آیدی نوین - تندخوانی : افزایش سرعت مطالعه با حفظ بازدهی

تندخوانی : افزایش سرعت مطالعه با حفظ بازدهی

تند خوانی: افزایش سرعت مطالعه با حفظ بازدهی

مشکلی که در سال کنکور با توجه به گستردگی و حجم بالای مطالب برای اغلب دانش آموزان اتفاق می افتد کمبود وقت و نداشتن زمان کافی برای خواندن مباحث هست. تو این پست میخوایم بهتون بگیم که چطور سرعت مطالعه خودتونو افزایش بدین در حالیکه بازده مطالعتون پایین نیاد… شما می توانید این مقاله را از سایت موسسه مشاوره کنکور ایران دانش نوین (IDN) مطالعه کنید. سلسه فیلم های مشاوره ای و فایل های صوتی مشاوره و برنامه ریزی کنکور بصورت رایگان رو سایت ما قرار گرفته است که میتوانید استفاده کنید.

تند خوانی: افزایش سرعت مطالعه با حفظ بازدهی

تند خوانی: افزایش سرعت مطالعه با حفظ بازدهی

گاها اطراف خود دانش آموزانی رو میبینیم که شاید روزانه 14 یا 15 ساعت رو به مطالعه اختصاص میدن ولی هیچوقت نتیجه لازم رو نمیگیرن و چه بسا افرادی باشن که فقط با 10 ساعت مطالعه در روز نتایج به مراتب بهتری نسبت به دسته قبلی میگیرن.

این مشکل میتونه ریشه در عوامل مختلفی داشته باشه که قطعا یکی از دلایلش اینه که دسته اول زمان زیادی رو صرف مطالعه مطالب آموزشی و درسنامه های تمرینی و حفظی می کنند که نتیجه این روند اختصاص زمان کمتر به تست و توجه کمتر به مقوله مهمی به اسم تست زنی و در نهایت عدم رسیدن به یک نتیجه دلخواه در آزمون های آزمایشی و البته کنکور سراسری خواهد بود.

سوال که پیش میاد اینه که چطور ضمن کاهش ساعت مطالعه، بازده رو حفظ کنیم و یا حتی بازده رو افزایش بدیم.

پاسخ به این سوال رو باید در تکنیکی به نام تند خوانی جست و جو کنیم.

این تکنیک به شما کمک میکنه که مطالب رو با بهره و بازدهی بالا در کمترین زمان به خاطر بسپرید.

ذکر این نکته در اینجا ضروریه که تندخوانی به هیچ وجه به معنای سطحی خوانی یا ساده از کنار مطالب رد شدن نیس، بلکه به معنای استفاده حداکثری از قدرت مغز و البته بینایی است.

تسلط به تندخوانی و استفاده از روش های تندخوانی نیازمند گذر زمان بوده و رسیدن به این مهارت یک شبه امکان پذیر نیست. اما می توان گفت اگر قبلا برای مطالعه یک درس از دین و زندگی یک ساعت زمان میگذاشتید با این روش طی کمتر از نیم ساعت به همان بازدهی خواهید رسید.

و اما در اینجا علت های کندخوانی را بیان میکنیم:

1- کلمه خوانی:

کلمه خوانی به معنای توقف و توجه بیش از حد روی تک تک کلمات و توجه کمتر به معانی و کاردبرد آنها در جمله مورد مطالعه است. چرا که کلمات در قالب جملات معنی پیدا میکند و مغز انسان معانی کلماتی که در جمله بکار برده شده اند راحت و بهتر درک میکند اما هنگامی که شما بیش از حد روی یک کلمه توقف میکنید مغز نمیتواند به سادگی معانی آن کلمه را درک کند و به زمان بیشتری برای درک مطلب نیاز دارد.
پس سعی کنید مفاهیم جملات را مد نظر قرار دهید نه معانی کلمات بکار برده شده در جمله.

2- بلند خواندن یا ادای جملات با زبان:

همانطور که میدانید ادای کلمات با زبان محدودیت هایی دارد. بدین معنی که هرچقدر هم که تلاش کنیم در یک مدت زمان خاص (مثلا یک دقیقه) تعداد کلماتی که سیستم گفتار میتواند ادا کند محدود است (مثلا 300 کلمه در یک دقیقه).
اما اگر بجای ادای کلمات با زبان از سیستم بینایی استفاده کنیم (چشم خوانی) سرعت خواندن مطالب چندین برابر میشود. چشم خوانی در تندخوانی یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار است. پس بجای بلندخوانی سعی کنید از قوه بینایی خود کمک گرفته تا سرعت مطالعه خود را بالا ببرید.

 

منتظر ادامه مقالات مرتبط با این مبحث باشید. 

برای ارتباط مستقیم با مشاوران IDN و ثبت نام در <a href=”https://idnovin.com/rotbe_sho-idn/”>طرح رتبه شو IDN (طرح مشاوره و برنامه ریزی با رتبه های تکرقمی و دورقمی کنکور)</a> فرم زیر را تکمیل کنید:

[av_contact email=’adnanfb12@gmail.com’ title=’ فرم ثبت نام در طرح رتبه شو IDN’ button=’ثبت’ on_send=” sent=’درخواست شما ثبت شد. بزودی مشاوران ارشد و رتبه های برتر IDN با شما تماس خواهند گرفت.’ link=’manually,http://’ subject=’https://idnovin.com/khab-moatale/‎فرم وویس ها’ autoresponder_email=’sajed.zare@gmail.com’ autorespond=” captcha=” hide_labels=’aviaTBhide_labels’ form_align=” color=” av_uid=’av-jyh6dtvs’ admin_preview_bg=’rgb(241, 241, 241) none repeat scroll 0% 0%’]
[av_contact_field label=’نام و نام خانوادگی’ type=’text’ options=” check=’is_empty’ width=” multi_select=” av_contact_preselect=” av_uid=’av-3zx9fo’][/av_contact_field]
[av_contact_field label=’شماره موبایل’ type=’text’ options=” check=’is_empty’ width=” multi_select=” av_contact_preselect=” av_uid=’av-2wz31g’][/av_contact_field]
[av_contact_field label=’رشته’ type=’text’ options=” check=’is_empty’ width=” multi_select=” av_contact_preselect=” av_uid=’av-2wz31g’][/av_contact_field]
[av_contact_field label=’شهر محل سکونت’ type=’text’ options=” check=’is_empty’ width=” multi_select=” av_contact_preselect=” av_uid=’av-2wz31g’][/av_contact_field]
[/av_contact]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }