آیدی نوین - بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی

فیزیک از درس‌های تخصصی رشته تجربی هست که در عین مهم بودن چالش بزرگی برای داوطلبان کنکور تجربی به‌حساب می‌آید. ماهیت تست های این درس، هم به‌صورت محاسباتی و هم به صورت مفهومی و حفظی هست. آگاهی از بودجه بندی فیزیک کنکور میتونه راهنمای مناسبی برای درک بهتر سبک طراحی سوالات کنکور و طراحی برنامه ریزی کنکور تجربی شما باشه.

نسبت به زیست که ضریب 12 داره و ریاضی با ضریب 7، فیزیک که ضریب 6 رو به خودش اختصاص داده ظاهراً تأثیر کمتری در انتخاب رشته داره اما نباید این درس رو دست کم بگیری و باید در برنامه ریزی کنکور خودت بهش اهمیت بدی؛ چون داوطلبان تجربی در درس فیزیک مخصوصاً قسمت محاسبات ضعف دارند و فقط افرادی که قصد دارند رتبه‌های تک‌رقمی و دورقمی بیارند روی همه مباحث این درس تسلط پیدا میکنند. پس اگر بتونی چند تست فیزیک رو جواب بدی میتونی مطمئن باشی که یه سر و گردن از خیلیا بالاتری. در ادامه در یک مرحله بودجه بندی فیزیک تجربی از سال 98 تا 1401 رو توضیح دادم و بعد از اون به سراغ بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی 1402 می‌ریم و در آخر مطلب هم لینک نمونه سوالات و جزوه های پایه های مختلف فیزیک رو قراردادیم.

دریافت برنامه ریزی کنکور از رتبه برترهای تجربی

اگه دوست داری برنامه ریزی کنکور مخصوص خودت رو از رتبه برترهای تجربی آیدی نوین بگیری فرم زیر رو پر کن:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست رتبه برترهای آیدی نوین

 

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی سال 98 تا 1401

در کنکور سال‌های قبل فیزیک به‌عنوان چهارمین درس دفترچه اختصاصی بود و از سؤال 206 تا 235 رو به خودش اختصاص می‌داد. داوطلبان برای جواب دادن به 30 سوال این درس 37 دقیقه زمان داشتن، یعنی 74 ثانیه به ازای هر تست. اگر تست‌های حفظی و مفهومی رو در کمتر از 30 ثانیه جواب میدادند اونوقت زمان قابل‌توجهی برای پاسخ به سؤالات محاسباتی این درس می‌داشتند.

کارشناسان کنکور و مشاور کنکور تجربی با بررسی سوالات کنکور چندین سال متمادی به سلیقه طراحان کنکور رو با توجه به تغییرات بودجه بندی دروس مختلف پی می‌برند. در مورد درس فیزیک طی سال های 98 تا 1401 تقریبا این روال ثابت بوده. در ادامه جدول بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی 1401 – 98 رو قراردادم:

بودجه بندی درس فیزیک برای کنکور تجربی 98 تا 1401

 

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی 1402

بودجه بندی سوالات فیزیک کنکور تجربی تا سال 1401 تقریباً بر اساس جدول بالا بود؛ اما از سال 1402 یا همان کنکور دی ماه 1401 که از طرف شورای عالی فرهنگی انقلاب اسلامی یکسری تغییرات برای کنکور با عنوان تغییرات کنکور 1402 اعلام شد خیلی موارد از جمله بودجه بندی فیزیک تجربی 1402 فرق کرد. البته باید بگم این تغییرات از سال 1401 شروع شد و دانش آموزان سر جلسه کنکور چیزهای متفاوت‌تری رو تجربه کردن.

مثلاً برای 1401 داوطلبان علاوه بر دفترچه عمومی، 2 دفترچه تخصصی دریافت کردن و فقط ترتیب درس‌ها با سال‌های گذشته کمی متفاوت بود. در این سال بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی 1402 از 11 فصل کتب درسی و بر اساس جدول زیر بود.

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی 1402

همونطور که میبینی تعداد سوالات فیزیک مثل دوره‌های گذشته بود و فقط تفاوت کمی در میزان بارم‌بندی فصول دیده می‌شد.

  • فصل کار و انرژی یک سوال بیشتر به خودش اختصاص داده بود و در عوض فصل ویژگی مواد یک سوال کمتر داشت.
  • فصل اول فیزیک یازدهم یک سوال کمتر از سال‌های گذشته داشت ولی تعداد تست‌های فصل سوم این کتاب افزایش پیدا کرده بود.
  • در کنکور تجربی 1401 هم درس فیزیک روال یکسانی رو ازلحاظ ترتیب طرح سوال داشت؛ یعنی ده تست اول مربوط به کتاب دوازدهم، 10 تست دوم از کتاب یازدهم و 10 تست آخر از کتاب دهم طراحی‌شده بود.

 

تاثیر تغییرات 1402 بر بودجه بندی فیزیک تجربی و دفترچه ها

همونطور که گفتم برای آزمون سراسری سال 1402 سازمان سنجش قوانین جدیدی رو اعلام کرد که تفاوت زیادی با سال‌های قبل داشت. یکی از تفاوت‌های بزرگِ کنکور امسال حذف دروس عمومی بود. سازمان سنجش اعلام کرده نمره این قسمت رو قراره از سوابق تحصیلی داوطلب‌ها تعیین کنه. به‌این‌ترتیب اهمیت درس‌های عمومی چند برابر میشه اما درعین‌حال سنگینی بار روی دوش داوطلبان برای کنکور کاهش پیدا میکنه. چون درس‌های عمومی اغلب ماهیت حفظی دارند و وارد کردنشون به حافظه طولانی‌مدت و به یادآوری این‌همه درس باهم در 4 ساعت کار خیلی سختی بود.

تفاوت دوم دومرحله‌ای شدن کنکور 1402 هست. یکی در دی ماه و دیگری در تیر برگزار میشه. خیلی از دانش‌آموزان تصور میکنن قراره مثل امتحانات دوره مدرسه که به دو نیم سال تقسیم می‌شد، مطالب کتاب‌ها برای کنکور هم به دو قسمت تقسیم بشه؛ اما خب باید بگم شما قراره در هر دو آزمون سر همه مطالب کتب درسی رقابت کنید. البته این کار مزیت‌های خودش رو داره و میتونه باعث کاهش استرس بشه.

یکی دیگه از تغییراتی که دانش آموزان بعد از رفتن سر جلسه کنکور متوجهش شدن، عوض شدن ترتیب دروس بود. باکمال تعجب درس‌های تخصصی طی چهارتا دفترچه در اختیار داوطلبان قرار گرفت که فیزیک به همراه شیمی جزو دفترچه شماره دو بود و از سوال 46 تا 76 رو شامل می‌شد.

به‌علاوه که در این نوبت، فرصت پاسخ دادن برای هر درس هم افزایش پیدا کرده بود مثلا برای فیزیک به 40 دقیقه رسیده بود.

 

حذف ضریب فیزیک برای زیرگروه های مختلف

و درنهایت حذف ضریب همه درس‌ها ازجمله فیزیک برای زیرگروه‌های مختلف آخرین تغییر کنکور 1402 عنوان شد. با توجه به این تغییر ضریب فیزیک برای همه زیرگروه‌ها 6 در نظر گرفته میشه و رشته مورد نظرت تو هر زیرگروهی که قرار داشته باشه مجبوری به اندازه بقیه داوطلبا براش انرژی بزاری.

فرم دریافت برنامه اختصاصی از رتبه برترها

اگه دوست داری از رتبه برترهای رشته پزشکی برنامه اختصاصی بگیری فرم زیر رو پر کن:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! (کارنامه های فرم اول رو ببین!)

 

نمونه سوالات

نمونه سوال فیزیک دهم تجربی

نمونه سوال فیزیک یازدهم تجربی

نمونه سوال فیزیک دوازدهم تجربی

جزوات

جزوه فیزیک دهم تجربی

جزوه فیزیک یازدهم تجربی

جزوه فیزیک دوازدهم تجربی

 

سوالات متدوال

در ادامه 2 سوال پرتکرار که توسط بیشتر دانش‌آموزان پرسیده میشه رو میتونی ببینی، از طرفی هم میتونی سوالات خودت رو در قسمت کامنت های پست بپرسی تا مشاورین در اسرع وقت بهت جواب بدن.

1. اطلاع از بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی چه اهمیتی دارد؟

با شناخت بودجه بندی فیزیک تجربی میتونید قسمت های مهمی که در کنکور میاد رو بشناسید و برای مطالعه آنها زمان بیشتری بذارید و اولویت بندی درستی در برنامه خود داشته باشید.

2. فیزیک کنکور تجربی 1402 چه تغییراتی داشته؟

دومین درس دفترچه تخصصی بوده و برای پاسخ به هر تست زمان بیشتری اختصاص داده شده بود، به همین دلیل داوطلبان می‌تونستند با آرامش بیشتری جواب تست‌ها رو بدن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }