دسته‌ها

جدید
دیدگاه
برچسب ها

حذف سهمیه کنکور ایثارگران و تغییرات آن، افزایش شانس قبولی کنکور

حذف سهمیه های کنکور، حذف سهمیه های ایثارگران و هیئت علمی و افزایش شانس قبولی در کنکور

وزارت علوم و بهداشت لایحه ای تحت عنوان ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی و اصلاح قوانین مرتبط با عنوان لایحه توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی که توسط سازمان سنجش ارائه شد بود را به هیئت دولت ارائه کردند. مهمترین اتفاقات این لایحه که برای تصویب به مجلس یا شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال خواهد شد شامل حذف سهمیه کنکور ایثارگران و سهمیه های هیئت علمی دانشگاه ها و تغییر در ساختار سهمیه مناطق است. اتفاقی که در صورت تصویب میتواند باعث افزایش شانس قبولی سایر داوطلبان در کنکور سراسری شود. در ادامه سلسه مطالب مشاوره کنکور تحلیل این لایحه را در سایت موسسه ایران دانش نوین IDN مشاهده کنید.

توضیحات کامل و جامع در خصوص لایحه حذف سهمیه های کنکور :

در فایل صوتی زیر میتوانید تمامی اطلاعات مربوط به این لایحه را توسط مجتبی فاطمی، مدیر دپارتمان مشاوره تخصصی IDN گوش کنید:

 

در طی این لایحه قرار است حذف سهمیه کنکور از ۱۹ مورد به ۳ مورد کلید خواهد خورد و ۱۶ سهمیه حذف می گردند.

همچنین اصطلاح جدیدی تحت عنوان پذیرش به صورت آزاد در این سهمیه ها عنوان شده است. گزینش علمی تمامی داوطلبان شرکت کننده در هر آزمون، بدون هیچ‌گونه قیدی به میزان ظرفیت هر کد رشته محل، گزینش آزاد نامیده می‌شود.

سهمیه های کنکور در این لایحه شامل سه سهمیه زیر می باشد:

  • سهمیه آزاد
  • سهمیه مناطق ۱ و ۲ و ۳
  • سهمیه ایثارگران

توجه ـ در پذیرش‌ها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی، نیز همین مناطق مورد استفاده می باشند.

ظرفیت هریک از سهمیه‌های موجود در کنکور :

ظرفیت هر کد رشته محل در آزمون سراسری در مجموع به میزان ۵۰ درصد به نسبت شرکت‌کنندگان به هر یک از مناطق (یک، دو و سه) و مابقی (۵۰ درصد) به صورت آزاد به تمامی داوطلبان متقاضی هر کد رشته محل اختصاص می‌یابد.

تغییر و حذف سهمیه کنکور ایثارگران از ۳۰ درصد به ۵ درصد:

یکی از مهمترین بندهای این لایحه، حذف سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران از ظرفیت کل دانشگاه هاست. بطوریکه فقط ۵ درصد از ظرفیت دانشگاه ها آن هم بصورت مازاد به ایثارگران اختصاص می یابد.

در استفاده از سهمیه فوق، اولویت با همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، جانبازان ۲۵ درصد به بالا و همسر و فرزندان ایشان، آزادگان و همسر و فرزندان ایشان، رزمندگان با شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه و جانبازان زیر ۲۵ درصد است. در صورتی که این ظرفیت تکمیل نشود، خالی‌مانده ظرفیت به خانواده شهدا (پدر، مادر، خواهر و برادر)، همسر و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان رزمندگان با ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه، اختصاص می‌یابد و در صورت تکمیل این ظرفیت در هر کد رشته محل، سایر ایثارگران با داوطلبان غیرایثارگر رقابت می‌کنند.

بند های مهم لایحه حذف سهمیه کنکور و تغییرات آن:

سهمیه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص المپیاد‌های دانش‌آموزی جهانی به قوت خود باقی است.

سهمیه مصوب شورای هدایت استعداد‌های درخشان در خصوص المپیاد‌های دانش‌آموزی داخلی دارای مدال طلا، نقره یا برنز، حداکثر به میزان ۵ درصد ظرفیت و به صورت مازاد، صرفاً در رشته‌های مرتبط که شورا تعیین می‌کند، توسط سازمان تخصیص داده می‌شود.

سهمیه‌های مصوب برای بلایای طبیعی در آزمون سراسری مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی به قوت خود باقی است. این سهمیه به صورت مازاد بر ظرفیت توسط سازمان تخصیص داده می‌شود.

حد نصاب مربوط به ایثارگران در تمامی آزمون‌ها ۸۵ درصد حد نصاب گزینش آزاد است.

حد نصاب مربوط به المپیاد‌های دانش‌آموزی داخلی دارای مدال‌های طلا، نقره و برنز ۹۰ درصد حد نصاب گزینش آزاد در کد رشته محل مورد تقاضا است.

شمول این قانون برای پذیرش دانشجو در تمامی مؤسسه‌هایی می‌باشد که با مجوز قانونی از دفاتر گسترش وزارتین، اقدام به جذب دانشجو در هر یک از دوره‌های دایر (شامل روزانه، نوبت دوم، پردیس، ظرفیت مازاد، مجازی، غیرانتفاعی، فنی و حرفه‌ای، پیام‌نور، علمی ـ کاربردی، دانشگاه آزاد اسلامی و …) می‌نمایند و پذیرش برای تمامی دوره‌ها حسب مورد توسط سازمان یا مرکز انجام می‌شود.

سهمیه فرزندان هیات علمی حذف شد.

هر داوطلب فقط یکبار مجاز به استفاده از سهمیه (به استثناء سهمیه مناطق) در هر مقطع تحصیلی است.

مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی از زمان اجرای این قانون لغو می‌شود.

حذف ناحیه، بومی گزینی ، قطب در تغییرات طی لایحه حذف سهمیه های کنکور :

تمامی قوانین و مقررات در خصوص نحوه اعمال سهمیه‌ها در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی (شامل بومی‌گزینی، قانون عدالت آموزشی، سهمیه‌های مندرج در قانون خدمات‌رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعدی آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، سهمیه‌های مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، حافظان قرآن، دانشجوی نمونه کشوری، بهیاری و …) لغو و این قانون جایگزین آن‌ها می‌شود و پس از آن امکان ایجاد هیچ‌گونه سهمیه جدیدی به جزء موارد مندرج در این قانون وجود ندارد.

نظرات و سوالات خودتون رو راجب این لایحه در قسمت نظرات این پست برامون ارسال کنید. بنظر شما این لایحه عادلانه است؟

 

 

آخرین مطالب IDN :

نظر شما؟!

نظرات ، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. بزودی به آن ها پاسخ خواهیم داد

50
دیدگاه بگذارید

avatar
23 Comment threads
27 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
راکیMmmمبینازهرامولاییناشناس Recent comment authors
  دنبال کردن  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
راکی
Guest
راکی

من میخواستم بدونم اگه این طرح تصویب شد و به کنکور ۹۹رسید چه تاثیری در رتبه میزاره برای مثال در منطقه ۳ رتبه ۸۸هزارکشوری میشد۱۵هزار منطقه حالا در صورت تصویب کسی با همون ۸۸هزار کشوری رتبش در منطقه چقدر تغییر میکنه با توجه به قبل که از ۸۸ هزار ۱۵ هزار میشد حالا با تغییر سهمیه این رتبه ۸۸ هزار چقدر کمتر میشه؟لطفا اینو به من بگین

Mmm
Guest
Mmm

تنها سهمیه‌ی عادلانه‌ی کنکور یعنی سهمیه‌ی بچه‌های مدال‌آور توی المپیادها، توی این لایحه حذف سهمیه های کنکور پیشنهاد شده که کم و عملا حذف بشه! چیزی که اینجا مبهمه اینه که رشته‌های مرتبط دقیقا یعنی چی؟ وقتی که درسی مثل ادبیات توی کنکور تمام رشته‌ها هست، چرا کسی که مدال المپیاد ادبی داره باید الزاما برای رشته‌های مرتبط به ادبیات سهمیه داشته باشه؟! یعنی به عنوان مثال، کسی که پزشکی قبول میشه، که رشته‌ش هم تجربیه، مگه نباید ادبیات رو هم بالا زده باشه؟ پس این حق مدال‌آور المپیاد ادبی نیست که سهمیه‌ای داشته باشه برای کنکور تجربی‌ش؟ که خب، ۱۰ درصد یعنی هیچی تقریبا… درحال حاضر که این لایحه حذف سهمیه کنکور تصویب نشده، این سهمیه ۲۰ درصده. و عادلانه‌ست. این درمورد بقیه‌ی رشته‌های المپیاد هم صادقه! شیمی و زیست توی کنکور تجربی مهمن! این عادلانه‌ست که مدال‌آور المپیاد شیمی، صرفا بخاطر چندان مرتبط نبودن رشته‌ی پزشکی با شیمی، سهمیه کنکور نداشته باشه؟؟ این به کنار. بچه‌های المپیاد در حال حاضر به شدت تنهان و ناامید. به جرئت میشه گفت تنها بچه‌هایی هستن که علم رو به معنای واقعی کلمه لمس کردن و قدرت و شجاعت این رو داشتن که در مسیری به نام المپیاد پا بذارن. کسی که… مشاهده بیشتر »

مبینا
Guest
مبینا

سلام ، به نظر شما کسی که سهمیه ی ۵ درصد ایثارگری داره بهتر ازاین سهمیه استفاده کنه یا سهمیه ی منطقه۲؟

زهرامولایی
Guest
زهرامولایی

سلام یه سوال داشتم آیا ممکنه سهمیه یه منطقه مثل منطقه ۳ به منطقه ٢ تغییر کنه؟

ناشناس
Guest
ناشناس

سلام
اگر کسی سال گذشته نظام جدید کنکور داده باشه با سهمیه جانبازی ۲۵ درصد و امسال مجددا بخواد کنکور بده، دیگه نمیتونه از سهمیه استفاده کنه؟ در صورت تصویب

ع_1997
Guest
ع_1997

سلام تو دفترچه ثبتنام کنکور امسال هرچی نوشته باشه درمورد سهمیه ها همون اعمال میشه؟

نغمه
Guest
نغمه

اصلا باید هرچی سهمیه هست رو بردارند.اینطوری همه یکسان میشن.دیگه ناحقی هم نمیشه.

Sahar
Guest
Sahar

من امسال روزانه قبول شدم انصراف دادم میتونم سال بعد دوباره کنکور بدم توروخدا یکی جواب بده؟

Ary
Guest

سلام خسته نباشید.الان این برای منطقه ۳ تاثیر مثبت داره؟ یا بدتر شده؟

مریم
Guest
مریم

۵۰ درصد گزینش آزاد فاجعه است حالا خواهیم دید

محب
Guest
محب

معلم دبیرستانم و با شنیدن این خبر موجی از خوشحالی بین همکاران و دانش آموزان ایجاد شده و احساس میکنن حداقل بیهوده زحمت نمیکشن ، خدا کنه همین امروز تصویب بشه

فاطمه کریم
Guest
فاطمه کریم

سهمیه مناطق برای پشت کنکوریها قابل استفاده است؟

ناشناس
Guest
ناشناس

چندین ساله ک رشته های خوب برا سهمیه داراست و ما حتی اگ تلاش هم کنیم فایده نداره چون صندلیشون زودتر رزرو شده ما عادیا همیشه در حقمون ظام بوده بدون اینک کوچیکترین عدالتی باشه برامون

ناشناس
Guest
ناشناس

امیدوارم زودتر حذف بشه قبل ازین ک بیشتر حقمون خورده شه

ناشناس
Guest
ناشناس

اگ دو فوریتی اجرا شود وگرنه ب ۱۴۰۰ هم این قانون تصویب نمیشه

carizma
Guest
carizma

سلام وقت بخیر. اونیکه ۲۵%به بالا هست اولویت با اونه؟ یا اینکه زیر ۲۵و بالاتر باهم رقابت میکنن؟

mohammad
Guest
mohammad

سلام
ولی به نظرم با این کار مشکل اصلی که همون بی عدالتی آموزشی هست ، بیشترم میشه و فقط در ظاهر رقابت باز میشه
یعنی با این لایحه فرصت افرادی که در مدارس تاپ و از امکانات تاپ استفاده میکنن بیشتر میشه و علاوه بر سهمیه منطقه خودشون برای ۵۰ درصد دیگه هم رقابت میکنند که صد البته اون ۵۰ درصد و بزارین برای افرادی که در مدارس عالی درس میخونن
کلا بگم که قانون جالبی نیست و فقط در ظاهر قشنگه

نازنین
Guest
نازنین

حداقلش اینکه اونایی که توی مدارس تاپ بودن درس هم خوندن و فقط به خاطر مدارس تاپشون نبوده که رفتن دانشگاه مثه کسایی نیستن که تو عمرشون سمت کتاباشون نرفتن اما چون هزار جور سهمیه هیات علمی و ایثارگر جانباز و….. داشتن رفتن نشستن سر کلاس دانشگاه

M.v.
Guest
M.v.

باسلام. با وجود اینکه کمتر از ۲ماه به ثبت نام کنکور مونده میخواستم بدونم که لایحه حذف سهمیه ایثارگران به کنکور ۹۹ میرسه یا نه؟و برای تایید به مجلس فرستاده میشه یا شورای انقلاب فرهنگی ؟و آیا ممکنه تصویبش امسال نرسه و در صورت تایید برای سال۴۰۰ اجرایی بشه ؟

دانیال حکیم
Guest
دانیال حکیم

متاسفانه ادمین دچار اشتباه شدن. اگر متن لایحه رو بخونین متوجه میشین که حتی اگر همین لحضه تصویبش کنن از سال بعد به اجرا در میاد

f.h
Guest
f.h

سلام، اگه این لایحه تصویب بشه کسی که سهمیه ایثارگری ۲۵ درصد به بالا داره دیگه ۲۵ درصد سهمیه نداره؟چنددرصد براش تاثیر داره؟ آیا تاثیر معدل در کنکور داریم؟چند درصد تاثیر داره؟

آرش
Guest
آرش

سلام خواستم بدونم آیا بومی گزینی دانشگاه فرهنگیان هم در این لایحه حذف میشه و باید بصورت سراسری انتخاب رشته کرد؟

n s
Guest
n s

ببخشید شما در انتهای وویس گفتید که بهتره به جای سهمیه دادن به برخی افراد امکاناتشون رو بیشتر کرد و راه رو برای بیشتر تلاش کردنشون باز کرد. اون وقت چطوره که هم به بچه‌های استعداد درخشان امکانات برای تلاش بیشتر داده میشه و هم سهمیه برای قبولی؟ اینکه بچه‌های دولتی امسال جایی در بین نفرات برتر نداشتن به نظرتون یک ضعف نیست؟ چرا سهمیه اون‌ها حذف نشد؟

نازنین
Guest
نازنین

اینکه بچه های مدارس دولتی امسال جایی بین نفرات برتر نداشتن همش تقصیر امکانات استعداد های درخشان نیست به کوتاهی ها و درس نخوندنای خودشونم برمیگرده و در ضمن مگه امکانات استعداد های درخشان چیه که باعث این همه فرق بشه فقط اسمش امکاناته در عمل هیچی نیست

دانیال حکیم
Guest
دانیال حکیم

این استعداد های درخشان مربوط به بنیاد ملی نخبگان میشه و ربطی به مدارس سمپاد نداره دوست عزیز

حمیدرضا چ
Guest
حمیدرضا چ

سلام خسته نباشید،ی سوال داشتم،من ک فارغ التحصیل نظام قدیم منطقه ۱ ام، حذف سهمیه ها چقدر میتونه ب نفع ام باشه،ممنون میشم یکم توضیح بدید ک متوجه شم

a_m
Guest
a_m

با تغییر سهمیه ها کسی که سهمیه ایثارگری ۲۵درصد داره سهمیه ۲۵درصد تاثیر بیشتری تو کنکور داره براش یا منطقه۳؟؟

© - دپارتمان کنکوری IDN (ایران دانش نوین)