آیدی نوین - بهترین منابع زیست کنکور 1402 چیست؟ معرفی و سطح بندی کتاب های زیست

بهترین منابع زیست کنکور 1402 چیست؟ معرفی و سطح بندی کتاب های زیست

بهترین منابع زیست کنکور

برای زیست از چه منابع و کتاب هایی استفاده کنیم؟ بهترین منابع زیست برای کسب درصد 100 در کنکور چیست؟ برای هر سطح از دانش آموزان چه کتابی مناسب است؟ در ادامه پست های مربوط به بهترین منابع کنکور تجربی ، برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور دکتر فرزاد سلیمی مشاور آیدی نوین میخوان بطور کامل در مورد تمام منابع زیست توضیح بدن. پس با دقت با ما همراه باشید.

نویسنده این مقاله: دکتر فرزاد سلیمی، مشاور آیدی نوین:

فرزاد سلیمی ، پزشکی سمنان

سلام به همه بچه‌های گل کنکوری 1402

اهمیت زیست کنکور با ضریب 12:

بچه‌هایی که رویایِ روپوش سفید تن کردن دارن و میخوان به اون حس خوبِ کمک به هم نوع برسن در جریانن که باید وارد رشته‌های مدیکال و حوزه درمان بشن و خب دیگه بهتر از هر کنکوری دیگه‌ای میدونید که کتاب زیست تون مهم ترین کتاب تون هستش با ضریب 12 در کنکور. پس برای اینکه توی این درس موفق بشید باید وسواس خاصی داشته باشید چه نحوه مطالعه تون و چه کتابی که میخواید بهش اعتماد کنید.

منابع زیست رتبه های برتر کنکور

خیلی از رتبه برترها توی مصاحبه‌هایی که میکنن میگن ما برای زیست شناسی فقط کتاب درسی رو خوندیم و با کتاب درسی تونستیم به درصد بالای 80 برسیم. خب دانش آموزی که میاد میگه پس جناب رتبه برتر اگه تونسته با کتاب درسی درصد بالا بیاره منم میتونم. نکته اول اینکه شرایط هرکسی فرق میکنه و توی سال کنکورت باید بهترین تصمیم رو باتوجه به شرایط خودت بگیری و به بقیه توجه نکن.

نکته دومم اینه که به شوآف‌های تبلیغاتی توجه نکن؛ چون توی این سال که کنکور داری، هزاران هزار 2 راهی توی مسیر قراره ببینی که خواهشا سعی کن منطقی تصمیم بگیری و به تبلیغات توجه نکنی.

سطح بندی دانش آموزان برای تهیه منابع زیست کنکور

قبل هر چیزی باید بدونید که جزو کدوم دسته هستید و کجاها ضعف دارید. آیا زیست تون خوبه؟ توی سال‌های گذشته زیست رو خوب خوندی و فهمیدی یا ن؟ اینجوری میشه راحت تر بهترین کتاب زیست کنکور رو برای خودتون انتخاب کنین.

دانش آموزان ضعیف در زیست شناسی:

دسته اول (درصد زیست شون بین صفر تا 30 درصد) بچه‌هایی هستن که  شاید تازه شروع به خواندن زیست کرده باشن و روی متن تمرکز نداشته باشن که در این صورت باید متن کتاب رو بخونید و خوندن متن رو تو برنامه هر روزتون قرار بدین و بعدش برید سراغ درسنامه کتاب کمک درسی تون و تست‌های کمک آموزشی.

دانش آموزان متوسط در زیست شناسی:

دسته دوم (درصد زیستشون بین 30 تا 60) دانش آموزا اینجورین که به متن کتاب تسلط نسبی و متوسط دارن و میدونن اصلا هرفصلی داستانش چیه و درمورد چی صحبت میکنه اما درصدشون توی آزمونا کم میشه.

خب این دسته از بچه‌ها که اتفاقا درصد زیادی از دانش آموزا رو هم تشکیل میدن توی قدم‌های اولیشون نیازی ندارن برن سراغ کتاب درسی و فقط باید به یک درسنامه یک کتاب کمک درسی اعتماد کنند و اونو چندین چند بار بخونند و به تستاش مسلط بشن و کم کم خودشون آماده کنند که روی سرعت عملشون کار کنند و تست‌های چالشی بزنند. که خود همین تسلط و چندین دور خوندن چندین ماه زمان میبره و باید صبر و حوصله به خرج بدید.

دانش آموزان قوی در زیست شناسی:

دسته سوم (درصد زیست شون بین 60 تا 90) تجربیا از نظر علمی هیچ چیز کمی ندارن و پایه درسی زیست شون خیلی خیلی خوبه و حتی مورد داشتیم از خیلی از معلمای زیست بهتر بودن و میتونن تدریس کنند. این بچه‌ها فقط باید روی سرعت عملشون کارکنند و تست‌ها زماندار بزنند و از کتاب‌های سنگین و چالشی که در ادامه معرفی میکنیم استفاده کنند تا درصد زیست شون بالای 80 تثبیت بشه.

معرفی بهترین منابع زیست کنکور:

خب دیگه مقدمه چینی بسه بزن بریم سراغ بررسی بهترین کتاب های تست زیست:

کتاب های های تست زیست خیلی سبز :

برادران نصری که هم نویسنده کتاب‌های زیست شناسی و هم مدیر انتشارات خیلی سبز هستن با تیم آموزشی ماز همکاری کردن.

کتاب های زیست دهم، یازدهم و دوازدهم خیلی سبز:

دسته اول کتاب‌های خیلی سبز کتاب‌های سال به سال و جامعشون هستش که باهمکاری گروه آموزشی ماز نوشتن و از نظر درسنامه و تست‌های بسیک و آموزشی فوق‌العاده هستن.

سبک کتاب های زیست خیلی سبز:

سبک کتابای زیست خیل سبز اینجوریه که بر اساس گفتارهای کتاب درسی درسنامه‌های عالی و روون و توپی رو آورده که نیازتون رو کاملا برآورده میکنه و توی درسنامه‌های زیاده گویی هم انجام نداده که حوصله دانش آموز سر بره و بتونه چندین چند بار بخونه و مرورشون کنه.

تست‌هاشون رو هم گفتیم که حسابی مطلب رو برای دانش آموز جا میندازه و میشه گفت شما با این کتاب دیگه نیازی به تست‌های آموزشی دیگه‌ای ندارید. این کتاب برای دانش آموزهایی که زمان زیادی تا کنکور دارن کاملا مناسبه و بهتون قول میدم با مسلط شدن بهش درصدتون تا 60 تضمین شده هستس.

کتاب های زیست خیلی سبز برای کدام دسته از دانش آموزان مناسب است؟

این 3تا کتاب مناسب برای دسته اول و دوم هستش که بالا گفتیم

کتاب زیست پایه خیلی سبز:

بعضی از بچه‌ها میان میگن این کتاب با اون کتابای بالایی چه فرقی داره؟ این کتاب که به کتاب پینوکیو معروف هستش  بیشتر به درد بچه‌های دسته سوم یا اونایی که سطح بالایی دارن میخوره.

چون درسنامه‌های زیادی نداره فقط تست‌های چالشی و نکته‌داری داره که برای بچه‌هایی که میخوان زیست بالای 60 بزنن مناسب هستش . درسنامه خاصی نداره و پاسخنامه تستاش برای دانش آموزای قوی حکم دوره و مرور حساب میشه

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و معرفی کامل منابع کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و بهترین مشاوران کنکور IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه و معرفی منابع توسط مشاوران IDNovin :

کتاب های زیست نشر الگو:

دکتر اشکان هاشمی با نوشتن کتاب‌های زیست شناسی نشرالگو انقلابی توی کتاب‌های زیست کردن. کتاب‌های نشرالگو رو میشه یک رقیب جدی برای کتاب‌های خیلی سبز دونست که از نظر ساختاری بهم دیگه شباهت زیادی دارن.

ویژگی های کتاب زیست نشر الگو :

درسنامه‌های کتاب نشرالگو به این صورته که اول اومده یک خلاصه‌ای از درسنامه رو به دانش آموز گفته بعد دانش آموز رو فرستاده به سمت تست بعد توی پاسخ تشریحی تست‌ها کادر آموزشی و نکته‌های تستی خوبی گذاشته که دانش آموز هرتستی رو که میزنه،نکته تستیش رو توی پاسخنامه پیدا کنه.

سطح تست های زیست نشر الگو :

از نظر سطح تستی یک لول سطح تستاش از سطح تست‌های کتاب پایه به پایه خیلی سبز بالاتر هستش و همه تست‌ها سطح بندی شدن و تست‌های آزمون‌های آزمایشی هم اورده شده اما خب شاید از نظر درسنامه‌ای به سطح کتاب‌های خیبلی سبز نرسن.

کتاب زیست نشر الگو برای کدام سطح دانش آموزان مناسب است؟

این کتاب‌ها بیشتر برای دانش آموز‌های دسته دوم مناسب هستش اما بعضی اوقات به دانش آموز‌های دسته اول هم اگه فهم بالایی از زیست شناسی داشته باشند پیشنهاد میکنیم ازشون استفاده کنند.

کتاب های زیست موج آزمون :

نحوه استفاده از کتاب های موج آزمون زیست:

دانش آموزان این کتاب رو برای بالا بردن تسلط توی روزهای منتهی به کنکور یا روزهای قبل از آزمون‌های  آزمایشی میتونن ازش استفاده کنند و بهتون پیشنهاد میکنم تا وقتی که حداقل 2 دور زیست شناسی رو نخوندید سراغ این کتاب نیاید. تنها زمانی از این کتاب استفاده کنید که همه مفاهیم رو کارکردید و میتونید فصلا رو باهم ترکیب کنید.

کتاب های موج آزمون زیست برای کدام سطح دانش آموزان مناسب است؟

کتاب‌های موج آزمون زیست شناسی مناسب برای دسته دوم سوم هستش

کتاب های زیست شناسی گاج :

مشکلی اصلی که انتشارات گاج داره اینکه،اینقدر انواع و اقسام کتاب‌های مختلف چاپ کردن که حتی خودشون هم گیج میشن که اصلا میکرونقره‌ای با میکروطلایی یا آی کیو پلاس چه فرقی باهم میکنند.فقط گفتن یه سری کتاب بدیم بیرون بچه‌ها هم استفاده کنند.

 خب حالا بریم دونه دونه برسسیشون کنیم ببینیم داستان چیه

کتاب‌های زیست میکرو نقره‌ ای گاج:

کتاب‌های میکرو نقره‌ ای گاج از زمان پیدایششون کتاب‌های خوب و سطح بالایی بودن. توی 4 جلد که 2تا جلدش مربوط به پایس و 2تا جلد بعدیش برای دوازدهمه.

ویژگی کتاب های میکرو نقره ای زیست شناسی:

جلد اولش تست هستسش و جلد دومش درسنامه‌های خوبی داره که زبان روونی داره و نیاز بچه‌‌های دسته دوم رو کامل برطرف میکنه. توی پاسخنامه‌های دسته کتاب های میکرونقره‌ای گاج جدول‌های خوب و منظمی وجود داره که باعث میشه مطالب خیلی خوب تو ذهنت دسته بندی بشه.

کتاب‌های میکرونقره‌ای گاج یه سری خلاقیت‌های دیگه‌ای مثل مشاوره نامه زیستی اول هرفصل گذاشته که یک نقشه راه بهت میده که چطور اون فصل رو بخونی.

سطح بندی دانش آموزان برای کتاب های میکرو نقره ای:

کتاب‌های میکرو نقره‌ای گاج خوراک بچه‌های دسته دوم هستش اما بچه‌های دسته اول هم میتونن ازش استفاده کنند به شرطی که درکنار درسنامه میکرو حواسشون به کتاب درسی هم باشه. بچه‌های دسته سوم هم اگه وسواس دارن و حس میکنن تست کمی زدن میتونن از این دسته کتاب استفاده کنند.

زیست شناسی میکرو طلایی گاج :

ویژگی های کتاب زیست میکرو طلایی گاج :

این کتاب یک کتاب جامع هستش که در دو جلد تست و پاسخنامه ارائه شده.سطح تستاش بالاس و به عنوان یه منبع مکمل  که بخوای تست‌های چالشی  بزنی میشه ازش استفاده کرد.

توی جلد دومش که پاسخنامه هستش، درسنامه‌های کامل و جامعی نداره. هر فصلش بطور میانگین 100تا 150تا تست داره و برای پیشرفت و بالا بردن درصد زیست شناسیتون که به تراز‌های بالا برسید کاملا مناسب هستش.

زیست میکروطلایی مناسب چه کسانی است؟

کتاب میکروطلایی گاج برای دسته دوم و سوم دانش آموزا مناسب هستش

آی کیو IQ پلاس زیست شناسی گاج :

دیگه رسیدیم به آخرین دسته کتاب‌های زیست شناسی گاج(یعنی خود مرحوم چارزداروین نمیتونست اینقدر کتاب بنویسه).

زیست IQ پلاس مناسب چه دانش آموزانی است؟

کتاب زیست شناسی آی کیوپلاس زیست شناسی مخصوص بچه‌های دسته سوم میشه. دانش آموزایی که میخوان با درصد زیست بالای 90 به دانشگاه‌های برتر کشور برسن.

ویژگی های آی کیو پلاس زیست :

کتاب رو که باز میکنی کنار تست‌ها یه سری علامت میبینی که نوشته TNT که این تست‌ها برای بچه‌های هستش که وقت کمی دارند اما نیاز به تست‌های چالشی دارند. یه سری از تست‌ها هم کنار دستشون علامت R نوشته شده که تست‌های تقریبا تکراری حساب میشن. یه سری از تست‌ها هم هیج علامتی ندارن که همینجوری عشقی اومدن

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و معرفی کامل منابع کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و بهترین مشاوران کنکور IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه و معرفی منابع توسط مشاوران IDNovin :

زیست سامانه رپیدیو آیدی نوین:

آموزش به شیوه قطره ای با رپیدیو :

بریم سروقت زیست شناسی رپیدیو. یک منبع کاملا مناسب با سیستم آموزشی جدید. سیستم آموزشی جدید یعنی چی؟ یعنی بصورت قطره‌ای و بصورت پرسش و پاسخ و روشی کاملا فعال به شما آموزش میده و بعدش 6بار دیگه براتون مرور میکنه.

یک سیستم کامل نوین و جدید که باتوجه به حجم زیادی که زیست داره هر نکته بصورت یک قطره در قالب فلش کارت دراومده  و ریز ریز به خوردت داده میشه

سطح بندی زیست شناسی رپیدیو:

زیست شناسی رپیدیو در دو سطح ،متوسط و پیشرفته تهیه شده که نیاز همه بچه‌ها چه دسته 1یا2 یا 3 رو مرتفع میکنه.

با رپیدیو به تست هم نیاز داریم؟

خیلی از بچه‌ها میپرسن که آیا اگه زیست رپیدیو رو بزنیم دیگه نیازی به تست نداریم؟ باید به این بچه‌ها بگیم که رپیدیو فلش کارت هستش اما تست نیست.هر فلش کارت میتونه یک گزینه از یک تست باشه و تکرار و مرور اون فلش کارت با الگوریتم و هوش مصنوعی سامانه دیگه نگرانی بابت فراموشی نمیمونه.

زیست رپیدیو مناسب چه دانش آموزانی است؟

دانش آموزان دسته اول و دوم میتونند از سطح متوسط زیست شناسی استفاده کنند و دانش آموزان دسته سوم میتونند از سطح پیشرفته که تمامی نکات ترکیبی زیست رو شامل میشه استفاده بکنند.

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و معرفی کامل منابع کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و بهترین مشاوران کنکور IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه و معرفی منابع توسط مشاوران IDNovin :

زیست مهر و ماه :

کمتر کسی درباره کتاب‌های پاورتست مهرماه اطلاع داره. اول هر گفتار یک خلاصه‌ای از اون فصل ارائه شده تا موقع مرور و جمع بندی به مشکل نخورید.

نموردارهای درختی زیادی آوردن تا دسته بندی مطالب تو ذهن دانش آموز صورت بگیره. مثل بقیه انتشارات‌ها یک درسنامه قوی آماده کردن  که نیاز شما رو کاملا برآورده میکنه.

تست‌های ترکیبی با سایر فصل‌ها هم آورده شده. قسمتی‌های از درسنامه رو هم بصورتی آوردن و تذکر دادن که با قسمت‌های دیگه اشتباهی نگیرید و یک سری کادر‌های مشاوره‌ای هم آوردن.

زیست مهر و ماه مناسب چه کسانیست؟

این کتاب بیشتر برای دسته اول و دوم مناسب هستش و بچه‌های دسته سوم میتونن از تست‌هاش به عنوان منبع تکمیلی استفاده کنند.

زیست نشر دریافت:

نویسنده کتاب‌های نشر دریافت دکتر عمارلو هستن که جزوه‌هاشون جزوه‌های معروفی هستش.

کتاب‌های خط فکری که تا الان که من این مقاله رو مینویسم فقط 2 جلدش یعنی قسمت اول دوازدهم و کتاب یازدهم بیرون اومده، کتاب های تست محور هستن و نیاز دانش آموز به درسنامه رو جواب نمیدن اما اگه با جزوه‌های خود دکتر عمارلو آموزش دیده باشید میتونید از پس تست‌هاش بربیاید.

تست‌های این کتاب خیلی شبیه و هم سنگ تست‌های کنکور سراسری هستش و با تکرار این تست‌ها راحت میتونید به درصدای بالا برسید و درسنامه زیادی نداره ولی پاسخنامه‌های خوبی داره.

کتاب های زیست نشر دریافت مناسب کیست؟

این کتاب بیشتر برای دانش آموزهای دسته دوم و سوم مناسب هستش  که میخوان تمرین و تکرار زیادی برای رسیدن به درصد‌های بالا داشته باشن

سخن آخر در انتخاب بهترین منبع زیست کنکور نظام جدید:

ببیند بچه‌ها همه این کتاب‌ها هرکدوم ویژگی‌های خودشون رو دارند و هرکدوم مطمئنا نقاط ضعفی هم دارند. اما این شما هستید که تصمیم میگرید با کدوم کتاب راحت هستید و با سبک کدوم کتاب بیشتر حال میکنید.

اهمیت کتاب درسی زیست نظام جدید:

استراتژی مطالعتون رو مشخص کنید هرکتابی رو که انتخاب کردید به هیچ عنوان کتاب درسی رو دور نندازید و منبع و رفرنس اصلیتون کتاب باشه و سعی کنید نکاتی که از درسنامه‌ها و یا تست ‌ها به دست میارید رو وارد کتاب کنید. و کتاب رو تبدیل به یک منبع کامل برای خودتون کنید که توی دور‌ها و مرور‌های بعدی از منبعی که به دست خودتون کامل شده و نویسندش خودتون هستید استفاده کنید.

از مشاور خود کمک بگیرید:

تصمیم بگیرید که قراره برای درس زیست شناسیتون چه برنامه‌ای داشته باشید و توجه کنید که توی دسته بندی دانش آموز‌ها جزو کدوم دسته هستید و اگه خودتون نمیتونید تصمیم بگیرید حتما از یک مشاور کاربلد مشورت بگیرید.مشاوری که با توجه به شرایط شما و شناختی که از همه این کتابا داره بهترین تصمیم رو برای شما بگیره و شماهم با همون تصمیم گازشو بگیرید به سوی موفقیت

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و معرفی کامل منابع کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و بهترین مشاوران کنکور IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه و معرفی منابع توسط مشاوران IDNovin :

6 replies on “بهترین منابع زیست کنکور 1402 چیست؟ معرفی و سطح بندی کتاب های زیست”

profile avatarقاسمی گفت:

درود
مطالب ارزنده ای را برای استفاده ارسال کرده اید. منابع خوبی را معرفی نموده اید.

profile avatarآنا گفت:

سلام
خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون

profile avatar گفت:

سلام. ممنون از لطفتون. انشالا براتون مفید بوده

profile avatarعلیرضا گفت:
profile avatarMahsa گفت:

ای کاش درباره قیمت های کتاب ها هم اطلاعاتی میدادید .

profile avatar گفت:

سلام و وقت بخیر. کافیه وارد سایت مدابوک بشید و قیمت هر کتابی که میخواید رو ببینید و خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }