آیدی نوین - دروس تخصصی رشته انسانی

دروس تخصصی رشته انسانی

دروس تخصصی رشته انسانی

دروس تخصصی رشته انسانی برای کنکور، دروس اصلی رشته انسانی است. دروس تخصصی انسانی در کنکور شامل درس‌های تخصصی پایه دهم، پایه یازدهم و پایه دوازدهم انسانی بوده و هر کدام از این دروس با ضرایب متفاوت در کنکور تاثیر دارند.

از زمانی که دروس عمومی انسانی حذف شده، همه تمرکز داوطلبان روی دروس تخصصی بوده. رشته انسانی بیشترین میزان دروس تخصصی را در بین رشته‌‌های نظری دارد اما به دلیل تاثیر معدل در رتبه کنکور نباید از دروس عمومی نیز غافل شوید. اینجاست که برای حفظ تعادل مطالعه اهمیت برنامه ریزی کنکور انسانی استاندارد مشخص می‌شود. برای آشنایی با لیست دروس تخصصی رشته انسانی ادامه مطلب را دنبال کنید.

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور انسانی از رتبه برترها

برای دریافت برنامه ریزی کنکور جهت افزایش تراز و همچنین انتخاب رشته اصولی فرم زیر را پر کنید:

با برنامه ریزی و مشاوره آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

اهمیت شناخت دروس تخصصی رشته انسانی

آگاهی از دروس تخصصی رشته انسانی برای دانش‌آموزان پایه نهم که قصد ادامه تحصیل در رشته انسانی را دارند اهمیت زیادی دارد و به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا رشته مورد‌علاقه خود را انتخاب کنند.

گروه دیگر دانش‌آموزان رشته انسانی هستند که قصد دارند با مطالعه صحیح و برنامه‌ریزی درست رتبه بالایی در کنکور سراسری رشته انسانی کسب کنند تا موفق به مطالعه همه بخش‌های دروس تخصصی هر سه پایه تحصیلی شوند. بعد از تسلط کامل روی کتاب دروس تخصصی می‌توانید از بهترین منابع دروس تخصصی نیز برای آمادگی بهتر استفاده کنید.

دروس تخصصی رشته انسانی پایه دهم

در پایه دهم انسانی دروس عمومی و تخصصی رشته انسانی تفکیک می‌شود، مطالعه دروس تخصصی پایه دهم انسانی در کنکور اهمیت خود را داشته و تعداد دروس تخصصی پایه دهم حدود 8 درس است. در ادامه با لیست دروس تخصصی پایه دهم بیشتر آشنا خواهید شد.‌

 • ریاضی و آمار (1)
 • عربی، زبان قرآن (1)
 • علوم و فنون ادبی (1)
 • اقتصاد
 • تاریخ (ایران و جهان باستان)
 • جغرافیای ایران
 • جامعه‌شناسی (1)
 • منطق

مهم‌ترین دروس اصلی کنکور انسانی شامل کتاب‌های عربی، اقتصاد، منطق، علوم و فنون، تاریخ، جامعه‌شناسی و جغرافیا است. درس ریاضی یکی از مشکل‌ترین دروس برای دانش‌آموزان رشته انسانی بوده و بسیاری از دانش‌آموزان انسانی در یادگیری این درس مشکل دارند. به همین دلیل در جلسات مشاوره کنکور انسانی  همیشه تاکید می‌شود که در برنامه مطالعاتی یک روش مطالعه اصولی را برای درس ریاضی در پیش بگیرید.

اهمیت آگاهی از روش صحیح مطالعه و آشنایی با  تکنیک‌ جمع‌‌بندی دروس تخصصی رشته انسانی حتی در پایه دهم نیز اهمیت دارد و باید آن را جدی بگیرید.

دروس تخصصی رشته انسانی یازدهم

دروس تخصصی رشته انسانی پایه یازدهم شامل 8 درس بوده و اهمیت زیادی در کنکور سراسری رشته انسانی دارد‌. این دروس بیشتر مکمل دروس تخصصی پایه دهم انسانی بوده و مباحث درسی آن سخت‌تر می‌شود.

تسلط دانش‌آموزان در دروس ریاضی و آمار، عربی، علوم و فنون، تاریخ، جغرافیا و جامعه‌شناسی در پایه دهم انسانی کار دانش‌آموزان را در پایه یازدهم آسان می‌کند‌. در ادامه با لیست دروس تخصصی پایه یازدهم رشته انسانی آشنا خواهید شد:

 • ریاضی و آمار (2)
 • عربی، زبان قرآن (2)
 • علوم و فنون ادبی (2)
 • فسلفه
 • تاریخ (2)، از بعثت پیامبر تا پایان صفویه
 • جغرافیای (2)
 • جامعه‌شناسی (2)
 • روانشناسی

داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق و اصولی برای کنکور انسانی کمک می‌کند که دانش‌آموزان موفق به مطالعه همه بخش‌های کتاب شوند. به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالب تکنیک‌های جمع‌‌بندی دروس تخصصی را در آیدی‌نوین مطالعه کنید تا برای یادگیری مباحث سنگین‌تر در پایه دوازدهم آماده شوید.‌

 دروس تخصصی رشته انسانی دوازدهم

تعداد دروس تخصصی رشته انسانی شامل 7 درس بوده و جز مهم‌ترین و سنگین‌ترین منابع دروس کنکور انسانی هستند. در پایه دوازدهم انسانی دانش‌آموزان از یک طرف استرس و فشار زیادی را دارند و از طرف دیگر مباحث سنگین بوده و نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و جامع دارند تا مباحثی که عمق و پیچیدگی زیادی را دارند یاد بگیرند. در ادامه با لیست دروس تخصصی پایه دوازدهم در رشته انسانی آشنا خواهید شد:

 • ریاضی و آمار (3)
 • عربی، زبان قرآن (3)
 • علوم و فنون ادبی (3)
 • فسلفه (2)
 • تاریخ (3) از بعثت پیامبر تا پایان صفویه
 • جغرافیای (3)
 • جامعه‌شناسی (3)

نکته بسیار مهمی که در مطالعه دروس تخصصی پایه دوازدهم در رشته انسانی باید به آن توجه کنید تسلط کافی روی دروس پایه دهم و پایه دوازدهم انسانی است، پیوستگی مطالب در سه پایه تحصیلی انسانی کار را برای دانش‌آموزان با پایه ضعیف مشکل می‌کند. برای رفع این مشکل در آخرین پایه تحصیلی انسانی که یک دوره پرفشار است نقش یک مشاور کنکور اهمیت زیادی دارد‌.

 

بررسی درس‌های تخصصی رشته انسانی

در ادامه مطلب ابتدا ضرایب دروس لیست شده، سپس برای آشنایی بهتر تک تک دروس تخصصی انسانی را معرفی می‌کنیم:

ضرایب دروس تخصصی رشته انسانی

ضرایب-دروس-اختصاصی-رشته-انسانی

درس منطق

درس منطق اولین درس تخصصی رشته انسانی است که به معرفی آن می‌پردازیم‌ که با هدف اندیشیدن درست و افزایش مهارت تفکر در دانش‌آموزان در پایه دهم رشته انسانی تألیف شده است، درس منطق، یک درس فعالیت‌محور بوده و برای جلوگیری از حفظ کردن مطالب، توضیح بعضی از مطالب در پاورقی کتاب قرار دارد. تفکر و تقویت مشارکت دانش‌آموزان با پرسش‌های موجود در کتاب آموزش داده می‌شود. نحوه مطالعه صحیح و تکنیک‌های جمع‌بندی درس منطق سهم زیادی در فهم عمقی این درس تخصصی رشته انسانی دارد.

درس جغرافیا

درس جغرافیا، یکی از دروس اختصاصی رشته انسانی بوده که موضوع آن به روابط بین انسان و محیط مربوط است و به بهبود زندگی انسان کمک می‌کند‌. درس جغرافیا یکی از دروس غیرکنکوری رشته‌های ریاضی و تجربی است. با نحوه درست مطالعه و تکنیک جمع‌بندی درس جغرافیا می‌توانید فهم موضوعات مطرح شده در درس جغرافیا را بهتر یاد بگیرید.

تاریخ

درس تاریخ، دیگر درس تخصصی رشته انسانی بوده که بررسی تاریخ ایران و جهان تا دوره معاصر پرداخته است.  با روش مطالعه درست و جمع‌بندی درس تاریخ می‌توانید بر تمام مباحث تاریخ‌شناسی و رویدادهای مهم تاریخی مطرح شده در کتاب تسلط کامل داشته باشید. درس تاریخ از دروس غیر‌کنکوری رشته‌های ریاضی و تجربی است.

درس ریاضی

بسیاری از داوطلبان کنکور رشته انسانی برای فرار از درس ریاضی این رشته را انتخاب کردند اما متاسفانه در این رشته هم راه فراری از درس ریاضی وجود ندارد و جزو دروس تخصصی رشته انسانی است، برای فهم بهتر مباحث ریاضی انسانی بهتر است با نحوه مطالعه و جمع‌بندی درس ریاضی انسانی بیشتر آشنا شوید.

اقتصاد

درس اقتصاد به برنامه‌ریزی صحیح از منابع محدود برای اهداف و امور مورد‌نیاز جامعه می‌پردازد. این درس تخصصی انسانی یکی از مهم‌ترین موضوعات در زندگی روزمره همه ماست. داوطلبان کنکور رشته انسانی می‌توانند با مطالعه درست و جمع‌بندی درس اقتصاد کلیات اصلی دانش اقتصاد را به صورت تخصصی یاد بگیرید و تسلط کاملی روی مباحث مالیات، بودجه و رشد و توسعه داشته باشید.

درس علوم و فنون ادبی

دروس علوم و فنون ادبی درس تخصصی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم است. در این درس با مباحث تاریخ ادبیات، سبک‌شناسی ادبی، مبحث عروض و قافیه و آرایه‌های ادبی آشنا شوید. بعد از مرور و یادگیری تکنیک‌های جمع‌بندی و روش مطالعه درست درس علوم و فنون ادبی می‌توانید با درک تحلیل ادبی آمادگی لازم را برای کنکور انسانی کسب کنید.

جامعه‌شناسی

جامعه‌شناسی، از دروس تخصصی رشته انسانی بوده که به بررسی جامعه می‌پردازد‌. بنابراین می‌توان گفت: در درس تخصصی جامعه‌شناسی می‌توانید با مفهوم هویت اجتماعی، تحولات جهان، هویت ایرانی و غیره آشنا شوید.

فلسفه

درس فلسفه، یکی از دروس تخصصی رشته انسانی بوده که به بررسی سوالات مهم در زندگی می‌پردازد. بعد از روش مطالعه درست و جمع‌بندی درس فلسفه می‌توانید با مفهوم عقل، وجودیت، ارزش‌ها و ذهن آشنا شوید‌.

روان‌شناسی

یکی از پرطرفدارترین دروس تخصصی رشته انسانی، درس روانشناسی است که به بررسی رفتار و جنبه‌های روح و روان هر فرد می‌پردازد‌. این درس تخصصی از اهمیت زیادی در رشته انسانی دارد و با مرور و جمع‌بندی و مطالعه درست درس روانشناسی می‌توانید درصد بالایی در کنکور سراسری رشته انسانی کسب کنید.

زبان تخصصی عربی

درس عربی در همه رشته‌های نظری وجود دارد، اما در رشته انسانی جزو درس‌های تخصصی بوده و به صورت گسترده و تخصصی تدریس می‌شود. با مطالعه درست و استفاده از تکنیک‌های جمع‌بندی درس عربی می‌توانید به این درس علاقمند شده و در نهایت به نتیجه خوبی در کنکور سراسری انسانی برسید.

جمع‌بندی درس‌های تخصصی رشته انسانی برای کنکور

دانش‌آموزان برای مطالعه دروس تخصصی رشته انسانی باید روشی متفاوت داشته باشند. مطالعه دروس تخصصی برای کنکور بسیار سنگین‌تر و حساس‌تر از مطالعه برای امتحانات پایانی است و دانش‌آموزان برای کسب درصد بالا هر درس نیاز به تسلط دروس در هر سه پایه تحصیلی دارند‌. استفاده از بهترین منابع کمک‌درسی دروس تخصصی رشته انسانی و کمک گرفتن از مشاوران تحصیلی حتما در موفقیت دانش‌آموزان نقش اساسی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }