آیدی نوین - والدین کنکوری ها (وظیفه و رفتار) – 9 اشتباه مهلک برای تباهی آینده فرزند شما

والدین کنکوری ها (وظیفه و رفتار) – 9 اشتباه مهلک برای تباهی آینده فرزند شما

والدین کنکوری ها، وظیفه پدر و مادر فرزندان کنکوری و پشت کنکوری

رفتار والدین با فرزندان، دوازدهمی، کنکوری و پشت کنکوری باید چگونه باشد؟ 9 اشتباهی که هرگز نباید در قبال دانش آموز خود مرتکب نشویم را بیاموزید. در ادامه مقالات مشاوره کنکور میخوایم به این مسئله بپردازیم و به والدین گوشزد کنیم که علاوه داشتن برنامه ریزی برای کنکور، بهترین منابع کنکور تجربی نظام جدید و … نکاتی وجود دارد که مستقیما با خود والدین در ارتباط است. پس با ما همراه شوید.

نویسنده این مقاله ، دکتر رضا بهرامی، مشاور آیدی نوین :

رضا بهرامی، پزشکی آزاد اصفهان

برای ارتباط با دکتر رضا بهرامی و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین و دریافت راهکار های مخصوص به فرزند کنکوری خود فرم زیر را تکمیل کنید :

اهمیت نقش پدر و مادر در عملکرد دانش آموزان کنکوری :

یکی از مهم ترین عوامل موثر بر موفقیت دانش آموزان کنکوری محیط پیرامون آن هاست.

پدر و مادر نیز به عنوان مهم ترین عامل برشمرده می شوند که علاوه بر توانایی بر فراهم آوردن محیط مناسب برای فرزند کنکوریشان، با نحوه رفتار و گفتار خود تاثیر بسیار عمیقی بر روحیات، خلقیات و نحوه عملکرد فرزند خود می نهند.

بنابراین در این سال سرنوشت ساز،نقش پدر و مادر بی بدیل و بسیار سنگین است و والدین نباید فکر کنند نحوه برخورد آنها با فرزندشان تاثیری در آینده آنان ندارند؛ بلکه باید بدانند که تا چه حد با سیاست هایی که در پیش می گیرند بر موفقیت فرزندشان موثر هستند.

بی شک آینده درخشان و نتیجه عالی در کنکور خواسته ی تمامی والدین است،پس اگر میخواهید چگونگی تاثیر این عامل مهم را بدانید در این مقاله با ما همراه باشید.

آینده فرزند خود را تباه نکنیم:

والدین به عنوان اولین و مهم ترین حامی، نقش مهمی در ساختن آینده فرزند خود ایفا می کنند.

رفتار هایی وجود دارند که شاید در نگاه اول بی تاثیر به نظر برسند، اما با کمی تامل بیشتر، متوجه خواهیم شد که چقدر می توانند مخرب و آزار دهنده باشند. البته برعکس آن نیز وجود دارد،رفتار هایی هرچند کوچک و در ظاهر بی اهمیت،تاثیر شگرفی بر روحیات دانش آموز دارند.

خوشبختی یا تباه ساختن، والدین عزیز این انتخاب شماست.

وظیفه والدین دانش آموز کنکوری در سال کنکور:

همه ما می دانیم که دانش آموز کنکوری برای موفقیت در ماراتون کنکور باید درس بخواند.اما پیش از آن،فراهم شدن بستر فعالیت دانش آموز که همان درس خواندن است،بسیار حائز اهمیت است.

منابع مناسب، بهره مندی از مشاور با تجربه، کلاس های تقویتی و … بی شک در موفقیت دانش آموز نقش پر رنگی ایفا میکنند، اما عامل بسیار مهم تر، محیط و شرایط مناسب برای استفاده از این امکانات است.

محیط آرام و به دور از استرس:

اولین فاکتور این عامل، محیط آرام و به دور از استرس و تنش برای دانش آموز است. فشار روانی می تواند هر نوع فعالیتی را مختل کند، دیگر چه برسد به درس خواندن برای کنکور و تعیین سرنوشت، پس با وجود فشار های زیاد بر دانش آموز نمی توان انتظار عملکرد مطلوب را از او داشت.

1- دغدغه ، بحث ، دعوا ممنوع :

پس والدین باید تمامی تلاش خود را به کار ببندند تا محیطی سرشار از آرامش و به دور از دغدغه ، بحث و دعوا را ایجاد و حفظ کرده، بستر نخست را به خوبی فراهم کنند.

برای ارتباط با دکتر رضا بهرامی و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین و دریافت راهکار های مخصوص به فرزند کنکوری خود فرم زیر را تکمیل کنید :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

رفتار مناسب :

دومین عامل مهم که در سطر های بعدی در صدد تشریح آن هستیم، نحوه رفتار والدین است که به دلیل اهمیت این موضوع، آن را در دو بخش نحوه رفتار با دانش آموز پشت کنکوری و نحوه رفتار با دانش آموز دوازدهمی که داوطلب کنکور است،بررسی می کنیم.

در اینجا با ذکر دو مثال عینی، دو نحوه رفتار مخرب را توضیح میدهم که هر دو با اینکه در دو قطب مخالف هستند به یک اندازه دارای تاثیرات منفی هستند.

2- افراط در ایجاد محدودیت ها و سرزنش فرزند ممنوع:

والدینی که بیش از اندازه نیاز نگران وضعیت فرزند کنکوری خود هستند و دائما با تشر و سرزنش او را به میز مطالعه می کشانند، استراحت های معمولی که هر دانش آموز کنکوری احتیاج دارد را منع می کنند و با ترش رویی رفتار خود را سازمان می دهند، به طور مستقیم اعتماد به نفس و روحیات فرزندشان را مختل مبکنند.

باعث می شوند دانش آموز از لحاظ عاطفی احساس درک نشدن و تنهایی کند،و این امر خود موجب اختلال جدی در عملکرد دانش آموز است.

علاوه بر آن این رفتار باعث ایجاد یک چرخه منفی میشود،یعنی با تاثیر رفتار سرزنشگرانه والدین ،دانش آموز دارای ضعف عملکرد می شود و همین خود باعث برانگیختن سرزنش های بیشتر از طرف والدین است.

اما نحوه دیگری از رفتار وجود دارد که درست مقابل رفتار مذکور است،اما به همان اندازه مشکل ایجاد میکند.

3- تفریط و بی خیالی والدین نسبت به دانش آموزان کنکوری ممنوع:

والدینی که بیش از حد بیخیال هستند، اهمیتی برای وضعیت هیجانی، رفتاری و بالطبع درسی فرزند خود قائل نیستند. فرزند خود را به حال خود رها کرده و خود را در مشکلات و مسائل او دخیل نمی کنند.

این والدین علاوه بر ایجاد یک خلا احساسی و حمایتی در فرزند خود، همزمان نیروی برانگیزاننده را در فرزند کنکوری خود سرکوب می کنند و باعث می شوند دانش آموز نیز اهمیتی برای وضعیت درسی و آینده خود قائل نباشد؛ زیرا همانطور که می دانید،اولین معلم و سرمشق هر انسان والدین و خانواده او محسوب میشوند.

بنابراین ما اینجا از دو امر مهم صحبت می کنیم، و آن افراط و تفریط است که هر دو باعث اختلال در عملکرد دانش آموز داوطلب کنکور می شود. اعتدال در رفتار بهترین انتخاب برای رقم زدن یک ارتباط مناسب بین والدین و فرزند است.

نحوه برخورد والدین با دانش آموز دوازدهمی و کنکوری :

دانش آموزانی که برای اولین بار کنکوری بودن را تجربه می کنند، مسلما هم نسبت به شرایط آن ناآشنا هستند و هم عاداتی متفاوت از آنچه که باید داشته باشند، دارند.

بنابراین روند منطبق شدن با این شرایط هم احتیاج به گذر زمان و هم احتیاج به دریافت حمایت و دلگرمی و حس درک شدن از سوی والدین و خانواده برای دانش آموز است. مسلماً یک سال درس خواندن بی وقفه و رقابت با همسالان در میدان رقابتِ ماراتونِ کنکور، آسان نیست و انطباق با آن نیاز به آماده شدن روحی و جسمی و اجتماعی دارد.

در این مسیر پر پیچ و خم دانش آموز تنها حامی خود را والدین خود می یابد،پس ما از شما والدین می خواهیم تا همراه فرزندان باشید تا زندگی مانند یک کنکوری موفق را یاد بگیرد، اصول آن را بتواند در فعالیت های روزانه خود به کار بندد؛

اگر لغزشی در این مسیر برایش پیش آید دست کمکی از طرف شما دریافت کند و به هیچ وجه خود را در این فرایند انطباق تنها نبیند. شاید از خود بپرسید که چگونه، و من به شما ساده ترین راه حل را پیشنهاد میکنم.

4- صحبت نکردن با فرزند کنکوری ممنوع:

روزانه دقایقی را به هم صحبتی و معاشرت با فرزند نو کنکوری خود اختصاص دهید.درست است که پدر و مادر مشغله های زیادی گریبان گیرشان است،اما نباید از اهمیت معاشرت صحیح همراه با عشق و محبت و حمایت،غافل شد.

5- عدم حمایت از فرزند کنکوری توسط والدین ممنوع :

به فرزندان خود هم در گفتار و هم در عمل ،بگویید که در هر شرایطی کنارشان هستید، آنها را حمایت میکنید و در تندباد مشکلات و ناراحتی ها و خلا ها،آنها را تنها نخواهید گذاشت.

شاید فرزند شما از ترس طرد شدن یا مورد سرزنش واقع شدن از بازگویی مشکلاتش نتواند به صورت داوطلبانه با شما هم صحبت شود و مشکلاتش را بگوید،اما وقتی شما خود به سراغ معاشرت با آنها روید و حمایت خود را به او اعلام کنید،وی نیز احساس دلگرمی پیدا کرده و شما را تکیه گاه امن خود خواهد یافت.

رفتار والدین با فرزند پشت کنکوری :

کنکور سراسری که هر ساله برگزار می شود، یک اتفاق مهم و تعیین کننده در زندگی هر دانش آموزی است که در این کشور زندگی میکند. از طرفی جو ایجاد شده در جامعه باعث شده تا همه دانش آموزان به دنبال قبولی در رشته های تاپ و با شغل و درآمد تضمین شده باشند.

بنابراین کاملاً طبیعی است ‌که یک دانش آموز با یک بار شرکت کردن در این آزمون هدف خود را باز نیابد و در صدد شرکت دوباره در آن برآید.

از طرفی هر دانش آموزی ممکن است با ایجاد شرایط خاص در سال دوازدهم،قادر به تلاش کافی برای شرکت در کنکور نباشد. مرگ عزیزان، مشکلات جسمی و روحی، مشکلات خانوادگی و غیره، همگی می توانند عاملی باشند تا دانش آموز از تلاش کافی باز مانده و در اولین آزمون سراسری خود نتیجه مطلوب را نگیرد.

بنابراین هرساله تعدادی داوطلب برای بار دوم و چندم،برای شرکت در آزمون ثبت نام می کنند.نکته ی بسیار مهم این موضوع که مرتبط با بحث این مقاله است،رفتار والدین با فرزند پشت کنکوری خود است.

6- سرزنش دانش آموزان پشت کنکوری ممنوع :

والدین نباید احساس ناتوانی و بی کفایت بودن را به فرزند پشت کنکوری القا ‌کنند. همانطور که ذکر شد، شرایط بسیاری باعث شکست دانش آموز در کنکور می شوند که در بسیاری از مواقع طبیعی و قابل درک هستند. بنابراین والدین باید با درک این شرایط،فرصت امتحان دوباره شرکت در این آزمون را به فرزند خود بدهند و با همان رفتار حمایتگرانه و دلگرمانه قبلی خود به همراهی با فرزند خود ادامه دهند.

اگر والدین بخواهند فرزند پشت کنکوری خود را سرزنش کرده و باعث ایجاد حس عدم اعتماد به نفس و احساس کفایت و خودارزشی در فرزند خود شوند، فرصت استفاده دوباره از یک سال دیگر برای آمادگی در کنکور را از فرزند خود می گیرند و این چرخه منفی ادامه پیدا کرده، فرآیند شرکت در کنکور و قبولی رشته دلخواه در دانشگاه را برای فرزند خود مختل می کنند.

برای ارتباط با دکتر رضا بهرامی و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین و دریافت راهکار های مخصوص به فرزند کنکوری خود فرم زیر را تکمیل کنید :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

 واقع گرایی، نه کمال گرایی :

ما به عنوان انسان هایی متفاوت که هم در ژنتیک منحصر به فرد هستیم و هم در محیط های گوناگونی پرورش یافته ایم و دارای استعداد های متفاوتی نیز می باشیم. هر انسانی دارای هوش، بهره معین و توانایی هایی منحصر به فرد و خاص است؛ البته باید متذکر شد که انسان در هر سطحی از توانایی که باشد، با تمرین و ممارست و آموختن مهارت های گوناگون می تواند خود را از لحاظ فکری و عملی ارتقا بخشد.

دانش آموز شما نیز از این قائده مستثنا نیست. دانش آموزان مسلما با مهارت های تست زنی و مدیریت زمان پا به دنیا نمی گذارند. بنابراین وقتی یک دانش آموز کنکوری شروع به درس خواندن برای کنکور می کند ممکن است در سطح مطلوب نباشد، اما این به این معنی نیست که نمی توانند خود را بالا بکشند. بالعکس، با گذر زمان و تمرین و مداومت زیاد، دانش آموزان می توانند با بودن در هر سطحی،پله به پله خود را ارتقا دهند.

7- مقایسه فرزند کنکوری شما با دیگران ممنوع :

هدف از مطرح ساختن این موضوع این است که به شما بگوییم انتظارات شما از فرزند کنکوری تان باید مطابق با مراحل مذکور باشند. شما به عنوان والدین، حق دارید که انتظار داشته باشید دانش آموزتوان تلاش کند و از هیچ ممارستی فرو نگذارد.

اما موضوع مهم و حیاتی در این مسئله این است که شما در عین حال باید واقع گرا باشید و در صورت تلاش فرزندتان، عملکرد او را متناسب با خود او ارزیابی کنید، نه اینکه به مقایسه با افراد دیگر و رقبا و یا گذشته خودتان، اعتماد به نفس فرزند کنکوری تان را فرو ریزید.

افراد دیگر دارای توانایی های متفاوت،با محیط تربیت شده و وراثت متفاوت هستند و شما به هیچ وجه نمی توانید عملکرد دیگران را با فرزند خود مقایسه کنید و به کمال گرایی در نتایج و عملکرد های فرزندتان بپردازید.پس توصیه موکد ما به شما این است که واقعیت آنچه در فرزند شما هست را بپذیرید،به تلاش و پیشرفت اهمیت دهید اما کمال گرا نباشید.

شناخت شخصیت و ویژگی های فرزند :

همه ما دارای شخصیت هایی متفاوت هستیم که این تفاوت متاثر است از محیطی که در آن پرورش یافته ایم. افرادی که با آنها سرو کار داشته ایم و داریم، ویژگی های فردی و اجتماعی و خانواده ای که در آن زندگی میکنیم،است‌. بنابراین هیچ دو نفری پیدا نمی شوند که عیناً مانند یکدیگر باشند و دارای عادات و خلق وخوی مشابه باشند.

8- فاصله گرفتن از فرزند کنکوری توسط والدین ممنوع:

فرزند شما نیز دارای شخصیت مخصوص به خود است. شما به عنوان پدر و مادر فرزند خود، بیش از هر کس فرصت شناخت عمیق فرزند خود را دارید. متاسفانه در جوامع امروزی نوجوانان بسیاری از پدر و مادر خود فاصله گرفته و به سمت هم سالان خود گرایش پیدا کرده اند.

البته این مسئله اقتضای سنین نوجوانی است و نمیتوان به آن خرده گرفت. اما این موضوع وقتی آسیب زا می شود که نوجوان تمامی مسایل و احساسات خود را به جای کانون گرم و صمیمی خانواده،به بیرون از آن ببرد و خانه و خانواده را پناهگاه و تکیه گاه خود نیابد.

مسلما این اتفاق نتیجه عملکرد نسنجیده هر دو طرف،یعنی والدین و فرزند است؛ ولیکن پدر و مادر به عنوان انسان هایی که دارای تجربه های زیادی در زندگی هستند و همچنیم دارای ثبات شخصیت و اخلاق بیشتری نیز هستند، باید به سمت حل این مشکلات گام بردارند.

9- ایجاد حس بی اعتمادی بین پدر و مادر و فرزندان کنکوری ممنوع :

بنابراین شما با ایجاد یه رابطه مبنی بر اعتماد و درک وعشق دو طرفه با فرزندتان، می توانید شناخت زیادی نسبت به شخصیت و عادات فرزند خود پیدا کنید.وقتی شما بر عادات و اخلاقیات فرزندتان کنترل داشته باشید،می دانید که در هر شرایطی،مخصوصا شرایط سال کنکور که پر از تنش و استرس است،چگونه با فرزند خود رفتار کنید و چه راهبرد هایی را پیش بگیرید تا آسیب و تنش را به حداقل برسانید.

یادتان باشد فرزند شما نوجوانی بی تجربه و نیازمند به تدبیر شماست، بنابراین بیش از پیش در حل مشکلاتی که در سال کنکور با آن دست و پنجه نرم میکند، یاور او باشید.

برای ارتباط با دکتر رضا بهرامی و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین و دریافت راهکار های مخصوص به فرزند کنکوری خود فرم زیر را تکمیل کنید :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }