آیدی نوین - مطالعه با صدای بلند – ایا با صدای بلند درس خواندن خوب است؟

مطالعه با صدای بلند – ایا با صدای بلند درس خواندن خوب است؟

تاثیر بلند خوانی در مطالعه دروس کنکور

بلند خوانی و مطالعه با صدای بلند خوب است یا بد؟ نظرات مخالفین و موافقین در مورد بلندخوانی رو ببین تا بطور کامل متوجه بشی باید چیکار کنی.در این مطلب از سری مطالب برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور توسط دکتر پروین(رتبه 74 کنکور) از بهترین مشاوران کنکور موسسه آیدی نوین به این سوالات پاسخ داده میشود.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست 50 دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و موفقیت تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین تو هم میتونی رتبه برتر بشی. چون توی کنکور 98 و 99، بیش از ۵۰ نفر با این برنامه رتبه برتر شدند. مشاهده کارنامه رتبه های برتر آیدی نوین (کلیک کنید)

سوال:چه زمانی با صدای بلند درس بخونیم؟آیا اصلا با صدای بلند درس خوندن درسته؟

جواب:فایل صوتی + متن در ادامه مطلب

فایل صوتی

به نام خدا، سلام، محمدسجاد پروین هستم، رتبه ی 163 کنکور سراسری، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مشاور دپارتمان آیدی نوین.

محمدسجاد پروین ، پزشکی تهران

مطالعه با صدای بلند:

امیدوارم که لحاظتتون شاد شاد, روزهاتون ناب ناب و موفقیت همیشه براتون باشه. سوال دیگه ای که قراره باهم جواب بدیم اینه که با صدای بلند مطالعه بکنید یا نه؟ نکته ای که حائز اهمیته تفاوتِ دیدگاه ها در تایید یا ردِ این گزاره ست. یکسری افراد موافق مطالعه با صدای بلند هستن و یکسری هم مخالف. نظر موافقین چیه؟

موافقین طبق تحقیقاتی که درنظر دارن و با استناد روی تحقیقی که انجام شده روی یک تعدادی دانش آموز و اومدن دانش آموزان رو به 4 دسته تقسیم کردن و یکسری کلمات رو به اون ها دادن که حفظ کنن.

تقسیم بندی افراد به 4 دسته در تحقیق بلندخوانی:

  1. دسته اول باید با سکوت این کلمات رو حفظ می کردن.
  2. دسته ی دوم با صدای ضبط شده ی فردِ دیگه
  3. دسته ی سوم با صدای ضبط شده ی خودشون
  4. دسته ی چهارم با صدای بلند حفظ می کردن.

با صدای بلند درس خواندن خوب است یا بد؟

نتیجه ای که از این تحقیق بدست اومد این بود که بیشترین کلمات رو اون دسته ای که با صدای بلند خونده بودن حفظ شده بودن و کمترین کلمات رو هم توسط افرادی که با سکوت مطالعه کردن به یادشون مونده بود اما خب می بینید که این روش مطالعه یعنی با صدای بلند مطالعه کردن باعث کمک به حافظه ی بلند مدت میشه و مطالبی که می خونیم بیشتر یادمون می مونه.

چرا مخالفین میگن بلندخوابی بد است؟

مخالفین چی میگن؟ اون ها میگن که درسته که در وهله ی اول مطالعه ی با صدای بلند باعث افزایش تمرکز و کمک به حافظه میشه اما بدی های خودش رو داره. شما اگر عادت به مطالعه با صدای بلند داشته باشید طبیعتا توی هر محیطی نمی تونید مطالعه کنید یعنی در محیط هایی که الزام به سکوت هستش مثل کتابخونه یا هر محیط ساکتی شما نمی تونید مطالعه کنید و حتی سر جلسه ی آزمون چون عادت به مطالعه با صدای بلند دارید نمی تونید تست ها رو بلند مطالعه کنید و جواب بدید. مطلب دیگه اینکه بعد از یک مدت حنجره تون خسته میشه و این خستگی روی مغزتون تاثیر می ذاره و تمرکز رو ازتون می گیره.

بالاخره با صدای بلند درس بخونیم یا نه؟

با این تفاسیر به نوعی سردرگم می شیم که بالاخره با صدای بلند مطالعه بکنیم یا نه؟ بستگی به موقعیتی ( مکان مطالعه ) که در اون هستیم. یک موقعی هستش که شما در منزل دارید مطالعه می کنید و الزامی به سکوت وجود نداره

اما چه موقعی باید با صدای بلند بخونیم در همین موقعیت؟

موقعی که شما اصلا تمرکزِ لازم رو ندارید و نمی تونید تمرکز کنید و یکی از بهترین روش ها برای اینکه تمرکز داشته باشید روی مطالعه تون اینه که با صدای بلند بخونید چون صدای خودتون رو می شنوید و کلمات رو می شنوید و بیشتر یادتون میمونه و باعث تمرکزتون میشه.

این هم فقط برای اولِ حالتیه که تمرکز ندارید بعد از یک مدت که دوباره به حالتِ متمرکز رسیدید دیگه نیاز نیست بلند بخونید.

یک روش دیگر برای بلندخوانی:

یک راه حل دیگه ای که وجود داره اینه که لزومی نداره با صدای بلند بخونید. اگر توی دلتون بخونید به طوری که فقط لب و دهنتون تکون بخوره تقریبا همون تاثیرِ با صدای بلند خوندن رو داره چون شما دارید همون کلمات رو ادا می کنید و با یک صدای خیلی کمی توی گوش خودتون هم این کلمات رو می شنوید و به شما کمک می کنه که همون تاثیر مطالعه با صدای بلند رو براتون داشته باشه. از این روش می تونید توی موقعیت های مختلف استفاده کنید چه محیط هایی که الزام به سکوته و چه موقعیت هایی که الزام به سکوت نیست. پس در این شرایط و بستگی به موقعیت هایی که داریم می تونیم از این روش استفاده کنیم. امیدوارم که این وویس براتون مفید بوده باشه و استفاده لازم رو برده باشید. در پناه حق.

شما می توانید سوالات خود را از رتبه های برتر آیدی نوین بپرسید، در اسرع وقت جوابتان را خواهیم داد.

محمد سجاد پروین، رتبه 74 کنکور و مشاور آیدی نوین

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و موفقیت تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین تو هم میتونی رتبه برتر بشی. چون توی کنکور 98 و 99، بیش از ۵۰ نفر با این برنامه رتبه برتر شدند. مشاهده کارنامه رتبه های برتر آیدی نوین (کلیک کنید)

3 replies on “مطالعه با صدای بلند – ایا با صدای بلند درس خواندن خوب است؟”

profile avatarعلی گفت:

مرسی از مطلب مفیدتون

profile avatarDiana گفت:

بله دقیقا یکی از عوامل کند خوانی همین بلندخواتیه

profile avatarکنکوری گفت:

خوندن با صدای بلند یه عیب خیلی بزرگ دیگه هم داره،اینکه سرعت مطالعه رو به شدت کاهش میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }