آیدی نوین - 10 راز موفقیت دانش آموزان

10 راز موفقیت دانش آموزان

راه حل کلیدی برای تبدیل شدن به یک دانش آموز موفق این است که یاد بگیریم چگونه هوشمندانه تر مطالعه کنیم نه اینکه سخت تر و بیشتر درس بخوانیم. شما هرچقدر بیشتر در تحصیلتان پیشرفت کنید، بیشتر به این حقیقت پی می برید.

10 راز موفقیت دانش آموزان

10 راز موفقیت دانش آموزان

مطالعه به مدت یک یا دو ساعت در روز معمولا برای موفق شدن در سطح دبیرستان و کسب نمرات راضی کننده کافی است اما برای ورود به دانشگاه و یا تحصیلات در دوره دانشگاه این مدت زمان در روز کافی نیست بخصوص اگر ندانید چگونه هوشمندانه تر مطالعه کنید.
دانش آموزانی که با صرف کمترین تلاش با موفقیت از دوره مدرسه عبور می کنند موارد استثناء هستند. بخش عظیمی از دانش آموزان با مطالعات سخت و استفاده از روش های مطالعه موثر موفق به گذراندن دوران مدرسه می شوند. ده روش مطالعه ای که توسط دانش آموزان موفق در مدرسه استفاده شده در زیر عنوان شده است. پس اگر می خواهید یک دانش آموز موفق باشید ناامید نشوید، از پا ننشینید و فقط تلاش کنید تا هر یک از ده موردی که در ادامه گفته می شود را انجام دهید و خواهید دید که نمرات شما چقدر افزایش پیدا خواهد کرد و علم و دانش شما بیشتر می شود و توانایی تان در یادگیری و درک کامل اطلاعات بهبود پیدا می کند.

1- تمام مطالب مطالعه را تنها در یک جلسه نگنجانید.
اگر تا حالا برایتان پیش آمده که شب هایی تا دیروقت و به سختی خود را بیدار نگه دارید تا بتوانید مطالعه کنید؟ اگر اینطور بوده است اکنون زمان آن است که این عادت را ترک کنید. دانش آموزان موفق معمولا انرژی خود در زمان های کوتاه مطالعه تقسیم می کنند و به ندرت پیش می آید که تمام مطالعه خود را به یک یا دو جلسه موکول کنند. اگر می خواهید یک دانش آموز موفق باشید لازم است که در روند مطالعه دروس خود مستمر و مداوم مطالعه کنید و برنامه ای منظم و در زمان های کوتاه داشته باشید.

2- برای مطالعه خود برنامه ریزی داشته باشید.
دانش آموزان موفق زمان های برنامه ریزی شده بخصوصی برای مطالعه در طول هفته دارند و به طور جدی برنامه خود را رعایت می کنند. دانش آموزانی که معمولا مطالعه پراکنده و نامنظم دارند نمی تواند به خوبی دانش آموزان با برنامه ریزی دقیق نتیجه بگیرند. حتی اگر تمام وقت شما درگیر مطالعه درسی تان شده باشد با تنظیم برنامه ای هفتگی و تعیین کردن چند روز بخصوص از هفته و اختصاص آن به مرور درس هایتان به شما کمک می کند که خودتان را به رعایت برنامه ریزی عادت دهید تا در درازمدت در تحصیلات خود موفق باشید.

3- مطالعه مداوم و مستمر داشته باشید.
اگرچه که داشتن برنامه ریزی و مطالعه طبق برنامه بسیار مهم است اما ایجاد یک عادت روزانه و مداوم برای مطالعه نیز اهمیت دارد. وقتی که شما هر روز و هر هفته درس بخوانید این عادت به بخشی از زندگی روزمره تان تبدیل می شود. دراین صورت شما از نظر فکری و روحی برای هر ساعتی از زمانبندی مطالعه بیشتر آماده می شوید و هر جلسه از مطالعه تان پربارتر خواهد بود. هر چندیکبار اگر به دلیل وقوع اتفاقات غیرمنتظره مجبور به تغییر برنامه ریزی خود شدید مشکلی نیست اما سعی کنید بلافاصه بعد از پشت سرگذاشتن این اتفاقات به روند عادی خود برگردید.

4- هر ساعت مطالعه باید هدف خاص خودش را داشته باشد.
مطالعه صرف، بدون داشتن هدفی مشخص چندان موثر و مفید نیست. شما دقیقا باید بدانید که در هر جلسه از مطالعه به چه هدفی می خواهید دست یابید. قبل از شروع به مطالعه برای هر جلسه از برنامه ریزی تان هدفی تعیین کنید که هدف نهایی تان از درس خواندن را در درازمدت حمایت کند (مثلا 30کلمه در هر جلسه حفظ کنید تا در بخش واژگان آزمون زبان اسپانیایی که پیش رو دارید نمره الف بگیرید.)

5- هرگز برنامه ریزی تان را به تعویق نیندازید.
معمولا بیشتر دانش آموزان به بهانه جذاب نبودن موضوع درس و علاقه نداشتن به آن، داشتن کارهای ضروری دیگر یا فقط به بهانه سخت بودن درس مورد مطالعه، به راحتی ساعت مطالعه خود را لغو می کنند و به وقت دیگری موکول می کنند. اما دانش آموزان موفق هیچ گاه برنامه مطالعه خود را به تعویق نمی اندازند. اگر شما مطالعه تان را به وقت دیگری موکول کنید از تاثیرگذاری درس خواندن تان کم می شود و درنتیجه نمی توانید به اهداف برنامه ریزی شده تان دست پیدا کنید. عواقب دیگر موکول کردن مطالعه به آینده این است که بعدها دچار کمبود وقت می شوید و درنتیجه شتاب زده مطالعه می کنید و شتابزدگی هم عاملی برای ایجاد خطا در یادگیری است.

6- از سخت ترین قسمت کتاب شروع کنید.
چون سخت ترین موضوع کتاب یا مشکل ترین تکلیف تان به بیشترین میزان انرژی ذهنی و بیشترین تلاش نیاز دارد پس بهتر است ابتدا با این قسمت شروع کنید. زمانی که بتوانید سخت ترین قسمت کار را انجام دهید انجام باقی مانده کار بسیار راحت تر خواهد بود. شاید باور نکنید اما شروع مطالعه از سخت ترین قسمت به شدت تاثیرگذاری جلسات مطالعه تان را افزایش می دهد و عملکرد تحصیلی تان را بهبود می بخشد.

7- قبل از انجام تکالیف تان همیشه یاداشت های قبلی تان را مرور کنید.
البته قبل از مطالعه یادداشت هایتان باید یاداشتی از قبل داشته باشید تا آنها را مرور کنید. همیشه سعی کنید سرکلاس نکات کلیدی را یادداشت کنید. قبل از شروع مطالعه تان یا قبل از انجام تکالیف تان این نکات را کاملا مرور کنید تا بتوانید تکالیف تان را به درستی و به طور کامل انجام دهید. مرور نکات و یادداشت های قبلی به شما کمک می کند تا موضوعات مهمی را که قبلا یاد گرفته اید دوباره یادآوری کنید و مطمئن باشید که با این کار مطالعه هدفمند تر و مفیدتری خواهید داشت.

8- اجازه ندهید هیچ چیزی تمرکزتان را از بین ببرد.
هرکسی ممکن است با هرچیزی تمرکز خود را از دست بدهد. مثلا روشن بودن تلویزیون یا سروصدای اعضای خانواده ممکن است حواستان را پرت کند. با این حال برای بعضی افراد سکوت مطلق هم ممکن است حواسشان را پرت کند و برای مطاله بهتر نیاز به وجود کمی سروصدا دارند. اگر در حین مطالعه حواستان پرت شود آنگاه 1) رشته افکارتان پاره می شود (2) تمرکزتان را از دست می دهید که هردوی اینها باعث می شوند که مطالعه ی بی فایده و بی ثمری داشته باشید. پس سعی کنید مکان مناسبی برای مطالعه پیدا کنید تا حواستان پرت نشود و تمرکزتان را از دست ندهید. این مکان برای برخی افراد ممکن است گوشه کتابخانه و درسکوت و برای برخی دیگر در مکانی عمومی و میان کمی سروصدا باشد.

9- از تاثیر مطالعه گروهی بهره ببرید.
آیا تابحال این جمله معروف را شنیده اید که « ذهن دو نفر بهتر از یک نفر کار می کند»؟ بخصوص وقتی که گروهی مطالعه کنید این جمله کاملا صدق می کند. با مطالعه گروهی می توانید (1) زمانی که درگیر فهمیدن مفهومی هستید از دیگران کمک بگیرید، (2) تکالیف تان را سریع تر به پایان برسانید، و (3) به دیگران هم آموزش دهید که درنتیجه هم به دیگران و هم به خودتان کمک می کنید تا مطالب در ذهنتان کاملا جا بگیرد. هرچند اگر دانش آموزان و اعضای گروه با آمادگی در سر جلسات مطالعه حاضر نشوند و برای مطالعه چارچوب نداشته باشند ممکن است مطالعه گروهی بی تاثیر شود. دانش آموزان جدی و پرتلاش از گروه ها به شکل موثری استفاده می کنند.

10- آخرهفته را به مرور یاداشت ها و یادگیری هایتان اختصاص دهید.
دانش آموزان موفق همیشه سعی می کنند مطالبی را که در طول یک هفته یاد گرفته اند را روزهای آخر هفته مرور کنند. با این شیوه آنها می توانند به خوبی برای یادگیری مفاهیم جدیدی که وابسته به مطالب و یادگیری های پیشین و هفته های قبل است، آمادگی داشته باشند.
ما به شما اطمینان می دهیم که اگر این عادت های مطالعه ای که در بالا ذکر شده را در خود ایجاد کنید، قطعا شاهد پیشرفت در موفقیت های تحصیلی تان خواهید بود.

1 reply on “10 راز موفقیت دانش آموزان”

profile avatarام گفت:

عالیه واقعاََ استفاده کردم!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }