آیدی نوین - برنامه ریزی درسی دهم تجربی

برنامه ریزی درسی دهم تجربی

برنامه ریزی درسی دهم تجربی

برنامه ریزی دهم تجربی رو میشه یکی از اصلی ترین عوامل کسب نمره خوب توی امتحانات سال دهم دونست. همچنین طبق آخرین تحقیقات نسبت به جامعه آماری کنکور، بیشتر رتبه برترها و داوطلبانی که تونستن رتبه خوبی برای کنکور کسب کنند از پایه دهم و یازدهم برنامه ریزی درسی خودشون رو شروع کردند.

در ادامه برات 3 تا نمونه برنامه درسی دهم تجربی رو در 3 سطح مختلف قراردادم. اول اون برنامه هارو با دقت مطالعه کن و بعد از اون در ادامه بیا تا با هم تعیین سطح رو انجام بدیم. بعد از تعیین سطح با نکاتی که بهت توضیح دادم میتونی یک برنامه اختصاصی دهم برای خودت درست مثل اون برنامه ها طراحی کنی! این برنامه میتونه یکی از ستون های اصلی برنامه ریزی کنکور تو در آینده باشه و باعث بشه اون برنامه در آینده برای تو خیلی سبک تر از برنامه های معمولی بشه و با انگیزه بیشتری برای کنکور آماده بشی. فقط نیازه که یکم آزمون و خطا داشته باشی تا بلاخره روش مطالعه و برنامه مناسب خودت رو پیدا کنی.

دریافت برنامه درسی دهم تجربی 1403 از رتبه برتر ها

پیشنهاد میکنم اگه حوصله مطالعه این مطلب و آزمون و خطای روش های مختلف رو نداری فرم زیر رو پر کن تا یکی از رتبه برترهای رشته تجربی برات برنامه ریزی اختصاصی خودت رو طراحی کنه:

برنامه درسی بالا با توجه به ویژگی های تو طراحی میشه و کاملا با شخصیت تو سازگاری داره تا بتونی با حفظ انگیزه به مطالعه ادامه بدی. با برنامه درسی آیدی نوین، توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 200 نفر با این برنامه ریزی رتبه برتر شدند. لیست رتبه برترهای آیدی نوین

نمونه برنامه ریزی درسی دهم تجربی

در ادامه نمونه برنامه ریزی دهم تجربی رو در سه سطح ضعیف، متوسط و قوی براتون قراردادیم. لطفا اول به طور دقیق به سه نمونه زیر دقت کن و بیا در ادامه بهت توضیح بدم باید برای طراحی هر کدوم از این نمونه های سطح مختلف باید چه نکاتی رو رعایت کنی و از چه اصولی استفاده کنی تا هم انگیزه مطالعه خودت رو از دست ندی و همزمان با مطالعه درست و اصولی برای امتحانات مدرسه برای سال های بعد و کنکور هم آماده بشی:

برای بزرگ کردن تصویر هر کدام از نمونه برنامه ها روی اون کلیک کنید

نمونه برنامه درسی دهم تجربی سطح قوی

نمونه برنامه درسی دهم تجربی سطح قوی

نمونه برنامه درسی دهم تجربی سطح متوسط

نمونه برنامه درسی دهم تجربی سطح قوی

 

نمونه برنامه ریزی درسی دهم تجربی سطح ضعیف

نمونه برنامه ریزی درسی دهم تجربی سطح ضعیف

 

اصول اولیه برنامه ریزی درسی دهم تجربی

برای شروع یادگیری برنامه ریزی درسی دهم تجربی در ابتدا باید با اصول اولیه این مقوله آشنا بشی و از اهمیت و قواعد تصمیمت آگاه باشی. این اصول بهت کمک میکنه تا با دید درست و ذهنی آماده برنامه ریزیت رو انجام بدی.

1.بررسی اهمیت برنامه ریزی دهم تجربی

خیلی مهمه که از اهمیت کاری که تصمیم به انجامش داری آگاه باشی. تو داری کاری می­کنی که بیشتر بچه ها در این پایه، اون رو بی اهمیت می­دونند و یا حتی اصلا در موردش اطلاعاتی ندارن. پس هم خیلی راحت میتونی از رقبا سبقت بگیری و مسیر سال های آیندت رو بی دردسر و سبک تر کنی و هم کسب بهترین رتبه کنکور رو برای خودت راحت کنی.

2.میانگین تایم مطالعه خودتون رو محاسبه کنید

تو می­تونی این کار رو با گرفتن میانگین از حدود ساعت مطالعه خودت در هفته قبل حساب کنی، ساعات مدرسه و کلاس رو قسمتی از تایم مطالعه خودتون حساب نکنید، هر مقدار زمان که به مطالعه دادی و براش برنامه ریزی کردی رو حساب کنی، و بعدش با تقسیم تعداد روز (مثلا دو هفته) بر تعداد ساعت مطالعه میانگین ساعت مطالعه خودتون رو حساب کنید.

میانگین ساعت مطالعه

3.نظم دادن به ساعت خواب و بیداری

یکی از غلط ترین کار ها برای از بین رفتن روند پیشرفت و داشتن مطالعه با راندمان بالا عدم رعایت ساعت خواب درسته. اینکه یه شب ساعت 12 بخوابی یه شب ساعت 2 باعث میشه بدنت ساعت خواب مشخصی نداشته باشه و همیشه موقع مطالعه کسل باشی. برای همین یکی از مهمترین گام ها برای داشتن روحیه بالا و  رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه تنظیم ساعت خوابته.

4.تعیین مکان مطالعه و مرتب کردن منابع

هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد” هر کنکوری و دانش آموزی هم برای اینکه بتونه تمرکز بالایی داشته باشه، باید جای مشخصی برای درس خوندن داشته باشه. حالا این مکان میتونه اتاق شخصی، کتابخونه، پانسیون یا… باشه. تو باید پشت میز بشینی و به مطالعه پشت میز  عادت پیدا کنی. همچنین بهتره که قبل از شروع مطالعه، کتاب ها و منابع درسی و کمک درسی رو مرتب کنی و وسایلی که استفاده نمی­‌کنی و اضافی هستن یا تمرکز حواس رو ازت می­گیرن رو از خودتون دور کنی.

 

انواع برنامه ریزی درسی دهم تجربی در 1403

انواع برنامه ریزی درسی برای پایه دهم از چند جهت مورد بررسی قرار می­گیره که باید به خوبی با هرکدوم آشنا بشی.

اول اینکه مبنای امتحانات تشریحی و موفقیت در مدرسه و کسب معدل ملاک قرار بگیره. در مرحله بعد علاوه بر اینکه مدرسه اهمیت داشته باشه برنامه ریزی کنکور برای کنکور دو سال بعد داشته باشی. البته اینکه فقط به فکر کنکور باشی و امتحانات و تشریحی خوانی رو در نظر نگیری با توجه به وضعیت تاثیر معدل و امتحانات تشریحی و تغییرات کنکور 1402 کاری غیر منطقی و غیرقابل قبوله. برای همین لازمه که تو انواع مدل های برنامه ریزی رو بشناسی و کارایی هرکدوم رو بخوبی متوجه بشی.

برنامه ریزی زمانی

برنامه ریزی زمانی اولین نوع برنامه ریزیه که خیلی وقته منسوخ شده و دیگه مورد استفاده قرار نمیگیره. در این نوع برنامه ریزی تو فقط با ویژگی زمان سروکار داری و خبری از حجم مطالعه دروست نیست. به عنوان مثال تو باید روز جمعه دو ساعت ریاضی بخونی همین!

برنامه ریزی حجمی

برنامه ریزی حجمی که دومین نوع برنامه ریزیه، برعکس برنامه ریزی زمانی روی حجم دروس تمرکز داره و هیچ توجه ای به زمان دروس نداره. در این نوع برنامه ریزی که به برنامه ریزی راهبردی آزمون هم معروفه باید روز جمعه فصل اول ریاضی رو بخونی. این نوع برنامه ریزی به دلیل عدم رعایت مقوله زمان، از شخصی سازی پایینی برخورداره و نمیتونه برای هر شخص راندمان مطالعاتی بالایی داشته باشه.

برنامه ریزی حجمی زمانی

برنامه ریزی حجمی زمانی ترکیبی از دو نوع برنامه ریزی حجمی و  برنامه ریزی زمانی هست که موجب شده بهترین نوع برنامه ریزی حال حاضر باشه. این نوع برنامه ریزی به این صورته که دقیقا مشخص میکنه دانش آموز چه حجم از درس رو توی چند ساعت باید بخونه. به عنوان مثال: توی این نوع برنامه ریزی باید روز شنبه طی دو ساعت بین بازه ساعت 16 الی 18، فصل اول درس زیست رو بخونی.

روش برنامه ریزی درسی دهم تجربی در 4 مرحله

به مهم ترین بخش این مطلب رسیدیم، در ادامه قراره 4 روش برنامه ریزی درسی برای سال دهم رو بهت آموزش بدیم و از اصول و قواعد اون باهات صحبت کنیم. این 4 گام، پله به پله تو رو آماده برنامه ریزی میکنه.

1- راهبرد نویسی

باید بدونی، برنامه مدرسه ای که در اون درس می­خونی به چه شکلیه؟ معلم ها درس ها رو در طول سال تحصیلی تا پایان سال چطور پیش می برند؟ یکی از مواردی که باید در راهبرد اصلی در نظر بگیری همین راهبرد مدرسه است، چون قسمت بزرگی از وقتت باید به خوندن و حل تکالیف و امتحانات درس های مدرسه اختصاص پیدا کنه.

در کنار برنامه مدرسه اگه آزمون آزمایشی شرکت می­‌کنی (که پیشنهاد میکنم حتی الامکان شرکت کنی) باید راهبرد آزمون رو هم در نظر بگیری، معمولا راهبرد آزمون ها مطابق با پیشروی دروس در مدرسه پیش می‌­رن اما شما باید اختلاف مباحث دو راهبرد را برای خودت در نظر بگیری و برای اون برنامه ریزی کنی.

درصورت اینکه کلاس درسی کنکوری یا حتی فوق برنامه (ورزش، موسیقی، زبان) داشته باشی این موارد را هم باید در راهبرد در نظر بگیری. فراموش نکن که باید راهبردت رو با توجه به شرایط زمانی و رویداد ها منعطف کنی (مثلا عید نوروز یا جشن عروسی یا اسباب کشی و…).

در نهایت با توجه به مواردی که ذکر شد باید یک راهبرد سالانه (یا حداقل ماهانه) برای خودت بنویسی که در اون مشخص باشه در هر برهه از زمان کجا قرار داری و کدوم قسمت ها رو قراره بخونی و به کجا رسیدی.

نکته خیلی مهم در نوشتن راهبرد اینه که حتما باید به توانایی و شرایط خودت دقت کنی! در غیر این صورت راهبردتون در مرحله اجرا با مشکلات جدی مواجه میشه.

مثلا باید تا پایان مهر نصف فصل 1 شیمی دهم فصل 1 و 2 زیست دهم و فصل اول فیزیک دهم و معادله رو از درس ریاضی دهم  رو قراره بخونی و در کنارش درس های عمومی رو همگام با مدرسه پیش ببری.

2- برنامه ریزی کنکوری و برنامه ریزی درسی دهم تجربی به صورت موازی

با توجه به جلسات مشاوره کنکور که از سوی بهترین مشاوران کنکوری آیدی نوین برگزار شده، در عین حال که داری برای دروس تشریحی مدرسه می­خونی و تکالیف رو انجام می‌­دی باید برنامه ای برای کنکور و تست داشته باشی. این دو زمان باید از هم در برنامت منفک باشن اما مباحثش ممکنه دقیقا شبیه هم باشن!

مثلا تو در برنامه این هفتت 19 ساعت رو به زیست خوندن اختصاص دادی، 9 ساعت از این زمان صرف تکالیف و تشریحی خوانی برای مدرسه قراره بشه و باقی قراره برنامه کنکوریت رو بسازه این دو مقوله ممکنه مباحثش یکی باشه ولی هدفش فرق داره.

3- تقسیم زمان

حالا موقعش رسیده تا یک روز هدف (مثال روز ازمون)، مجموع ساعت مطالعه خودت رو محاسبه کنی و زمان رو بین درس های مختلف تقسیم کنی. این موضوع رو با یک مثال بهت توضیح می­‌دیم:

“مثلا من روزی 5 ساعت درس میخونم و آزمون بعدی که روز هدف منه 2 هفته دیگست، مباحثی که از هر درس قراره بیاد و کار مدرسم مشخصه، من 5*14=70 ساعت در مجموع وقت دارم؛ میدونم که مدرسه حدود 25 ساعت از وقتم رو میگیره باقی میمونه 45 ساعت، حالا من این 45 ساعت رو باید بر اساس یکسری موارد بین 4 درس اختصاصی ازمونم تقسیم کنم.”

موارد تاثیر گذار در تقسیم زمان در برنامه ریزی درسی دهم تجربی

  1. حجم مباحث
  2. سختی مباحث
  3. زمانبری مطالعه تا رسیدن به تسلط
  4. اهمیت درس (ضریب در کنکور)

بازهم مثال بزنیم:

درس زیست در کنکور از ضریب 12 برخورداره و تعداد تستش هم در کنکور 50 تاست که از همه درس ها برای رشته تجربی بیشتره، بعلاوه اینکه ممکنه برای منه دانش آموز سخت باشه و زمان زیادی از من بگیره تا یاد بگیرم خب قاعدتا باید ضریبی رو براش درنظر بگیرم که در خور این درس باشه!

مثلا من باید با توجه به شرایطم 37 درصد از زمانم رو فقط به زیست اختصاص بدم: حالا 37 درصد 45 ساعت چقدر میشه؟ تقریبا 17 ساعت یعنی من از 70 ساعت باید 17 ساعت تو برنامه ام زیست بذارم.

سایر درس ها هم به همین منوال زمان کلی آن در برنامه ریزی درسی باید مشخص شود.

حالا موقشه از زمان هر درس قسمت های مختلف در نظر بگیریم:

این قسمت ها اعم از:

  • مطالعه دقیق
  • تست آموزشی
  • تست زمان دار
  • آزمونک
  • مرور و جبران

رو شامل میشه…

مثال رو ادامه بدیم، 17 ساعت رو تقسیم کنیم: مثلا من باید 5 ساعت رو برای مطالعه درسنامه و کتاب به صورت کنکوری در نظر بگیرم؛ 5 ساعت برای تست آموزشی 2 ساعت تست زمان دار و 5 ساعت برای مرور و جبران عقب افتادگی ها و…

نکته مهم اینکه یادت باشه تو تخمین هایی که میزنی باید دقیق باشی و مثلا نیای تایم مثلا تست رو به مرور اختصاص بدی! چون همه این موارد باید تو برنامت باشن. همین تقسیم بندی رو برای تایمی که برای خوندن مدرسه گذاشتی تو برنامت باید لحاظ کنی که اونم از اهمیت بالایی برخورداره.

4- چینش برنامه

در این بخش شما باید اول زمان سبک زندگیت رو مشخص کنید، یعنی چی؟ یعنی در طول هفته هر ساعت مشغول چه کار هایی هستی؟

بازهم مثال

“من شنبه صبح ساعت 6 و نیم از خواب بیدار میشم تا 7 صبحانه میخورم و میرم مدرسه تا ساعت 2 مدرسه هستم و از ساعت 3 تا 5 کلاس فیزیک دارم حالا من از ساعت 6 تا 10 شب تایم درس خوندن شنبه رو دارم. برنامه یکشنبه من فقط مدرسه رو داره و کلاسی نیست.”

باید بشینی همه این موراد رو برای خودت بنویسی، حالا زمان های خالی برای مطالعه مشخصه که به این صورتی که میگم باید پارت های مطالعاتیت رو قرار بدی

تعداد درس اختصاصی برای قسمت کنکور نباید از 2 تا بیشتر بشه؛ پارت های مطالعاتی نهایتا 1.5 ساعته باشه

حداقل 15 دقیقه استراحت بین پارت ها لازمه؛ تنوع درسی در کل نباید بیشتر از 6 درس باشه (مجموع مدرسه و کنکور)؛ مراحلی که در متد اجرای برنامه گفتم باید رعایت بشه؛ حالا موقشه که طبق این اصول برنامه 1 هفتت رو بچینی.

 

مهمترین دلایل عدم تداوم برنامه ریزی

دلیل عمل نکردن به برنامه ریزی چیه؟

یکی از مهم ترین دلایل عمل نکردن به برنامه ریزی، عدم رعایت حجم برنامه ریزی با توجه به توانایی ها و علایق خودته، خیلی از دانش آموزان بر خلاف صحبت های بهترین مشاوران کنکور تجربی زمانی که به صورت جدی شروع به درس خوندن میکنن با عدم رعایت توازن و در نظر گرفتن شرایطشون، برنامه حجیمی رو انتخاب میکنن و بعد از چند روز رعایت اون میگن ” اوه چه قدر درس خوندن سخته” و خیلی راحت بیخیال میشن. اگه احساس میکنی که برنامه ریزی که کردی برات سنگینه و نمیتونی از پسش بربیای یا تحت فشاری، بدون که توی موقعیت خطرناکی برای حفظ تداوم برنامه ریزیت هستی و به زودی بیخیالش می‌شی. پس بهتره که خیلی زود به فکر اصلاحش باشی و با یه مشاور رتبه برتر مشورت کنی تا بهت کمک کنه و برنامه ریزی که کردی رو اصلاح کنه.

 

سخن پایانی

برنامه ریزی دهم تجربی برای کسایی که قصد دارن توی رشته هایی مثل پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و… قبول بشن از اهمیت بالایی برخورداره. خیلی از رتبه برتر های موسسه کنکوری آیدی نوین که الان مشغول تحصیل در این رشته های پر متقاضی در بهترین دانشگاه های کشور هستند از این پایه برای کنکور برنامه ریزی کرده بودن. پس اگه توهم قصد داری که روزی به عنوان رتبه برتر رشته تجربی توی یکی از پر متقاضی ترین رشته کنکور تجربی در بهترین دانشگاه های کشور تجصیل کنی و بعد ها دانش آموز های زیادی به وسیله موفقیت تو انگیزه بگیرن، همین الان وقتشه! فرم زیر رو پر کن تا یکی از رتبه برتر های رشته تجربی که زمانی مثل تو بوده باهات تماس بگیره و از تجربیاتش بهت بگه و کمکت کنه به این رویایی که بهترین موقع شروعش همین الانه دست پیدا کنی. میدونی که بهترینارو برات آرزو میکنیم رفیق؟!

 

دریافت برنامه درسی دهم تجربی از رتبه برتر های کنکور

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

برنامه ریزی دهم تجربی یکی از مهمترین قدم ها برای رسیدن به موفقیت در این رشته پر طرفدار و سخت به حساب میاد. بهترین فرصت برای شروع، همین الانه! از وقتت به خوبی استفاده کن.

سوالات متداول

چطوری از دهم برای کنکور شروع کنیم؟

تحقیقتات از سال های گذشته نشون داده بیشتر رتبه برتر های سال های گذشته از سال دهم و یازدهم شروع به مطالعه برای کنکور کردند. در این مقاله به صورت کامل این قضیه رو توضیح دادیم.

آیا لازمه از سال دهم برم کلاس کنکور؟

نه این کار اصلا توصیه نمیشه، به جای این کار بهتره که از منابع آموزشی و همینطور از یک مشاور خوب استفاده کنید.

تغییرات جدید کنکور چه تاثیری روی اهمیت سال دهم گذاشته؟

با توجه به تغییرات جدید کنکور، معدل نهایی سال دهمتون به صورت مستقیم روی تراز نهایی تاثیر میزاره و اگه معدل سال دهمتون خوب نشه ترازتون افت میکنه.

 

2 replies on “برنامه ریزی درسی دهم تجربی”

profile avatarرقیه گفت:

سلام وقتتون بخیر
هزینه خاصی داره؟

profile avatar گفت:

درود
دوست عزیز لطفا اطلاعات خودت رو توی فرم وارد کن مشاورای آیدی نوین باهات تماس میگیرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }