معرفی رشته داروسازی :

این رشته در زیرگروه ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی قرار دارد. زیرگروهی که در آن دروس شیمی  و زمین شناسی از اهمیت ویژه­ای برخوردارند. رشته داروسازی نیز به صورت دکترای حرفه‌ای و به صورت دکترای پیوسته است. رشته داروسازی شاخه ای از علوم پزشكی است كه برای برطرف کردن نيازهای خدمات دارويی جامعه در سازمان­های خدماتی، اجرایی، آموزشی و پژوهشی مرتبط با ساخت، تامین، توزیع، تجویز و مصرف دارو بوجود آمده است. برای انتخاب رشته کنکور شناخت رشته ها الزامی است. به همین دلیل در این مطلب از سایت دپارتمان کنکوری IDN به معرفی رشته داروسازی ، بازار کار ، چارت درسی ، واحد های درسی و … می پردازیم.

طول مدت تحصیل در رشته داروسازی :

دوره آموزشی رشته داروسازی (کمتر از دوره‌های پزشکی و دندان‌پزشکی) ۵٫۵ سال است. در این رشته نیز مثل رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی، ۲ سال باید طرح در مناطق محروم گذرانده شود. با توجه به کمتر بودن دوره تحصیل انتظار می‌رود که جز انتخاب‌های اول رتبه برترها باشد اما از نظر انتخاب مقام سوم را در بین سه رشته مطرح تجربی‌ها را داراست.

دروس دانشگاه و تعداد واحد های درسی داروسازی :

رشته داروسازی تا سال ۹۳ دو بخش علوم پایه و تخصصی را شامل میشد. اما از ورودی ۹۴ بخش علوم پایه آن حذف شد.  در حال حاضر فقط رشته های پزشکی و دندانپزشکی علوم پایه را شامل می شوند.

دانشجویان داروسازی بعد از گذراندن ۱۸۰ واحد باید در یک آزمون جامع شرکت کنند. در صورت کسب نمره بالای ۵۰ درصد در این آزمون میتوانند با گذراندن ۳۲ واحد دیگر در این رشته فارغ التحصیل شوند.

مزیت رشته داروسازی ، امکان کار در سال آخر تحصیل :

یکی از مزیت های این رشته به نسبت سایر رشته ها این است که دانشجویانی که آزمون جامع را با موفقیت پشت سر می گذارند در سال آخر تحصیل خود اجازه دارند در داروخانه ها مشغول به کار شوند.

بهترین و تاپ‌ترین دانشگاه‌های داروسازی:

در اولویت اول دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه‌ اصفهان، دانشگاه تهران ، شیراز و مشهد است.

دانشگاه‌های پذیرنده و ظرفیت رشته:

در کنکور سراسری سال ۱۳۹۷، در کل دانشگاه­های علوم پزشکی کشور جمعا تعداد ۱۰۴۹ دانشجو در این رشته پذیرش می­شود. از این تعداد، ۱۲۲ نفر در دانشگاه علوم پزشکی تهران، ۷۰ نفر در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ۸۲ نفر  در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و ۶۶ نفر در دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرش می شوند.

شرایط ادامه تحصیل:

در دوره تخصص این رشته بیش از ۱۲ رشته از جمله داروسازی هسته‌ای، داروسازی بالینی، شیمی دارویی و … را می‌توان مشغول به تحصیل شد.

بازارکار و وضعیت شغلی در رشته داروسازی :

۸۰ درصد فارغ‌التحصیلان این رشته جذب داروخانه و ۱۰ درصد جذب کارخانه می‌شوند. درآمد یک دکتر داروساز بستگی به محیط کاری و شرایط کاری وی متفاوت است. داروسازی رشته ای است که گستره­ی فعالیت فرد می تواند از تاسیس کارخانه­ی دارویی تا حضور به عنوان مسئول فنی در یک داروخانه، متفاوت باشد. اما این موضوع که این رشته از مشاغل پردرآمد محسوب می گردد، غیرقابل انکار است.

با چه رتبه و درصدهایی می‌توان به رشته داروسازی روزانه در دانشگاه های سراسری فکر کرد؟

تعداد زیادی از کارنامه های کنکور در سایت دپارتمان کنکوری IDN قرار گرفته است. برای مشاهده کارنامه های رشته پزشکی روی لینک زیر کلیک کنید :

پردیس‌های خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی:

برای ورود به رشته ­داروسازی در پردیس‌های خودگردان و ظرفیت­ های مازاد دانشگاه‌ها نیاز به پرداخت شهریه می­باشد.

بلد نیستی انتخاب رشته کنی؟

کافیه روی دکمه زیر کلیک کنی، هر چیزی که برای یه انتخاب رشته عالی نیاز داری اینجا هست: