آیدی نوین - افزایش سرعت مطالعه کنکوری ها با 5 راهکار عالی

افزایش سرعت مطالعه کنکوری ها با 5 راهکار عالی

افزایش سرعت مطالعه برای کنکور

اگه از لاک پشتی درس خوندن خسته شدی میخوایم 5 راهکار برای افزایش و بالا بردن سرعت مطالعه بهت یاد بدیم که با صرف زمان نصف و حتی کمتر، بتونی درسات رو بخونی. با این کار برنامه ریزی برای کنکور برات خیلی راحت تر میشه. پس با ما در موسسه مشاوره کنکور آیدی نوین همراه باش.

نویسنده این مقاله، دکتر فرزاد سلیمی، دانشجوی پزشکی و مشاور آیدی نوین:

فرزاد سلیمی ، پزشکی سمنان

برای دریافت برنامه شخصی و راهکارهای افزایش سرعت مطالعه، فرم زیر رو پر کنید و از دکتر سلیمی و سایر مشاوران IDNovin، مشاوره دریافت کنید :

چرا سرعت مطالعه مون برای کنکور پایینه؟

خیلی از بچه‎‌های کنکوری همیشه این سوال رو میپپرسن که سرعت مطالعمون کمه ، ما کم میخونیم، چرا هرچی میخونیم پیشروی نمیکنیم، پس کی قراره خیلی خوب بخونیم؟ اگه با این سرعت بخونم که اصلا تموم نمیشه یک دور تا کنکور.

اینا سوالایی هستش که یک فرد کنکوری عجول در اول مسیر درس خوندش همیشه به ذهنش میاد و اگه نتونه خودش رو زود جمع جور کنه به ماه اول نکشیده خسته میشه و از ادامه مسیر دلسرد میشه  و شرمنده خودش و آرزوهاش میشه

سرعت مطالعه یک چیز نسبی هست :

قبل از اینکه وارد راهکارها بشیم باید بدونی که سرعت یک چیز نسبی هستش و هیچ کسی نمیتونه تعیین کنه کی سرعتش خیلی بالاس یا کی لاک پشتیه.

مورد دومی که باید حواست بهش جمع کنی اینکه پایه درسیت چطوره؟ دهم و یازدهمت رو کنکوری خوندی؟ اگه پایه درسی خوبی داری و از پایه دهم یا یازدهمت به فکر کنکورت بودی پس الان میتونی با سرعت قابل قبولی بری جلو.

اما اگه تازه شروع کردی برای کنکور خوندن تا حداقل 2ماه نباید غر بزنی که سرعتم کمه وای اگه اینجوری باشه بدبخت میشم، وای چرا پیشرفت نمیکنم ، اگه بخوای از همین اول کار به این افکار مزخرف فکر کنی کلاهت پس معرکس کنکوری جان.

اهمیت آرامش روحی و ذهنی در افزایش سرعت مطالعه :

توی مسیر موفقیت در کنکور یکی از فاکتورهای موثر و اصلی عامل آرامش روحی و ذهنی هستش که خیلی خیلی بهتون کمک میکنه تا توی این راه حسابی موفق بشید. پس اگه تازه شروع کردی به درس خوندن و تازه توی مسیر کنکور وارد شدی بجای اینکه غر بزنی سعی کن روی پیشرفت خودت و بالا بردن توانایی‌های شخصی خودت تمرکز کنی . سعی کن هر روز یک نسخه جامع و کامل تری از خودت باشی و آپدیت بشی عزیزدلم

نقش تمرکز در بالا بردن سرعت مطالعه :

اولین و مهم‌ترین کاری که برای بالا بردن سرعت مطالعت لازم داری انجام بدی اینه که تمرکز کافی داشته باشی بقیه مواردی که بعدا میگیم بیشتر جنبه کمکی داره و راهکار فرعی هستش اما مهم ترینش بالا بردن تمرکزته. افزایش تمرکز راه کارهای مختلفی داره که تو مقاله افزایش تمرکز برای کنکور بطور مفصل تر دربارش صحبت کردیم اما درهمین حد بدون که وقتی میخوای شروع کنی به درس خوندن نباید با اعصاب خورد یا با فکری که بهم ریختس شروع کنی به درس خوندن.

آرامش ذهن برای افزایش سرعت هنگام درس خواندن:

باید ذهنت رو آروم کنی و یاد بگیری که با چه کاری ذهنت آروم میشه. اینجاس که همیشه میگیم خودشناسی خیلی توی پیشرفتتون تاثیر داره. یکی ذهنش با شعر خوندن آروم میشه، یکی ذهنش با نقاشی کشیدن آروم میشه، یکی ذهنش با آشپزی کردن حتی پختن دوتا تخم مرغ آروم میشه و…..

خلاصه اینکه سعی کن خودت رو یاد بگیری وبا یک ذهن آروم که تمام دغدغش درس خوندن و پیشرفت هستش بری سراغ درس.

برای دریافت برنامه شخصی و راهکارهای افزایش سرعت مطالعه، فرم زیر رو پر کنید و با دکتر سلیمی و سایر مشاوران IDNovin دریافت کنید :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

راه های افزایش سرعت مطالعه برای کنکور :

خب دیگه از بالای منبر بیام پایین و یکم کاربردی تر باهم صحبت کنیم . بریم درمورد راهکارهای که سرعت مطالعه رو افزایش میدن صحبت کنیم. اگه بخوایم درس خوندن رو به ساختن یک برج بزرگ توی مغزمون تشبیه کنیم باید سعی کنیم موارد زیر رو رعایت کنیم تا این برج ز1ودتر ساخته بشه

1- کشیدن نقشه مطالعاتی نسبت به اون درس

خیلی برامون پیش اومده که وقتی میخوایم یه مطلبی رو بخونیم همینجوری بصورت دیمی وبشکه‌ای شروع میکنیم به خوندن و اصلا پیش بینی نمیکنیم که قراره چی بخونیم در ادامه و داستان چی هستش.

کشیدن یک نقشه مطالعاتی بهت کمک میکنه تا قبل از اینکه وارد اون درس یا مبحثی که میخوای بخونی بشی یک پیش فرضی ذهنی داشته باشی و مغزت اطلاع داشته باشه که قراره چی بخونیم. دیدی قبل از اینکه یک خونه یا جاده‌ای رو بخوان بسازن قبلش نقشش رو تهیه میکنند؟ الان هم دقیقا شما قراره یک  برجی رو توی ذهنت بسازی پس بهتره که نقشش رو از قبل کشیده باشی تا طبق نقشه جلو بری

خب حالا چجوری نقشه مطالعاتی بکشیم؟ خیلی سادس روش بعدی رو بخون تا بهت توضیح بدم

2- سطحی خوانی یا روزنامه خوانی:

اول از همه بیا اون قسمتی که برای خودت مشخص کردی بخونی رو یک دور در حد نیم ساعت روخونی کن تا مغزت باهاش اشنا بشه و بعد دوباره برگرد از اول حالا پاراگراف به پاراگراف دقیق بخون. تو این روش شما وقتی یک دور فوری میخونی مغزت با کلمات آشنا میشه

 بعد حالا بیا یک کاغذ یا دفتر بردار و سرفصل‌هایی که از روش خوندی رو بنویس و سعی بصورت نمودار درختی این سرفصل ها رو بهم ارتباط بدی که وقتی داری خوب و دقیق میخونی درست حسابی به مطبی که میخونی واقف باشی و هعی دوباره نخوای برگردی عقب

3- داشتن ذهنیت شفاف نسبت به اون پارت مطالعاتی:

نمیدونم یادتون میاد یا ن ولی وقتی میخواستن برج میلاد رو بسازن یه تایمر بزرگ گذاشته بودن و روش نوشته بودن فلان روز مونده تا اتمام ساخت برج میلاد.

حالا داستن درس خوندن هم همینه وقتی شما وارد یک مبحثی میشی از قبل تایمرش رو توی ذهنت فعالش کن. یعنی این که فک کنید که ساعت 10 تا 12 قراره زیست بخونی. قبل از اینکه ساعت 10 بشه بیا برای خودت مشخص کن که با توجه به شرایط خودت برات خوبه که توی این 2 ساعت یک درس مفهومی و پرنکته مثل زیست  شناسی رو 3یا 4صفحه ازش بخونی و برای خودت یک حداقل و حداکثری تعیین کن که برای اون حداکثر تلاش کنی و اگه تونستی بهش برسی یک جایزه کوچیک برای خودت درنظر بگیر اگه هم که نرسیدی فدای سرت اصلا مهم نیست ولی باید حواست باشه که دفعه بعدی که اون درس رو میخونی خودت رو ارتقا بدی

برای دریافت برنامه شخصی و راهکارهای افزایش سرعت مطالعه، فرم زیر رو پر کنید و با دکتر سلیمی و سایر مشاوران IDNovin دریافت کنید :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

4- وسواس مطالعاتی ممنوع:

امان از دست این وسواس مطالعاتی. یعنی یکی از خانمان براندازترین ( اعتیاد نیست) مشکلات دانش آموزای ما همین وسواس هستش البته اینکه معتادا نمیگیرن هم تاثیر قابل توجهی داره. ببنید بچه‌ها متاسفانه یا خوشبختانه حجم مطالب کنکور فوق‌العاده بالا هستش و این ترس شما از فراموشی کاملا طبیعی هستش.

مغز ما که کامپیوتر نیست که با یک دور خوندن همه چیز رو یادش بمونه. پس توی دورهای اول درس خوندنت این مضوع رو کاملا فراموش کن وفقط فکرت به این باشه که بتونی  آموزش صحیح ببینی و به نوعی آجرهای اولیه  برجی که قراره بسازی رو محکم بذاری سرجاش و مطمئن باش با یک برنامه مناسب میتونی بهش برسی

5- معلم‌ شو :

اگه مقاله های من رو خونده باشید حتما همیشه فهمیدید که روی درس دادن خیلی تاکید میکنم. اینو من نمیگم تمام تحقیقات و پژوهش‌ها نشون دادن که اوج یادگیری زمانی اتفاقی میوفته که شما اون مطلبی رو که خوندی تدریس کنی و زیروخمش رو یاد بگیری اون وقت دیگه عمراااا یادت بره. خب این چه ربطی به بالا بردن سرعت مطالعه داره؟ عجله نکن گل من!!!!

لیدیز اند جنتلمن عزیز اگه بتونی به این توانایی برسی که مطلبی که خوندی رو تدریس کنی( مهم نیست برای کی تدریس کنی مثلا بشین جلو آیینه برای خرزو خان درس بده)  توانایی‌های مطالعاتیت بالا میره و میتونی  دفعه بعدی که میخوای اون مطلب رو بخونی حسابی و سریع از پسش بربیای و مرورش کنی

کلام آخر : روش مخصوص خودت رو داشته باش

خب بچه‌ها چنتا روش باهم مرور کردیم.مطمئنا روش‌های زیادی وجود داره که میتونه هردانش آموزی روش مخصوص به خودش رو داشته باشه.

فقط ازت میخوام نا امید نشی و به جنگیدن و تلاش کردن تا آخر مسیر ادامه بدی و اجازه ندی که مشکلاتی که توی این مسیر بلند و سخت(نه پیچیده) زمین بزنتت. هرمشکلی که پیش میاد حتما راه حل داره فقط سعی کن هوشمندانه راه حلش رو پیدا کنی و محکم جلو بری

برای دریافت برنامه شخصی و راهکارهای افزایش سرعت مطالعه، فرم زیر رو پر کنید و با دکتر سلیمی و سایر مشاوران IDNovin دریافت کنید :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }