آیدی نوین - روش مطالعه زیست شناسی – مطالعه کنکوری به سبک رتبه برترها

روش مطالعه زیست شناسی – مطالعه کنکوری به سبک رتبه برترها

روش مطالعه زیست شناسی

روش مطالعه زیست شناسی کنکور، درس زیست که مهم ترین درس کنکور به حساب میاد، یکی از سرنوشت ساز ترین درس ها برای کساییه که قصد دارن توی رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و… به حساب میاد. بزرگترین چالشی که همه دانش آموز ها با این درس دارن، روش مطالعه صحیح و یادگیری اصولی هست. عدم استفاده از روش خواندن زیست صحیح و یادگیری اصولی این درس، میتونه آینده شغلی و تحصیلی شمارو به شدت وارد خطرات جدی بکنه. در این مقاله به شیوه صحیح مطالعه کنکوری درس زیست شناسی در برنامه ریزی کنکور پرداختیم. در انتهای این مقاله شما قادر خواهید بود به صورت صحیح این درس مهم رو مطالعه کنید.

 

اهمیت درس زیست و روش مطالعه زیست کنکور

درس زیست شناسی با ضریب 12 که در کنکور داره به عنوان مهمترین درس رشته تجربی مخصوصا برای کسایی که قصد دارن در رشته پزشکی قبول بشن، به حساب میاد. روش مطالعه درست و اصولی این درس برای گرفتن درصد های بالا و افزایش راندمان مطالعاتی بیشتر از سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته و خیلی ها به دنبال این هستند تا بهترین روش مطالعه و یادگیری این درس مهم رو بلد بشن. در مرحله اول مهمترین کاری که هرکسی که قصد داره برای افزایش راندمانش انجام بده اینه که حتما در ابتدا مقاله چگونه به درس خواندن عادت کنیم رو بخونه و در ادامه اینو بدونه که درس زیست شناسی به طور کلی باید به صورت مفهومی و ترکیبی خونده بشه.

دریافت مشاوره برای انتخاب بهترین روش مطالعه زیست شناسی

اگه میخوای یکی از رتبه برتر های زیست آیدی نوین روش مطالعه خودش رو بهت همراه با یک برنامه ریزی اصولی برای موفقیت در کنکور ارسال کنه، فرم زیر رو پر کن:

اگه واقعا نگران آینده تحصیلی و شغلی خودت هستی، با یک جلسه مشاوره رایگان رتبه برتر های آیدی نوین،

 

ضرایب دروس تخصصی کنکور رشته تجربی

با توجه به تغییرات جدید کنکور 1402 و حذف دروس عمومی از کنکور، نقش دروس تخصصی در کنکور پررنگ تره شده و باید در کنار توجه به مطالعه دروس عمومی و افزایش معدل به جهت تاثیر مستقیمش روی تراز نهایی، به روش مطالعه کنکوری این دروس تخصصی توجه ویژه ای بشه. یادتون باشه که برنامه ریزی درسی با برنامه ریزی و مطالعه کنکوری متفاوته و برای اینکه معدلت تراز نهاییت رو نیاره پایین حتما باید برنامه ریزی درسی رو بلد باشی. اگه هنگام مطالعه احساس خستگی میکنی، حتما در روش مطالعه درسی که داری میخونی، اشتباه کردی و باید حتما مقاله رفع خستگی هنگام مطالعه رو بخونید.

ضرایب دروس اختصاصی تجربی:

برنامه-ریزی-اختصاصی-رشته-تجربی

روش مطالعه زیست شناسی در 6 مرحله

روش خواندن زیست شامل 6 مرحله کلیدی و اصلیه که باید این مراحل رو به ترتیب طی کرد تا مطالعه ای درست و مفهومی حاصل بشه. با رعایت هرکدوم از این مراحل شما بخشی از مطالب رو به خاطر میسپارید و در نهایت و بعد از طی کردن این 6 مرحله شما به طور کامل روی اون مبحث مسلط خواهید شد. اگه احساس میکنید که توی روش مطالعه بقیه درس هاتون هم نیاز به آموزش و یادگیری دارید یا حتی قصد دارید به صورت جدی برای کنکورتون بخونید حتما مقاله مشاوره کنکور تجربی رو بخونید و نکاتی که باید راجب کنکور تجربیتون بدونید رو به خوبی باهاش آشنا بشید.

 

مرحله اول: روزنامه وار خوانی

این مرحله برای بار اولیه که شما با متن درس مواجه میشین. مثلا شما دانش آموز دوازدهم هستی و میخوای درس پنجم کتاب زیست دوازدهم رو برای اولین بار تو خونه پیش خوانی کنی. بار اول به صورت روزنامه وار یعنی بدون توجه به قید ها و نکات مهم و بدون تاکید خاصی روی شکل ها با سرعت نسبتا بالا متن رو میخونید. دقیقا مثل وقتی که دارید متن یه خبر یا یه داستان رو توی مجله یا روزنامه میخونید. این مرحله حدودا 20 دقیقه برای هر درس زمان میبره که با توجه به سرعت شما ممکنه متفاوت باشه اما معمولا نباید بیشتر از نیم ساعت طول بکشه.

 

مرحله دوم: خواندن دقیق خط به خط کتاب درسی

تو این مرحله شما پاراگراف به پاراگراف متن رو میخونید و سعی میکنید تا جایی که میتونید در عین یادگیری مفهوم متن رو حفظ کنید و به نکات ریز اون توجه کنید به این صورت که مثلا اگه یه صفحه 5 پاراگراف داشته باشه شما پاراگراف اول رو چند بار میخونید بعد کتابو میبندید و سعی میکنید از حفظ بگید، همین که 60_70 درصد مطلبو برسونید کافیه و خیلی حساسیت به خرج ندید که دقیقا همون کلمه ها باشه. بعد سراغ پاراگراف بعدی میرید و اونو برای خودتون میگید و بعد از اون دو تا پاراگراف رو با هم میگید. همینطور ادامه میدید تا به آخرین بند برسید و بعد سعی میکنید کل صفحه رو یه بار بگید. بعد از این مرحله تسلط نسبی به متن کتاب و دقت به شکل ها باید داشته باشید.

 

مرحله سوم: تکمیل یادگیری با منبع کمک درسی

تو این مرحله سراغ منبع کمک آموزشی اعم از درسنامه، کتاب تست، ویدیو آموزشی، جزوه معلم مدرسه یا معلم خصوصیتون میرید. یه نکته خیلی مهم اینه که سعی کنید فقط یه منبع کمک آموزشی رو انتخاب کنید. متاسفانه با زیاد بودن و در دسترس بودن منابع کمک درسی مختلف شاهد گیج شدن بچه ها و زیاد شدن هزینه های اضافی هستیم. بعد از انتخاب منبع با استفاده از اون یادگیریتون رو کامل میکنید و نکته های مهمی که بهتون اضافه میشه رو یادداشت میکنید. ترجیحا نکات داخل خود کتاب درسی و نکات شکل ها کنار همون شکل نوشته بشن که خوندنشون براتون راحت تر و منسجم تر باشه. بعد از این مرحله میشه گفت شما تسلط خوبی به متن و کتاب درسی دارید و برای تست و محک زدن خودتون آماده اید.

 

مرحله چهارم: تست آموزشی

تو این مرحله که بهتره با فاصله از مراحل قبل باشه، شروع به تست زدن میکنید اما با این روش که هر یه تستی که میزنید پاسخ تشریحی رو چک میکنید و نکات مهم پاسخ رو هم یادداشت میکنید. تو این مرحله درصد شما خیلی اهمیت نداره و مهم، یادگیری خوب و کامله.

 

مرحله پنجم: تست آزمونی

بعد از اینکه تست آموزشی زدید و احساس آمادگی کردید وقتشه که تست آزمونی یا زماندار بزنید. همچنین تو این مرحله میتونید نمونه سوال تشریحی زماندار حل کنید تا برای امتحان های مدرسه و امتحان نهایی هم آماده بشید. برای زدن تست زماندار یه تعداد تست مثلا 20 تا تست انتخاب میکنید و به هر کدوم زمان مشخص میدید. مثلا میتونید اوایل از هر تست 2 دقیقه شروع کنید تا کم کم به زمان استاندارد یعنی یک دقیقه برای هر تست زیست شناسی برسید. پس برای 20 سوال 40 دقیقه وقت در نظر میگیرید و تو اون زمان باید هرچند تا میتونید از تست ها بزنید مثل آزمون و بعد از اون پاسخ ها رو چک کنید. حواستون به نمره منفی هم باشه و اونایی که شک دارید رو نزنید تا دقیقا تست زماندارتون شکل آزمون رو به خودش بگیره.

 

مرحله ششم: تست بیشتر و مرور بیشتر

برای تسلط کامل به زیست شناسی علاوه بر اینکه هرچی بیشتر تست بزنید بهتره، هرچی بیشتر هم دوباره و چندباره کتاب رو مرور کنید بهتره. پس هیچوقت کتاب زیست از دستتون نیفته و هر چند وقت یک بار بعد از مرور چند تا درس، به درس های اولیه برگردید و دوباره شروع کنید به مطالعه روزنامه وار و مطالعه دقیق. اینجوری درصد تثبیت مطالب توی ذهنتون به طرز چشم گیری زیاد میشه و خیلی از مطالبی که فراموش کرده بودید دوباره براتون یادآوری و ثبت میشه.

 

سخن پایانی

این مقاله که توسط رتبه برتر های موسسه کنکوری آیدی نوین برای شما آماده شده بود، به شیوه مطالعه صحیح زیست شناسی پرداخت. این روش مطالعه زیست شناسی کنکور که توسط رتبه برتر های رشته تجربی مورد استفاده قرار گرفته، یکی از بهترین شیوه های مطالعه مفهومی این درس مهمه. اگه تونستید به خوبی از این مقاله استفاده کنید و به دنبال بقیه شیوه های مطالعه دروس هستید پیشنهاد میکنیم در ابتدا بخش روش های مطالعه دروس کنکور رو مشاهده کنید و فرم زیر رو پر کنید تا یکی از رتبه برتر های آیدی نوین باهاتون تماس بگیره و راهنماییتون کنه. میدونی که همیشه بهترینارو برات آرزو میکنیم؟!

دریافت برنامه از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

اگه واقعا نگران آینده تحصیلی و شغلی خودت هستی، با یک جلسه مشاوره رایگان رتبه برتر های آیدی نوین، گام محکمی در جهت رتبه برتر شدن در کنکور بردار!

 

سوالات متداول

بهترین روش مطالعه کنکوری برای درس زیست شناسی چیه؟

روش مطالعه درسی با مطالعه کنکوری یک درس تفاوت خیلی زیادی داره. در این مقاله در 6 مرحله اصولی ترین روش مطالعه کنکوری درست درس زیست شناسی رو بهتون آموزش دادیم.

ضریب درس زیست شناسی در کنکور چنده؟

ضریب درس زیست شناسی در کنکور 12 هست و به عنوان مهمترین درس کنکور تجربی  شناخته میشه.

آیا استفاده از منابع کمک درسی به جای استفاده از خود کتاب توصیه میشه؟

خیر، استفاده و یادگیری از مطالب خود کتاب در اولویت اول قرار داره. منابع کمک درسی همیشه نقش شتاب دهنده رو دارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }