آیدی نوین - جمع بندی شیمی کنکور و 100 زدن شیمی در 7 ساعت

جمع بندی شیمی کنکور و 100 زدن شیمی در 7 ساعت

جمع بندی شیمی کنکور

روش های قدیمی جمع بندی شیمی کنکور را فراموش کنید. در ادامه با پیروی از نکات گفته شما می‌توانید فقط ظرف 7 ساعت شیمی را با درصد بالا جمع بندی کنید. برای جمع بندی کنکور در هر درسی ابتدا نیاز به نقشه راه دارید. در ادامه اول با هم برای جمع بندی درس شیمی کنکور یک ساختار یا یک نقشه راه شامل تمام مراحل انجام شده، تعیین می‌کنیم و مطابق با آن پیش می‌رویم.

اگر میخواهید برنامه ریزی کنکور حرفه‌ای به سبک رتبه برتر ها داشته باشید باید با روش های جمع بندی شیمی کنکور و منابع مورد نیاز آن آشنا شوید تا بتوانید با توجه به زمان خود تصمیم بگیرید که چطور عمل کنید. خب بدون حرف اضافه سراغ بهترین روش جمع بندی شیمی می‌رویم با ما همراه باشید.

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور اختصاصی

با پر کردن فرم زیر برنامه ریزی کنکور رتبه برترهای رشته خود را به صورت اختصاصی شده دریافت کنید:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

عوامل موثر بر جمع بندی شیمی کنکور

برای جمع بندی شیمی کنکور عناصر مختلفی شامل زمان، مقدار مطالعه در طول سال، منبع و روش وجود دارد که در ادامه  هریک از آنها را کامل توضیح می‌دهیم.

مطلب پیشنهادی: روش خواندن شیمی کنکور از زبان رتبه 74 کنکور

زمان جمع بندی درس شیمی

زمان شروع جمع بندی شیمی کنکور، به نحوه مطالعه آنها و پایه درسی هر دانش آموز بستگی دارد، و برای هر کدام از دانش آموزان متفاوت است. توصیه می‌کنیم زمان جمع بندی را حداکثر دو ماه قبل از کنکور شروع کنید. اما خب با توجه به شرایط بسیاری از دانش آموزان ممکن است دنبال جمع بندی شیمی کنکور در یک ماه یا حتی خیلی کمتر باشند به همین دلیل توصیه میکنیم حتی برای روز آخر هم از روش ها استفاده کنید.

دوران جمع بندی مشابه شب امتحان است. اگر در دوران جمع بندی بخواهید مباحث جدید مطالعه کنید نمی‌توانید تست زدن را شروع کنید و موفق نمی‌شوید چون ممکن است به دلیل عدم مرور و جمع بندی مناسب دروس، اطلاعات قبلی در ذهن شما به درستی دسته‌بندی نشده باشد و سر جلسه کنکور بسیاری از مطالب را فراموش کنید.

مطلب پیشنهادی آموزش تست زنی و آشنایی با انواع تست کنکور : انواع تست کنکور

به عنوان مثال، اگر شما تا قبل از عید تمام مطالب درسی را مطالعه کرده باشید، باید جمع بندی را از عید شروع کنید، اما اگر موفق نشدید مطالب درسی را قبل از عید تمام کنید، بهتر است حداکثر دو ماه قبل از کنکور سراسری (چه کل مطالب کتاب را خوانده باشید چه نخوانده باشید) جمع بندی را استارت بزنید.

روش‌های جمع بندی شیمی کنکور

چندین روش برای جمع بندی درس شیمی وجود دارد که منابع مختلفی آنها را تالیف کردند و هر فرد باید طبق زمان و پایه درسی، بهترین روش را انتخاب کند.

تمام دانش آموزان ضعیف و قوی در ابتدا باید مطالب کتاب درسی شیمی را با دقت مطالعه کنند و در حین مطالعه، از خلاصه‌برداری استفاده کنند تا در دوران جمع بندی شیمی کنکور از آن استفاده کنند و بعد از آن روش مناسب درست جمع بندی را انتخاب کنند. به عنوان مثال، اگر دانش آموز که در طول سال تحصیلی، درس شیمی را کامل مطالعه نکرده باشد و تست‌های زیادی از آن نزده و همچنین تعداد تست‌های هایلایت شده کمی از این درس دارد، پیشنهاد می‌کنم از منابعی مانند جمع بندی خیلی سبز یا مهر و ماه که در آن به نکات کاربردی و مهم درس اشاره شده، استفاده کند تا بتواند بهترین درصد را بزند.

یا اگر مطالب درس شیمی را در حد متوسط تسلط دارد، از کتاب حفظیات شیمی همراه با یک کتاب برای مسائل شیمی استفاده کند. و یا اگر در طول سال تحصیلی مطالب کتاب درسی را کامل مطالعه کرده و تست‌های زیادی زده، می‌تواند از همان تست‌ها استفاده کند.

روش رپیدیو: رپیدیو کامل ترین سامانه مرور و جمع بندی حال حاضر کشور است که با استفاده از متد روز فلش کارت ها و منحنی فراموشی و همچنین مرور به موقع مانع از فراموشی شما شده و همچنین میتواند به عنوان بهترین روش جمع بندی استفاده شود.

رپیدیو یکی از بهترین روش‌های جمع بندی شیمی که به صورت سوال محور است. این روش کل مطالب کتاب درسی را پوشش می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانید نقاط قوت و ضعف خودتان را درس شیمی برطرف کنید و در نهایت با تست زدن کتاب‌های مختلف اشکالات خود برطرف کنید.  توصیه می‌کنم در تمام این روش ها بعد از اینکه جمع‌ بندی هر بخش یا هر فصل را انجام دادید، تعدادی سوال در قالب آزمون حل کنید.

منابع پیشنهادی جمع بندی شیمی کنکور

پیشنهاد ما به شما این است، با توجه به زمان و سطح درسی خودتان یکی از کتاب‌های فصل آزمون خیلی سبز و موج آزمون نشر الگو را استفاده کنید.

شما بعد از مطالعه کتاب درسی شیمی، از خودتان آزمون بگیرید و نمونه سوالاتی که اشتباه حل کردید را جدا کنید و آن‌ها را در روزهای آخر هفته مرور کنید.

افرادی که زمان کافی دارند و دوست دارند با سوالات پیشرفته و سطح بالا آشنا بشوند، کتاب موج آزمون و برای افرادی که وقت کمی دارند کتاب فصل آزمون را به شما پیشنهاد می‌کنم.

روش های مطالعه در دوران جمع بندی شیمی کنکور

روش‌های مطالعه در دوران جمع بندی شیمی کنکور (مراحل جمع بندی)

در ادامه، انواع روش‌های مطالعه درس شیمی در دوران جمع بندی را برای شما توضیح می‌دهیم و همچنین چند منبع و کتاب پیشنهادی را به شما معرفی خواهیم کرد:

روش اول : در این روش علاوه بر مرور سریع کتاب درسی و خلاصه نویسی‌هایی که در طول سال آماده کردید، از یک کتاب جمع بندی مانند خیلی سبز یا مهر و ماه استفاده کنید تا تمام موضوعاتی که مطالعه کردید در ذهن شما جمع بندی شود.

پیشنهاد می‌کنم دانش آموزانی که پایه درس شیمی ضعیفی دارند و در طول سال تست‌های کمی زدند از این روش استفاده کنند.

روش دوم : در این روش در مرحله اول یک دور کتاب درسی، خلاصه‌نویسی و نکته‌هایی که در طول سال آماده کرده‌اید را مطالعه کنید.

ولی این بار از دو تا منبع کتاب مسائل و کتاب حفظیات استفاده می‌کنید. چون کال شیمی کنکور دو بخش مسئله و حفظی مفهومی دارد و کنکوری‌هایی که پایه متوسطی دارند می‌توانند از این روش استفاده کنند و هر روزی که در برنامه‌شان شیمی داشتند یک قسمت را از کتاب انتخاب کنند و مسائل و حفظیات را کار کنند.

روش سوم : ابتدا مطالب کتاب درسی و خلاصه‌نویسی و نکات کتاب را مطالعه می‌کنید و  سپس با استفاده از تست‌های هایلایت شده مطالب درس را جمع بندی کنید و مشکلاتی که در  طول سال داشتید را مرور کنید.

نباید وقت خود را برای نکاتی که تو ذهنتون تثبیت شده تلف کنید. بعد از هر قسمت هم باید از خودتان آزمون بگیرید تا بتوانید مشکلات خود را برطرف کنید.

روش چهارم، استفاده از رپیدیو:  این روش برای هر سطحی از دانش آموزان مفید و کاربردی است.

در این روش سوالات رپیدیو که شامل تمام نکات کتاب هست را مطالعه کنید و اگر سوالات را غلط حل کنید آن‌ها را برای روزهای بعد در برنامه‌ریزی درسی خود قرار بدهید و مجددا مرور کنید

و بعد از اینکه نقطه ضعف‌های خود را پیدا کردید آن‌ها را همراه با کتاب درسی مطالعه و مرور کنید.

در مرحله بعد با استفاده از کتاب‌های آزمون‌دار از خودتان آزمون بگیرید تا به آمادگی کامل برسید.

معرفی بهترین کتاب‌های جمع بندی شیمی

دانش آموزانی که پایه درس شیمی آن‌ها ضعیف است کتاب جمع بندی خیلی سبز یا مهر و ماه را پیشنهاد می‌کنم که در ادامه درباره ساختار هرکدام را برای شما توضیح می‌دهم.

کتاب جمع بندی شیمی کنکور خیلی سبز 

کتاب خیلی سبز یک منبع مفید، جامع و کم حجم و منبع کاملی از تمام نکات حفظی و محاسباتی هست که اکثر مطالب کتاب درسی را پوشش می‌دهد و همچنین بیشتر نکات مهم حفظی و مفهومی را در درسنامه خودش جای داده.

در قسمت درسنامه هر فصل آن شامل 50 تست است که در آن با انواع مختلف تست‌ها آشنا می‌شوید و در آخر هر فصل هم بخشی به نام آزمون از کل فصل دارد که شامل  ۱۵ تست همراه با پاسخنامه تشریحی هست و همچنین در قسمت انتهای کتاب بخش پیوست‌ها وجود دارد یه قسمت همه‌ی … داره که شامل همه واکنش‌ها، همه ترکیبات، همه رنگ‌ها و … می‌باشد.

 کتاب جمع بندی مهر و ماه

در کتاب مهر و ماه مطالب حفظی کتاب درسی به صورت خلاصه می‌باشد و از آوردن یه سری نکات صرف نظر کرده اما سعی کرده این ضعف را با قسمتی به نام آزمون عبارات جبران کند. در قسمت درسنامه این کتاب برای مسئله‌ها مثال‌های متفاوتی زده تا شما با انواع سوالات مسئله آشنا بشوید.

آخر هر فصل هم تست‌های جمع بندی فصل وجود دارد که برای هر فصل حدود ۵۰ تست طرح کرده است و قسمت جذاب این کتاب بخش موضوعی آن است که شامل مباحث ساختار لوئیس، شیمی آلی، استوکیومتری و … هستش و در انتهای کتاب حدود ۸۰ تست از قسمت‌های موضوعی درس برای جمع بندی وجود دارد.

پیشنهاد می‌کنم اگر کتاب مهر و ماه را از کتابخانه امانت بگیرید و در کنار کتاب خیلی سبز، قسمت موضوعی شیمی آلی و استوکیومتری کتاب مهر و ماه را مطالعه کنید ایده‌آل‌ترین حالت را انجام دادید.

معرفی بهترین کتاب‌های حفظیات ویژه جمع بندی درس شیمی:

منابع مختلفی برای حفظیات شیمی مانند کتاب حفظیات جیبی خیلی سبز، کتاب لقمه حفظیات مهر و ماه و کتاب حفظیات مینی میکرو طالیی وجود دارد که تقریبا مطالب آن‌ها مشابه همدیگر هستند به همین دلیل در انتخاب آن‌ها حساسیت زیادی نداشته باشید و یکی از این کتاب‌ها را داشته باشید کفایت می‌کند.

من در ادامه مطالب این کتاب‌‌ها را برای شما تحلیل می‌کنم و انتها هم منبع پیشنهادی خودم را به شما معرفی می‌کنم.

کتاب حفظیات جیبی شیمی خیلی سبز

مباحث این کتاب کامل و جمع و جور نوشته شده و اکثر نکته‌های کتاب را پوشش می‌دهد و در قسمت انتهای کتاب شامل بخش ضمیمه است که تمام واکنش‌های کتاب و رنگ‌های شیمی کنکور در آن وجود دارد.

کتاب حفظیات شیمی مینی میکرو طالیی گاج

این کتاب بسیار جامع و کامل است و در آن از نمودارها و جدول‌ها برای تفهیم بهتر استفاده شده که می‌توانید از آن برای جمع بندی شیمی کنکور استفاده کنید. قسمت ضمیمه از بقیه کتاب‌ها قوی‌تر کار کرده و همه واکنش‌ها و اعداد و رنگ‌های شیمی و عناصر و ترکیبات آلی، یونی و …که در سه کتاب بوده را جمع کرده و نکات هر کدام را یک‌جا نوشته است.

کتاب حفظیات شیمی لقمه مهر و ماه

مطالب این کتاب نسبت به سایر کتاب‌ها به صورت خلاصه هست و از آوردن یه سری نکات جلوگیری کرده و همانند بقیه کتاب‌ها در انتهای کتاب بخش ضمیمه دارد که موضوعات واکنش‌ها و رنگ‌ها و کاربردها اشاره کرده است.

منبع پیشنهادی: من کتاب حفظیات مینی میکرو طالیی را به شما پیشنهاد می‌کنم چون مطالب آن نسبت به سایر کتاب‌ها کامل و جامع‌تر است.

فصل‌های محاسباتی درس شیمی را چگونه مطالعه کنیم؟

برای اینکه بتوانید فصل‌های محاسباتی و مسائل درس شیمی را به خوبی مطالعه کنید تا با جمع بندی شیمی کنکور در آزمون آمادگی پیدا کنید باید در دو بخش مهارت داشته باشید:

بخش اول، مسیر حل مسئله: در کتاب‌های مختلف موضوعاتی مانند کسرهای پیش ساخته و کسر تبدیل وجود دارد که باید یکی را برای حل مسئله یاد بگیرین.

بخش دوم، یادگیری تکنیک های محاسباتی: تعدادی از اساتید و مؤلفین کتاب‌های کنکور مسائل شیمی کنکور را تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که برای به دست آوردن جواب آخر فقط باید چند تا تکنیک را یاد بگیرید و نیازی به انجام محاسبات نیست.

معرفی کتاب‌های بخش محاسباتی ویژه جمع بندی شیمی کنکور

در این بخش از جمع بندی شیمی کنکور به معرفی کتاب های بخش محاسباتی میپردازیم. برای انجام محاسبات در جمع بندی شیمی کنکور می‌توانید از منابع مختلفی مثل مسائل شیمی نشر الگو، مسائل شیمی خیلی سبز، مسائل شیمی لقمه مهر و ماه و مسائل شیمی مینی میکرو طالیی استفاده کنید که همه آن‌ها را برای شما بررسی می‌کنم.

کتاب شیمی نشر الگو

شیمی نشر الگو یک کتاب جامع و فوق‌العاده قوی هست. یک قسمت این کتاب فصل صفر نام دارد که در آن تکنیک‌های محاسباتی و مباحث فرمول‌نویسی، موازنه و واکنش‌نویسی، ترکیبات آلی و جرم مولی‌های مهم وجود دارد که مورد آخر را بعضی از رتبه برترها هم حفظ می‌کنند.

در کتاب نشرالگو اکثر مسائل کتاب را که امکان دارد در کنکور یا هر آزمون آزمایشی دیگری باید را آورده و بعد از تست‌های هر بخش درسنامه، تمرین کالس مسئله داره تا مسائل را برای شما جا بندازد.

در  آخر هر فصل هم ۳ تا آزمون و آزمون‌های جامعی که شامل مطالب هر سه پایه است را دارد.

کتاب شیمی خیلی سبز

این کتاب تکنیک‌های محاسباتی ندارد ولی درسنامه خوبی است که  انتهای هر فصل تست‌هایی از آن فصل قرار داده.

این کتاب شامل تست‌های زیادی است و به غیر از سوالات درسنامه حدود ۸۰۰ تست در این کتاب قرار دارد.

کتاب شیمی جیبی خیلی سبز

حجم و تعداد سوالات این کتاب کم است و ساختار این کتاب شبیه کتاب‌های موضوعی است که بالا در مورد آن توضیح دادیم.

کتاب شیمی مینی میکرو طالیی

این کتاب هم مانند کتاب خیلی سبز درسنامه خوبی است ولی تکنیک‌های محاسباتی ندارد.

این کتاب سوالات آخر فصل ندارد و تعداد تست‌های آن خیلی کم است و بیشتر تیپ تست‌های آن متنوعی است.

کتاب شیمی لقمه مهر و ماه

در ابتدای کتاب قسمتی به نام پیش درآمد با موضوع آشنایی با ترفندهای محاسباتی وجود دارد.

کتاب لقمه درسنامه مختصری دارد و بعد از آن تست قرار گرفته.

این کتاب حدود ۲۵۰ تست دارد که شامل اکثر سوالات کنکور سال‌های قبل و تالیفی هست. و در پایان کتاب هم فرمول‌های مهم را بصورت کلی و جمع بندی شیمی کنکور قرارداده است.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تمام نکات مورد نیاز مانند روش های جمع بندی شیمی کنکور، زمان مورد نیاز، بهترین منابع جمع بندی شیمی کنکور و… را به طور کامل توضیح دهیم. با توجه به موارد گفته شده اگر شما مرور به موقع را در برنامه ریزی درسی خود به شکل استاندارد قرارداده باشید میتوانید حجم مباحث را در هنگام جمع بندی شیمی کنکور کمتر کرده و با خیال راحت درصد بالای شیمی را بدست بیاورید.

اگر برای طراحی برنامه ریزی درسی برای کنکور خود نیاز به مشاوره کنکور دارید می‌توانید فرم زیر را پر کنید و برنامه خود را از مشاوران رتبه برتر آیدی نوین دریافت کنید:

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور رتبه برترها

با پر کردن فرم زیر و وارد کردن رشته خود میتوانید برنامه خود را از مشاوران رتبه برتر آیدی نوین دریافت کنید:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

سوالات متداول

  1. چچه کتاب هایی که برای جمع بندی شیمی کنکور دانش آموزان با پایه ضعیف توصیه می‌شوند؟
    کتاب جمع بندی خیلی سبز – کتاب جمع بندی مهر و ماه
  2. کدام کتاب جمع بندی شیمی برای قسمت حفظی درس شیمی مناسب است؟
    کتاب حفظیات مینی میکرو طالیی به دلیل اینکه مطالب آن نسبت به سایر کتاب‌ها کامل و جامع‌تر است

4 replies on “جمع بندی شیمی کنکور و 100 زدن شیمی در 7 ساعت”

profile avatarرضا قاسمی گفت:

سلام برنامه رپیدو کند هست و من از خریدم راضی نیستم

profile avatarسعید نورالهی گفت:

سلام رضای عزیز
مشکلات بررسی و رفع شدن و می تونین مثل سابق و با سرعت از سامانه ی رپیدیو استفاده کنین.

profile avatarدوست علی وند گفت:

سلام وقتتون بخیر ، آیا نرم افزار رپیدیو به درد ما نظام قدیمی ها هم میخوره ؟ من سال ۸۴ دیپلم گرفتم و مدرک کارشناسی و ارشدم رو گرفتم ولی الان دوباره میخوام کنکور کارشناسی شرکت کنم و آخر اسفند ماه کنکور ثبت نام کردم و شروع به خوندن کردم میخواستم ببینم نرم افزار رپیدیو میتونه برای من مفید باشه یا فقط مخصوص نظام جدیدی هاست

profile avatar گفت:

سلام دوست عزیز. وقت بخیر. رپیدیو فقط برای نظام جدید هاست. اما میتونید از مباحث مشترک نظام جدید با نظام قدیم برای رپیدیو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }