آیدی نوین - چرخه مطالعه

چرخه مطالعه

چرخه مطالعه یک روش ۵-مرحله‌ای برای یادگیری است و  برای این طراحی شده‌ که به دانش آموزان کمک کند تا مطالعه مفیدتر داشته باشند. این چرخه به شیوه ای عمل می کند که باعث بهبود عملکرد مغز شما به بهترین شکل می شود. ظرفیت تازه ای از میزان رضایتمندی ایجاد می کند و اعتماد به نفس را افزایش می دهد. چرخه مطالعه می‌تواند به راحتی با هر نوع کارکلاسی تطبیق داده شود. پنج مرحله چرخه ی مطالعه عبارتند از:

چرخه مطالعه

چرخه مطالعه

 

مراحل چرخه مطالعه:

گام اول – پیش مطالعه

متون و سایر مطالب آموزشی را قبل از کلاس مطالعه کنید تا تصویری کلی از آنچه در کلاس خواهید شنید در ذهنتان ایجاد کنید. با نگاه کردن به تمام عناوین، کلمات پررنگ، نمودارها، تصاویر و خلاصه ها، مطالب فصل را به شکل سطحی مطالعه کنید. هنگامی که یک تصویر کلی در ذهن تان ایجاد کردید، یادآوردی و یادگیری جزئیات بسیار ساده تر خواهد بود.

گام دوم – حضور

حضور در کلاس باید امری بدیهی باشد، اما برخی از دانش آموزان آن را به اندازه کافی جدی نمی گیرند. از دست دادن حتی چند کلاس هم ممکن است به روند یادگیری تان، بخصوص در درس هایی مانند ریاضی لطمه بزند. حضور در کلاس در کنار پیش مطالعه، به شما این امکان را می دهد که بیشتر

گام سوم – مرور

در طول روز، ترجیحا بعد از کلاس حدود 10 دقیقه برای مرور یادداشت های کلاسی زمان بگذارید. مرور کردن باعث می شود اطلاعاتی که در طول کلاس یاد گرفته اید، از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت منتقل می کند. همچنین مفاهیم جدید را تقویت کرده و اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

گام چهارم – مطالعه

برای توسعه مطلب جدیدی که در طول کلاس درس آموخته اید و اطمینان یافتن از اینکه موضوع را کاملا درک کرده اید، سعی کنید زمانی حدود 30 تا 50 دقیقه برای مرور یادداشت های خود وقت صرف کنید، کتاب درسی خود را بخوانید، با مسئله ها کار کنید، نقشه های مفهومی بسازید و یا یک گروه مطالعاتی تشکیل دهید. همانطور که مطالعه می کنید، از خودتان مدام سوال هایی مثل چطور، چرا و چه چیزی بپرسید. فراموش نکنید که تکرار کلید یادگیری است.

گام پنجم – ارزیابی

تسلط و درک خود از مطلبی که آموخته اید و مطالعه کرده اید را بسنجید و بازبینی کنید. از خودتان بپرسید «آیا اطلاعاتی که من در حال مطالعه آن هستم، معنادار هستند؟»، « آیا من از درک مفاهیم مطالب جدید مطمئن هستم؟»، «آیا این مطلب را به اندازه کافی درک می کنم که بتوانم آن را به شخص دیگری آموزش دهم؟» ارزیابی و سنجیدن مداوم مطالعات تان، یک اصل ضروری در یادگیری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }