آیدی نوین - راه های یادگیری عربی کنکور

راه های یادگیری عربی کنکور

سوال : عربی اصلا بلد نیستم، چه کار کنم؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن در ادامه مطلب

فایل صوتی

 

عربی طبیعتا درسی هست که خیلی از دانش آموزان رابطه ی خوبی با آن ندارند.دلیل اصلی آن این است که معلم -هایشان علاقه ای را که باید، به این درس ندارند و این علاقه را در دانش آموز ایجاد نکرده اند. اما فارغ از این مباحث چون از این درس نمرات خوبی نگرفتید، خیلی هم سمت این درس نمی روید و مطالب آن روی هم انباشته شده اند و عربی برای شما به یک غول تبدیل شده است. درصورتی که سعی کنید به عنوان یک درس عادی-حتی اگر از این درس بدتان می آید- با آن رفتار کنید. روزانه حداقل 20 تا 30 دقیقه برای این درس وقت بگذارید تا کم کم بتوانید هم جرقه ی علاقه را بدست آورید و هم توان یادگیری آن را بالا ببرید.

برای اینکه عربی بخوانید چه کار باید بکنید؟ عربی درسی هست که در کنار قواعد فهمیدنی که دارد، باید حفظیات خوبی هم داشته باشید؛ یعنی چون لغت می خواهید بخوانید، ترجمه ی بعضی از افعال را باید بدانید، پس از این طریق، هم باید لغات را خوب حفظ کنید و هم قواعد را خوب بفهمید.

1- حفظ کردن لغات هم مانند یادگرفتن یک زبان است که برای یادگیری لغات آن تنها احتیاج به مرور و تکرار دارد. می توانید از برگه های کوچک استفاده کنید؛ لغاتی را که فراموش می کنید را در جعبه هایی مانند لایتنر قرار دهید و یا جایی بچسبانید که همیشه در دسترس و دیدتان باشد و برایتان یادآوری شود. پس لغات حفظی در درس عربی تنها احتیاج به مرور و تکرار دارند و سختی خاصی ندارد.

2- اول از همه برای قواعد شما را راهنمایی می کنم به کتاب. شما برای اینکه قواعد عربی را بخوانید حتی اگر از پایه ضعیف هستید، باید از همان کتابی شروع کنید که از بیس برایتان شروع کرده است، حتی اگر از صرف فعل باشد، زیرا اگر شما یاد نگرفته باشید و از پایه ی دهم یا یازدهم شروع کنید، برایتان فایده ای ندارد. هیچ موردی ندارد، حتی اگر صرف فعل ها را هم نمی دانید از پایه ی نهم شروع کنید.

3- اول پایه ی خود را قوی کنید و بعد از آن کم کم، مطمئن باشید به تست زنی هم می رسید. بنابراین اول از همه از پایه ی کار شروع می کنید.اگر روزی نیم ساعت برای عربی وقت بگذارید، 10 دقیقه برای حفظ لغات،20 دقیقه برای قواعد؛ مطمئن باشید که جواب می گیرید.

4- کتاب درسی را که مطالعه کردید، حتما دو الی سه نمونه از تمرین های کتاب را که به صورت تشریحی هست را حل کنید تا قواعد در ذهنتان جا بیفتند. اگر می خواهید به مرور زمان تست بزنید، باید تست هایی را بزنید که طبقه بندی شده است مثل کتاب های گاج، که به ترتیب از سوالات آسان شروع شده است تا سوالات سخت.

5- سعی کنید دنبال این نباشید که شما جواب را پیدا کنید، تست های باز بزنید؛ یعنی تا زمانی که عربی را متوجه نشدید و درحال خواندن آن هستید و درحال برطرف کردن ضعف هایتان هستید، جواب سوال را مشخص کنید؛ هیچ احتیاجی به گرفتن تایم نیست و به تعداد فراوان،20،30،40،50 هرچقدر که توان دارید از تست های باز استفاده کنید؛ یعنی مشخص کنید که جواب چه هست، اما تحلیل کنید که چگونه به این پاسخ رسیده است. مطمئن باشید این روش در 1 الی 2 ماه برای شما جواب می دهد.

به قلم استاد مریم آدم_پیرا، مشاور ارشد رشته انسانی دپارتمان کنکوری IDN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }