آیدی نوین - چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟ روش های لذت بردن از مطالعه

چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟ روش های لذت بردن از مطالعه

چگونه به درس خوندن عادت کنیم؟ روش های لذت بردن از درس خواندن

جمله معروف درس بخون تا موفق بشی رو همه‌مون یادمون میاد و شنیدیم. اما اینکه چطور این کارو انجام بدیم و یا اینکه چگونه به درس خواندن عادت کنیم رو هرگز نشنیدم یا اگه شنیده باشیم هم، پایه و اساس درستی نداشته! با توجه به برنامه ریزی درسی و استرس کنکور که همیشه با دانش آموزان هست، نکته مهم اینه که چطور و با چه روشی درس بخونیم که به درس خوندن، یا بهتره بگم به درست درس خوندن عادت کنیم. اینطوری هیچوقت از درس و کتاب دلزده نمیشیم و میتونیم نمرات خوبی بیاریم. علاوه بر دوران تحصیلی مدرسه، می‌تونیم با روش های درستی که به درس خوندن عادت‌مون میده، رتبه خوبی رو هم توی کنکور داشته باشیم.

به عنوان مثال تو میتونی با رعایت دو مورد مهم خستگیت رو تا حد خیلی زیادی کاهش بدی. بریم در ادامه با روش های ایجاد عادت به درس خواندن و تکنیک های طلایی اون آشنا بشیم.

 

چرا باید به درس خوندن عادت کنیم؟

چون هر‌کسی این موضوع رو به خوبی میدونه که اگه به درس خوندن عادت کنیم؛ مسلما در آینده به فرد موفق‌تری تبدیل میشیم. از طرفی هم اگه عادت به درس خواندن رو در خودمون تقویت کنیم؛ هیچوقت حین درس خوندن خسته نمیشیم و درس خوندن برامون خسته کننده نمیشه. نکته دیگه‌ای که باید در نظر داشته باشیم اینه که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه‌های موفقیت در کنکور و کسب رتبه های خوب، صحیح درس خوندن و تداوم در اونه؛ یا بهتره بگیم باید طوری به درس خوندن عادت کنیم که به نیاز اساسیمون در زندگی تبدیل بشه. مثل نیاز به خوردن، نیاز به خوابیدن و…

دریافت برنامه  از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

با برنامه ریزی اصولی که از سمت رتبه برتر های کنکور برات انجام میشه، خیالت راحته که داری از برنامه ای استفاده میکنی که قبلا امتحان خودشو پس داده و چندین دانش آموز دیگه رو رتبه برتر کرده. 

 

چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟ معرفی بهترین روش ها

روش‌هایی وجود داره که باعث می شه عادت به درس خوندن در تو به وجود بیاد تا به اهداف تحصیلیت برسی. به همین دلیل برای جلوگیری از دور شدن از اهدافت و همچنین برای اینکه بتونی از وقتت استفاده درستی داشته باشی باید این روش‌ها رو بلد باشی.

در ادامه روش‌های موثری رو بهت یاد میدیم که به خوبی بتونی جواب سوال‌هایی مثل “چگونه درس خوندن رو به عادت تبدیل کنیم؟” یا “چگونه به درس خوندن عادت کنیم که مثل نفس کشیدن برامون عادی بشه؟” رو پیدا کنی. درواقع زمانی‌که این روش‌ها رو یاد بگیری به راحتی میتونی به هدف هایی که برای خودت مشخص کردی برسی.

کمک از مشاور تحصیلی

مهم‌ترین مساله ای که همه دانش آموزان در ابتدای سال تحصیلی باهاش دست و پنجه نرم میکنن اینه که نمیدونن باید چطور به درس خوندن عادت کنن و  این عادت رو کاملا به فراموشی سپردن و دست‌کم یه ماه اول رو با بازی و وقت‌کشی میگذرونن؛ اما خودت میدونی که یک ماه خیلی زمان زیادیه و میتونه در نتیجه و رتبه کنکورت تاثیر زیادی داشته باشه. به همین دلیل نباید به راحتی و بدون توجه از کنارش رد بشی. زمانی‌که دانش آموزان متوجه چنین مشکلی میشن سعی در رفع اون دارن و میخوان خودشون رو به زور به درس خوندن وادار کنن و عادت کردن به درس خوندن رو تمرین کنند تا شاید بتونن توجه و تمرکز سابقشون رو به دست بیارن اما غافل از اینکه با به کار بردن روش‌های غیر اصولی نه تنها پیشرفت نمیکنن بلکه افت تحصیلی زیادی هم پیدا میکنن و این باعث میشه در همون اول سال تحصیلی بی انگیزه بشن.

بنابراین توصیه مهم ما به تو اینه که اگه با چنین مشکلی دست‌وپنجه نرم می‌کنی، باید بیخیال روش‌های غیر‌اصولی و زور و اجبار بشی، بلکه باید اصولی‌ترین روش رو پیدا و اجرا کنی. تو این شرایطه که کمک گرفتن از یه مشاور باتجربه و حرفه ای خیلی اهمیت پیدا میکنه چون همونطوری که قبلا توضیح دادیم، اقدام از راه های غیراصولی فقط باعث اتلاف وقت و افت تحصیلی بیشترت میشه. درواقع مشاور با راهنمایی و همچنین آماده کردن یه برنامه‌ریزی اصولی و دقیق بهت نقشه راه رو نشون میده و همین در مسیر صحیح حرکت کردن باعث افزایش بهره‌وری تو توی درس خوندن میشه. برنامه ای که مشاوره برات آماده می کنه، متناسب با شرایط شما آماده شده و به گونه ایه که کم کم ساعت مطالعه ات رو در فاصله های زمانی درست افزایش میده. در اینصورت در یه بازه زمانی کوتاه و با بهره‌مندی از روش های درست، می تونی ضمن عادت کردن به درس خوندن، زمان مطالعه خودت رو هم افزایش بدی.

استفاده از تکنیک های طلایی

همیشه راه‌حل هایی برای رفع مشکلاتی که مانع پیشرفت شماست وجود داره که دانش آموزان از اون بی اطلاع هستند، در ادامه این تکنیک ها رو با هم بررسی خواهیم کرد:

1- حذف کارهای اضافی

بدون شک تو در طول روز کارهایی رو انجام میدی که خیلی از وقتت رو میگیره. در حالی که این کارها اصلا سود و منفعتی هم برات نداره. بعضی از این کار‌ها مثل تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی، بازی کردن و… هستند که باید این کارها از برنامه روزانه خودت تاحد زیادی کاهش بدی یا حذف کنی.

2- مدیریت زمان استفاده از موبایل

امروزه استفاده از تلفن همراه تبدیل به یه عادت برای همه ما شده و این عادت تبدیل به یه مانع بزرگ برای درس خوندن شده! که عواقب بسیار بدی در نتیجه کنکور داره. ولی ما به عنوان یه دانش آموزِ با فکر، نباید اجازه بدیم این عادت غلط باعث جلوگیری از پیشرفت مون در تحصیل بشه بنابراین بهتره زمان استفاده از موبایل رو به طرز چشم گیری کاهش بدیم.

3- استفاده از تکنیک های تندخوانی

بیشتر دانش آموزان بار‌ها گفتند از دلایل مهمی که باعث میشه نتونیم به درس خوندن عادت کنیم، استفاده از روش های غیر‌اصولی تندخوانیه، که باعث میشه حواسمون پرت بشه و در حین درس خوندن بی‌حوصله بشیم. درنتیجه تاثیر مثبت درس خوندن کم میشه. اما اگر از یه مشاور حرفه ای کمک بگیری که تکنیک های تند‌خوانی رو بهت آموزش بده میتونی کیفیت مطالعه خودت رو خیلی بالا ببری. توجه داشته باش که برای یاد‌گرفتن تکنیک های تند‌خوانی حتما باید از یک مشاور حرفه‌ای کمک بگیری چون یادگرفتن اصول و تکنیک‌های تند‌خوانی خودش یه پروسه طولانیه و نیاز به تمرین و تکرار زیادی داره؛ در صورتی که به درستی انجام نشه و برنامه و آموزش دقیقی براش تهیه نشه حتما در دراز مدت برات باعث ایجاد ناامیدی میشه.

4- عدم مطالعه در مکان شلوغ

اگر قصد داری پاسخ دقیقی برای سوال “چگونه به درس خوندن عادت کنیم ؟” پیدا کنی باید همیشه این نکته رو تو ذهنت نگهداری که مطالعه در مکان های شلوغ ممنوعه! مطالعه در محیط شلوغ، باعث حواس پرتی و افت کیفیت درس خوندن میشه و تمرکزت از بین میره. در اینصورت از درس خوندن لذت نمیبری و امکان مطالعه طولانی مدت ازت گرفته میشه به همین دلیل تاکید می‌کنیم که باید محیطی آرام و ساکت رو برای مطالعه انتخاب کنی.

5- شرکت در کلاس درس خصوصی

خیلی ها با مشکل بی کیفیت بودن آموزش‌ها و عدم یادگیری درست مطالب روبرو هستند و همین امر باعث شده همواره ذهنشون با سوالاتی مثل “چطور به درس خوندن عادت کنیم؟” و سوالاتی امثال این مشغول باشه. یا اینکه چه کلاس‌های خصوصی بهتره شرکت کنیم؟ دانش آموزان بهتر اما درک می‌کنند که فرصت درس خوندن براشون محدوده و بهتره طوری پیش برن که جایی برای پشیمانی براشون باقی نمونه.

اما کدوم موسسه و کدوم آموزگار؟!

تجربه ثابت کرده دانش آموزان همیشه برای انتخاب موسسه آموزشی و آموزگار شون مردد هستند و کسی نیست راهنمایی شون کنه. تو همچین مواقعی بهتره که سابقه موسسه ها، درصد موفقیت شون، حرفه ای بودن معلم هاشون و… بررسی بشه.  در حین تصمیم گیری بهتره این نکته رو بدونید که بیشتر بچه ها در حین مراجعه به آیدی نوین، مشکلی که مطرح می‌کنن اینه که وقتی میخواستن در کلاس‌های خصوصی شرکت کنن سابقه و میزان تجربه و حرفه ای بودن مشاورین و مدرس ها رو در نظر نمیگرفتن و بیشتر مسائل دیگه رو مد نظر داشتن که همین امر باعث شده بود نتونن نتیجه مطلوب رو بگیرن! تو باید موسسه آموزشیت رو از همه جوانب بررسی کنی تا درصد خطا در انتخابت به حداقل برسه.

6- استفاده از بانک جزوه

استفاده از جزوه هایی که به صورت اصولی جمع آوری شده بهت کمک میکنه تا وقتت تا حد خیلی زیادی تلف نشه و بتونی بدون اینکه درگیر مباحث کسل کننده دروست بشی نکات مهم اون رو بفهمی و مطالعش کنی. تو میتونی با دانلود‌ جزوه هایی که توی سایت آیدی نوین به صورت یه بانک جزوه جمع آوری شده به تمام جزوات در تمام پایه های سه رشته تجربی، ریاضی و انسانی دسترسی داشته باشی

دریافت برنامه  از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

با برنامه ریزی اصولی که از سمت رتبه برتر های کنکور برات انجام میشه، خیالت راحته که داری از برنامه ای استفاده میکنی که قبلا امتحان خودشو پس داده و چندین دانش آموز دیگه رو رتبه برتر کرده. 

 

2 نکته مهم برای جلوگیری از خستگی

عواملی وجود داره که ما از نظر ذهنی بتونیم خستگی درس خوندن را به طور مناسبی رفع کنیم. درس خوندن کار آسونی نیست . افرادی که ساعت های مطالعه بالا دارند قطعا خسته میشن. اما مهم اینه که این خستگی بهشون غالب نشه. مثل ورزشکاری که ساعت ها تمرین میکنه ولی چون انگیزه و هدف داره علی رغم خستگی به درد توجه نمیکنه! در این بخش ما دو نکته مهم رو به صورت خلاصه براتون آماده کردیم ولی بهتون پیشنهاد میکنیم که حتما مقاله رفع خستگی هنگام مطالعه  رو مطالعه کنید تا با این مقوله مهم به طور کامل آشنا بشید.

1- استراحت مناسب

استراحت های بین تایم های مطالعاتی باید واقعا استراحت باشه! نه موبایل و تلویزیون و فعالیت هایی از این قبیل. وقتی کسی خیره به ساعت باشه تا تایم مطالعاتیش تموم بشه و بره با فلان دوستش حرف بزنه، نه تنها از تایم مطالعاتی خودش استفاده نکرده حتی استراحتش رو هم به شکل بیهوده ای سپری کرده. اینجور استراحت‌ها ذهن رو بیشتر‌ خسته میکنه و توی تایم مطالعاتی بعدی خستگی بیشتری بهت وارد میشه بدون اینکه ریکاوری مناسب صورت گرفته بشه. بنابراین استراحت های خودتون رو درست انتخاب کنید تا رفع خستگی شما به شکل درستی انجام شود.

2- تنوع دروس

عده ای هستن که می تونن هرروز 4 تا 6 ساعت مشغول مطالعه یک درس و 4 تا 6 ساعت بعدی رو مشغول مطالعه درس بعدی با بازدهی بالا باشن ولی عموم دانش آموز‌ها با مطالعه یکسان و عدم تنوع در مطالعه دروس نمیتونن راندمان خوبی رو از خودشون نشون بدن. تنوع مطالعاتی علاوه بر جلوگیری از خستگی و کسل کننده بودن دروس، باعث مرور و عدم فراموشی درس ها هم میشه به طوری که تو وقتی چند تا درس رو تو طول روز بخونی به صورت مساوی هر درس رو جلو میبری و از اینکه یه درس رو مدت زمان طولانی نخونده باشی و مباحثش رو فراموش کنی جلوگیری میکنی.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله قصد داشتیم با مطرح نکات و سوال‌هایی به سوال “چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟” پاسخ بدیم و به روش‌های عادت به درس خوندن اشاره کنیم تا با استفاده از اون ها، مطالعه و تحصیل براتون به یک کار اجباری تبدیل نشه! برنامه ریزی تحصیلی، مشاور با تجربه و حرفه ای، داشتن انگیزه و دونستن هدف، دونستن تکنیک‌های مطالعه و عادت به درس خوندن و… همه و همه موضوعاتی هستند که در رسیدن به هدف هاتون خیلی مهمه و می‌تونه نتیجه رو زیر رو رو کنه! پس بهتره به فکر انتخاب های درست باشید. میدونی که بهترین هارو برات آرزو میکنیم؟!

 

دریافت برنامه  از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

با برنامه ریزی اصولی که از سمت رتبه برتر های کنکور برات انجام میشه، خیالت راحته که داری از برنامه ای استفاده میکنی که قبلا امتحان خودشو پس داده و چندین دانش آموز دیگه رو رتبه برتر کرده. 

 

سوالات متداول

درس خوندن در شب بهتره یا روز؟

به گفته کارشناسان در ساعات ابتدایی روز بازدهی مغز بیشتره و بهتر میشه درس رو یاد گرفت به همین دلیل کلاس های کنکوری هم در ساعات اولیه روز تشکیل می شه. بنابراین توصیه میکنیم که سعی کنید زمان مطالعه خودتون رو در روز، مخصوصا در ساعات اولیه روز تعیین کنید.

چگونه مشکل کم اوردن وقت رو حل کنیم؟

این یک مسأله مشخص و معلومه که اگه برنامه ریزی اصولی وجود نداشته باشه دانش آموز دچار مشکل کمبود وقت می شه، چون ساعات بیشتری رو صرف کارهای بیهوده می کنه. برای همین در همچین مواقعی به یک مشاور تحصیلی نیاز داره تا بسته به شرایط دانش آموز یک برنامه ریزی اصولی و دقیق براش بنویسه.

آیا میشه درس خوندن رو به عادت تبدیل کرد؟

بله، عادت درس خوندن بهتون کمک میکنه تا راندمان بالاتری رو هنگام مطالعه داشته باشید و از درس خوندن لذت ببرید. با رعایت نکاتی که در این مقاله بهتون آموزش دادیم میتونید درس خوندن رو به عادت تبدیل کنید.

بهترین راه علاقه مند شدن به درس خوندن چیه؟

داشتن یه برنامه ریزی اصولی که در اون استارحت کردن و درس خوندن به صورت اصولی رعایت شده باشه توی میزان علاقه شما نسبت به درس خوندن تاثیر مستقیم میزاره.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”درس خوندن در شب بهتره یا روز؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”به گفته کارشناسان در ساعات ابتدایی روز بازدهی مغز بیشتره و بهتر میشه درس رو یاد گرفت به همین دلیل کلاس های کنکوری هم در ساعات اولیه روز تشکیل می شه. بنابراین توصیه میکنیم که سعی کنید زمان مطالعه خودتون رو در روز، مخصوصا در ساعات اولیه روز تعیین کنید.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”چگونه مشکل کم اوردن وقت رو حل کنیم؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”این یک مسأله مشخص و معلومه که اگه برنامه ریزی اصولی وجود نداشته باشه دانش آموز دچار مشکل کمبود وقت می شه، چون ساعات بیشتری رو صرف کارهای بیهوده می کنه. برای همین در همچین مواقعی به یک مشاور تحصیلی نیاز داره تا بسته به شرایط دانش آموز یک برنامه ریزی اصولی و دقیق براش بنویسه.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا میشه درس خوندن رو به عادت تبدیل کرد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”بله، عادت درس خوندن بهتون کمک میکنه تا راندمان بالاتری رو هنگام مطالعه داشته باشید و از درس خوندن لذت ببرید. با رعایت نکاتی که در این مقاله بهتون آموزش دادیم میتونید درس خوندن رو به عادت تبدیل کنید.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”بهترین راه علاقه مند شدن به درس خوندن چیه؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”داشتن یه برنامه ریزی اصولی که در اون استارحت کردن و درس خوندن به صورت اصولی رعایت شده باشه توی میزان علاقه شما نسبت به درس خوندن تاثیر مستقیم میزاره.”}}]}

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }