آیدی نوین - معرفی رشته پزشکی – درآمد، بازار کار، مهارت، توانایی ها و رتبه لازم برای پزشکی

معرفی رشته پزشکی – درآمد، بازار کار، مهارت، توانایی ها و رتبه لازم برای پزشکی

معرفی رشته پزشکی، درامد ، بازار کار و حداقل رتبه و درصد لازم پزشکی

برای معرفی کامل رشته پزشکی، آینده شغلی و درآمد، بازار کار، بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در پزشکی و حداقل رتبه لازم و توانایی ها برای قبولی با ما باش. رشته پزشکی یکی از پرمخاطب‌ترین رشته هاست و به عنوان یک رشته با درآمد خوب در طول چندین سال شناخته شده است. در ادامه پست های مربوط به انتخاب رشته کنکور و معرفی رشته های دانشگاهی دکتر امیرمحمد شایسته، رتبه 45 کنکور و مشاوره آیدی نوین به معرفی رشته پزشکی می پردازن.

برای کسب اطلاع از نحوه انتخاب رشته برای کنکور روی دکمه زیر کلیک کنید:

ویدیو معرفی رشته پزشکی

برای کسب اطلاع کامل راجع به رشته پزشکی و ارتباط با دکتر شایسته و سایر مشاورین انتخاب رشته IDNovin کافیه فرم زیر رو تکمیل کنی :

فرم ارتباط با مشاوران IDNovin برای انتخاب رشته :

برخی جاها رشته پزشکی با عبارت دکتری حرفه‌ای نیز بیان می شود. پذیرفته شدگان در این رشته به صورت دکترای پیوسته تحصیل خود را می‌گذرونن. این رشته با توجه به اینکه مخاطب زیادی داره، پس دانشگاه های سراسری، آزاد و همچنین پردیس، دانشجوهای پزشکی رو پذیرش می‌کنند. (البته پرمخاطب بودن همیشه به این معنی نیست که با هر رتبه ای بتونیم تو این رشته ها قبول بشیم. در ادامه راجع به میزان ظرفیت این رشته در تمامی دانشگاه ها صحبت می کنیم.)

پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و حتی دامپزشکی در همه دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی کشور ایران، در مقطع دکترای حرفه‌ای صورت می‌گیرد.

تعداد واحد های درسی در مقاطع دکتری حرفه ای

تعداد واحدها در مقاطع دکتری حرفه­ ای از ۲۰۹ واحد در رشته داروسازی، تا ۳۰۰ واحد در رشته پزشکی متغیر است. دانشجویان پذیرفته شده، باید در طول دوره تحصیل (۶-۸ سال بسته به رشته قبولی)، این واحدهای درسی رو بگذرونن. پذیرفته‌شدگان این رشته‌ها، امکان ادامه تحصیل تا دوره تخصصی و حتی فوق‌تخصصی در زمینه خاصی را دارا هستند.

رشته پزشکی یک دوره 14 یا 15 ترمه است. خیلی از دانشگاه ها مانند دانشگاه اصفهان در 14 ترم و خیلی ها مثل دانشگاه تهران این رشته  رو 15 ترمه ارائه میدن.

چشم انداز رشته پزشکی

پزشکی یک علم کاربردی به حساب میاد که هدفش حفظ و بهبود سلامتی، درمان بیماری‌ها و کمک به آسیب‌دیدگان است. این هدف با شناختن بیماری­ ها، شناسایی، درمان و جلوگیری از بوجود آمدن آنها محقق می­ شود. این رشته در زیرگروه یک گروه آزمایشی علوم تجربی قرار دارد.

خب شاید واسه همه سوال پیش بیاد زیرگروه چیه؟

رشته تجربی چندتا زیرگروه داره؟

ضرایب دروس تو این زیر گروه ها به چه صورتی است؟

برای پاسخ به این سوالات مقاله مشاوره کنکور تجربی رو با دقت مطالعه کن.

طول مدت تحصیل پزشکی

دوره آموزشی رشته پزشکی بسته به دانشگاه حدودا 14 تا 15 ترم زمان می برد. البته باید گفت افرادی که درسشون تموم شد، وارد محیط کار نمیشن (چرا!؟)

  • 2 سال متعهد به خدمت در مناطق محروم برای اخد مدرک مجوز مطب هستید. (پسرها و دخترها هیچکدام از این بند مستثنی نیستن)
  • 2 سال نیز امر خدمت سربازی (پسرها) رو در پیش‌رو (البته برای مشمولین خدمت بعد فارغ‌التحصل شدن) دارید.
  • 2 تا 6 سال هم گرفتن تخصص و فوق تخصص ( البته اگه دوست ندارید پزشک عمومی خطاب کنن شما رو ).

برای کسب اطلاع کامل راجع به رشته پزشکی و ارتباط با دکتر شایسته و سایر مشاورین انتخاب رشته IDNovin کافیه فرم زیر رو تکمیل کنی :

فرم ارتباط با مشاوران IDNovin برای انتخاب رشته :

مراحل تحصیل و دروس دانشگاهی رشته پزشکی

شامل 4 زیرگروه از جمله: «علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، استاژری (کارآموزی بالینی) و اینترنی (کارورزی بالینی) است.

1- علوم پایه

طول این دوره 2.5 سال و شامل دروس علوم پایه، تخصصی و عمومی هم به صورت عملی و هم نظری از جمله: «بيوشيمی، بافت شناسی، تشريح، آناتومی، فيزيولوژی، ايمونولوژی، اپيدميولوژی، روانشناسی، جنين شناسی، تغذيه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسيب شناسی عمومی، انگل شناسی، ميكروب شناسی است. بعد از اتمام این دوره باید اولین آزمون با عنوان «آزمون علوم پایه» گذرانده شود تا وارد مرحله بعدی شوید.

2- مرحله فیزیوپاتولوژی

هدف از آموزش در اين مرحله، عرضه مباحثی است كه بتواند ضمن دادن آگاهی از مبانی فيزيولوژيک، دانشجو را نسبت به مكانيزم بيماری­ ها و عوامل موثر در آنها و تظاهر بيماری­ ها و تشخيص به طريق تحليل‌گرانه آشنا نمايد.

اين دوره شامل 31 واحد درسي است كه دو ترم تحصيلي طول خواهد كشيد. در پايان اين دوره، معدل دانشجو از دروس فيزيوپاتولوژي، بايد دست كم 12باشد؛ در غير اين صورت، درس هايي را كه در آنها نمره كمتر از 12 کسب شده است، باید دوباره گذرانده شوند. حداكثر مدت مجاز، در مراحل اول و دوم (علوم پايه و فيزيوپاتولوژی) 5 سال است.

3- مرحله کارآموزی بالینی (استاژر یا اکسترن)

توانایی های لازم برای رشته پزشکی، مرحله به مرحله و با تمرین و تلاش به دست می آیند. این دوره اولین دوره ای است که شما مستقیما با بیمار در ارتباط هستید. هدف از اين مرحله تشخيص بيماری ها از ديدگاه بالينی و آزمايشگاهی و بدست آوردن توانایی­ های لازم در بكار بردن انديشه و استقلال پزشکی و نتيجه گيری سريع به منظور برخورد منطقی و صحيح با بيمار و طراحی عمليات پيشگيری و درمانی است.

این دوره در 4 بخش اصلي ارائه می گردد که عمدتاً مسائل رايج در پزشکی عمومی را شامل مي شود.

این 4 بخش عبارتند از: «داخلی، جراحی، زنان و كودكان». در ساير بخش ها كه بخش های فرعی محسوب مي شوند نيز بيماری های شايع در آنها آموزش داده مي شود.

اين دوره شامل 97 واحد درسی است که در 30 ماه باید گذرانده شود.

4- مرحله کارورزی بالینی یا اینترنی

شامل 64 واحد درسی که در 18 ماه ( سه دوره 6 ماهه) باید گذرانده شود. هدف از اين مرحله پرورش مهارت­ ها و تقويت قدرت تصميم گيری و افزايش اتكاء بنفس و تكميل پرورش انديشه و توانایی پزشکی از طريق رويارویی مستقيم كارورز با مسائل بهداشتی و درمانی و واگذار كردن مسئوليت امور بهداشتی–درمانی به عهده اوست.

محدودیت های رشته پزشکی

محدودیت های رشته پزشکی یعنی اینکه بلافاصله بعد اتمام درس، نمی تونین با توانایی هایی که کسب کردین، به طبابت مشغول بشین. لازم است که سختی یکی دو مورد دیگه رو به جون بخرین.

1- تعهد به خدمت برای رشته پزشکی

دو برابر مدت تحصیل خودتان تعهد خدمت به کشور را دارید. البته این محدودیت از طریق دانشگاه قابل خرید است.

2- طرح برای رشته پزشکی

2 سال باید به عنوان پزشک طرحی در کشور خدمت کنید. این طرح برای پسران می تواند با سربازی به طور همزمان اجرا شود. یعنی پس از اتمام دوره آموزشی به عنوان پزشک در یکی از مناطق محروم مشغول به کار می شوید.

دختران نیز مانند پسران در یکی از مناطق محروم شروع به فعالیت می کنند. اگر پسری باشید که طرح را تحت سربازی می گذرانید، حقوق زیادی شامل شما نمی شود چرا که سرباز هستید؛ مگر اینکه در قالب پزشک خانواده فعالیت کنید.

درآمد طرح در رشته پزشکی

برای دختران یا پسرانی که سربازی ندارند، حقوق و درآمد به دو بخش تقسیم می شود:

  • حقوق ثابت که تقریبا 2.5 میلیون تومان است
  • کارانه که بر اساس ویزیت تعریف میشه

در ویدیو بالا بطور دقیق توضیحات لازم راجع به این مسئله و درآمد رشته پزشکی و تفاوت درآمد برای نقاط محروم، توسط دکتر شایسته داده شده است.

درآمد و حقوق رشته پزشکی

راجع به درآمد برای طرح که صحبت کردیم اما در دوره کارورزی یا اینترنی، بخاطر سختی ها و مشقت ها، حقوقی بین 500 تا 700 هزار تومان دریافت می کنید.

در دوره تخصص نیز بین 1,200,000 تا 1,700,000 هزار تومان حقوق دریافت می کنید.

تعداد واحدهای درسی رشته پزشکی

تعداد كل واحدهای درسی دوره پزشكی 290 واحد است كه شامل 152 واحد درسی و 138 واحد نشانه‌شناسی، كارآموزی، كارورزی و پايان‌نامه می‌شود.

بهترین و تاپ‌ترین دانشگاه‌های رشته پزشکی

جدا کردن دانشگاه های تاپ در چندین سال اخیر یه کم سخت شده؛ چون اکثر دانشگاه ها، ظرفیت محدودی در پذیرش دانشجوی پزشکی دارن و اکثرا رتبه های برتر هر سال رو پذیرش می کنن.

با این وجود میشه گفت لیست بهترین دانشگاه های پزشکی، شامل این موارد میشه: «دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی شهیدبهشتی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اصفهان، البرز-كرج و تبریز».

ظرفیت رشته پزشکی در سال های 96 و 97

 تعداد کل رشته پزشکیدانشگاه علوم پزشکی تهراندانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتیدانشگاه علوم پزشکی ایراندانشگاه علوم پزشکی شیرازدانشگاه علوم پزشکی اصفهاندانشگاه علوم پزشکی البرز – كرجدانشگاه علوم پزشکی تبریز
سال 13964828160220192217178118183
سال 13974746180208220200184117176

شرایط ادامه تحصیل در رشته پزشکی

برای ادامه تحصیل یا دوره تخصص، شما نیاز به گذراندن و قبولی در «آزمون دستیاری» دارید که شامل: «تخصص چشم پزشکی، زیبایی، جراحی، مغز و اعصاب، رادیولوژی و گروه کارشناسی علوم پایه و …» می‌شود.

بازار کار و وضعیت شغلی رشته پزشکی

بازار کار رشته پزشکی شامل بيمارستان‌ها، کلينيک ها، درمانگاه‌ها، اورژانس‌ها و کليه مراکز درمانی در بخش های دولتی و خصوصی و تاسیس مطب می شود. با وجود اینکه در سال‌های اخیر رشته پزشکی نسبت به گذشته مقداری از رونق خود (به علت طولانی بودن دوره تحصیل) را از دست داده است، اما همچنان رشته‌ای پر متقاضی است که از نظر درآمد شغلی و پرستیژ اجتماعی در جایگاه بالایی قرار دارد.

درصدهای لازم برای قبولی در رشته پزشکی

تعداد زیادی کارنامه کنکور در سایت آیدی نوین قرار گرفته است. برای مشاهده کارنامه های رشته پزشکی روی لینک زیر کلیک کنید:

پردیس‌های خودگردان و ظرفیت ­های مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی

برای ورود به رشته ­های پردیس‌های خودگردان و ظرفیت­ های مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی، نیاز به پرداخت شهریه است.

برای کسب اطلاع کامل راجع به توانایی های لازم برای رشته پزشکی و ارتباط با دکتر شایسته و سایر مشاورین انتخاب رشته IDNovin کافیه فرم زیر رو تکمیل کنی:

فرم ارتباط با مشاوران IDNovin برای انتخاب رشته :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }