آیدی نوین - روش های تست زنی سریع ریاضی و فیزیک

روش های تست زنی سریع ریاضی و فیزیک

نحوه تست زنی برای درس ریاضی و فیزیک

روش ها و تکنیک های سریع ریاضی و فیزیک چیست؟ چگونه باید ریاضی و فیزیک را تست بزنیم؟ با سایت آیدی نوین همراه باشید. در این مطلب از سری مطالب برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور توسط بهترین مشاوران کنکور موسسه آیدی نوین به آن پاسخ داده میشود.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست 50 دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و موفقیت تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین تو هم میتونی رتبه برتر بشی. چون توی کنکور 98 و 99، بیش از ۵۰ نفر با این برنامه رتبه برتر شدند. مشاهده کارنامه رتبه های برتر آیدی نوین (کلیک کنید)

سوال: چطور در درس ریاضی و فیزیک تست حل کنیم؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

بهترین روش مطالعه کنکور

قبل از اینکه به سراغ حل تست بروید، راه حل های تشریحی را خوب یاد بگیرید و تمرین های کتاب درسی را چه در درس ریاضی و چه فیزیک، با دقت بسیار زیاد بررسی کنید.

بیشتر مواقع، طراح از تمرین های کتاب درسی سوال طرح می کند و به تست تبدیل می کند، به خصوص دانش آموزان نظام جدید که سال اولی هست که کنکور می دهند، طراح کاملا دستش باز است که از تمرین های کتاب درسی سوال دهد، دانش آموزان نظام قدیم، چون از تمام تمرین های کتاب درسی شان در کنکورهای گذشته سوال طرح شده است، طراح خیلی نمی تواند از تمرین ها، سوال طرح کند، گرچه هنوز هم این امکان برایشان وجود دارد.

مثلا در سوالات دانش آموزان نظام قدیم، اگر طراح می گفت آنتالپی تشکیل آب چقدر است؟ در کتاب درسی عدد 278 گفته شده بود و در کنکور نیز دقیقا همان عدد را می داد و حتی زحمت تغییر عدد را هم به خودش نمی داد.

به همین دلیل تمرین های کتاب درسی را خیلی جدی بگیرید و اول بدنبال این باشید که راه حل های تشریحی را یادبگیرید، به دو دلیل؛ اول، وقتی شما سوالات را تشریحی کار می کنید، دید گسترده تری نسبت به مسائل پیدا می کنید و مسائل را راحت تر حل می کنید، دوم اینکه شما چون امتحان نهایی دارید، حل کردن سوالات بصورت تشریحی، در امتحانات کمک کننده است.
بسیاری از مواقع داوطلبان می گویند که در جلسه آزمون نمی توانیم بخوبی تست بزنیم ولی در خانه خیلی راحت تست می زنیم، یکی از دلایل آن عدم تسلط کافی روی مبحث است، بخاطراینکه شما سوالات را بصورت تشریحی حل نکرده اید.

نحوه تست زنی برای درس ریاضی و فیزیک

برای تست زدن یک مبحث؛ تست ها به چند دسته تقسیم می شوند، دسته اول تست آموزشی است، دسته دوم تست پوششی و دسته آخر، تست های زمان دار، در تست آموزشی، در زمان حل کردن سوالات ریاضی و فیزیک، یک سوم تست ها را بصورت آزمایشی بزنید، یعنی بصورت ضریب3،( 16،13،10،7،4،1و…)

بعد از اینکه سوالات را بصورت تشریحی حل کردید، جزوات معلم ها را خوب مطالعه کردید و در کلاس بخوبی درس را گوش کردید، نوبت تست آموزشی است؛

در زمان زدن تست آموزشی ، یا پاسخ را می دانید یا نمی دانید، اگر نمی دانستید نیازی به کلنجار رفتن با تست نیست، چون شما دارید تست می زنید که یاد بگیرید، پس وقت خود را تلف نکنید و به سراغ پاسخ نامه بروید، پاسخ را که چک کردید، نکته را که یادگرفتید، دوباره برگردید و همان تست را حل کنید و وقتی که توانستید سوال را حل کنید به سراغ تست بعدی بروید؛

اشتباه پرتکرار:

اشتباه بسیاری از داوطلبین دقیقا همینجاست، مثلا وقتی فیزیک حل می کنند و سوال را نمی توانند حل کنند، سراغ پاسخ نامه می روند و متوجه نکات آن می شوند ولی خودشان دوباره آن را حل نمی کنند و به سراغ سوال بعدی می روند، تا زمانی که خودتان دست به قلم نشوید، تسلط و سرعت عمل پیدا نمی کنید، با اینکه تست را نگاه می کنید و احساس می کنید آن را یادگرفته اید ولی وقتی آن را حل می کنید، دوباره یک جای دیگر به چالش جدیدی برمی خورید، یا به یک نکته جدید بربخورید، یا یک بی دقتی می کنید، یا در فهم آن سوال اشتباه کرده اید و فکر کرده باشید که سوال را فهمیده اید.

استفاده از ماشین حساب درسته؟

دوم اینکه وقتی می خواهید سوال را حل کنید به سراغ ماشین حساب نروید، تا زمانی که از ماشین حساب استفاده کنید، هرگز سرعت شما در دروسی مثل ریاضی و فیزیک افزایش پیدا نمی کند. تنها راه حل برای افزایش سرعت، حل کردن تست زیاد است، تستی که خودتان حل کرده باشید، بدون استفاده از ماشین حساب.اگر در زمان تست آزمایشی، سوالی را می توانستید حل کنید، با اینکه توانسته اید حل کنید باز هم پاسخنامه را نگاه کنید، چون ممکن است شانسی به جواب صحیح رسیده باشید، یا اینکه درست حل کرده اید و به پاسخ صحیح رسیده اید اما هنگام چک کردن پاسخنامه به راه حل کوتاه تری دست پیدا کنید.در تست آموزشی، باید تک به تک سوالات را چک کنید، نه اینکه 5 یا 10 تا تست حل کنید و بعد به پاسخنامه نگاه کنید.

اگر پاسخ را می دانستید، جواب آن را چک کنید، شاید نکته بهتری داشته باشد و اگر نمی دانستید، جواب را چک کنید، نکته را یادبگیرید و دوباره سوال را حل کنید، وقتی موفق شدید که آن را خودتان حل کنید، به سراغ تست بعدی بروید.

شما می توانید سوالات خود را از ما (رتبه های برتر کنکور) در مورد برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور و بهترین روش مطالعه کنکور وسایر موارد بپرسید، در اسرع وقت جوابتان را خواهیم داد

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }