آیدی نوین - بهترین تغذیه کنکوری ها – برای درس خواندن چی بخوریم؟

بهترین تغذیه کنکوری ها – برای درس خواندن چی بخوریم؟

بهترین تغذیه کنکوری ها

حتما تا حالا شده که وقتی سراغ کتاب و مطالعه می‎روید دچار خواب آلودگی می‌شوید یا انگیزه کافی را ندارید و کسل می‌شوید. این یکی از مشکلات عدم داشتن روتین و تغذیه مناسب برای کنکور و اینکه نمیدانیم برای درس خواندن چه بخوریم ؟ است. داشتن روتین تغذیه مناسب برای کنکور در برنامه ریزی کنکور داوطلب می‌تواند باعث شادابی و نشاط شما در طول روز برای درس خواندن شود. اگر می‌خواهید روتین مطالعه خودتان را به سرانجام برسانید و از کسلی و افسردگی دور باشید، بهتر است از همین حالا به فکر یک برنامه تغذیه کنکوری ها باشید.

ما قصد داریم در این مطلب، علاوه بر بررسی علت ضرروت رژیم غذایی در دوران کنکور، توصیه های رژیم غذایی آیدی نوین برای تغذیه کنکوری ها را نیز به شما معرفی کنیم. این برنامه، یکی از کامل‌ترین طرح‌های تغذیه برای دانش‌آموزان کنکوری است که می‌تواند در دوران سخت و پیچیده کنکور حامی شما باشد. بنابراین نیازی به نگرانی نیست؛ این برنامه به واسطه نظر کارشناسان علوم تغذیه و مشاوران کنکور طراحی شده است.

دریافت برنامه ریزی کنکور از رتبه برتر ها

برای دریافت برنامه ریزی اصولی کنکور که شامل برنامه مطالعاتی، تغذیه، کنترل استرس و… است، فرم زیر را پر کنید:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست رتبه برتر های آیدی نوین

 

اهمیت تغذیه مناسب برای کنکور، مناسبترین تغذیه کنکوری ها!

بهتر است بدانید تغذیه مناسب کنکور می‌تواند به صورت غیرمستقیم روی موفقیت شما در این آزمون تأثیرگذار باشد. پس به عنوان یک دانش‌آموز، که دوست دارد این مرحله از زندگی‌اش را با خوشحالی پشت سر گذارد، بهتر است به موضوعاتی درباره تغذیه کنکوری ها توجه کنید. در واقع ایجاد یک ببرنامه غذایی هفتگی برای کنکوری ها بسیار مهم و حیاتی است چون آنها برای یادگیری بهتر برخی از دروس تخصصی مانند زیست، فیزیک، ریاضی، فلسفه و منطق نیاز به کالری و انرژی بیشتری دارند. زیرا مغز در اثر تبادل اطلاعات، بهتر بتواند فرایند یادگیری و ادراک را پشت سر گذارد.

همچنین اهمیت تغذیه در دوران کنکور فقط به غنی‌سازی سلول‌های مغزی خلاصه نمی‌شود. از آنجایی که بسیاری از دانش‌آموزان ممکن است در طول روز کسل شوند، باید از تغذیه‌های مفیدی علی الخصوص میوه و سبزیجات استفاده کنند. علاوه بر موضوع تغذیه، شما برای اینکه یک پایداری متابولیسمی را در بدنتان بوجود بیاورید، باید در طول روز آب کافی بنوشید. اهمیت آب در رژیم غذایی کنکور آنقدر ضروری است که می‌تواند از ایجاد سردرد‌های سینوسی در هنگام مطالعه جلوگیری کند.

رژیم غذایی مناسب برای کنکوری ها

یک رژیم غذایی مناسب برای کنکوریها

برای ایجاد تغذیه مناسب برای کنکور شما باید براساس میزان مطالعه روزانه و شرایط جسمانی خودتان، یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید. در این رژیم غذایی باید تمام مواد معدنی، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها وجود داشته باشند تا از هر جهتی بدن شما نسبت به منابع غذایی غنی شود و شما انرژی کافی را داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه

به همین دلیل در ادامه این مطلب می‌خواهیم چند نکته مهم را برای ایجاد یک رژیم غذایی مناسب به شما توضیح دهیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با رعایت نکات گفته شده بتوانید یک نتیجه عالی را در سال کنکور بدست‌آورید.

بهترین خوراکیها برای درس خواندن، برای درس خواندن چه بخوریم؟

شما در کنار مصرف قند‌ها و کربوهیدرات‌ها برای ایجاد تأمین انرژی بدنتان، باید از پروتئین‌ها و ویتامین‌ها نیز به مقدار کافی استفاده کنید. این تعادل در مصرف، باعث می‌شود تا اندام‌های بدنتان بتوانند فعالیت خود را انجام دهند تا تغذیه مناسب کنکور شما به بهترین وجه صورت گیرد.

درباره خوراکی‌های مقوی برای درس خواندن بهتر است بگوییم بدن شما در هر صورتی به کربوهیدرات‌ها نیاز دارد. همچنین برای بازسازی سلول‌های خود، باید پروتئین و آمینواسید به آن برسد. بنابراین از هرگونه افراط و تفریط درباره مصرف یک ماده غذایی پرهیز کنید؛ چون ممکن است تأثیرات منفی بروی بدن شما بگذارد.

نوشیدنی دیگری را جایگزین آب نکنید!

شاید فکر کنید اگر از نوشیدنی‌های شیرین و گرمی استفاده کنید، تأثیر بهتری بروی عملکرد بدنتان می‌گذارید، اما این فرضیه اشتباه است. بدن شما در درجه اول برای طراوت سلولی خود به آب احتیاج دارد. از لحاظ داده‌های علمی کافئین موجود در برخی از نوشیدنی‌ها بر روی انرژی بدن تأثیر مثبتی می‌گذارد. ولی بهتر است بدانید حذف و محدود کردن نوشیدن آب، می‌تواند به ضرر بدن شما تمام شود.

تعادل بین مصرف قندها و پروتئینها

برای کنکور، مصرف قند‌ها و شیرینی‌جات را افزایش داده‌اید یا پروتئین‌ها را؟ احتمالاً لازم است که بدانید، شما نیاز به برنامه غذایی کنکوری متعادلی دارید. با این حال اگر در پاسخ به این سؤال دچار تردید هستید و نمی‌دانید که نیاز به مصرف بیشتر پروتین دارید یا مواد قندی، بهتر است همراه ما بمانید.

باید بگوییم که شما در هرصورت، باید حد مشخصی از مصرف منابع غذایی متنوع رعایت کنید. به شما توصیه می‌کنیم که مصرف قند، تا متابولیسم بدن شما تامین انرژی شود. اگر اهل ورزش کردن هم هستید، بهتر است قبل از انجام هر فعالیت جسمانی از پروتئین استفاده کنید. گوشت سفید، ماست یونانی و تخم مرغ سرشار از پروتئین هستند که باعث تقویت قوای جسمانی شما می‌شوند.

بهترین خوراکیها در هنگام درس خواندن

تغذیه کنکوری ها ایجاب می‌کند که شما در هنگام درس خواندن از خوراکی‌هایی استفاده کنید که تأثیر مفیدی بر روی بنیه بدن شما می‌گذارد. البته پیشنهاد ما در این رابطه این است که از خوراکی‌هایی بهره ببرید که تمرکز اصلی شما را مشغول خود نسازند.

به طور مثال؛ استفاده از مغزیجات و آجیل می‌تواند بهترین نوع خوراکی در هنگام درس خواندن باشد و باید جزو تغذیه کنکوری ها باشد؛ زیرا این دسته از خوراکی‌ها به تمرکز زیادی نیاز ندارد و شما می‌توانید به عنوان تنقلات نیز از آن‌ها استفاده کنید. همچنین به شما توصیه می‌کنیم از میوه‌هایی مانند سیب و موز در صبحانه خود استفاده کنید که می‌توانند یک منبع انرژی عالی برای بدن شما باشند.

البته تغذیه مناسب هنگام درس خواندن برای کنکور بهتر است به صورت منظم انجام بگیرد تا باعث افزایش وزن شما نشود. به همین خاطر سعی کنید از خوراکی‌هایی استفاده کنید که میزان عناصری مانند کلسیم و فسفر در آن نسبت به کربوهیدرات‌ها بیشتر باشد. این نوع خوراکی ها می‌توانند در کنار هم بهترین نوع تغذیه کنکوری ها را تشکیل دهند.

وعدههای غذایی یک کنکوری باید چگونه باشد؟

تغذیه کنکوری ها شرایط خاص و ویژه خودش را دارد و در جلسات مشاوره کنکور هیچگاه یک برنامه یکسان توصیه نمی‌شود اما به صورت کلی یک‌سری از موارد جامع هستند. چون افراد در این دوران سعی می‌کنند بهره‌برداری بیشتری را از مغز و فعالیت‌های بدنی خودشان داشته باشند. پس به طور کلی چنین اشخاصی به منابع خاصی جهت تأمین انرژی و سوخت و ساز بدنشان احتیاج دارند. شما دانش‌آموزان عزیز در این دوران باید سعی کنید برحسب یک تقویم زمانی مشخص از منابع غذایی استفاده کنید تا بهره‌وری شما افزایش پیدا کند.

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور آیدی نوین

برای دریافت برنامه ریزی اصولی کنکور که شامل برنامه مطالعاتی، تغذیه، کنترل استرس و… است، فرم زیر را پر کنید:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن!

تغذیه کنکوری ها در وعده صبحگاهی

سعی کنید زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، در وعده صبحگاهی خودتان از قند‌های طبیعی مانند گلوکز، لاکتوز و ساکارز استفاده کنید. بطور کلی منابع قند‌های طبیعی شامل میوه‌جاتی مانند سیب، غلاتی مانند نان سنگک است.

برنامه غذایی کنکوری ها برای میان وعده صبح تا ظهر

از زمان صبحانه تا ناهار شما در هنگام درس خواندن باید از میان وعده استفاده کنید. عموماً به شما پیشنهاد می‌کنیم از میان وعده‌هایی مانند شیر و خرما، شیرموز و معجون‌های مغزیجات بهره ببرید تا انرژی روزانه شما حفظ شود.

تغذیه مناسب کنکوری ها در وعده نهار

در وعده ناهار از پرخوری بپرهیزید و سعی کنید براساس تناسب خودتان مقدار مشخصی از غذا را میل کنید تا سبب سنگینی شما نشود. توصیه می‌کنیم در وعده ناهار حتماً به وجود پروتئین‌ها توجه داشته باشید.

طبق رژیم غذایی کنکور، شما بعد از ناهار کمی استراحت کنید تا بدنتان سختگی‌های قبل از ظهر را پشت سر بگذارد. بعد از رفع خستگی شروع به انجام روتین مطالعاتی و تست زنی خودتان کنید. برای وعده عصرانه حتماً از یک نوشیدنی گرم در کنار تنقلات خشکی مانند انجیر، قیسی زردآلو و. . استفاده کنید تا شادابی بدنتان حفظ گردد.

 

جمع بندی تغذیه مناسب برای کنکوری ها

توجه کنید که تغذیه مناسب برای کنکوری ها شما، از هر دیدگاهی بسیار ضروری است. چون شما دانش‌آموزان در طی آن باید حالت استاندارد خودتان را حفظ کنید تا بتوانید با تمام قوا مطالعات درسی خودتان را به پایان برسانید. ممکن است عدم رعایت رسیدگی به تغذیه در آینده، تأثیر جبران ناپذیری بر روی بدن شما بگذارد.

فراموش نکنید که برنامه تغذیه کنکوری های آیدی نوین می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. پس اگر می‌خواهید بدون هیچ دردسری بزرگترین رویداد زندگی خودتان را پشت سر بگذارید، بهتر است با تیم ما همراه شوید. متخصصان ما در این مسیر سعی می‌کنند شما را با مهم‌ترین نکات در این مسیر آشنا کنند تا دیدگاه بهتری را نسبت به این موضوع داشته باشید.

سوالات متداول

  1. آیا استفاده از غذاهای آماده و فست‌فود در دوران کنکور ایرادی ندارد؟
    در پاسخ به این سؤال بهتر است بگوییم شما باید یک نظم مشخصی را برای مصرف غذا‌های فست‌فود و آماده در نظر داشته باشید. چون استفاده بیش از حد این غذا‌ها باعث چاقی و انرژی کاذب شما در سال کنکور می‌شود، بنابراین مضر است.
  2. آیا مصرف وعده صبحانه در تغذیه کنکوری ها ضرورت دارد؟
    در واقع یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین وعده‌هایی که باید در تغذیه کنکوری ها به آن اهمیت داده شود، صبحانه است. پس به عنوان یک پشت کنکوری، سعی کنید حتماً بهترین مواد غذایی را در این وعده، در نظر بگیرید.
  3. بهترین رژیم غذایی برای تغذیه کنکوری ها کدام است؟
    از آنجایی که سال کنکور حساسیت بالایی برای شما دارد، بهتر است به تمام منابع غذایی در رژیم خود توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }