آیدی نوین - بودجه بندی روانشناسی کنکور انسانی 1402

بودجه بندی روانشناسی کنکور انسانی 1402

بودجه بندی روانشناسی کنکور انسانی

در این مقاله از دسته مقالات بودجه بندی کنکور انسانی قراره بودجه بندی روانشناسی کنکور انسانی رو براتون بررسی کنم تا با مباحث مهم و تست خیز این درس در کنکور آشنا بشید و بدونید که برای کدوم مباحث باید زمان کمتر یا بیشتری اختصاص بدید. درسته که درس‌های تخصصی رشته انسانی از سایر رشته‌ها بیشتره و این تنوع دروس باعث بالا رفتن استرس و تحمیل بار روانی سنگینی به بچه‌های این گروه آزمایشی میشه؛ اما هر چیزی راه‌حل خودش رو داره و استفاده از تجربه رتبه‌های برتر سال‌های گذشته میتونه خیلی مفید باشه.

در مورد روانشناسی هم باید بگم که جز درس‌های آسان در کنکور هست و اگر با برنامه ریزی کنکور اصولی پیش بری، حتماً بدون دردسر به اکثر یا حتی همه سؤالات روانشناسی در کنکور جواب میدی. کارشناسان آیدی نوین بعد از هر کنکور سراسری طی سال‌های متعدد، با تجزیه و تحلیل تست های کنکور به سلیقه طراحان سوال پی برده و اولویت‌بندی مباحث رو استخراج میکنن. در ادامه مطلب با من همراه باش چون بر اساس همین تجربه‌ها بودجه بندی روانشناسی کنکور انسانی رو در جدول برات خلاصه کردم.

دریافت برنامه اختصاصی از رتبه برترهای انسانی

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و رتبه برتر شدن در کنکور، کافیه فرم زیر رو پر کنی:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست رتبه برترهای آیدی نوین

 

بودجه بندی روانشناسی کنکور 1402

بودجه بندی احتمالی هر سال بر اساس بودجه بندی سال های گذشته اون درس در کنکور انجام میشه. درسته که روانشناسی آخرین درس دفترچه تخصصی داوطلبان انسانیه. اما چیزی که فشار این درس رو برای بچه‌ها کم کرده تک منبعی بودن این درس هست. اگر به بودجه بندی روانشناسی کنکور 1401 در جدول زیر دقت کنی متوجه میشی برای پاسخ دادن به بیست سوال روانشناسی کنکور، کافیه روی کتاب پایه یازدهم مسلط باشی.

تست‌های کنکور انسانی با سوالات 256 تا 275 از درس روانشناسی خاتمه پیدا میکنه. داوطلبان فقط 15 دقیقه برای این درس زمان دارن. البته که 43 ثانیه وقت کمی برای پاسخ دادن به سوالات آسون روانشناسی به‌حساب نمیاد.

جدول بودجه بندی درس روانشناسی کنکور

در زیر بودجه بندی روانشناسی کنکور رو بر اساس درس هم طبقه بندی می‌کنیم تا هیچ جای ابهامی باقی نمونه و با تسلط کامل اولویت‌بندی رو پیش ببری.

  • درس اول: 3 سؤال

15 درصد

  • درس دوم: 3 سؤال

15 درصد

  • درس سوم: 4 سؤال

20 درصد

  • درس چهارم: 2 سؤال

10 درصد

  • درس پنجم: 2 سؤال

10 درصد

  • درس ششم: 3 سؤال

15 درصد

  • درس هفتم: 2 سؤال

10 درصد

  • درس هشتم: 1 سؤال

5 درصد

اگر به بودجه بندی بالا دقت کنی، با مطالعه فقط 3 درس اول از کتاب روانشناسی پایه یازدهم و تمرین و تکرار برنامه ریزی شده، میتونی 50 درصد امتیاز این درس رو کسب کنی و چند قدم از رقیبات پیشی بگیری، با این حال نیاز نبود 50 درصد کل مباحث روانشناسی رو مطالعه کنی تا 50 درصد رو به دست بیاری! این اهمیت بودجه بندی و برنامه ریزی درست رو نشون میده.

 

ضریب روانشناسی برای کنکور انسانی

تا سال 1401 هر زیرگروه ضریب متفاوتی داشت و داوطلبانی که علاقه‌مند به قبولی در رشته های زیرگروه 4 و 5 رو بودن، باید تلاش مضاعفی نسبت به سایرین میکردن. یعنی درس روانشناسی برای رشته‌هایی مثل آموزش تاریخ و جغرافیا، روانشناسی، علوم انتظامی، مشاوره و باستان‌شناسی با ضریب 3 محاسبه می‌شد. اما از سال امسال برای کنکور 1402 تمام زیر گروه ها حذف شده و دیگه این مورد در بودجه بندی روانشناسی کنکور دی 1401 به بعد اهمیتی نداره.

 

تغییرات کنکور انسانی 1402 برای درس روانشناسی

سازمان سنجش برای کنکور سراسری 1402 قوانین جدیدی رو وضع کرده تا بتونه به‌تدریج این آزمون یک روزه که طی چند ساعت میزان دانش بچه‌ها رو میسنجه حذف کنه. چون در موارد زیادی این معیار سنجش میتونه غیرمنصفانه باشه.

اولین تغییر بزرگی که اعمال شده حذف زیرگروه برای هر درسه. بر اساس این تغییر؛ کمترین ضریب به دو درس روانشناسی و اقتصاد تعلق گرفته و این دو درس با ضریب 2 برای تمام داوطلبان گروه آزمایشی انسانی محاسبه میشن. البته در مقابل سایر دروس، حجم کم مطالب این درس به خاطر تنها کتابی که به عنوان منبع در نظر گرفته شده میتونه این ضریب 2 رو توجیه کنه.

تغییر بعدی حذف دفترچه عمومی برای همه گروه‌های آزمایشیه. بچه‌های انسانی قراره فقط دو دفترچه تخصصی رو برای رقابت دریافت کنن. تست‌های درس روانشناسی به‌عنوان چهارمین و آخرین درس دفترچه اختصاصی شماره یک در اختیار این دانش آموزان قرار خواهد گرفت و زمان در نظر گرفته‌شده برای 15 تست این درس و 15 تست درس علوم اجتماعی مجموعاً 20 دقیقه است.

درسته که ضریب 2 خیلی عدد چشمگیری نیست، اما بررسی‌های مشاوران ما در آیدی نوین مشخص کرده جواب دادن به هر تست روانشناسی میتونه تراز شما رو به‌طور قابل‌توجهی جابه‌جا کنه. پس همین الان از طریق راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیر و برای موفقیت اساتید ما رو برای ادامه مسیر با خودت همراه کن.

 

اهمیت اطلاع از بودجه بندی روانشناسی برای کنکور انسانی

اهمیت بودجه بندی روانشناسی کنکور انسانی اونجایی مشخص میشه که بدونی ماهیت تست‌های این درس متنوع‌تر از سایر دروس این گروه آزمایشیه. طی بررسی کنکور دوره‌های گذشته نه تنها تست‌های حفظی و ترکیبی در این درس مشاهده شده. بلکه طراحان سؤال از سؤالات مفهومی و تصویری هم در سال‌های اخیر برای روانشناسی استفاده کردن.

همین مسئله باعث شده در سال 1400 فقط 8 نفر بتونن این درس تک منبعی رو صد در صد بزنن. اما تعداد 158 داوطلب برای کسب 90 تا 100 درصد و 1448 نفر برای 80 تا 90 درصد عدد کاملاً چشمگیر و حتی میشه گفت فراتر از حد انتظاری بوده.

 

سوالات متداول

1. ضریب درس روانشناسی برای کنکور 1402 چند است؟

این درس با ضریب 2 برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی اعمال میشه.

2. با توجه به بودجه بندی روانشناسی کنکور انسانی لازمه تمام دروس مطالعه شود؟

همونطور که در جدول و به تفکیک برات بررسی کردم تمام دروس روانشناسی تست خیز هستن اما آگاهی از تعداد تست‌های هر درسه که میتونه رتبه‌های برتر رو تعیین کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }