آیدی نوین - روش های افزایش بازده مطالعه برای دانش آموزان ممتاز

روش های افزایش بازده مطالعه برای دانش آموزان ممتاز

آیا تاکنون به این فکر کرده اید که چگونه برخی از دانش آموزان می توانند در کلاس خود بهترین باشند و بدون داشتن نگرانی به چندین فعالیت فوق برنامه طبق زمان بندی، ادامه دهند و تازه هنوز برای وقت گذرانی با دوستانشان، زمان داشته باشند؟ در ادامه مطلب، ۱۰ توصیه از دانش آموزان ممتاز و رتبه های دو رقمی دپارتمان مشاوره تخصصی دانش نوین (IDN) ارائه می گردد، که مشاهده کنید چگونه می توانید تنها با صرف نیمی از زمان مطالعه دیگر دانش آموزان، بهره وری مطالعه خود را افزایش دهید.

شما می توانید این جزوه را از سایت موسسه <a href=”https://idnovin.com/konkur-consultation/”>مشاوره کنکور</a> <a href=”https://idnovin.com/konkur-consultation/”>ایران دانش نوین (IDN)</a> دانلود کنید. سلسه فیلم های مشاوره ای و فایل های صوتی <a href=”https://idnovin.com/category/voice-moshavere/”>مشاوره و برنامه ریزی کنکور بصورت رایگان</a> رو سایت ما قرار گرفته است که میتوانید استفاده کنید.

روش های افزایش بازده مطالعه برای دانش آموزان ممتاز

روش های افزایش بازده مطالعه برای دانش آموزان ممتاز

این احساس را که زمان در کنترل شما نیست، کنار بگذارید. این نکته ها را به کار ببندید و مطالب دیگر سایت ما در مورد غلبه بر تنبلی و اهمال کاری درسی را مطالعه کنید.

۱- بهینه آغاز کنید: داشتن انرژی و اشتیاق اولیه سبب بیشتر شدن کارایی می شود و تنبلی و اهمال کاری، سستی بیشتر را به خود به همراه می آورد. اگر درحالیکه پشت کامپیوتر یا گوشی موبایل خود نشسته اید، بلافاصله اینستاگرام یا تلگرام را باز کنید، حس و حال نامناسبی به فضای مطالعه خود می دهید. بلافاصله شروع به مطالعه کنید تا همین روال، در تمام طول مطالعه ادامه پیدا کند تا اطمینان حاصل کنید بقیه روند مطالعه در جهت مناسب به پیش می‌رود.

۲- نوع استراحت خود در طی مطالعه را انتخاب کنید، اما حتما میزتان را ترک کنید: اگر استراحت شما شامل این باشد که بدون آن که از جای خود حرکت کنید، گوشی موبایلتان را بیرون آورید یا اینستاگرام را باز کنید، حواس پرتی را به فضای مطالعه خود دعوت می کنید. این نوع استراحت به شما انرژی مجدد  نمی بخشد زیرا فضایی که در آن قرار دارید را تغییر نمی دهد و استراحتی خسته کننده است. برخاستن و نوشیدن آب، و راه رفتن در اطراف خانه حتی اگر گوشی خود را به همراه ببرید، سرعت کاری شما را حفظ می کند و انرژی تازه ای به شما می دهد. همچنین بدن شما را بیدار کرده و فاصله فیزیکی از محل مطالعه سبب می‌شود که این شرایط، واقعا مثل استراحت به نظر برسد.

۳- در مورد انتخاب آهنگی که گوش می کنید، هوشمندانه عمل کنید: تحقیقات نشان داده است که بسیاری از آهنگ هایی که مردم گوش میدهند، نقش مخربی در مطالعه دارد، اما در عین حال، بعضی از انواع موسیقی، فعالیت امواج مغزی را که با حل مسئله و یادگیری مرتبط هسند، بالا می برد. بایستی بدانید که چه نوع موسیقی می تواند به راندمان شما لطمه بزند و کدام نوع موسیقی می‌تواند آن را بالا ببرد که مطالبی در این مورد در سایت ما آمده است.

۴- فضای ایده آلی برای مطالعه ایجاد کنید: باید در جایی مطالعه کنید که فقط مخصوص مطالعه باشد و کار دیگری در آنجا انجام ندهید. با ورود به آن مکان، مغزتان می داند که باید بر مطالعه تمرکز کند. سعی کنید تا حد امکان، عواملی که باعث حواس پرتی می شود در این محل وجود نداشته باشند. اطمینان حاصل کنید که می توانید در وضعیت بدنی راحتی بنشینید. شما می توانید محل مطالعه خود را به محلی تبدیل کنید که امکان ایستادن شما هم در حین مطالعه وجود داشته باشد. یک رویه موثر در بین دانش آموزان، استفاده از یک زیر مانیتوری است تا به کمک آن، میز خود را به میز مناسب برای حالت ایستاده تبدیل کنید.

۵- صبح ها ورزش کنید: تمرینات ورزشی به طور کلی یک راه مناسب برای بالا بردن جریان خون در مغز شماست و انجام این تمرینات در صبح سبب می‌شود که در بقیه روز احساس خوبی داشته باشید. حتی اگر زمان زیادی ندارید، صبح ها، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای پیاده روی وقت بگذارید. افزایش راندمانی که از این کار حاصل می شود سبب می شود که زمانی که برای آن صرف کرده اید، جبران شود.

۶- آب بنوشید: نوشیدن آب در طول روز، انرژی و بازدهی شما را در سطح بالایی نگه می دارد. از دست دادن آب بدن، حتی اگر احساس تشنگی نکنید، انرژی را از شما گرفته و توانایی مطالعه را محدود می‌کند.

ورزش صبحگاهی و نوشیدن آب در طول روز انرژی و انگیزه را بالا می¬برد.

۷- تدریس کنید: سریعترین راه برای رسیدن به درک کامل از مطلبی که مطالعه کرده اید این است که خودتان یک بار مطلبی را یاد بگیرید و سپس آن را برای دیگران تدریس کنید. تدریس در مقایسه با دیگر شیوه های یادگیر، در مدت زمان کمتری مفاهیم را به شکلی موثر در حافظه شما تثبیت می کند.

۸- یادداشت ‌بردارید، هایلایت نکنید: تحقیقات جدید در علم روانشناسی شناختی نشان می دهد که هایلایت کردن شیوه ای غیر موثر برای یادگیری است، زیرا با این شیوه متون کمی در ذهن شما پردازش    می شود یا در خاطر شما خواهد ماند. درست است که وقتی که متون را هایلایت می‌کنید، درس خواندن را زودتر تمام می کنید و زمان را کاهش می دهید ولی با این کار، در حقیقت در زمان صرفه جویی نکرده‌اید زیرا نیاز خواهید داشت که چندین بار دیگر آن مطلب را مرور کنید تا یاد بگیرد.

۹- همه چیز به هم مرتبط است: هنگامی که کتاب‌های درسی یا یادداشت‌های کلاسی خود را می خوانید، بین اطلاعات موجود در آن ها، ارتباط برقرار کنید. چه این ارتباط ها مستقیم باشند، و چه به شکل الگوها یا روابطی باشد که به نظر شما می رسد؛ ایجاد شبکه ای از اطلاعات، منجر به درک و یادآوری بهتر مطالب می‌شود. تشکیل این شبکه در مغز شما کمک می کند تا مطلب را در مقایسه با شیوه های دیگر، به نحو موثرتری فرابگیرید.

۱۰- هنگام مطالعه گوشی موبایل خود را خاموش کنید و در صورت لزوم نرم افزارهایی ک سبب تلف کردن وقتتان می شود را پاک کنید.

در پایان تاکید میکنم حتما هر روز به سایت بروز ما سر بزنید و مطالب ناب ما رو مطالعه کنید.

برای ارتباط مستقیم با مشاوران IDN و ثبت نام در <a href=”https://idnovin.com/rotbe_sho-idn/”>طرح رتبه شو IDN (طرح مشاوره و برنامه ریزی با رتبه های تکرقمی و دورقمی کنکور)</a> فرم زیر را تکمیل کنید:

[av_contact email=’adnanfb12@gmail.com’ title=’ فرم ثبت نام در طرح رتبه شو IDN’ button=’ثبت’ on_send=” sent=’درخواست شما ثبت شد. بزودی مشاوران ارشد و رتبه های برتر IDN با شما تماس خواهند گرفت.’ link=’manually,http://’ subject=’https://idnovin.com/khab-moatale/‎فرم وویس ها’ autoresponder_email=’sajed.zare@gmail.com’ autorespond=” captcha=” hide_labels=’aviaTBhide_labels’ form_align=” color=” av_uid=’av-jyh6dtvs’ admin_preview_bg=’rgb(241, 241, 241) none repeat scroll 0% 0%’]
[av_contact_field label=’نام و نام خانوادگی’ type=’text’ options=” check=’is_empty’ width=” multi_select=” av_contact_preselect=” av_uid=’av-3zx9fo’][/av_contact_field]
[av_contact_field label=’شماره موبایل’ type=’text’ options=” check=’is_empty’ width=” multi_select=” av_contact_preselect=” av_uid=’av-2wz31g’][/av_contact_field]
[av_contact_field label=’رشته’ type=’text’ options=” check=’is_empty’ width=” multi_select=” av_contact_preselect=” av_uid=’av-2wz31g’][/av_contact_field]
[av_contact_field label=’شهر محل سکونت’ type=’text’ options=” check=’is_empty’ width=” multi_select=” av_contact_preselect=” av_uid=’av-2wz31g’][/av_contact_field]
[/av_contact]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }