتان را خواهیم داد.

دکتر محمدسجاد پروین مشاور آیدی نوین

فرم ارتباط با مشاوران IDN :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }