آیدی نوین - چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟ این 10 ویژگی تو رو رتبه برتر می کنه

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟ این 10 ویژگی تو رو رتبه برتر می کنه

چگونه رتبه برتر کنکور شویم ویژگی رتبه های برتر کنکور

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟ این 10 ویژگی که 90 درصد دانش آموزان ندارند، تو رو رتبه برتر می کنه! راز رسیدن به رتبه 2 رقمی و 3 رقمی رو همین الان یاد بگیر و با این ویژگی ها رتبه برتر شو. در ادامه مقالات مربوط به مشاوره کنکور، می خوایم این 10 تا نکته رو با همدیگه یاد بگیریم و مرور کنیم. با آیدی نوین همراه باشید.

نویسنده این مقاله: دکتر مهسا نیک فرجام، رتبه 95 کنکور، دانشجوی پزشکی شهید بهشتی و مشاور آیدی نوین.

مهسا نیک فرجام ، پزشکی شهید بهشتی

سلام به همه دوستان عزیزم، خصوصا اون دسته از دانش آموزهایی که به دنبال یک برنامه بلندمدت برای تبدیل شدن به رتبه برتر هستن. من مهسا نیک فرجام، دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و مشاور موسسه آیدی نوین هستم. در این مقاله قصد دارم بهتون بگم تلاش کنید این ده ویژگی رو توی خودتون تقویت کنید؛ تا هرچه بیشتر فاصله تون با رتبه برتر شدن و رسیدن به دانشگاه و رشته ی مورد علاقه تون کم بشه.

برای اینکه بدونی چگونه رتبه برتر بشی و دریافت برنامه ریزی کافیه فرم زیر رو پر کنی و با خانم دکتر نیک فرجام و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

البته ناگفته نمونه که در وهله اول باید ارزیابی دقیقی از وضعیت و شرایط خودتون داشته باشید. باید قبول کنید که چه توانایی هایی دارید، چه نقاط ضعف و قوتی دارید و میزان مطالعه تون چه اندازه است. باید بدونید که توی چه شرایط و محیطی درس می خونید و از شرایط موجود، چطوری میتونید به نفع خودتون بهره بگیرید. اینطوری میدونید که باید روی چه قسمت هایی بیشتر وقت و انرژی بزارید و مطالعه تون رو هدفمند تر کنید.

ویژگی رتبه های برتر کنکور

ویژگی های رتبه های برتر کنکور

و اما بریم سراغ اینکه: «10 ویژگی که رتبه های برتر رو از بقیه دانش آموزان مجزا میکنه چیه؟»

1- تلاش کردن

اولین قدم همونطور که همه ما میدونیم، تلاش کردنه. سخت کوش بودن، مولفه اصلی موفق شدن؛ در کنار یک مقدار هوش است که همه ازش برخوردارن. مسیر کنکور قطعا برای افرادی نتیجه بخش هست که به اندازه کافی، سخت تلاش میکنن و برای رسیدن به هدفشون از هیچ تلاشی دریغ نمی کنن. البته این رو هم باید درنظر داشت که تلاش کردن لازمه در مسیر و راه درست قرار داشته باشه تا زحمت هاتون به هدر نره.

2- داشتن هدف (یک ویژگی مهم رتبه های برتر)

هدف داشتن، ویژگی رتبه های برتر کنکور

شما باید بدونید حقیقتا چه چیزی میخواین و اصلا چه هدفی رو از درس خوندنتون دنبال می کنید. غالب افرادی که تصمیم به رتبه برتر شدن می گیرن، می دونن که دقیقا چی میخوان و تا حدودی با مسیر رسیدن به هدف آشنا هستن.

عده ای از دانش آموزها هم وجود دارن که صرفا به خاطر جو موجود و اینکه چون مسیر معمولی که اکثر بچه ها میرن به یه شکلی هستش، درس می خونن. این دسته از دانش آموزها به محض اینکه شرایط یه مقداری سخت بشه و فشار درس ها و آزمون ها زیاد بشه براشون، چون هدف مشخصی ندارن، انگیزه ای هم برای ادامه دادن ندارن و اینطوری میشه که از اواسط مسیر، قید ادامه دادن رو می زنن و کلا اون طرز فکر و انرژی اولیه ای که داشتن براشون کمرنگ میشه.

بنابراین اهمیت هدف به عنوان یک محرک و انگیزه برای ادامه دادن مسیرتون مشخص میشه که میتونه شما رو توی مسیر تلاش کردن نگه داره. پیشنهاد میکنیم حتما مقاله هدف گذاری برای کنکور که توسط دکتر محمد امین رضاوند نوشته شده رو با دقت مطالعه کنید و گام محکمی برای شروع بردارید.

3- پیگیری و مداومت

خب قطعا یکی از عواملی که باعث رتبه برتر شدن شما میشه، استمرار داشتنه. مسیر کنکور پر از فراز و نشیبه و ممکنه در زمان هایی اوضاع سخت باشه و نتایج مطایق میل شما نباشه.

گاهی اوقات هم ممکنه همه چیز خیلی خوب پیش بره و تلاش های شما نتیجه بخش باشه. توی تمام این موارد، پیگیری و مداومت شماست که باعث میشه با وجود ناراحت یا خوشحال بودن، ناامید یا مغرور به خودتون نشید و مسیر رو تا رسیدن کامل به هدفتون ادامه بدید.

درضمن اگر زود به فکر کنکور افتادید، قطعا می دونید که مسیر کنکور طولانیه و قرار نیست شما خیلی سریع به خط پایان برسید؛ پس باید خودتون رو برای یک سفر طولانی آماده کنید و برای رسیدن به هدفتون از هیچ تلاشی دریغ نکنید.

4- اراده

یکی دیگه از عواملی که میزان پایداری شما رو توی مسیر کنکور و بالطبع میزان موفقیت رو مشخص میکنه اراده است. افراد بااراده همیشه و حتی توی سخت ترین شرایط هم راهی برای امیدوار موندن و ادامه دادن پیدا میکنن. اراده داشتن باعث میشه که شما از هر شرایطی برای رسیدن به هدفتون فرصت بسازید و بهانه ای برای نامساعد بودن محیط نداشته باشید.

قوی کردن اراده و جدی بودن در پیگیری اهداف و برنامه هاتون، قطعا شما رو توی مسیر رسیدن به هدف از رقیبانتون جلو میندازه و شما رو هرچه بیشتر به رتبه برتر شدن نزدیک میکنه.

برای دریافت راهکارهای رتبه برتر شدن و دریافت برنامه ریزی کافیه فرم زیر رو پر کنی و با خانم دکتر نیک فرجام و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

5- نظم و برنامه ریزی

همه عوامل رسیدن به هدف هم اگر برای شما مهیا باشه، بدون وجود برنامه ریزی مناسب برای کنکور در جهت دادن به شما، عملا نتیجه دلخواه رو منجر نمیشه. همونطور که هر گروهی به یک رهبر برای دستیابی به هدفش نیاز داره، هر دانش آموزی هم به یک رهبر برای رسیدن به هدفش نیاز داره.

اهمیت داشتن برنامه ریزی برای یک رتبه برتر کنکور

برنامه داشتن هم نقش همون رهبر رو ایفا میکنه و خب باید این برنامه از کیفیت مناسبی برخوردار باشه تا بتونه شما رو به نتیجه نزدیک کنه.

برنامه ریزی کلی و جزئی برای کنکور

البته خود برنامه هم دو نوع کلی و جزئی داره. برنامه کلی همون راهبردیه که با دید کلی نگر براتون مشخص میکنه توی هر برهه ای از زمان چه بخش هایی از منابعتون رو باید بخونید مثلا جمع بندی نیمسال اول. برنامه جزئی هم براتون دقیقا مشخص میکنه که مباحث رو توی چه ساعتی و با چه میزانی از تست مطالعه کنید. و این کمک میکنه تا شما انرژی و زمانتون رو توی مسیر درستی به کار ببرید و منابعتون رو هدر ندید.

البته شما برای اینکه بیراهه نرید و درست ترین راهبرد رو برای پیشروی خودتون انتخاب کنید به مشورت با رتبه برتر ها یا مشاورتون نیاز دارید تا اشتباهات دیگران رو دوباره تکرار نکنید.

پیشنهاد میکنیم حتما مقاله برنامه ریزی کنکور که توسط دکتر فرزاد سلیمی نوشته شده رو بخونید تا یاد بگیرید چطور برای خود برنامه ریزی کنید.

6- انتخاب صحیح منابع یک ویژگی مهم رتبه های برتر کنکور

انتخاب منبع به نحوی هست که اگر درست صورت بگیره، میتونه خیلی زیاد به جهت گیری و میزان علاقه شما نسبت به دروس کمک کنه و اگر اشتباه باشه، باعث خسته و دلزده شدن شما از درس میشه و شما رو بی انگیزه میکنه. برای اینکه بتونید منابع درست رو بشناسید، لازمه از افرادی که قبلا توی مسیر شما بودن، کمک بگیرید.

رتبه برترهای سال های قبل و مشاورین قطعا میتونن ویژگی های مثبت و منفی منابع مختلف رو به شما معرفی کنن و به شما دید بهتری نسبت به حجم زیاد و متنوع کتاب های موجود در بازار بدن.

2 پیشنهاد و هدیه عالی از آیدی نوین برای شما

هدیه آیدی نوین برای معرفی منابع برای افراد شاغل و متاهل

پیشنهاد شماره 1:
اگه تو انتخاب منابع خودتون شک دارید و نمیدونید برای کنکور چه منابعی
تهیه کنید، فرم زیر رو پر کنید و با مشاوران آیدی نوین در ارتباط باشید تا
راهنمایی تون کنن.

فرم معرفی منابع توسط مشاوران آیدی نوین :

پیشنهاد شماره 2: مقاله بهترین منابع کنکور تجربی که توسط دکتر سلیمی نوشته شده رو با دقت مطالعه کنید تا بدونید کدوم منابع بهترین هستن.

7- انتخاب روش صحیح درس خوندن

این مورد هم مثل انتخاب درست منابع، خیلی توی بهینه سازی وقت و انرژی شما اهمیت داره و بالطبع نتیجه شما رو میتونه تغییر بده. روش های درست درس خوندن تاحدی به مدل درس خوندن دانش آموز بستگی داره و دانش آموزها تا حدودی با آزمون و خطا یاد میگیرن که چه روش هایی مناسبه براشون یا کدوم استراتژی های مطالعه جوابگو نیست.

مثلا یه عده متوجه میشن که با تست زدن بهتر درس رو متوجه میشن ولی یه عده دیگه باید اول به کتاب و مثال هاش مسلط بشن تا بتونن تست رو شروع کنن.

رفتارهای اشتباه هنگام مطالعه که رتبه برترهای کنکور از آن اجتناب می کنند

گاها یه سری رفتار اشتباه وجود داره که نهادینه میشه توی دانش آموزها و نیاز به اصلاح داره مثل وسواس بیش از حد یا کند بودن توی تست زدن. اغلب اینطور اشتباهات ناشی از درس خوندن مداوم بچه ها برای امتحانات و پرسش های مدرسه است که باعث میشه مدل درس خوندنشون، مناسب آزمون های آزمایشی نباشه.

اینطور اشتباهات نیاز به مشاوره داره و باید حتما برطرف بشه تا بتونه منجر به یه نتیجه خوب توی کنکور و در نهایت رتبه برتر شدن بشه. البته توی این مورد هم شما میتونید از تجربیات رتبه برترهای سال های قبل استفاده کنید تا متوجه بشید چه اشکالاتی توی نحوه مطالعه تون دارید. حتما روی لینک زیر کلیک کنید و روش مطالعه تک تک دروس رو از دید رتبه های برتر کنکور آیدی نوین ببینید.

8- تمرکز، چیزی که یه رتبه برتر بهش نیاز داره

دانش آموزی که تصمیم داره رتبه برتر بشه، باید بتونه حجم انبوهی از درس های مختلف رو توی چندین سال با کیفیت و بازدهی مناسب مطالعه کنه و خب طبیعتا برای دستیابی به این هدف، باید مترکز باشید و درس خوندن اولویت تون باشه.

آیا تمرکز یعنی زیاد درس خواندن؟

البته متمرکز بودن رو نباید با زیاد و بی هدف خوندن اشتباه کنید. تمرکز داشتن یعنی شما میخواید به یک رتبه برتر تبدیل بشید و برای رسیدن به این هدف باید از حاشیه ها و سایر مواردی که حواس شما رو پرت میکنه دوری کنید. دوستان و اتفاقات مدرسه یا مسائل خونه و خانواده، نباید ذهن شما رو خیلی درگیر خودشون بکنن و انرژی و زمان مفیدتون رو نباید صرف اینطور مسائل کنید.

چرا نباید وارد حاشیه شویم؟

چون فکر کردن به مسائل حاشیه ای نه تنها مشکلی رو حل نمیکنه بلکه به مشکلات خود شما هم اضافه میکنه. چطوری؟ اینطوری که شما زمان زیادی از تایم مفیدتون رو صرف فکرکردن بیهوده به اتفاقاتی میکنید که یا اصلا قرار نیست رخ بدن یا اگر هم رخ دادن، کاری از دست شما برای حل کردنشون برنمیاد.

درکنارش تمرکز کافی رو موقع درس خوندنتون نداشتید و خوندن یه مبحث یا خیلی از شما وقت میگیره یا به خوبی تثبیت نمیشه و یادگیریتون ناقص می مونه و اینطوری میشه که دوباره مجبورید برای خوندن اون درس زمان بزارید و همینطور یه چرخه معیوب رو طی می کنید. درصورتی که اگر موقع مطالعه تمرکز داشتید، خوندن یک مطلب زمان کمتری رو ازتون می گرفت و توی ذهنتون بهتر تثبیت میشد. پس حتما سعی داشته باشید تا برای بهینه کردن مطالعه تون، متمرکز باشید.

برای دریافت راهکارهای رتبه برتر شدن و دریافت برنامه ریزی کافیه فرم زیر رو پر کنی و با خانم دکتر نیک فرجام و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

9- خودارزیابی

طی دوران تحصیل، همه ما امتحانات و آزمون های مختلفی رو پشت سر می گذاریم که آموخته ها و مهارت های ما رو مورد سنجش قرار میدن. این آزمون ها بیشتر از اون چیزی که شاید ما تصور می کنیم، برامون فایده دارن تا اینکه صرفا بخوان یه آزمون ساده تلقی بشن که نتیجه شون صرفا قراره ما رو خوشحال یا ناراحت کنه.

چرا آزمون آزمایشی مهمه؟

شما با بررسی آزمون ها و تحلیل کردنشون، می تونید متوجه نقاط ضعف و قوت شیوه مطالعه و نحوه آزمون دادتون بشید. مثلا اگر توی درس خاصی افزایش تراز داشتید، بیاید و نحوه مطالعه ای که برای اون درس طی اون هفته داشتید رو بررسی کنید و اگر نکته و روش مفیدی که مناسب مطالعه شماست پیدا کردید و متوجه شدید دارید از اون روش نتیجه میگیرید؛ از این به بعد برای مطالعه و آزمون دادنتون اون روش رو به کار بگیرید.

اگر هم کاهش تراز داشتید، با بررسی می تونید متوجه اشکالات مطالعه و آزمون دادنتون بشید و این اشکالات رو توی یک دفترچه یادداشت کنید تا با مرور مداوم از تکرار اشتباهات قبلی تون جلوگیری کنید؛ هرچه بیشتر آزمون هاتون رو به سمت کم غلط شدن پیش ببرید.

پس هیچ وقت از تحلیل و بررسی آزمون ها و امتحاناتتون نترسید چون ما باید از اشتباهاتمون درس بگیریم نه اینکه دوباره تکرارشون کنیم.(اشتباهاتتون رو دوست داشته باشید)

2 مقاله ای که هر کسی که میخواد رتبه برتر بشه باید مطالعه کنه

10- هوشیار بودن

منظور از هوشیار بودن اینه که شما به طور دقیقی همیشه حواستون باشه که میزان و نحوه مطالعه تون به چه شکلی هستش، چه عواملی روی کیفیت مطالعه تون تاثیر میزاره، تعداد اشتباهاتتون چندتا و در چه زمینه هایی هست و مثال هایی از این قبیل. این هوشیار بودن صرفا به زمان درس خوندنتون محدود نمیشه و آزمون دادن رو هم دربرمی گیره. شما همیشه باید سعی کنید متوجه بشید هر نتیجه ای که می گیرید ناشی از چه مواردی بوده و عوامل منفی رو ترک کنید و نکات مثبت رو توی خودتون تقویت کنید.

در پایان امیدوارم با تمرین کردن و تقویت این 10 ویژگی، بتونید به رتبه برترهایی تبدیل بشید که در سال های آینده خودتون الگوی مشاوره سایر دانش آموز ها باشید.

برای دریافت راهکارهای رتبه برتر شدن و دریافت برنامه ریزی کافیه فرم زیر رو پر کنی و با خانم دکتر نیک فرجام و سایر مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }