آیدی نوین - روش مطالعه زیست شناسی

روش مطالعه زیست شناسی

روش مطالعه زیست شناسی

روش مطالعه زیست شناسی کنکور تاثیر مستقیم بر درصد زیست شما در کنکور دارد. درس زیست مهمترین درس کنکور تجربی برای داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و… را دارند شناخته می‌شود. بزرگترین چالشی که داوطلبان دارند انتخاب روش مطالعه صحیح و یادگیری اصولی این درس است.

اگر تصمیم گرفته‌اید یکبار برای همیشه زیست شناسی را به درست‌ترین روش ممکن و طوری که رتبه برترها می‌خوانند، بخوانید این 6 مرحله را باید در برنامه ریزی کنکور خود انجام دهید:

 • پیش خوانی با کتاب
 • آموزش
 • تمرین و تست
 • رفع اشکال
 • خلاصه نویسی و مرور
 • آزمون و تحلیل آزمون

تمامی این ماحل از روش مطالعه زیست شناسی  را گام به گام با ریز جزئیات آن در ادامه توضیح دادیم پس با ما همراه باشید.

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور رتبه برترها

برای دریافت برنامه ریزی کنکور اختصاصی خود به سبک رتبه برترهای آیدی نوین به همراه مشاوره روش مطالعه فرم زیر را پر کنید:

با برنامه ریزی و مشاوره آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

ضریب درس زیست در کنکور چنده؟

پیش از اینکه سراغ توضیح دادن مراحل مختلف برای داشتن روش مطالعه زیست شناسی اصولی برویم باید راجب اهمیت آن در کنکور بدانیم. در تصویر زیر ضرایب دروس اختصاصی کنکور تجربی رو مشاهده میکنید:

برنامه-ریزی-اختصاصی-رشته-تجربی

 

 

6 گام مطالعه زیست شناسی به صورت حرفه‌ای

1.پیش خوانی با کتاب

در گام اول از روش مطالعه زیست شناسی ابتدا یک دور کتاب را به عنوان یکی از بهترین منابع زیست کنکور مطالعه کنید و از عکس و متن موجود در صفحه پیشگفتار فصل‌ها غافل نشوید. زیرا در این صفحه قرار است ذهن شما متوجه شود که در این فصل قرار است چه مواردی را آموزش ببینید و این باعث می‌شود به شکل کنجکاوانه به دنبال سوالات و یادگیری فصل باشید.

مهم‌ترین نکته در پیش خوانی کتاب این است که حتماً یک قلم و کاغذ همراه خود داشته باشید و موارد مهم را یادداشت کنید. در این نکته برداری‌ها دقت کنید که حتماً مواردی که متوجه آن نمی‌شوید را یادداشت کنید و در ذهن خود یک علامت سوال برای رسیدن به آن ایجاد کنید و زمانی که درس به این قسمت رسید و به پاسخ سوال خود رسیدید برگردید و یادداشت این قسمت را تکمیل کنید.

ناگفته نماند قرار نیست در بار اول شما متوجه تمامی مباحث شوید و یا حتی آن‌ها را حذف کنید. حتی قرار نیست برای هر پاراگراف زمان زیادی صرف کنید در این مرحله باید فقط یک مسیر و دسته بندی کلی برای خواندن درس محیا کنید.

در این مرحله از روش مطالعه زیست شناسی به تیترهای فصل نیز دقت کنید؛ زیرا این ها نقشه راه و مواردی که قرار است یاد بگیرید را به شما نشان می‌دهند.

هر جای کتاب که شکل داشت توضیحات را برروی شکل پیاده کنید و خود را به چالش بکشید. این باعث می‌شود مطالب در ذهن شما ثبت شود و از طرفی خود را به چالش کشیده‌اید برای یادگیری بهتر درس.

از بخش فعالیت‌ها در کتاب غافل نشوید و حتماً این مورد را نیز بخوانید.

کتاب خود را شلوغ نکنید و نکات اضافه را در آن یادداشت نکنید تا باعث حواس پرتی ذهن خود نشوید و حافظه تصویری خود را به چالش نکشید.

در انتها برای خواندن زیست به جملات کتاب دقت کنید و آن را در زندگی روزمره خود بیاید این باعث می‌شود که درک بهتری نسبت به زیست داشته باشید.

2.آموزش، یکی از نکات روش مطالعه زیست شناسی حرفه‌ای

آموزش خیلی مسئله مهمی است. در واقع اگر شما مرحله آموزش را به درستی پیش نبرید یعنی کنکور را از دست داده‌اید. آموزش اصولی و درست به شما کمک می‌کند تا بهتر تمرین کنید و درست‌تر تست بزنید همچنین بهتر بتوانید رفع اشکال کنید و یاد می‌گیرید چگونه باید خلاصه نویسی و مرور کنید.

آموزش سه روش دارد:

 • شرکت در کلاس خصوصی
 • استفاده از ویدئو آموزشی
 • استفاده از درس‌نامه کتاب

هر یک از این موارد نکات مخصوص به خود را دارند که در ادامه به هر یک می‌پردازیم. نکته مهم قبل از توضیح این روش مطالعه زیست شناسی این است که بدانید استفاده از یکی از این روش‌ها به شکلی که در ادامه توضیح داده می‌شود کافی است و نیاز نیست به هر سه روش مطالعه داشته باشید! در واقع آموزش شما باید یکی از این موارد را شامل شود.

شرکت در کلاس خصوصی

برای شرکت در کلاس خصوصی باید به موارد مهمی توجه کنید. به عنوان نمونه اینکه کیفیت این کلاس به چه صورت است.

اما سوال اینجاست که میزان سنجش کیفیت چیست؟

 • منبع تدریس: میزان سنجش کیفیت کلاس برای شما باید این باشد که منبع تدریس در کلاس چه کتابی است آیا بر اساس کتاب درسی و طبق آزمون کنکور است یا خیر!
 • زمان کلاس: مورد بعدی در میزان سنجش کیفیت کلاس زمان آن است. کلاس شما باید به گونه ای باشد که شما زمان برای خودخوانی و تمرین داشته باشید و تمامی زمان شما در کلاس صرف نشود.
 • راهبرد کلاس: شما نباید در کلاسی شرکت کنید که مدرس آن از گفتن برنامه راهبردی خوب امتناع می‌کند؛ زیرا احتمال دارد این کلاس با برنامه مطالعاتی شما تطابق نداشته باشد یا حتی زمان مطالعه درس در آن کلاس با ساعت مطالعاتی شما یکسان نباشید و زمانی برای باقی دروس باقی نماند.
 • ارتباط: اما مهم‌ترین عامل ایجاد ارتباط است. اگر شما به عنوان یک دانش آموزش با مدرس درس ارتباط برقرار نکنید نمی‌توانید متوجه تدریس او شوید.
 • رفع اشکال: یکی از مشکلات و دردسرهای بزرگ کلاس حضوری این است که شما امکان برگشت به عقب را ندارید و اگر متوجه موضوعی نشدید باید مجدد در رابطه با آن سوال بپرسید.

استفاده از ویدئو آموزشی

اگر تصمیم دارید از ویدئو آموزشی از پیش ضبط شده برای یادگیری و برای روش مطالعه زیست شناسی استفاده کنید از مواردی که مدرس در درس‌نامه از شما درخواست می‌کند امتناع نکنید و حتماً آن‌ها را انجام دهید. به‌عنوان‌مثال اگر از شما خواسته می‌شود ویدئو را استپ و به سوال و یا مسئله‌ای که مطرح شده پاسخ دهید این کار را انجام دهید.

از قابلیت دیدن بر روی سرعت بیشتر یعنی حالت 1.5X یا 2X برای مباحثی که بلدید استفاده کنید و اگر در این حالت در ادامه متوجه توضیحات نشدید برگردید عقب و مباحث را با آرامش بیشتری مطالعه کنید و یا حتی می‌توانید در گروه رفع اشکال از استاد خود سوالتان را بپرسید. در این صورت شما زمان بسیاری را برای تمرین و تکرار ذخیره کرده‌اید.

از معایب این روش است که شما درگیر نیستید و خودتان باید همگام با استاد درس پیش ر.یوید پس سعی کنید 3 نکته ای کهدر ادامه گفته می‌شود را رعایت کنید.

 • حتماً پشت میز بنشید و ویدئو را ببینید به شکلی که در کلاس درس هستید.
 • از یادداشت نکات غافل نشوید و فقط به درس‌نامه توجه نکنید. این یادداشت نکات است که شما را درگیر درس و آموزش می‌کند.
 • به سوالات داخل ویدئو پاسخ دهید.
 • اگر در ویدئو به رفرنس خاصی مثلاً یک‌شکل یا جدول در کتاب اشاره شد به آن رجوع کنید.

 

استفاده از درس‌نامه کتاب

سومین راه در روش مطالعه زیست شناسی استفاده از درسنامه است. اگر برای خواندن درس تصمیم گرفته‌اید از روش سوم یعنی خواندن از روی درس نامه استفاده کنید باید خیلی در انتخاب درس نامه توجه داشته باشید که درس‌نامه‌ها نه خیلی طولانی و خسته کننده باشند و نه خیلی خلاصه و تیتروار که متوجه مبحث نشوید.

متاسفانه این روش به نسبت دو روش قبلی زمان بسیار زیادتری می‌گیرد.

3. تمرین و تست زنی

مرحله بعدی در روش مطالعه درس زیست برای کنکور انتخاب منبع برای تست و تمرین است. سوال مهم در این قسمت این است که چه منبعی مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم منبع مناسب صرفاً گران‌ترین و سخت‌ترین منبع نیست! بلکه منبع مناسب منبعی است که مناسب شماست.

حالا چه منبعی مناسب شماست؟

اگر در منبعی از هر 10 تست 7 پاسخ اشتباه دارید آن منبع مناسب شما نمی‌باشد زیرا یک منبع تستی سخت برای سطح شما محسوب می‌شود. در مقابل اگر از هر 10 تست فقط 3 پاسخ اشتباه دارید باز هم به درد شما نمی‌خورد زیرا این منبع برای شما ساده است.

چرا از تست زدن فراری هستیم؟

اگر شما هم از دسته دانش آموزهایی هستید که از تست زنی فراری هستید باید این نکته را به شما بگوییم که اشتباه کردن مجاز است و این اشتباهات شماست که باعث پیروزی شما در کنکور سراسری می‌شود.

در واقع این نکته را فراموش نکنید که شما باید اشتباه کنید تا بیاموزید اگر اشتباه نکنید یعنی این منبع چیزی برای آموزش به شما ندارد. طبق آمار  بسیاری از رتبه‌های برتر حتی برای 4 الی 5 بار یک تست را اشتباه پاسخ می‌دهند و این تمرین و استمرار آن‌هاست که باعث شده آن‌ها رتبه برتر شوند.

تست‌ها به چند دسته تقسم می‌شوند:

تست‌ها به دو دسته آموزشی و آزمایشی تقسیم می‌شوند. سعی کنید در هر مرحله تست‌ها را علامت گذاری کنید و تست آسان، سخت و … را مشخص کنید.

در صورتی که پاسخ تست را بلد هستید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در تست قرار است شما چندین بار مجدد به این تست مراجعه کنید پس برای حل از خود کتاب استفاده نکنید و از یک برگه سفید برای یادداشت نکات و حذف گزینه و… استفاده کنید تا کتابتان بدون خط برای تست‌های دفعه بعد باقی بماند.
 • ابتدا گزینه‌های مشابه به هم را بخوانید و گزینه‌های شک دار و رد شده را مشخص کنید.
 • در نهایت گزینه مورد نظرتان را مشخص کنید.

در صورتی که پاسخ تست را نمی‌دانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا یک تیک قرمز کنار سوال قرار دهید تا بدانید این سوال جز سوالات سخت برای شما بوده
 • سپس به متن کتاب مراجعه کنید و متنی که پیش خوانی کرده بودید را دوباره مطالعه کنید و سعی کنید پاسخ سوال را پیدا کنید.

روش خواندن پاسخنامه:

در هر دو حالت چه صحیح پاسخ دادن تست چه اشتباه پاسخنامه را بخوانید و زیر نکات مهم با مداد خط بکشید.

4.رفع اشکال

در قدم اول یک دفتر یا دفترچه برای این مسئله کنار بگذارید و هر سوالی که برایتان پیش میاید را یادداشت و بعد در کلاس یا گروه رفع اشکال و… بپرسید.

اما آیا رفع اشکال همین است؟

باید بگویم خیر. در این قسمت باید مراجعه کنید به تست‌هایی که به آن‌ها پاسخ اشتباه داده بودید و ببینید آیا الان متوجه اشتباه خود شده‌اید یا خیر. در واقع در این قسمت باید تمامی سوالات و حفره‌های ذهن خود را پر کنید.

مهم‌ترین نکته این است که باید رفع اشکال را پس از هر آزمون انجام دهید.

4.خلاصه نویسی و مرور، بهترین نوع خلاصه نویسی

خلاصه نویسی زمانی مفهوم پیدا می‌کند که شما نکاتی که بدردتان می‌خورد و فراموشتان می‌شود و حتی سخت هستند را یادداشت کنید نه کلی نکات ریز و درشت و مو به مو از خط کتاب!

اگر یادتان باشد در بالا گفته شده بود زیر نکات مهم با مداد خط بکشید. در زمان مرور تمامی نکات مهم را یک دور بخوانید و اگر هنوز از نظرتان مهم بود و نکته خفنی در آن وجود داشت آن را هایلایت کنید.

در این قسمت باید سعی کنید یک سری از علائم مخصوص به خودتان که نکات را به یاد شما می‌اندازد استفاده کنید و فقط نکات مهم را طبق اولویت بندی در خلاصه خود بیاورید.

این نکته را در نظر بگیرید که زمان طلاست و شما علاوه بر اینکه فرصت کافی برای مو به مو خلاصه نویسی کتاب ندارید وقت برای خواندن آن هم ندارید.

در خلاصه نویسی علاوه بر نکات مهم از جدول نیز استفاده کنید تا به بهترین نحوه از آن استفاده کنید و درکش کنید.

آموزش مرور

در روش مطالعه زیست شناسی اصولی شما یاد می‌گیرید که مرور 5 قسمت کلی دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

 • باید از ابتدای گام‌ها محتوای آموزشی شما درست باشد و دسته بندی درست داشته باشد.
 • یادگیری بدون تمرین امکان ندارد. اگر یادتان باشد از شما خواسته شد در تمرین سوالات را برای خود علامت گذاری کنید. این علامت‌ها در اینجا کاربرد دارند باید تست‌هایی که به عنوان ضعیف بودن در آن نشان گذاریشان کردید را مجدد بررسی و حل کنید. همچنین باید به سراغ پاسخ نامه خود بروید و مواردی که علامت گذاری کردید را مجدد بررسی و مرور کنید.
 • به سبک خودت خلاصه نویسی داشته باش! از کتاب‌های نکته و… استفاده نکنید سعی کنید نکات و خلاصه خودتان را داشته باشید و آن‌ها را یاد بگیرید و خودتان را به چالش بکشید. زیرا نکاتی که در کتاب و یادداشت بقیه آمده است امکان دارد از نظر شما ساده باشند.
 • تکرار تمرین و خلاصه‌ها را فراموش نکنید. تحقیقات ثابت کرده است برای ثبت یک مبحث در ذهن نیاز به تکرار است.

شما باید برای اینکه یک موضوع در ذهنتان جای گیرد آن را 16 روز مرور کنید. برای اینکار باید در هنگام خواندن درس خلاصه نویسی را جدی بگیرید و نکات سخت و مهم را یادداشت کنید و 16 روز آن‌ها را مرور کنید تا در ذهن شما ثابت شوند.

 • مرور موازی داشته باشید. یعنی همراه با خواندن مرور داشته باشید و به این صورت تقسیم نکنید که 2 روز درس بخوانید و یک روز مرور داشته باشید. برای خلاصه نویسی از سامانه COM هم غافل نشوید.

2 سبک از مرور در روش مطالعه زیست شناسی

 • تورق سریع

در این بخش از روش مطالعه زیست شناسی به مرور به روش تورق سریع می‌رسیم. پیش نیاز و لازمه تورق سریع این است که شما  مراحل مطالعه‌ای که در این بلاگ به آن‌ها اشاره شد را به درستی انجام داده باشید. یعنی پیش خوابی کتاب، حاشیه نوشی و هایلایت ها را کامل انجام داده باشید. یعنی یک کتاب داشته باشید که نسبت به خودتان آماده و حاوی نکات مهم باشد و شما یک حافظه تصویری نسبت به آن داشته باشید.

 • مرور با تست زنی

یکی دیگر از روش‌های مرور دروس، مرور همراه با تست است. در این روش شما بر اساس زمان خود باید سراغ تست‌های علامت گذاری خوب بروید. اگر زمان کافی دارید سراغ تست‌های خیلی سخت بروید و اگر زمان محدود دارید سراغ تست‌های نیمه آسان بروید.

5.آزمون و تحلیل آزمون

آزمون قرار نیست نتیجه کنکورتان را به شما بگویید پس برای آزمون دادن نه امتناع کنید و نه استرس داشته باشید. آزمون‌ها صرفاً به شما درس می‌دهد و نقاط ضعف و قدرت شما را مشخص می‌کنند.

مطلب پیشنهادی: کنترل استرس کنکور

یکی از بهترین منابع برای آزمون‌ها، آزمون سالهای اخیر کنکور است پس اشتباه نکنید و این آزمون‌های کنکور سال‌های اخیر را برای سه ماهه آخر درس خواندن خود نگذارید.

نکات مهم در آزمون دادن:

 • پلن آزمون بنویسید

یعنی برای تمامی مراحل خود یک برنامه داشته باشید و تمامی جزئیات را در نظر بگیرید. مثلاً زمان آزمون را فارغ از زمان پیشنهادی که در بالای برگه آزمون درج شده مشخص کنید.

پیش‌بینی کنید که قرار است که چند تست و از چه دروسی بزنید و اینکه نوع تست هم مشخص کنید. مثلاً اگر در زمینه تست‌های حل کردنی مشکل دارید و نمی‌توانید حل کنید و زمان زیادی از شما می‌گیرند از آن‌ها عبور کنید و در برنامه خود قرار ندهید.

در پلن خود یک نقشه دوم داشته باشید برای زمانی که اگر یک درس سخت بود و نتوانستید سوالات آن را پاسخ دهید چه‌کار کنید.

در واقع تمامی شرایط را در نظر بگیرید و برای آن‌ها برنامه ریزی کنید.

همچنین بی دقتی‌های خود را بنویسید؛ مثلاً اگر در تست‌ها به فعل جملات و یا کلمات کلیدی توجه نمی‌کنید این را در نکات خود یادداشت کنید تا ملکه ذهنتان شود.

این نکته را فراموش نکنید که هیچ چیزی قرار نیست بار اول بی نقض انجام شود و همه کارها نیاز به تمرین و تکرار دارند. پس اگر بار اول به پلن خود عمل نکردید سرخورده نشوید. بلکه بعد از آزمون پلن را بررسی کنید و آپدیت کنید متناسب با کاری که انجام دادید آن را اصلاح کنید.

 • در زمان حل تست‌ها در آزمون در هنگام رد گزینه‌ها برای خود مثال نقص بیاورید تا ذهنتان مجدد درگیر دلیل اینکه چرا آن گزینه را رد کردید نشود.
 • به سوالاتی که شک دارید پاسخ ندهید و علامت گذاری کنید تا برگردید.
 • اگر از مبحثی سوال آمده که به آن مسلط نیستید و یا یادتان نمی‌آید آن را هم علامت گذاری کنید و به عنوان سوالاتی در نظر بگیرید که دیگر لازم نیست به آن‌ها برگردید. یعنی سوالات آزمون را برای خود اولویت بندی کنید.
 • در نهایت مانند یک تحلیل آزمون واقعی تحلیل کنید و به سراغ سوالاتی بروید که نزدید یا اشتباه حل کردید و همه موارد را به شکلی که آموزش داده شد در تحلیل پیش ببرید.

 

جمع بندی روش مطالعه زیست شناسی

در این مقالعه سعی کردیم روش مطالعه زیست شناسی اصولی را به شما آموزش دهیم. در قدم اول همان‌گونه که گفته شد انتخاب منبع درست آموزش اهمیت بسیار زیادی دارد؛ اما باید این را در نظر بگیرید که این فقط قدم اول است و لازمه موفق شدن داشتن روش مطالعه زیست شناسی به صورت اصولی، تعهد و تداوم طبق برنامه ریزی است.

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور رتبه برترها

برای دریافت برنامه ریزی کنکور اختصاصی خود به سبک رتبه برترهای آیدی نوین به همراه مشاوره روش مطالعه فرم زیر را پر کنید:

با برنامه ریزی و مشاوره آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! (لینک کارنامه ها در فرم اول صفحه قرارداده شده)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }