آیدی نوین - 10 راز موفقیت دانش آموزان

10 راز موفقیت دانش آموزان

10 راز موفقیت دانش آموزان

همه دانش آموزان در طول سال تحصیلی خود با برنامه ریزی درسی درست سعی می‌کنند در درس‌های خود موفق باشند و پله های ترقی را طی کنند. به همین خاطر همیشه برایشان سوال پیش می آید که  دانش آموزان موفق چگونه درس می‌خوانند؟ رمز موفقیت شاگرد اول کلاس چیست؟ ما در این مقاله به سوال شما پاسخ میدهیم و 10 راز موفقیت دانش آموزان را شرح می‌دهیم. اگر می خواهید یک دانش آموز موفق باشید، بهترین راه این است که ناامید نشوید و دست از تلاش خود برندارید و از این 10 راز موفقیت دانش آموزان  استفاده کنید که در نهایت متوجه می‌شوید که روز به روز در درسهای خود به موفقیت بیشتری دست پیدا می‌کنید و توانایی تان در یادگیری و درک کامل اطلاعات بهبود پیدا می‌کند.

 

10 راز موفقیت دانش آموزان

موفقیت دانش آموزان در طول سال تحصیلی به تلاش مداوم و برنامه ریزی درسی صحیح بستگی دارد. در ادامه به 10 راز موفقیت دانش آموزان زرنگ اشاره می‌کنیم که جزو عادات برتر دانش آموزان موفق می‌باشد.

1. مطالعه مطالب درسی را در یک جلسه انجام ندهید

اگر شما جزو دانش آموزانی هستید که شبها تا دیروقت بیدار می‌مانید و درس می‌خوانید، پیشنهاد می‌کنم که این عادت را ترک کنید!

دانش آموزان موفق ایرانی، معمولا انرژی خودشان را برای درس خواندن در طول روز به مدت زمان‌ های کوتاه تقسیم می‌کنند و به ندرت پیش می‌آید که کل زمان مطالعه خود را به یک یا دو روز موکول کنند. اگر می‌خواهید یک دانش آموز موفق باشید باید روند مطالعه دروس شما به صورت مستمر و مداوم باشد و برنامه ریزی درسی منظم خود را به زمان های کوتاه تقسیم کنید.

2. برای مطالعه خود برنامه ریزی داشته باشید

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت دانش آموزان برنامه ریزی درسی صحیح و اصولی است. دانش آموزان موفق زمان های برنامه ریزی شده به خصوصی برای مطالعه دروس خود دارند که به طور جدی آن را رعایت می کنند. دانش آموزانی که معمولا به صورت پراکنده و نامنظم درس می‌خوانند و طبق برنامه ریزی درست پیش نمی روند در اکثر اوقات نمی‌توانند موفق بشوند. اگر میخواهید موفق شوید، باید هر روز برای مطالعه دروس، استراحت و تفریح خود برنامه ریزی داشته باشید و روزانه دو الی سه ساعت را به مطالعه دروس اختصاص بدهید.

دریافت برنامه ریزی کنکور از رتبه برتر های کنکور

با پر کردن فرم زیر برنامه ریزی درسی مخصوص خودت برای موفقیت در سال تحصیلی و آمادگی برای سال کنکور را از مشاوران رتبه برتر آیدی نوین دریافت کن:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن!

 

3. مطالعه مداوم و مستمر داشته باشید

راز موفقیت دانش آموزان زرنگ در درس ها این است که هر روز به صورت عادت روزانه، بخشی از وقت خود را به مطالعه و مرور مباحث درسی بپردازید. وقتی که شما هر روز درس بخوانید این عادت به بخشی از زندگی روزمره‌تان تبدیل می‌شود و شما از نظر فکری و روحی طبق زمانبندی خاص برای مطالعه آماده می شوید.

4. هر ساعت مطالعه باید هدف خاص خودش را داشته باشد

صرفا مطالعه بدون داشتن هدف مشخص چندان موثر و مفید نیست و تعیین هدف یکی از رازهای موفقیت دانش آموزان است. دانش آموزان موفق برای مطالعه دروس خود باید اهدف بلند مدت و کوتاه مدت داشته باشند.

اهداف کوتاه مدت یک دانش آموز موفق به این صورت است که هر روز طبق روتین روزانه خود برای مطالعه و استراحت خود برنامه ریزی می‌کند و طبق آن پیش می‌رود. بعنوان مثال هدف کوتاه مدت دانش آموز موفقی به این صورت است که باید در طول روز یک فصل از کتاب درسی را مطالعه کند پس در نتیجه برای آن برنامه ریزی می‌ کند تا به نتیجه برسد.

اهداف بلند مدت دانش آموز موفق به این صورت است که برای آینده تحصیلی خود هدف تعیین می‌کند و در طول سال تحصیلی برای رسیدن به آن تلاش می‌کند. مثلا دانش آموزی قصد دارد در آینده در رشته دانشگاهی موردعلاقه خود ادامه تحصیل بدهد پس در نتیجه در طول سال با برنامه ریزی کنکور تلاش می‌کند تا در کنکور رتبه خوبی بدست بیاورد و به هدف موردنظر خود برسد.

5. هرگز برنامه ریزی درسی خودتان را عقب نیندازید

معمولا بیشتر دانش آموزان به دلایل و بهانه های مختلف ممکن است برنامه ریزی درسی خودشان را به تعویق بیندازند و مجبور می‌شوند مطالعه دروس خودشان را به روزهای بعد یا شب امتحان موکول کنند که در نتیجه دچار کمبود وقت و شتاب‌زدگی در هنگام مطالعه و استرس شب امتحان می‌شوند.

اما فعالیت روتین یک دانش آموز موفق به این صورت است که همیشه طبق برنامه ریزی روزانه خود پیش می‌رود و برای او عادت شده است که تحت هیچ شرایطی برنامه ریزی خود را به هم نزند. نکته قابل توجه این است که اگر به دلایل مختلف و وقوع اتفاقات غیرمنتظره مجبور شوید برنامه ریزی خودتان را تغییر دهید جای نگرانی نیست، اما سعی کنید بلافاصله بعد از پشت سرگذاشتن اتفاقات، مجددا طبق برنامه ریزی به روند عادی خود ادامه بدهید.

6. مطالعه را با مباحث دشوار و سخت شروع کنید!

معمولا در هنگام شروع مطالعه انرژی بیشتری دارید به همین دلیل ابتدا فصل‌های سخت و مشکل را مطالعه می‌کنید این کاری است که یک دانش آموز هدفمند انجام میدهد، این کار عملکرد تحصیلی شما را افزایش خواهد داد.

از آنجایی که مطالعه مباحث سخت کتاب درسی، ذهن دانش آموز را بیشتر به چالش می‌کشد و نیاز به تلاش بیشتری دارد، اگر شروع مطالعه خود را از مباحث سخت و مشکل استارت بزنید مطالعه مباحث درسی باقی مانده برای شما راحت تر خواهد بود.

7. در کلاس از جزوه نویسی استفاده کنید

جزوه نویسی و خلاصه نویسی نقش مهمی در یادگیری مطالب و تقویت حافظه دارد و یادگیری شما را دوبرابر می‌کند. سعی کنید حضور فعالانه و منظم در کلاس داشته باشید و در هنگام تدریس مباحث درسی، از جزوه نویسی استفاده کنید تا در روزهای بعد، برای مطالعه خود بتوانید در کنار کتاب درسی از جزوه هم استفاده کنید. اگر در هنگام یادگیری مطالب، دچار ابهام یا مشکلی شدید همان لحظه از معلم سوال کنید تا برای شما رفع اشکال کند.

در هنگام انجام تکالیف، جزوه را کاملا مرور کنید تا بتوانید تکالیف تان را به درستی و به طور کامل انجام دهید. مرور نکات و یادداشت‌های قبلی به شما کمک می‌کند تا موضوعات مهمی را که قبلا یاد گرفته اید دوباره برای شما یادآوری شود در نتیجه مطالعه هدفمند تر و مفیدتری خواهید داشت.

اگر میخواهید مطالب وارد حافظه بلند مدت شما بشود پیشنهاد می‌کنیم مطالب و تکالیف کلاس درسی را، همان روز بعد از پایان کلاس مطالعه کنید و از روش پیش‌خوانی استفاده کنید. مطالعه مقاله تقویت حافظه برای درس خواندن به شما در این زمینه کمک بزرگی می‌کند.

8. اجازه ندهید هیچ چیزی تمرکزتان را از بین ببرد، راز موفقیت دانش آموزان زرنگ!

یکی دیگر از رازهای موفقیت دانش آموزان زرنگ تمرکز روی مطالعه است. اگر دانش آموزان در حین مطالعه حواسشان پرت سایر موارد شود تمرکز خود را روی مطالعه از دست می‌دهند و رشته افکارشان پاره می‌شود که در نهایت مطالعه بی فایده و بی ثمری خواهند داشت، پس سعی کنید مکان مناسبی برای مطالعه پیدا کنید. این مکان برای برخی افراد ممکن است گوشه کتابخانه و درسکوت و برای برخی  دیگر در مکانی عمومی و میان کمی سروصدا باشد. اما توصیه ما به شما این است که تا حد امکان از مواردی که میتواند باعث حواس‌پرتی شما شود دوری کنید.

عوامل مختلفی نظیر تلفن همراه، تلویزیون، صدای محیط و… باعث از دست دادن  تمرکز شما در هنگام درس خواندن و حواس پرتی می‌شوند اما بعضی از دانش آموزان عادت دارند در مکان های شلوغ مطالعه کنند و سکوت مطلق حواسشان را پرت می‌کند و برای مطاله بهتر نیاز به وجود کمی سروصدا دارند.

9. از تاثیر مطالعه گروهی بهره ببرید.

آیا تا به‌حال این جمله معروف را شنیده اید که « ذهن دو نفر بهتر از یک نفر کار می کند»؟ بخصوص وقتی که گروهی مطالعه کنید این جمله کاملا صدق می کند. اعضای فعالیت های گروهی باید شامل دانش آموزان جدی و پرتلاش باشند و اگر دانش آموزان و اعضای گروه برای مطالعه دروس خود چارچوب و آمادگی نداشته باشند، مطالعه گروهی بی ارزش و بی تاثیری خواهد بود.

مطالعه گروهی مزایای زیادی دارد که به چند مورد آنها اشاره می‌کنیم:

 • با هم فکری هم‌کلاسی های خود مطالب بیشتری یاد می‌گیرید.
 • تکالیف خود را سریع تر به پایان می‌رسانید.
 • اگر مطالب درسی را به اعضای گروه آموزش بدهید باعث می‌شود بیشتر در حافظه شما باقی بماند.
 • میزان رقابت و تلاش شما را برای درس خواندن بیشتر شود.
 • اگر در یادگیری مطلبی به مشکل برخوردید و سوالی برای شما پیش آمد می‌توانید با کمک همکلاسی های خودتان به رفع اشکال آن بپردازید.

10. آخرهفته را به مرور یاداشت ها و یادگیری هایتان اختصاص دهید

یکی از مهم ترین تکنیک های مرور این است که مباحثی که طی هفته یادگرفتید را آخر همان هفته مجددا مرور کنید. با این استفاده از این روش، برای یادگیری مفاهیم جدیدی که وابسته به مطالب قبلی هستند، آمادگی بیشتری خواهید داشت.

به شما اطمینان میدهیم که اگر به مرور عادت های درست را جایگزین عادت های غلط مطالعه خود کنید و از نکات بالا به خوبی استفاده کنید، شاهد پیشرفت چشمگیری در وضع تحصیلی خودتان خواهید بود.

 

چگونه در امتحانات موفق شویم؟

برای موفقیت در امتحانات علاوه بر رازهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم سعی کنید استرس خود را کنترل کنید و در آرامش مطالعه کنید. یکی از راه حل های رهایی از استرس جلوگیری از انباشته شدن مباحث سال تحصیلی برای شب امتحان است. یعنی شما با مطالعه و مرور درست مباحث میتوانید آنها را به خوبی یاد بگیرید و به حافظه بلند مدت خود بسپارید. شما برای مرور درست مطالب میتوانید از منحنی ابینگهاوس استفاده کنید. این منحنی که به منحنی فراموشی هم معروف است در واقع متدی برای مطالعه و مرور مباحث در بازه های زمانی مختلف را توضیح می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانید از فراموشی مطالب درسی پس از مطالعه جلوگیری کنید.

در این شرایط دیگر نیازی به مطالعه با استرس زیاد در شب امتحان نیست و شما شب امتحان را به مرور و جمع بندی صحیح اختصاص می‌دهید.

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به شما اصولی که برای کسب موفقیت در دوران تحصیل خود نیاز دارید را به شما توضیح دهیم. اگر برای برنامه ریزی و اجرای آن مشکل دارید و خصوصا اگر برای کنکور آماده میشوید میتوانید از مشاوران ما در آیدی نوین کمک بگیرید.

 

سوالات متداول

 1. چطور در امتحانات موفق شویم؟
  موفقیت در دوران تحصیل و امتحانات تکنیک های مختلفی دارد. یکی از مهم ترین تکنیک های موفقیت در امتحانات برنامه ریزی درسی مناسب و کنترل استرس است که در این مطلب به طور کامل در مورد آن توضیح دادیم.
 2. روش پیش خوانی کردن به چه صورت است؟
  روش پیش خوانی در موفقیت دانش آموزان در امتحانات تاثیر بسزایی می‌گذارد و به این صورت است که دانش آموزان مبحث جدیدی که معلم می‌خواهد تدریس کند را یک روز قبل مرور کوتاهی می‌کنند.

1 reply on “10 راز موفقیت دانش آموزان”

profile avatarام گفت:

عالیه واقعاََ استفاده کردم!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }