آیدی نوین - بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی – مباحث مهم در کنکور کدامند؟

بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی – مباحث مهم در کنکور کدامند؟

بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی

قراره تو این صفحه درباره بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی و روش‌های مطالعه این درس براتون صحبت کنم. چون ریاضی تنها درس کنکور تجربی هست که فقط ماهیت محاسباتی داره و خیلی از داوطلبا این درس رو منفی میزنن. شاید به این دلیل که اهمیت ریاضی رو در کنکور نمیدونن و درست در برنامه ریزی کنکور تجربی خودشون براش وقت صرف نمی‌کنن یا بلد نیستن چطور باید ریاضی رو مطالعه کرد. در ادامه چند ذهنیت اشتباه در مورد درس ریاضی کنکور تجربی رو بر اساس بودجه بندی کنکور تجربی توضیح میدم و بعد از اون کمکت میکنم با شناخت بودجه بندی ریاضی تجربی برای کنکور آماده بشی.

دریافت برنامه ریزی کنکور از رتبه برترهای تجربی

برای دریافت برنامه ریزی کنکور تجربی اختصاصی به همراه روش مطالعه دروس کنکور تجربی فرم زیر رو پر کن:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست رتبه برترهای آیدی نوین

 

ذهنیت اشتباه در مورد درس ریاضی کنکور تجربی

یکی از تکنیک‌های غلطی که دانش آموزان برای این درس در‌ پیش میگیرند؛ حذف خیلی از مباحث هست و گمان میکنند می‌تونن با تمرکز روی چند قسمت مهم، نمره قابل قبولی از ریاضی دریافت کنند.

اطلاع از بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی خیلی اهمیت داره ولی همه‌چیز نیست. شاید امکانش باشه که بقیه درس‌های کنکور رو بر اساس بودجه بندی مطالعه کنی و از قید اون مباحثی که سؤالی ازش طرح نمیشه بگذری. اما در مورد ریاضی این مسئله صدق نمی‌کنه چون مباحث ریاضی کاملاً به‌هم‌پیوسته هستن و یادگیری مباحث سخت و پیچیده فقط با تسلط روی مباحث ساده‌تر و پیش نیازهاش ممکن میشه. پس علاوه بر بررسی بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی برای اولویت‌بندی کردن مباحث این درس، نیاز داری ارتباط فصل‌ها و مباحث رو هم در نظر بگیری و به این راحتی نمی تونی قید هر فصلی رو بزنی.

ذهنیت غلط دیگه‌ای که مشاورین آیدی نوین طی صحبت‌هایی با دانش‌آموزان متوجهش شدن اینه که بعضیا عنوان کردن بجای اینکه وقت خودشون رو برای درسی با ضریب 7 اختصاص بدن، روی زیست بیشتر تمرکز می‌کنند که ضریب 12 داره!

خوب باید بگم این فرضیه از پایه غلطه چون اکثر دانش‌آموزان تجربی تلاش میکنند زیست‌شناسی رو با درصد خوبی بزنند اما درباره ریاضی تعداد محدودی میتونن موفق بشن، پس اصطلاحاً میگن تست‌های درس ریاضی با انحراف معیار برتری افراد رو تعیین می‌کنه. حالا این یعنی چی؟

یعنی اگر یک تست ریاضی رو درست پاسخ بدی میتونه با 2 یا حتی 3 تست زیست برابری کنه؛ و این‌طوری اختلافی که بین ضریب دو درس وجود داره بی‌معنیه و حتی گاهی ریاضی پیروز میدان میشه. یکی دیگه از دلایلی که بهت اجازه نمیده از کنار این درس به‌سادگی رد بشی تغییراتی هست که سازمان سنجش اعلام کرده. در سال‌های گذشته ضریب درس ریاضی برای زیرگروه‌های مختلف متفاوت بود، اما این ضرایب برای کنکور 1402 کاملاً حذف شده و حالا ریاضی با ضریب 7 برای همه زیرگروه‌ها اعمال میشه. یعنی حالا مجبوری برای هر زیرگروهی به یک اندازه به این درس اهمیت بدی.

لازم نیست با خوندن این نکات دچار استرس و سردرگمی بشی. اینارو گفتم که بتونی برنامه ریزی کنکور بهتری طراحی و اجرا کنی. اگه پایه دهم، یازدهم یا دوازدهم هستی میتونی از طریق مطالب (لینک های پایین) آموزش طراحی برنامه ریزی درسی مخصوص پایه خودت رو به همراه نمونه برنامه 3 سطحی ببینی:

برنامه ریزی درسی دهم تجربی

برنامه ریزی درسی یازدهم تجربی

 

بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی سال های 98 تا 1401

با توجه به مطالبی که تا اینجا گفتم جایگاه بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی رو متوجه شدی. حالا میتونی با دید بهتری نسبت به مسائل برای درس ریاضی اولویت‌بندی کنی. بر اساس بررسی اساتید باتجربه ما در آیدی نوین، بودجه بندی تست‌های کنکور سال‌های گذشته به شرح زیر بوده که البته با توجه به اون میتونی به سلیقه طراحان کنکور پی ببری و سؤالات کنکور امسال رو پیش‌بینی کنی.

بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی سال های 98-1401

در سال‌های گذشته برای درس ریاضی 30 تست طراحی می‌شد که داوطلب باید تو 47 دقیقه به همه سؤالات پاسخ می‌داد. البته اگه قرار باشه به بعضی از سؤالات ریاضی جواب بدی، میتونی زمان بیشتری رو برای تست‌های مدنظرت در نظر بگیری و با آرامش و تسلط بیشتر مطمئن بشی که به جواب درست می‌رسی. هرچند تعداد کسانی که خودشون رو برای زدن همه تست‌ها آماده میکنن هم کم نیست. مثلاً در کنکور سال 1401 حدود 67 نفر تونستن این درس رو 100 درصد بزنن. پس تو هم اگه زمانت رو مدیریت کنی و با روش درستی ریاضی رو یاد بگیری میتونی جزو این دسته افراد باشی. با من در ادامه همراه شو تا تجربه‌های خودم در شیوه صحیح مطالعه ریاضی رو در اختیارت قرار بدم.

 

9 نکته مطالعه ریاضی با توجه به بودجه بندی کنکور تجربی

1. اصولی یادگرفتن مفاهیم

درک درست و عمیق مفاهیم، اولین قدم برای یادگیری درس ریاضی هست. لازمه با استفاده از کتاب درسی، همه مفاهیم رو اصولی یاد بگیری و نت‌برداری کنی و بعد با استفاده از کتاب‌های تست روی اونها مسلط بشی.

2. حل کردن تمرین‌های کتاب درسی

برای اینکه مطمئن بشی مفاهیم رو کامل یاد گرفتی میتونی از حل کردن تمرین‌هایی که تو خود کتاب اومده استفاده کنی. چون این تمرینات گام‌به‌گام و با توجه به مطلبی که آموزش دیدی طرح شدن. به‌علاوه ممکنه عین همون تمرین‌ها یا مشابهش تو کنکور بیاد.

3. تست‌های تألیفی رو فراموش نکن:

تست‌های تألیفی یکی از راه‌های خوب برای آشنا شدن با نکات ترکیبی مباحث ریاضیه. خیلی از رتبه‌های برتر با استفاده از این تست‌ها تونستن مطالب ریاضی رو حتی فراتر از کتاب درسی یاد بگیرن و با استفاده از نکات اونها ریاضی رو با درصد بالا بزنن.

4. حفظ کردن فرمول‌های اصلی

تعداد زیاد فرمول‌های کتاب ریاضی باعث فرار بودن مطالب اون و گیج شدن موقع حل کردن تست‌ها میشه. پس بهتره فقط فرمول‌های اصلی رو حفظ کنی و یاد بگیری با توجه به سؤال مطرح شده، فرمول‌های فرعی رو ازش استخراج کنی. با این کار از پس جواب دادن به هر تستی برمیایی.

5. حل کردن تست‌های کنکور

همونطور که با توجه به بودجه بندی ها میشه متوجه شد، سلیقه طراحان کنکور تقریباً یکسان بوده. پس اگر تست‌های کنکور سال‌های گذشته رو قورت داده باشی میتونی احتمال جواب دادن به سؤالات کنکور رو افزایش بدی. درواقع میتونی با طبقه‌بندی تست‌ها به سه دسته آسان، متوسط و سخت مرحله‌به‌مرحله روی مباحث ریاضی تسلط پیدا کنی.

پیشنهاد میکنم حتما مطلب آموزش تست زنی رو مطالعه کنی. توی اون مطلب به طور تخصصی تکنیک های تست زنی رتبه برترهای آیدی نوین رو توضیح دادیم و انواع تست رو به همراه روش تست زنی قبل از کنکور و سر جلسه آموزن رو آموزش دادیم تا بتونی به بهترین شکل تست هارو دسته بندی کنی و اونهارو حل کنی.

6. آزمون‌های آزمایشی رو فراموش نکن

آزمون‌های شبیه‌سازی‌شده کنکور میتونن بهت کمک کنن تا یاد بگیری با استرس کمتری به سوال‌ها جواب بدی. به‌علاوه با توجه به زمان یکسانی که با کنکور دارن تو مدیریت زمانت هم تبحر پیدا می‌کنی.

7. تمرین و تکرار، رمز موفقیت در کنکور

تمرین و تکرار تنها راه فراموش نکردن نکات مباحث ریاضی هست. پس با مرور هر روزه مطالب و زدن چند تست مطالب رو در ذهنت تثبیت کن.

8. خلاصه نویسی

برای اینکه هرروز مطالب ریاضی رو مرور کنی لازم نیست کل کتاب رو بخونی. اگر از ابتدای کار خلاصه نویسی و نت‌برداری کرده باشی، در زمان کوتاهی میتونی همه مباحث رو تو ذهنت بازیابی کنی. اگه اینکار رو بلد نیستی یا به اصولش مسلط نیستی، اصلا نگران نباش چون داخل مطلب خلاصه نویسی کنکور به طور کامل این موضوع رو به همراه تکنیک های اصلی اون آموزش دادیم.

9. از رمزگذاری استفاده کن

متناسب با شخصیت و سلیقه خودت مطالب رو رمزگذاری کن و از علائم و شکل‌های اختصاری خاصی برای حفظ کردن نکته‌ها و فرمول‌های ریاضی استفاده کن. این یک روش ثابت شده بین همه کارشناسان و رتبه‌های برتر کنکور بوده و هست.

اینجاست که باید بگم آنچه شرط بلاغست با تو گفتم، خواه تو پند گیر و خواه ملال. “سعدی”

من سعی کردم همه نکات مهم مطالعه ریاضی رو تو این صفحه برات بیان کنم تا با درک اهمیت این درس بتونی با درصد بالایی تو کنکور موفق بشی. همین‌طور هر جا نقطه ابهام یا سؤالی برات بود کافیه از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان ما در آیدی نوین تماس بگیری و از کمک اون‌ها استفاده کنی.

دریافت برنامه اختصاصی کنکور تجربی از رتبه برترها

برای دریافت برنامه ریزی کنکور تجربی اختصاصی به همراه روش مطالعه دروس کنکور تجربی فرم زیر رو پر کن:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست رتبه برترهای آیدی نوین

 

در ادامه به چند تا از سوالات پرتکرار که توسط دانش‌آموزان پرسیده شده پاسخ دادم ، شاید بعضی از سوالات تو هم جواب داده شده باشم. همچنین میتونی سوالات خودت رو توی قسمت کامنت ها بپرسی تا جواب بدیم.

 

سوالات متداول

1. بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی چقدر اهمیت دارد؟

با استفاده از این بودجه بندی‌ها میتونی مباحث مهم رو شناسایی کنی و با بررسی مطالب و فصل‌های مرتبط، بهترین برنامه‌ریزی رو برای مطالعه انجام بدی.

2. ضریب ریاضی برای کنکور 1402 چند است؟

امسال درس ریاضی با ضریب 7 در تمام زیرگروه‌ها اعمال میشه و احتمالاً مثل دوره‌های گذشته 30 سوال ازش مطرح بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }