فهرست مطالب سایت: (کلیک کنید)

چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟ چگونه از مطالعه لذت ببریم؟

چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟ چگونه از مطالعه لذت ببریم؟

با راهکارهای این مقاله بطور کامل یاد میگیریم که چگونه به درس خواندن عادت کنیم و از آن لذت ببریم. فقط ظرف 6 دقیقه این روش های اجرایی رو آموزش ببین. در ادامه مقالات برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور، خانم دکتر ناصری، رتبه 62 کنکور و مشاور آیدی نوین میخوان بطور کامل به این مسئله بپردازن. ضمنا خوندن این مقاله فقط 6 دقیقه ازت زمان میبره.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست 50 دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

من مریم ناصری امروز میخوام به این سوال پاسخ بدم که چطور از درس خوندن لذت ببریم و به اون عادت کنیم.

دکتر مریم ناصری دانشجوی پزشکی ، از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

مریم ناصری، پزشکی دانشگاه ایران

اگه درس خوندن برات سخته و ازش خسته میشی کافیه فرم زیر رو پر کنید و با دکتر ناصری و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

فرم ارتباط با مشاوران آیدی نوین:

چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟

عادت به درس خواندن تا حدودی نیازمند زمان است. عادت ها در گذر زمان ایجاد میشوند؛ درس خواندن نیز برای تبدیل شدن به عادت به زمان نیاز دارد. اما عواملی مثل استاندارد بودن شرایط مطالعه( داشتن میز و صندلی مناسب لازم است تا اذیت کننده نباشد تا شما را هرلحظه به بلند شدن و استراحت ترغیب نکنند. ) می توانند این پروسه راب رای شما کوتاه تر کنند.

انگیزه، شرط لازم برای عادت کردن و لذت بردن از درس خواندن:

اما اصلی ترین موضوع داشتن علاقه و انگیزه است. احتمالا همه شما به یکی از این مضووعات از قبیل فیلم دیدن، بازی های کامپیوتری، موسیقی، گردش و… علاقمند هستید. وقتی مشغول کار مورد علاقه خود هستید، به چیز دیگری فکر نمیکنید و به قول معروف غرق آن کار هستید.

باید کاری که انجام میدهید را دوست داشته باشید و یا انگیزه ی کافی و جذابیت های لازم را فراهم کنید.

خود را بیازمایید:

برای درس خواندن حتما سنجش مناسبی از خود داشته باید تا بتوانید روزهای بعدی برای بهتر شدن تلاش کنید. بدون سنجش مناسب، نوشتن گزارش کامل از فعالیت های روزانه خود( به طور دقیق)، دادن آزمون و… شما احساس نیاز به بهتر شدن را حس نخواهید کردو بنابراین در پی اصلاح نخواهید رفت.

برای جذاب کردن مطالعه چه کنیم؟

برای جذاب کردن مطالعه، می توانید از مورد علاقه های خود استفاده کنید! مثل استفاده کردن از استیک نوت ها، هایلایتر ها، مرتب نویسی، نمودار کشیدن، خلاصه کردن( نه به معنی آنکه استفاده شود، صرفاً برای افزایش تمرکز) و… اما اینها موقتی هستند و تنها برای شروع کار مناسب اند.همانطور که گفته شد شما برای ادامه راه به علاقه و انگیزه نیاز داید.

 چگونه از درس خوندن خسته نشویم؟

درس خواندن کار آسانی نیست . سختی دارد و افرادی که ساعت های مطالعه بالا دارند قطعا خسته می شوند. مهم اینست که این خستگی غالب نشود . مثل ورزشکاری که ساعت ها تمرین میکند ولی چون انگیزه و هدف دارد علیرغم خستگی به درد توجه نمیکند!

آیا رتبه های برتر هم از درس خواندن خسته می شوند؟

رتبه های برتر زحمت زیادی کشیده اند و میکشند! نه به این معنی که خسته نمی شوند! اتفاقا خسته هم می شوند و بیشتر از بقیه. چون تلاش بیشتری میکنند اما هدف برای آنها مهم است و این درد جایی در ذهن انها ندارد. تا زمانی که ذهن به دنبال بهانه برای درس نخواندن باشد همواره آنرا خواهد یافت. اما نتیجه شکل مطلوب نخواهد بود.

2 نکته مهم برای جلوگیری از خسته شدن:

عواملی وجود دارد که ما از نظر ذهنی بتوانیم رفع خستگی درس خواندن را به طور مناسب انجام دهیم که در ادامه به دو مورد آنها اشاره میکنیم.

استراحت مناسب :

استراحت های بین تایم های مطالعاتی باید واقعا استراحت باشد! نه موبایل و نه تلویزیون و نه …. وقتی کسی خیره به ساعت باشد تا تایم مطالعاتی اش تمام شود و برود با فلان دوستش حرف بزند، نه تنها از تایم مطالعاتی خود استفاده نکرده بلکه استراحت خود را نیز به شکل بیهوده ای سپری کرده است. این گونه استراحت ها ذهن را بیشتر خسته کرده و در تایم مطالعاتی بعدی خستگی بیشتری حاصل میشود بدون اینکه ریکاوری مناسب صورت گرفته باشد. بنابراین استراحت های خود را درست انتخاب کنید تا رفع خستگی شما به شکل درستی انجام شود.

تنوع دروس:

عده ای هستند که می توانند هرروز 4 تا 6 ساعت مشغول مطالعه یک درس و 4تا6 ساعت بعدی را مشغول مطالعه درس بعدی با بازدهی بالا باشند ولی عموم دانش آموزان تنوع را ترجیح میدهند و با این شرایط بازدهیشان افت میکند.

شما اگر این مقاله را میخوانید احتمالاً تا به حال خود را شناخته اید و متوجه شده اید که جزو کدام دسته هستید. اگر جزو دسته دوم هستید نباید از روی عجله و یا جوگیر شدن! تصمیم بگیرید که یک هفته هرروز مثلا فقط دینی بخوانید تا مثلا دینی دهم را تمام کنید ! این کار حتی مناسب دسته اول هم نیست چه برسد به دسته دوم! بنابراین در برنامه مطالعاتی خود حتما تنوع داشته باشید.

تعریف مطالعه با کیفیت:

“آنچه اهمیت دارد یادگیری معنا و مفهوم است، چیزی که نمی‌توانیم و نباید از آن دور باشیم.برای آنکه مطلبی کاملا آموخته شده و با اندوخته‌های پیشین پیوند یابد، باید حتما معنا داشته باشد، در این صورت احتمال یادگیری بیشتر و احتمال فراموشی کمتر خواهد شد.

” مطالعه ی با کیفیت نیز مطالعه ایست که این نتایج را در بر بگیرد. یعنی یاد گیری به طور کامل و مفهومی انجام شده باشد، فراموش نشود ( که مربوط به مرور باکیفیت است) و هنگام سنجش ( آزمون، امتحانات نهایی یا مدارس و…) قابل بهره برداری باشد.

چگونه تایم مطالعه ما به همراه کیفیت افزایش یابد؟

اگر افزایش تایم داشته باشیم کیفیت هم به همراهش افزایش میابد؟  بین کیفیت و کمیت همیشه  تفاوت وجود داشته است. اما وقتی صحبت از مطالعه کردن و درس خواندن است، این موضوع بیشترخودش را نشان می‌دهد. در ادامه بعضی عوامل  موثر را باهم بررسی می کنیم:

همانطور که در سوالات قبلی اشاره شد بازهم علاقه مهمترین عامل است. علاقه و تسلط!

برای عادت به درس خواندن از کدام درس شروع به مطالعه کنیم؟

مطالعه را از مبحثی که بیشتر به آن علاقه دارید شروع کنید. البته این در شرایطی است که موثعیت اورژانسی ( مثلا آزمونی از مبحثی خاص یا امتحان درسی مشخصی در مدرسه) ندارید! طبیعی است که در چنین شرایطی با منطق رفتارکنید و آنچه را که باید مطالعه کنید.

درست خواندن، شرط عادت کردن به درس خواندن و لذت بردن از آن:

درست بخوانید! با مثال هایی مختصر در مورد دروس به این مطلب میپردازیم.( حتما روی درست خواندن درس ها دقیق و یک به یک خودتان کار کنید ) ؛ برخی درس ها را مثل زیست باید ابتدا یک دور روزنامه وار خواند و برکلیت مطلبب تسلط نسبی حاصل کرد و بعد با جزئیات به آن پرداخت.

درس های دیگری مثل ریاضی باید از همان ابتدا دقیق خوانده شود تست های مربوط به یک بخش زده شود و بعد به بخش بعدی پرداخته شود وگرنه سطح یادگیری بسیار پایین آمده و فراموشی مطالب و قاطی شدن مطالب و فرمول ها و… زودتر از پیش بینی خودتان رخ خواهد داد!

تمرکز برای داشتن مطالعه با کیفیت و عادت کردن به درس خواندن:

برای یک مطالعه با کیفیت شاید ضروری ترین عامل از نظر من تمرکز باشد؛ مطالعه ی بدون تمرکز عملاً فایده ای ندارد حتی اگر ساعت بالایی ثبت شده باشد. حالا برای افزایش تمرکز چه کنیم؟ در ادامه برخی را باهم بررسی میکنیم:

راه های افزایش تمرکز برای لذت بردن از درس خواندن:

1-دور کردن عوامل پرت کننده حواس:

*کلیشه ی ” دور کردن عوامل پرت کننده ی حواس ” این اولین قدم است و اگر اراده ی لازم برای دور کردن موبایل و سرگرمی های که کنکور جایشان نیست! وجود ندارد، ادامه مقاله را نخوانید.

2- خیلی آرام درس نخوانید:

ذهن ما ساختاری پیچیده دارد بعد از سالها تلاش علمی و تحقیقات مختلف هنوز تمام چیستی آن بر ما آَشکار نشده. مدام در حال فکر به موضوعات مختلف است و… بنابراین باید تا جایی که میتوانید این فرصت را به ذهن خود ندهید. نگران نباشید مغز شما میتواند خوانده های تان را تحلیل و درک کند . بنابراین با سرعتی معقول مطالعه کنید.

3- حین مطالعه برای خود دغدغه ایجاد کنید:

دغدغه داشتن تا حدودی فرصت فکر به سایر مسائل فرعی را از شما میگیرد.حالا دغدغه در مطالعه چیست ؟ سوال مشخصی است و پاسخ آن طرح پرسش از مطالب قبلی و پیوند آنها با مطالب جدید است.

4- استفاده از هایلایت:

هایلایت کردن و نکته برداری و استفاده از نشانگر نیز میتوانند کمک کننده باشند.

5- تغذیه صحیح:

پیش از مطالعه غذاهای سنگین نخورید و پس از صرف غذا حتما در حالت نشسته و پشت میز درس بخوانید، اگر جزو عده ای باشید که به دقیقه های خود اهمیت میدهید میتوانید دست و روی خود را با آب بشورید یا از روش های مختص سرحال کردن خودتان که قطعا بلدید استفاده کنید تا بازه ی بعد از نهار را به خاطر بیحالی با بازده کم سپری نکنید.

6- داشتن ثبات:

ثبات داشته باشید وبه محتوای ذهن خود با خواندن مطالب مشابه پشت سر هم نظم بدهيد.

7- مثل معلم عمل کنید:

و در آخر آن مطالبی را که یاد گرفته ایدخوب است که به دیگران یاد بدهید و اگر کسی نبود برای خود توضیح دهید.

برنامه ریزی کنکور (رشتت رو وارد کن برنامت رو بگیر)

مشاوره کنکور (با طرح رتبه شو IDNovin تضمینی رتبه برتر شو)

بهترین مشاوران کنکور (اسامی 20 مشاور رتبه برتر ایران)

میخوای با سبک درس خوندن رتبه برترا آشنا شی؟

ما تو پیج اینستاگرام با لایو و پست های آموزشی، بطور کاملا رایگان بهت یاد میدیم بهترینِ خودت باشی و بهت کمک میکنیم که خودت رو به رتبه های 2 رقمی و 3 رقمی برسونی. کافیه پیج مارو فالو کنی:

نظر شما؟!

نظرات ، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. بزودی به آن ها پاسخ خواهیم داد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا