دلایل بالا نرفتن تراز با وجود مطالعه زیادسوال: من دانش آموز دوازدهم ریاضی هستم، یک سال هست که در آزمون های قلم چی شرکت می کنم و ترازم  4700-4600 هست و هرچقدر تلاش می کنم تغییری نمی کند،دارم کلا نا امید می شوم و قصد دارم کنکور را برای سال بعد بگذارم، به نظر شما چه کاری انجام دهم؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

   فایل صوتی

شما که یک سال است دارید درس می خوانید و تلاش می کنید، اما ترازتان از ۴۶۰۰ تا ۴۷۰۰ بالاتر نمی آید، یعنی اینکه مسیری که انتخاب کرده اید، یک مسیر کاملا غلط است. طبیعی است که وقتی راه را اشتباه بروید، هرچقدر هم که تلاش کنید، به نتیجه دلخواه خود نمی رسید، وقتی آزمون ها را خراب می کنید، یعنی که شما یک جای کار را اشتباه انجام می دهید، یا شیوه مطالعه درس هایتان غلط است، یا شیوه تست زنی آموزشیتان غلط است، یا شیوه تحلیل تست هایتان غلط است، یا برنامه ریزیتان غلط است، یا هنر آزمون دادن ندارید، آزمون دارد به شما یاد می دهد و می گوید که یک جای مسیر را اشتباه می روید.
متاسفانه افراد خیلی اهل مشورت کردن نیستند، بخصوص آقا پسرها؛ به این دلیل که فکر می کنند خودشان همه چیز را می دانند، اگر خودشان شروع به خواندن کنند و تلاش کنند و زحمت بکشند، قطعا به آن هدفی که در نظر دارند می -رسند، اما یکی از مهم ترین اصول موفقیت، نه تنها در کنکور، بلکه در تمام مراحل زندگی، الگوبرداری کردن هست، الگوبرداری از کسانی که آن مسیری که شما می خواهید بروید، قبلا رفته اند، و آن هدفی که شما الان بدنبال رسیدن به آن هستید، آن دسته از افراد قبلا رسیده اند. شما هم باید مسیر آن ها را دنبال کنید تا شما هم به اهدافتان برسید.
خداوند در قرآن می فرمایند، “خردمند کسی است که سخنان را می شنود و بهترین را انتخاب می کند. اینها همان کسانی هستند که هدایت می شوند”.
یعنی اگر می خواهید هدایت شوید بروید و مشورت کنید، خداوند به پیامبر(ص) می فرمایند “اول مشورت کن و بعد تصمیم بگیر”
در حالی که پیامبر خودشان شهر علم است، یعنی آگاه تر و داناتر از ایشان نداریم، ولی باز هم خداوند به پیامبر می- فرمایند، اول مشورت کن، بعد تصمیم بگیر، بعد عمل کن، در نهایت نتیجه را به من واگذار کن.
مشورت کردن یکی از مهم ترین اصول موفق شدن است. شما هم اگر می خواهید نتیجه مطلوبی بگیرید، باید با افراد کاربلد آن حوزه مشورت کنید و راهنمایی بخواهید، شما زمان این را ندارید که خودتان دائما یک مسیری را امتحان کنید و آزمون و خطا کنید، درنهایت جواب بدهد یا ندهد.
شما یک سال است که درس خوانده اید و نتیجه نگرفته اید، ممکن است سه سال دیگر هم تلاش کنید، باز هم نتیجه نگیرید، انقدر خطا کنید و برگردید به گذشته و خطاهایتان را پیدا کنید، بعد اصلاح کنید و ممکن است این کار دو، سه سال زمان ببرد.
هرکاری که شما بخواهید بکنید یک بهایی دارد، یا این بها مالی است، شما یک پولی را می دهید و از تجربه ی یک فرد استفاده می کنید، یا زمانی است، شما هزینه ی مالی نمی کنید ولی مجبور هستید دو یا سه برابر زمان بگذارید و مشخص هم نیست که موفق شوید یا خیر.
بنابراین کسانی که می خواهند نتیجه مطلوبی بگیرند، اهداف بزرگی دارند و رشته های پرطرفداری می خواهند قبول شوند، باید از تجربه ی افراد کاربلد در این حوزه استفاده نمایند، یک راهنما بالا سرشان باشد، تا اشکال کارشان را پیدا کند و به آن ها بگوید که چه جاهایی دارند اشتباه می کنند، و شما آن اشکال را اصلاح کنید و به هدفی که می خواهید دست پیدا کنید.

 

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *