آیدی نوین - معرفی رشته داروسازی

معرفی رشته داروسازی

معرفی رشته داروسازی

داروسازی جزء یکی از رشته‌های پول‌ساز علوم پزشکی است که در زمینه خدمات‌رسانی به بیماران و رفع نیازهای دارویی آن‌ها، محصل تربیت می‌کند. اگر شما هم در رشته تجربی درس خوانده‌اید، حتما به رشته داروسازی فکر کرده‌اید و این رشته یکی از انتخاب‌های شماست.

ممکن است به رشته‌های دیگر پزشکی هم فکر کرده باشید و برای انتخاب رشته کنکور هنوز شک داشته باشید. برای اینکه بتوانید تصمیم درستی بگیرید، باید با فضای کنکور برای این رشته و تفاوت آن با دیگر رشته‌های پزشکی آشنایی پیدا کنید تا با شناخت مسیر پیش‌رو و آینده شغلی، بتوانید تصمیم درست‌تری بگیرید.

می‌دانیم که برای موفقیت در این مسیر و تحصیل در رشته داروسازی علامت سوال‌های زیادی در ذهن شماست، به همین خاطر در این مطلب از آیدی نوین، اطلاعات کامل معرفی رشته داروسازی را برای شما فراهم کرده‌ایم تا بتوانید جواب هر سوالی که درباره این رشته و آینده شغلی آن دارید را به‌راحتی پیدا کنید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

فرم دریافت مشاوره انتخاب رشته و هدفگذاری آیدی نوین

اگر برای انتخاب رشته خود سردرگم هستید و نمیدانید چه رشته‌ای و شغلی مناسب شماست میتوانید با پر کردن فرم زیر از مشاوره حرفه‌ای آیدی نوین استفاده کنید:

با مشاوره و برنامه ریزی آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

معرفی رشته داروسازی، باید های قبل از کنکور!

شاید فکر کنید قبل از کنکور فقط باید درس خواند و ساعت‌های طولانی درس خواندن، شما را به موفقیت می‌رساند. اما اگر کمی دقت کنید، متوجه می‌شوید که هدف گذاری برای کنکور و طراحی نقشه راه، تضمین بیشتری برای موفقیت شما فراهم می‌کنند. اگر داروسازی هدف شماست و برای این رشته کنکور می‌دهید، بهتر است با مسیر پیش‌رو آشنا باشید و تصویر درستی از آینده شغلی داروسازی پیدا کنید. 

امتیازهای رشته داروسازی

اگر رشته داروسازی انتخاب شماست باید بدانید که خلاف سایر رشته‌های پزشکی که حداقل دوره تحصیلی دانشگاهی ۶ ساله دارند، در رشته داروسازی با گذراندن ۵ سال‌ونیم فارغ‌التحصیل می‌شوید. از مزایای دیگر داروسازی نیز این است که شما می‌توانید در سال آخر رشته داروسازی و هم‌زمان با تحصیل در دانشگاه، وارد بازار کار شوید. البته شاید مهم‌ترین مزیت داروسازی این باشد که موقعیت‌های شغلی مختلف و پردرآمدی را می‌توانید برای شروع کار در این رشته انتخاب کنید. 

 

سختی‌های رشته داروسازی

از سختی‌های رشته داروسازی که برای موفقیت در کنکور باید به آن آگاه باشید، این است که در این رشته با حجم زیادی از دروس تئوری مواجه هستید. علاوه‌بر این، درس‌ها سخت و پیچیده هستند و درک آن‌ها نیاز به هوش بالایی دارد.

مورد دیگر اینکه شما باید به زبان انگلیسی هم مسلط باشید. از سختی‌های دیگر که باید بدانید این است که مثل سایر رشته‌های پزشکی، در داروسازی هم گذراندن ۲ سال دوره در مناطق محروم، الزامی است. (البته شما برای گذراندن این دوره حقوق دریافت می‌کنید.)

 

آینده شغلی داروسازی

در مورد آینده شغلی داروسازی می‌شود گفت که ایران فضای کاری خوبی را برای این شغل دارد و داروسازی جزء مشاغلی با میانگین درآمد بالا محسوب می‌شود.

ایران در صدر جدول مصرف دارو در جهان و همین‌طور جزء ۱۰ کشور برتر صادر کننده دارو قرار دارد. از این‌رو آمار تولید و فروش دارو در ایران بسیار بالاست. همین امر باعث شده فضای خوبی برای این شغل فراهم ‌شود و شما با انتخاب این رشته نگرانی بابت کار یا حقوق خود نداشته باشید.

 

رشته داروسازی مناسب چه کسانی است؟

رشته داروسازی مناسب چه کسانی است؟

در نگاه اول می‌شود گفت از دیدگاه مالی، رشته داروسازی برای کسانی مناسب است که دوست دارند بعد از اتمام تحصیل، شغلی با درآمد بالا داشته باشند. این می‌تواند یکی از اهداف شما برای به پایان رساندن دروس دانشگاه و گذراندن سختی‌های آن باشد.

شاید برای شما سوال باشد که چرا داروسازی رشته سختی است؟ در جواب باید بدانید که رشته داروسازی ارتباط مستقیمی با درس سخت شیمی دارد. به همین دلیل، شما باید علاقه زیادی به دروس شیمی، فیزیک، زیست شناسی و تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید تا در آن موفق شوید. 

در این زمینه، جمع بندی شیمی کنکور می‌تواند روش خوبی برای بالا بردن شانس موفقیت شما در این آزمون باشد. همچنین باید بتوانید حجم بالایی از دروس را حفظ کنید و حافظه خوبی هم داشته باشید. اگر این موارد برای شما ساده به‌نظر می‌رسند، پس داروسازی رشته مناسبی برای شماست. 

کنکور و داروسازی

در این قسمت از مطلب معرفی رشته داروسازی به داروسازی در کنکور و نکات قبولی آن پرداخته‌ایم. اگر با این اطلاعات هنوز می‌خواهید داروساز شوید، باید برای کنکور بسیار تلاش کنید و برای قبولی به رتبه خوبی برسید. برنامه ریزی کنکور می‌تواند برای قبولی در رشته‌ای که دوست دارید، به شما کمک کند.

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور از رتبه برترها

برای دریافت برنامه ریزی کنکور اختصاصی خود از مشاوران رتبه برتر آیدی نوین فرم زیر را پر کنید.

با مشاوره و برنامه ریزی آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند!

برای کنکور دادن در رشته داروسازی به اطلاعات زیر هم نیاز دارید:

 

ضرایب دروس و منابع برای قبولی

باید بدانید که تا پایان دوره تحصیلی رشته داروسازی، با دروس شیمی، فیزیک و بیوشیمی سروکار دارید. معدل کل در ۳ سال آخر دبیرستان هم در قبولی کنکور تاثیر دارد و ضرایب دروس به شرح زیر است:

ضرایب دروس تخصصی عبارتند از:

  • زمین شناسی ۱
  • ریاضی ۳
  • زیست ۴
  • فیزیک ۲
  • شیمی ۴

ضرایب دروس عمومی نیز به شرح زیر هستند:

  • زبان و ادبیات فارسی ۴
  • معارف فرهنگ و اسلامی ۳
  • زبان عربی ۲
  • زبان خارجی ۲

 

رتبه‌بندی در این رشته

برای قبولی در شهرهای بزرگ و یک دانشگاه خوب به رتبه‌ای بین ۱ تا ۷۰۰ نیاز دارید و برای شهرهای کوچک‌تر و دانشگاه‌های معمولی‌تر، باید حداقل رتبه‌ای بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ داشته باشید.

برای قبولی در پردیس‌های خودگردان و دانشگاه‌های آزاد هم علاوه‌بر پرداخت هزینه‌های شهریه دانشگاه باید رتبه‌ای مابین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ را کسب کرده و با نیم میلیون شرکت‌کننده رقابت کنید. البته فراموش نکنید که انتخاب رشته دانشگاه آزاد، بسیار ساده‌تر از دانشگاه دولتی است و شانس بیشتری برای قبولی در این دانشگاه دارید. 

 

دانشگاه‌های رشته داروسازی

تحصیل در دانشگاه دولتی رایگان است و مدرک تحصیلی این دانشگاه نیز ارزش بالاتری دارد؛ برای همین رقابت در رشته داروسازی برای این دانشگاه‌ها بیشتر است. اگر بخواهید وارد یکی از ۲۵ دانشگاه دولتی شوید به رتبه بالاتر و تلاش بیشتری نیاز دارید. بهترین دانشگاه‌ها در رشته داروسازی، علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تهران، دانشگاه شیراز و دانشگاه مشهد هستند.

 

دوره‌های تحصیل دانشجویان داروسازی و حقوق آنها

اگر در امتحان کنکور قبول شوید، وارد دنیای دانشجویی می‌شوید. در این مسیر، آشنایی با دوره‌های تحصیلی و حقوق دانشجو رشته داروسازی، می‌تواند به شما کمک کند. 

برای فارغ‌التحصیلی در این رشته باید ۲۱۲ واحد پاس کنید. اما بعد از گذراندن ۱۸۰ واحد از شما یک امتحان (معروف به آزمون ۱۸۰ واحدی)، گرفته می‌شود که بعد از قبولی در آن، می‌توانید در سال آخر و هم‌زمان با تحصیل، وارد حوزه کار شوید. فراموش نکنید که در رشته داروسازی نیز مانند سایر رشته‌های پزشکی، بعد از فارغ‌التحصیلی باید دو سال دوره در مناطق محروم بگذرانید.

البته در این دوره علاوه‌بر دریافت حقوق، می‌توانید حق امتیاز نیز دریافت کنید. این امتیازات برای تاسیس داروخانه و شرکت‌های صنعتی لازم هستند (با فارغ‌التحصیلی، ۲۰۰۰ امتیاز کسب می‌کنید و برای تاسیس داروخانه یا شرکت به ۲۸۵۰ امتیاز نیاز دارید).

در بیشتر رشته‌های پزشکی، دانشجویان همزمان با تحصیل، از دانشگاه حقوق دریافت می‌کنند اما باید بدانید که دانشجویان داروسازی، حقوقی ندارند و به‌جای آن می‌توانید در سال آخر تحصیل کار کنید.

 

فارغ التحصیلان داروسازی

فارغ‌التحصیلان داروسازی

بعد از فارغ‌التحصیلی، شغل و شرایط زندگی تعیین کننده ادامه مسیر شما هستند. به همین دلیل بهتر است با فضای کار یک داروساز در ایران یا کشورهای دیگر آشنا باشید.

 

بررسی مشاغل داروسازی

به‌صورت کلی در ایران برای یک فارغ‌التحصیل رشته داروسازی، ۳ موقعیت شغلی وجود دارد. گزینه اول، کار کردن در داروخانه‌ها است که می‌توانید سمت کارشناس یا مسئول فنی را داشته باشید. دیگری کار کردن در شرکت‌های داروسازی است که می‌توانید به‌عنوان کارمند، مدیر یا پژوهشگر مشغول به‌کار شوید و آخرین گزینه، کار کردن در بیمارستان‌ها و مراکز دانشگاهی است.

همچنین‌ فارغ‌التحصیلان داروسازی می‌توانند برای تاسیس داروخانه یا شرکت‌های داروسازی مجوز دریافت کنند.

 

مهاجرت از طریق رشته داروسازی

بسیاری از کشورها با داشتن بهترین دانشگاه‌ها در زمینه داروسازی از کسانی که قصد مهاجرت دارند، بسیار استقبال می‌کنند. شما می‌توانید هم در زمان تحصیل با گرفتن ویزای تحصیلی و هم بعد از فارغ‌التحصیلی برای کار به کشوری که دوست دارید مهاجرت کنید. مهاجرت به بسیاری از این کشورها (مانند کانادا)، برای دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان می‌تواند همراه با اقامت باشد.

تسلط به زبان انگلیسی، داشتن رزومه و همچنین نوشتن مقاله‌های «آی اس آی»، می‌توانند در زمینه مهاجرت به شما کمک کنند. البته در بعضی از کشورها (مانند قبرس)، نیازی به یادگیری زبان یا گذراندن آزمون ۱۸۰ واحدی برای قبولی در دانشگاه نیست. 

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به معرفی رشته داروسازی و تمام نکات مورد نیاز از پیش از کنکور تا تحصیل و بعد بازار کار آن که نیاز است بدانید بپردازیم و تمام توضیحاتی که نیاز دارید را در اختیار شما قرار بدهیم. علاوه‌ بر کسب درآمد عالی، جایگاه اجتماعی و موقعیت شغلی خوب در رشته داروسازی، حس خدمت‌رسانی به مردم هم باعث شده تا این رشته در بین متقاضیان بسیار محبوب شود. به همین دلیل، داروسازی می‌تواند انتخاب مناسبی برای کسانی باشد که در رشته تجربی درس می‌خوانند یا قصد دارند در رشته متفاوتی تحصیل کنند. 

اگه تنها نگرانی شما، قبولی در کنکور و کسب رتبه قابل قبول برای این رشته است، می‌توانید خود را با آیدی نوین همگام کنید تا به‌راحتی از این مرحله رد شوید. شما همچنین می‌توانید با برقراری تماس با آیدی نوین و دریافت مشاوره کنکور، مشکلات مسیر کنکور را حل کنید.

فرم دریافت مشاوره و برنامه ریزی کنکور از رتبه برترها

برای دریافت برنامه ریزی کنکور اختصاصی خود از مشاوران رتبه برتر آیدی نوین فرم زیر را پر کنید.

با مشاوره و برنامه ریزی آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }