آیدی نوین - 8 گام تقویت حافظه برای کنکور به صورت عملی

8 گام تقویت حافظه برای کنکور به صورت عملی

تقویت حافظه برای کنکور

داشتن یک حافظه قوی برای داوطلبان کنکور از هر چیزی مهمتر هست چون قراره تست‌های چند درس رو در یک زمان محدود پاسخ بدن. خب در این صورت حافظه باید یاری کنه تا از عهده چنین کار سختی بر بیان. اینجاست که تقویت حافظه برای کنکور ضروری میشه. با انجام چند کار ساده به علاوه استفاده از تکنیک های تقویت حافظه برای کنکور که در این مطلب توضیح میدم، می‌تونی درس هارو بهتر به خاطر بسپاری.

مشاوران آیدی نوین طی چند سال اخیر تونستن با توجه به تحلیل و بررسی ویژگی‌های شخصیتی دانش آموزان روش‌های مناسبی رو در خصوص تقویت حافظه برای کنکور به داوطلبان ارائه بدن و به اونها کمک کنن در کنکور رشته های مختلف جزو رتبه های برتر بشن. در ادامه راه های تقویت حافظه برای کنکور رو کامل توضیح دادم و کمکت میکنم با شناخت انواع حافظه تکنیک های افزایش حافظه کنکور رو به سادگی استفاده کنی.

فرم دریافت برنامه و راهنمایی از رتبه برترها

فرم زیر رو پر کن تا توی مدت کمی یکی از رتبه برترهای آیدی نوین در رشته خودت، بهت برنامه مطالعاتی اختصاصی بده و کمکت کنه توی کنکور موفق بشی:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن!

لیست رتبه برترهای آیدی نوین

 

اهمیت تقویت حافظه برای کنکور

زمان یادگیری برای هر شخص متفاوته. اما چه کسی بدش میاد هر مطلبی رو در زمان کمتر در برنامه ریزی کنکور خودش یاد بگیره؟

اهمیت حافظه قوی درست در این شرایط خودش رو نشون میده. زمان مطالعه کنکور خیلی هم طولانی نیست که بخوای با چند بار خوانی و متوجه نشدن مطالب دروس اون رو هدر بدی. پس اگه بتونی تکنیک های تندخوانی رو در کنار تکنیک های افزایش حافظه برای کنکور استفاده کنی که دیگه هم توی زمان صرفه جویی کردی و هم مطالب دروس رو سریعتر مطالعه کردی.

نکته: حافظه الزاماً یک‌چیز غریزی نیست. بلکه میشه با تمرین و تکرار و به‌صورت اکتسابی هم به حافظه قوی دست پیدا کرد. داوطلبان با استفاده از روش‌های درست میتونن این توانایی رو تا حد قابل قبولی در خودشون تقویت کنن.

 

راه‌ های تقویت حافظه برای کنکور

برای تقویت حافظه لازم نیست دنبال کارهای سخت و عجیب بگردی. بسیاری از روش های تقویت حافظه برای کنکور رو به سادگی میشه انجام داد، تنها قانونی که در انجام این موارد وجود داره اینه که تکنیک ها درست و با روش اصولی استفاده بشن. بعضی افراد با استفاده از کارهای سخت و پر چالش سعی می‌کنند حافظه خودشون رو تقویت کنن. اما غالباً استرس و فشار این فرآیند باعث میشه نتیجه عکس بگیرن، پس در ادامه ساده‌ترین عواملی که میتونه برای بهبود عملکرد مغز به دانش آموزا کمک کنه رو باهم بررسی می‌کنیم:

1. خواب کافی

تقریباً همه فعالیت‌های روز ما به کیفیت خواب شب بستگی داره. درس خوندن مخصوصاً برای کنکور به تمرکز نیاز داره. زمانی که به‌اندازه کافی بخوابی، استراحت ذهنت باعث میشه آماده دریافت اطلاعات جدید باشی، به‌علاوه خوابیدن به اطلاعات اجازه میده وارد حافظه طولانی‌مدت بشن. پس تنظیم خواب خصوصا خواب کنکوری یک نکته بسار مهم هست. اگر خواب کافی یا باکیفیتی نداشته باشی، انقدر احساس خستگی و خواب‌آلودگی داری که اصلاً نمیتونی تمرکز کنی. همونطور که در مقاله افزایش تمرکز هنگام درس خواندن توضیح دادم، مطالعه بدون تمرکز اصلاً کارایی نداره.

2. کنترل استرس

استرس میتونه تهدید بزرگی برای کنکور به‌حساب بیاد. زمانی که استرس داری نمیتونی فکرت رو متمرکز کنی و علاوه بر درس مجبوری با هزارتا عامل مزاحم دیگه دست‌وپنجه نرم کنی. پس سعی کن از روش‌های کنترل استرس کنکور کمک بگیری و بدون هیچ اضطرابی مطالعه کنی. در مقاله راه های کنترل استرس کنکور به صورت کامل تکنیک های کنترل و کاهش استرس کنکور رو آموزش دادیم.

3. انتخاب روش صحیح مطالعه

بهتره برای هر درسی از روش خاصی برای مطالعه بهره ببری. یادگیری درس‌های حفظی پروسه متفاوتی با درس‌های مفهومی داره. استفاده از رمزگذاری و علامت‌های خاص میتونه کمک کنه سخت‌ترین و غیرقابل فهمترین مطالب رو به خاطر بسپاری. رتبه‌های برتر کنکور سال‌های گذشته میگن، مطالبی رو که با رمزگذاری یاد گرفتن حتی چند سال بعد از کنکور هم به‌راحتی به خاطر میارن.

استفاده از رسم شکل و دسته‌بندی اطلاعات در جدول هم میتونه باعث یادگیری عمیق مطالب بشه. گاهی یک شکل هزار برابر گویاتر از متن هست و اکثر آدم ها حافظه تصویری بهتری دارند و خاطرات تصویری رو به نسبت سایر خاطره ها بهتر به یاد میارن.

4. خلاصه‌نویسی و نکته برداری

اگر هنگام مطالعه نکته‌های مهم رو گوشه کتاب یا جزوه یادداشت کنی، میتونی مطمئن باشی که مطلب رو بهتر وارد حافظه بلندمدت کردی. برای خلاصه نویسی کنکور کردن هم لازمه تسلط کافی روی مباحث داشته باشی. در این صورت میتونی چکیده مطالب رو در چند جمله خلاصه کنی و درنهایت این خلاصه‌نویسی کمک میکنه حجم بیشتری از مطالب رو در ماه‌ها و هفته‌های آخر مرور کنی.

5. مرور مطالب

تقویت حافظه برای اینه که بتونی مطالب رو بعد از زمانی طولانی به خاطر بیاری. تمرین و مرور در بازه‌های زمانی منظم باعث میشه تا پله‌پله اطلاعات وارد حافظه طولانی‌مدت بشن. مثلاً: دروس حفظی رو یک‌بار بعد از دو روز مرور کن، دفعه بعدی بعد از یک هفته، یک ماه و چند ماه. به‌این‌ترتیب هیچ چیزی نمیتونه این مباحث رو از ذهنت پاک کنه.

6. استراحت بین مطالعه

درسته که برای درس خوندن لازمه زمان طولانی رو برای تمرکز روی اون درس اختصاص بدی. اما وقفه‌های کوچک بین مطالعه باعث میشه مغزت انرژی کافی برای ادامه مطالعه رو داشته باشه. تحقیقات نشون داده 60 دقیقه بعد از شروع آموزش، نمودار بازدهی مغز سیر نزولی پیدا میکنه و ذهن مدام تلاش میکنه به سمت دیگه بره.

بهترین بازه درس خوندن 45 دقیقه تمرکز عمیق و یک ربع استراحته. به هر چرخه یک ساعته بر اساس این متد، یک سیکل مطالعه گفته میشه. البته این زمان برای هر شخص میتونه تغییراتی داشه باشه اما در اکثر شرایط این بهترین و اصولی ترین سیکل مطالعاتی هست.

7. تغذیه مناسب

بسیاری از خوراکی‌ها کمک میکنن تا ذهن فعال‌تر باشه. آجیل، سبزیجات و میوه‌ها گزینه‌های مناسبی برای سالم بودن رژیم غذایی هستن. اگر مدام غذاهای سرخ‌شده و پرچرب مصرف کنی باعث ایجاد کسالت و تنبلی در بدن میشه و دیگه سرزندگی و شادابی کافی برای درس خوندن رو نداری.

8. ورزش کردن

انجام فعالیت‌های بدنی باعث آزاد شدن هورمون‌های انرژی‌زا میشه. با ورزش کردن انرژی‌های منفی رو از خودت دور کن و این قابلیت رو به مغز بده که باقدرت بیشتری اطلاعات رو تجزیه و تحلیل کنه.

 

انواع حافظه

برای اینکه بخوایم روش‌های تقویت حافظه رو باهم مرور کنیم اول از همه باید با انواع حافظه آشنا بشیم.

حافظه حسی

زمانی که داده‌های مختلف از طریق حواس جمع‌آوری میشن، اولین مرحله پردازش اطلاعاته. این اطلاعات میتونه از طریق حواس بینایی، چشایی، لامسه و شنیداری وارد مغز بشه. دوام نگه‌داری این اطلاعات تا پردازش از چند صدم ثانیه تا چند ثانیه بیشتر نیست.

حافظه فعال

این حافظه گاهی با حافظه کوتاه‌مدت ادغام میشه. اما فرق این دو در اینه که حافظ فعال به‌صورت خودآگاه به کار گرفته میشه. زمانی که قراره چیزی رو یاد بگیری ذهنت رو آماده می‌کنی تا مطالب بیشتری رو دریافت کنی. این حافظه مقدمه‌ای برای واردکردن اطلاعات به حافظه بلندمدت هست.

حافظه کوتاه‌مدت

از این حافظه میشه خودآگاه یا ناخودآگاه استفاده کرد. زمانی که به‌صورت ناخواسته اطلاعاتی وارد مغز میشه، تصمیم با خودته که روی این اطلاعات تمرکز کنی یا نه. اما زمانی که تصمیم می‌گیری داده‌ای رو وارد مغز کنی خب حتماً نیاز به تجزیه و تحلیل داری. این حافظه ظرفیت محدودی داره، یعنی مطالب در یک بازه زمانی فقط در اینجا میمونن و با مطالعه و فکر کردن به موارد دیگه، چیزهای جدید جایگزین مطالب قبلی میشه. پس باید با سرعت منظمی اطلاعات رو طبقه‌بندی کرده و وارد لایه‌های درونی‌تر مغز بکنی.

حافظه بلندمدت

این حافظه برعکس حافظه کوتاه مدت حجم محدود و کمی نداره و این حافظه یک موهبت بزرگه. تمام تکنیک‌های تقویت حافظه برای کنکور، مربوط به حافظه بلندمدت هست. این حافظه فقط با تمرین و تکرار و مرور فعال میشه.

 

سخن پایانی

به توجه به راه های افزایش حافظه برای کنکور که در این مطلب توضیح دادم از روش‌های درست برای دسته‌بندی مطالب استفاده کن تا سر جلسه کنکور بهترین بهره رو از توانایی حافظه بلندمدت ببری و بتونی در کنکور موفق بشی. اساتید آیدی نوین هرساله در کنار داوطلبان زیادی هستن تا بتونن غول بزرگ کنکور رو با موفقیت پشت سر بزارن. اگر تو هم فکر می‌کنی نیاز به مشاور و راهنمایی داری که مشکلات درسی یا حتی شخصی رو به کمکش حل کنی، میتونی فرم زیر رو پر کنی تا در کوتاه ترین مدت با یکی از رتبه برتر های آیدی نوین ارتباط بگیری و ازش برای موفقیت در کنکور با توجه به شرایط خودت راهنمایی بگیری:

دریافت برنامه از رتبه برتر های کنکور

برای دریافت برنامه اختصاصی خودت و مشاوره کنکور از رتبه برتر های آیدی نوین فرم زیر رو پر کن:

 

همچنین می‌تونی سوالات خودت رو توی بخش کامنت ها بپرسی و ما در کوتاه ترین زمان به اونها پاسخ میدیم.

 

سوالات متداول

1. آیا تقویت حافظه در کنکور نیاز به زمان زیاد برای تمرین داره؟

خیر، در صورتی که راه های تقویت حافظه کنکور و تکنیک های اون رو با روش درست و طبق برنامه اجرا کنی، میتونی توی زمان کم هم نتیجه خیلی بهترین بگیری. میشه با استفاده از روش‌هایی که در این مطلب بیان کردیم، حافظه رو تقویت کنی و نتیجه مطلوب‌تری از مطالعه بگیری.

2. راه‌های تقویت حافظه چیست؟

روش‌های زیادی برای تقویت حافظه وجود داره. خواب مناسب، رزیم غذایی، ورزش کردن و … ازجمله مواردی هستن که تأثیر زیادی روی تقویت حافظه میزارن. تمام گام ها و روش ساده اجرای اونهارو توی این مطلب توضیح دادم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }